Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Calea Baciului - Cluj Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
729 replies to this topic

#37
galiza

galiza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.04.2008

View PostEagle1, on Apr 22 2008, 14:00, said:

Care este tronsonul V ?

Si noi intentionam sa vizitam apartamentul (corpul A) saptamana asta, sper sa nu fie probleme.
Pana sa puna usa la intrare l-am vizitat tot la 2 saptamani fara nici o problema.

Corpul 5 este cel care se va construi vis a vis de corpul A. Daca are cineva informatii despre el il rog sa le posteze. Iar cei care au apartamentele aproape gata, daca le-ati vazut, spuneti-mi va rog cum vi se par finisajele.

#38
diagy22

diagy22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.11.2007
imi puteti spune si mie cam ce preturi sunt la apartamentele de la Europort? ma intereseaza si pe mine un apartament in acea zona dar n u am gasit nici un numar de telefon de-al lor, nici preturi doar articole ca firma respectiva construieste apartamente. M-ar interesa la 2 sau 3 camere si ce suprafata au.

in mare, voi sunteti multumiti de apartamente?

cum considerati raportul pret-calitate-distanta fata de oras-imprejurimi?

multumesc

#39
beta1

beta1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.10.2007
Am fost in sfartsit si am vazut apartamentul. Finisajele sunt OK...la prima vedere. Zic asta pt ca nu am stat in el decat vreo 15 min si poate sunt lucruri care ne-au scapat. In schimb blocul nu e racordat inca la gaz. Apa si curentul electric cica erau oprite de jos pentru a nu fi accidente.

Termenul de predare era 1 mai. In contractul care l-am semnat cu ei sunt prevazute penalizari pt intarziere dar cine stie daca vor tine cont de asta. Nu stiu cand o sa ne predea apartamentul...

#40
john_otto

john_otto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 30.06.2007

View Postcezi, on Apr 13 2008, 21:11, said:

Aveti grija sa verificati procurile date pentru vanzare. Este un sport national, iar notarii nu pot fi trasi la raspundere. Sunt facute in baza unor carti de identitate false si acte de propietate falsificate. Expert in asemenea falsuri este IUPCEANU CONSTANTIN. Faceti verficari suplimentare ca sa nu luati teapa.

Salut, poti te rog sa detliezi putin despre ce procuri este vorba?
Mersi.
O zi buna....

#41
vesty

vesty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.05.2008
Buna!
Si noi am cumparat un apartament pe Calea Baciului anul trecut. Am dat doar o parte din bani si restul urmeaza sa ii dam cu credit ipotecar in momentul in care iese CF-ul. Apartamentul a fost cumparat in faza de proiect si acum este finalizat, insa nu a iesit CF-ul.
In contractul pe care l-am semnat cu ei era trecut termen de predare 1 mai 2008. Saptama aceasta am fost pe acolo si am avut o surpriza neplacuta si anume ne-au spus ca vom primi apartamentul doar cand il vom plati integral. Dar aceasta nu se poate face decat in momentul in care avem CF-ul. Din februarie constructorii ne tot spun ca o sa iasa CF-ul saptamana viitoare....
Poate ca nu este vina lor ca nu au inca CF-ul ...dar nici noi nu putem sa asteptam inca cateva luni bune sau poate si mai mult pana o sa iasa CF-ul. Am dat si noi niste bani si acum suntem cu ochii in soare...ei ne spun cu zambatul pe buze ca nu primim cheile pana nu dam toti banii. Chiar daca am avea toti banii mi se pare riscant sa ii dam si ei sa nu ne dea nici un act.
Pe de alta parte in contract sunt prevazute penalizari pentru constructor daca nu se preda apartametul pana la 1 mai. Cand am pomenit de acestea au inceput sa ne spuna ca nu poate fi vorba de asa ceva ...deoarece apartametul este gata insa nu are inca toate actele si asta nu din vina lor. Antecontractul a fost semnat la un notar cu care lucrau ei.
Poate sa ne sfatuiasca cineva ce putem face in cazul acesta? Sa ne adresam notarului la care am semnat antecontractul sau sa cautam un altul?

#42
mistretzu

mistretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.06.2007
Un raspuns competent ai primi daca intrebi pe un forum de juridice, cum ar fi avocatura.com

#43
icastanx21

icastanx21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.04.2008

View Postvesty, on May 9 2008, 15:18, said:

Buna!
Si noi am cumparat un apartament pe Calea Baciului anul trecut. Am dat doar o parte din bani si restul urmeaza sa ii dam cu credit ipotecar in momentul in care iese CF-ul. Apartamentul a fost cumparat in faza de proiect si acum este finalizat, insa nu a iesit CF-ul.
In contractul pe care l-am semnat cu ei era trecut termen de predare 1 mai 2008. Saptama aceasta am fost pe acolo si am avut o surpriza neplacuta si anume ne-au spus ca vom primi apartamentul doar cand il vom plati integral. Dar aceasta nu se poate face decat in momentul in care avem CF-ul. Din februarie constructorii ne tot spun ca o sa iasa CF-ul saptamana viitoare....
Poate ca nu este vina lor ca nu au inca CF-ul ...dar nici noi nu putem sa asteptam inca cateva luni bune sau poate si mai mult pana o sa iasa CF-ul. Am dat si noi niste bani si acum suntem cu ochii in soare...ei ne spun cu zambatul pe buze ca nu primim cheile pana nu dam toti banii. Chiar daca am avea toti banii mi se pare riscant sa ii dam si ei sa nu ne dea nici un act.
Pe de alta parte in contract sunt prevazute penalizari pentru constructor daca nu se preda apartametul pana la 1 mai. Cand am pomenit de acestea au inceput sa ne spuna ca nu poate fi vorba de asa ceva ...deoarece apartametul este gata insa nu are inca toate actele si asta nu din vina lor. Antecontractul a fost semnat la un notar cu care lucrau ei.
Poate sa ne sfatuiasca cineva ce putem face in cazul acesta? Sa ne adresam notarului la care am semnat antecontractul sau sa cautam un altul?
O intrebare ... cum e cu TVA-ul ... au respectat antecontractul ? ... ca suma ma refer .... in Floresti in zona cu blocuri noi ... a inceput sa se locuiasca ? adica este canalizare ... m-ar interesa cateva chestii de genu asta. Cam cat faci ca timp din Floresti pana in Cluj ? de strazi vorbeste cineva ? ca este destul de nepalacut sa achiti complet un apartament si sa stai tot cu chirie si sa platesti rate la banca pt ca nu ai strazi mijloace de transport spre serviciu si inapoi .

#44
xphinx

xphinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.10.2005
Salutare. Am inteles ca e ceva bloc care trebuia predat in martie si nici pana acum nu si-a luat lumea apartamentele in primire. Stie cineva detalii ?

#45
beta1

beta1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.10.2007

View Postxphinx, on May 28 2008, 11:15, said:

Salutare. Am inteles ca e ceva bloc care trebuia predat in martie si nici pana acum nu si-a luat lumea apartamentele in primire. Stie cineva detalii ?


Da, cam asa sta treaba. Cand am fost la Europort sa ne interesam de oferta (asta a fost in vara lui 2007) ne-au spus ca la sfarsitul lui februarie, inceputul lui martie 2008 vom locui sigur in apartament. Ne-a convenit oferta asa ca am mers la notar sa facem un antecontract. Cand ne-au prezentat antecontractul am vazut ca apare ca termen de predare 1 mai 2008. Spunandu-le ca nu asa a fost oferta lor ne-au asigurat insistent si convingator ca predarea se va face tot prin februarie...martie. Neavand experienta cu astfel de lucruri am semnat contractul...au trecut si lunilie si nu a mai pomenit nimeni de predarea in februarie-martie. A ramas ca data de predare 1 mai 2008. A trecut si 1 mai 2008 si inca nu am primit apartamentul. Ei nu au inca CF-ul...dar in schimb ne asigura calduros ca o sa-l avem zilele urmatoare...asta se intampla de cateva luni. Am dat o parte din bani si restul vrem sa ii dam cu credit...Pana nu il platesti integral nu ai ce sa te apropii de bloc. L-am vazut doar de 2 ori....pentru ca pana nu il platim integral tre sa iti pui pofta in cui...Doecamdata asteptam "cu rabdare" sa iasa CF-ul in "zilele urmatoare"...ca daca stai in chirie ce conteza cateva luni in plus....important e ca ti-ai luat locuinta si va fi a ta ...cine stie cand.......

#46
artupset

artupset

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2007

View Posticastanx21, on Apr 5 2008, 09:59, said:

buna tuturor

poate cineva sa trimita cateva poze din Floresti  :worthy: , m-ar interesa in special blocurile construite pe strada Florilor, constructor dl Semerean, noi ne-am cumparat ap. in corpul 4, dar fiindca stam momentan in Bucuresti nu stim in ce stadiu mai este constructia.

multumim

ps. si la noi a fost vb de taxa in plus cand am mers sa semnam antecontractul mai exact 500 E, plus ca am refacut antecontractul initial era f  "sumar"

toate cele bune

:photo:

Am poze mai mult cu C7, unde am sa ma mut eu, dar poate reusesti sa-ti dai seama... Pozele au fost facute in 24 Mai.

Attached Files


Edited by artupset, 02 June 2008 - 08:56.


#47
alexandra2008

alexandra2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2008
Ne anuntati si pe noi daca ati reusit sa va mutati. Eu am contractat un ap cu finalizare cel tarziu 30 iunie si in urma cu cateva zile am primit o notificare care ma anunta ca , contractul de vanzare -cumparare se va inheia intre 1-25 august....cam mare intarziere. Cand am ales finisajele i-am intrebat in mod repetat cat se va intarzia cu constructia pentru ca platesc chirie si trebuie sa anunt inainte cu o luna de a pleca din chirie. Ori d-nul cu care am vorbit s-a chiar enervat si mi-a raspuns ca blocurile se dau in folosinta mai repede si nu mai tarziu, ca ei si-au luat marja de intarziere in considerare si sa me pregatim sa avem banii. Acum platesc si rata la banca si chirie, care nu e defel mica si ma rog sa fie gata ap in august si sa nu ne mai amane.
Referitor la celelalte observatii facute pe forum....ap l-am vazut de cate ori am vrut, nu ne-a oprit nimeni, ba dimpotriva, seful de santier m-a dus la un nivel superior si mi-a aratat un ap finisat. Tin sa va anunt ca se dau curate, cu geamuri spalate, am fost placut surprinsa, sunt foarte curate.
Acum astept sa vad daca mai trebuie sa platim si altceva fata de suma din pre-contract. STie cineva ceva?
Dintre cei care locuiesc acolo?

#48
beta1

beta1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.10.2007

View Postbadabum, on Jun 28 2008, 22:40, said:

Buna
Sunt un viitor proprietar al unui ap. in corpul C, dar sincer nu inteleg de ce esti atat de inversunat....pana la urma ai platit ap. cu vreo 40.000-45.000 Euro, acum l-ai putea vinde si cu 70-75.000 Euro, si tie tot nu-ti convine!? :nonobad:
Iar faptul ca , garantezi pedepse celor de acolo iar nu mi se pare prea corect....la urma urmei nu te-au obligat sa cumperi de la ei....puteai sa mergi sa-ti cumperi in Floresti...la fose septice! :thumbup:

Nu e vorba ca tu ai dat un pret si poti sa vinzi apartamentul la un pret mai mare. De obicei nu iei apartamentul sa il vinzi, ci sa locuiesti in el. Ca acum il cumperi la un pret si peste cateva luni il poti vinde la un pret mai mare e o chestie generala. Se intampla cam cu orice locuinta indiferent de zona. E vorba ca cei care vand apartametele de pe Calea Baciului au un mod mizerabil de a-si trata clientii. Ei au numai drepturi, iar tu, nenorocitul care scoti banii numai obligatii. In contractele care se semneaza cu ei sunt pagini intregi de sarcini, obligatii si penalizari pt bietul cumparator. Noua ne predau apartametul cu o intarziere de 2 luni (asta era data ultima cu toate masurile de siguranta pe care si le-au luat...cand ne-au facut oferta era vorba de februarie iar cand am mers la notar am vazut ca aparea luna mai...). O sa ne faca predarea peste cateva zile dar inca nu este gaz in bloc. Cand i-am intrebat de gaz ne-au spus senini ca ne putem descurca si numai cu curentul electric....ca nu e mare lucru sa incalzesti apa pe un resou electric ca sa te speli. In contract erau trecute penalizari pt ei daca nu fac predarea la timp. Cand le-am zis de asa ceva ne-au ras in nas si ne-au spus ca nu avem decat sa ii dam in judecata ca sa ne plateasca penalizarile. Au tinut sa ne asigure ca mai au procese care de mai bine de un an nu sunt solutionate. Asa ca nu avem decat sa umblam pe la tribunale vreo 2-3 ani ca sa ne recuperam banii din penalizari. Vi se pare normal? Atunci de ce le mai trec in contract penalizarile daca oricum nu au de gand sa le respecte? Numai ca sa te impresioneze? Nu zic ca in Floresti e mai bine, dar daca acolo poate e mai rau (nu stiu) asta nu inseamna ca la noi e bine numai pentru ca in alta parte e mai rau.

#49
icastanx21

icastanx21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.04.2008

View Postartupset, on Jun 2 2008, 09:55, said:

Am poze mai mult cu C7, unde am sa ma mut eu, dar poate reusesti sa-ti dai seama... Pozele au fost facute in 24 Mai.

Multumim mult pentru poze, noi inca n-am reusit sa ajungem sa vedem constructia, dar din cate observ se merge cu lucrarea cam la acelasi nivel pt toate corpurile.
Am sunat in schimb constructorul care ne-a confrmat ca deja se lucreaza la interioare ceea ce e un semn bun :).
Inca o intrebare ... sunt strazi in curs de asfaltare? sau inca totul arata ca un santier ?

#50
dane185

dane185

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2007
Buna din nou.
Sunt nevoit sa revin cu scuze pentru unele afirmatii ale mele de pe forumul asta, asa ca imi cer scuze d-nlui Caciula Radu pentru afirmatiile mele, au fost intr-un moment de nervi, si probabil am exagerat prea tare.De asemenea precizez ca am facut o confuzie referitor la firma EUROPORT, realizand putin mai tarziu aceasta greseala, rectific aici.
Inca o data scuze, sper ca nu am suparat pe nimeni prea tare , dar datorita birocratiei din tara asta, ajungem in situatii penibile cu asteptarile pentru acte!!!

#51
galiza

galiza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.04.2008
Si-a cumparat cineva apartament in corpul V? As dori sa iau legatura cu un cumparator.

#52
xphinx

xphinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.10.2005
Voi cei care v-ati vazut apartamentele ce parere aveti despre finisaje ? Eu am cam gasit destule probleme dintre care cea mai grava e izolatia.

Edited by xphinx, 22 July 2008 - 16:04.


#53
interistul80

interistul80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.11.2006

View Postxphinx, on Jul 22 2008, 16:45, said:

Voi cei care v-ati vazut apartamentele ce parere aveti despre finisaje ? Eu am cam gasit destule probleme dintre care cea mai grava e izolatia.

finisajele arata bine momentan in corpul A unde am si eu apartament luat. am vorbit cu constructorii si spuneau ca "graba" a fost cuvantul de ordine (turnat beton la temperaturi de -10 grade). eventualele probleme o sa apara dupa un timp. tin sa confirm probleme cu CF-urile...de 3 luni aud aceleasi replici: "nu mai dureaza mult"
daca in prima fara perioada de semnare a fost 1-15 august...acuma vad ca e 1-25 august. dupa semnare e de umblat dupa credit ipotecar, treaba la banca mai dureaza cateva zile. deci va spun...nu va faceti planuri ca va mutati in luna august.

View Postalexandra2008, on Jun 18 2008, 13:39, said:

Ne anuntati si pe noi daca ati reusit sa va mutati. Eu am contractat un ap cu finalizare cel tarziu 30 iunie si in urma cu cateva zile am primit o notificare care ma anunta ca , contractul de vanzare -cumparare se va inheia intre 1-25 august....cam mare intarziere. Cand am ales finisajele i-am intrebat in mod repetat cat se va intarzia cu constructia pentru ca platesc chirie si trebuie sa anunt inainte cu o luna de a pleca din chirie. Ori d-nul cu care am vorbit s-a chiar enervat si mi-a raspuns ca blocurile se dau in folosinta mai repede si nu mai tarziu, ca ei si-au luat marja de intarziere in considerare si sa me pregatim sa avem banii. Acum platesc si rata la banca si chirie, care nu e defel mica si ma rog sa fie gata ap in august si sa nu ne mai amane.
Referitor la celelalte observatii facute pe forum....ap l-am vazut de cate ori am vrut, nu ne-a oprit nimeni, ba dimpotriva, seful de santier m-a dus la un nivel superior si mi-a aratat un ap finisat. Tin sa va anunt ca se dau curate, cu geamuri spalate, am fost placut surprinsa, sunt foarte curate.
Acum astept sa vad daca mai trebuie sa platim si altceva fata de suma din pre-contract. STie cineva ceva?
Dintre cei care locuiesc acolo?

suma care este trecuta in precontract se plateste. acuma nu stiu daca e specificat daca alte cheltuieli sunt suportate de cumparator sau vanzator. studiez cand ajung acasa

#54
alexandra2008

alexandra2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2008

View Postxphinx, on Jul 22 2008, 16:45, said:

Voi cei care v-ati vazut apartamentele ce parere aveti despre finisaje ? Eu am cam gasit destule probleme dintre care cea mai grava e izolatia.
Am fost pana acum la 2 receptii....jalnic!~Am fost surprinsa de faptul ca nici o usa nu mi se inchide, tocurile erau montate total aiurea, ca sa nu mai vorbesc de baia in care aveam 2 nuante diferite de gresie, pe jos! Nu dau vina pe cei de la Europort, dar totusi nu au si ei un sef de santier sau ceva de genul care sa verifice ce prostii face constructorul?Astept sa fiu chemata la urmatoarea receptie si sa vad ce mai gasesc acum.... :angry2:
Dintre cei care s-au mutat acolo nu ne poate da nimeni detalii referitoare la ce sa ne asteptam?Deja sunt cu nervii la pamant si mai am cale lunga, sper ca Cf-ul sa fie gata in august si racordurile la furnizori ca sa ma pot muta odata!
Cine mai are ap in corpul A ce parere are ce finisaje?
Haideti sa ne informam unii pe altii ca noi suntem cei mai buni critici...
O zi buna tuturor si nervi tari! :wallbash:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate