Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Turul Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
avgvstvs

avgvstvs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.05.2006

View Postdintimisoara, on Aug 1 2007, 15:58, said:

In 11 august intentionam sa facem acest traseu:
Timisoara-Lugoj-Caransebes-Hateg-Valea Jiului-Petrosani-Tg.Jiu-Rm.Valcea-Curtea de Arges-Transfagarasan-Sibiu-Medias-Paltinis-Sibiu-Brasov-Constanta.

Intrebarea si dilema mea:pe unde sa o iau catre Constanta astfel incat sa evit aglomeratia,drumul sa fie bun si sa nu merg pe autostrada Soarelui?Prin Intorsura Buzaului-Buzau-Slobozia-fetesti e ok?Sau sa ocolesc pe la Vadu Oii -Harsova?Astept si eu opinia voastra....

Sa aveti drum bun si sa auzim de bine!

mai bine varianta prin slobozia  - harsova ,drum mai bun si mai necirculat decat cel prin fetesti-cernavoda-medgidia-constanta

#38
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

View Postavgvstvs, on Aug 9 2007, 14:38, said:

mai bine varianta prin slobozia  - harsova ,drum mai bun si mai necirculat decat cel prin fetesti-cernavoda-medgidia-constanta


Pan' la urma asa am zis si noi.....si o iau pe Intorsura...Multumesc de sugestie!

#39
cydul79

cydul79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2007
pun si eu doua poze.una e cu barajul vidraru iar cealalta e cu manastirea sihla,o minunatie.de la sihastria putin mai sus pe un drum pietruit(destul de ok)un peisaj minunat.se poate cobora apoi pe un drum de tara destul de bun la agapia,merita vazuta.

Attached Files



#40
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
MAK-uleeeee....te invidiez....uau ce traseu superb ai avut....bravo voua,bravo tie!Ce n-as da sa pot soferi si eu asa ca tine...insa nu am cu cine...ca merg cu mofturosi in masina...Superbe poze,superbe peisaje!
Spre rusinea mea,chit ca stau in Timisoara acum,inca nu am ajuns pe Clisura Dunarii!Rusinica mie,insa nu va ramane nerezolvata problema asta....ca ma oftic,nah! :P

Uite ca o sa plec si eu,iarasi,la drum,sambata cu noaptea in cap si,daca iti mai amintesti cum povesteam anul trecut aventura cu americanii,am sa revin sa va povestesc pe unde am mai fost.O sa ajungem iar pe TF,inevitabil...ca e unul din locurile magnifice din tara.
Si vreau si eu sa adaug,ca m-am starnit,zau asa,:DMoldova e una din cele mai frumoase regiuni ale tarii asteia...again....Si nici Dobgogea nu e asa cum zici...treci prin padurea de la Babadag,mergi in sus catre Lacul Razelm si catre Sinoe....ai fost vreodata la Calarasi sa treci cu bacul?Sa vezi cat e de frumoasa acolo Dunarea?Mergi prin satele zonei...spre Cochirleni,de exemplu...Ai vizitat cei mai vechi munti din lantul carpatic,ma refer la Muntii Macin?Sti cate filmari pentru filme istorice s-au facut acolo?
In Moldova intra in Pasul Prislop ca sa poti admira frumusetea Muntilor Rodnei....opreste-te in la Piatra Fantanele in Pasul Tihuta si fa o rotatie de 360 grade si ai sa vezi in orizont  Calimanii....Sti ca coborand dinspre Putna catre Voronet treci pe langa paduri seculare in care sunt locuri unde omul inca nu a patruns????Unele sunt colea,mai la nord,la granita cu Ucraina....
Poti sa razi de mine si sa zici ca sunt prea fanatica vis-a-vis de relieful tarii....insa eu am vazut toate astea....si mi s-a umflat pieptul de bucurie.
Hai sa auzim cu totii numai de bine.Sa aveti drum bun si vacanta frumoasa!

#41
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Na, finally am si eu 3 libere, pana Joi! De plictiseala m-am decis sa fac o drumetie pe Transfagarasan, sa mai ies din cotidian. Plec maine dimineata sa evit aglomeratia.
  Ce ma intereseaza, care ar fi cea mai scurta ruta de urmat, de la Constanta spre Transfagarasan? Constanta > Bucuresti > Pitesti > Curtea de Arges si apoi?
Multumesc.

Edited by eXXocet, 20 July 2008 - 13:24.


#42
delahaye

delahaye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 19.03.2007
Si apoi o tii drept inainte spre Balea Lac.

#43
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdintimisoara, on Jul 10 2008, 13:25, said:

MAK-uleeeee....te invidiez....uau ce traseu superb ai avut....bravo voua,bravo tie!Ce n-as da sa pot soferi si eu asa ca tine...insa nu am cu cine...ca merg cu mofturosi in masina...Superbe poze,superbe peisaje!
Spre rusinea mea,chit ca stau in Timisoara acum,inca nu am ajuns pe Clisura Dunarii!Rusinica mie,insa nu va ramane nerezolvata problema asta....ca ma oftic,nah! :P

Uite ca o sa plec si eu,iarasi,la drum,sambata cu noaptea in cap si,daca iti mai amintesti cum povesteam anul trecut aventura cu americanii,am sa revin sa va povestesc pe unde am mai fost.O sa ajungem iar pe TF,inevitabil...ca e unul din locurile magnifice din tara.
Si vreau si eu sa adaug,ca m-am starnit,zau asa,:DMoldova e una din cele mai frumoase regiuni ale tarii asteia...again....Si nici Dobgogea nu e asa cum zici...treci prin padurea de la Babadag,mergi in sus catre Lacul Razelm si catre Sinoe....ai fost vreodata la Calarasi sa treci cu bacul?Sa vezi cat e de frumoasa acolo Dunarea?Mergi prin satele zonei...spre Cochirleni,de exemplu...Ai vizitat cei mai vechi munti din lantul carpatic,ma refer la Muntii Macin?Sti cate filmari pentru filme istorice s-au facut acolo?
In Moldova intra in Pasul Prislop ca sa poti admira frumusetea Muntilor Rodnei....opreste-te in la Piatra Fantanele in Pasul Tihuta si fa o rotatie de 360 grade si ai sa vezi in orizont  Calimanii....Sti ca coborand dinspre Putna catre Voronet treci pe langa paduri seculare in care sunt locuri unde omul inca nu a patruns????Unele sunt colea,mai la nord,la granita cu Ucraina....
Poti sa razi de mine si sa zici ca sunt prea fanatica vis-a-vis de relieful tarii....insa eu am vazut toate astea....si mi s-a umflat pieptul de bucurie.
Hai sa auzim cu totii numai de bine.Sa aveti drum bun si vacanta frumoasa!



frumos, foarte frumoase recomandari ....

sunt atate locuri frumoase in tara si daca te abati putin de la drumurile principale vei gasi locuri de vis, cum nici nu crezi ca exista, de multe ori frumusetea locurilor sta in detaliile pe care nu reusim sa le vedem din goana masinii...

pentru cei ce fac turul tarii si ajung in zona Sibiului le recomand sa se abata putin din DN 1 , cum mergi de la Sibiu la Sebes se face stanga catre Saliste si apoi mai departe catre localitatea Jina prin Tilisca si Poiana Sibiului, drumul este foarte bun si plin de serpentine si peisaje de vis... in zona puteti gasi cazare la numeroase pensiuni iar mancarea traditionala va va aduce cu siguranta aminte de copilaria la bunicii de la tara...

#44
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
rexkroki,multam' fain de recomandare.....de data asta am mers si pe rute pe unde nu am mai fost...oricum a fost minunat,peisajul si oamenii compensand din plin unele din soselele distruse pe care am umblat!

#45
reddrake

reddrake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.08.2008

View PostMAK, on Jun 2 2007, 01:12, said:

Partea de sus a tarii.
Ai ce vedea.
Barajul de la Bicaz
Cheile Bicazului
Cimitirul vesel de la Sapinta
Lacul Rosu
Prin Maramures
Moldovita
Sucevita
Voronet

as mai adauga manastirile Agapia, Siha, Secu, Sihastria, rezervatia Vanatori, Cetatea Neamtului  - pe traseul Tg.Neamt - Poiana Largului
pasurile Prislop, Tihuta, Mestecanis


pt cei care vor sa treaca din moldova in transilvania prin pasul tihuta
mai nou, drumul suceava-vatra dornei e in proportie de 80% ok si se poate merge fara probleme
in vatra dornei , unde era dezastru, acum e f bun
si de aici urci spre Tihuta...urcarea dinspre Vatra Dornei e f bine, dar la cobarare pe partea cealalta cam de la castelul lui dracula (in Piatra Fantanele) e destul de nasoala...
totusi, cu atentie se merge bine...

#46
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postdintimisoara, on Jul 10 2008, 13:25, said:

MAK-uleeeee....te invidiez....uau ce traseu superb ai avut....bravo voua,bravo tie!
......................................................
Hai sa auzim cu totii numai de bine.Sa aveti drum bun si vacanta frumoasa!
Lasa, ca nici cu tine nu mie rusine,   :)  astia sintem, daca nu iesim din orase innebunim.   :lol:
Simbata sau Duminica, vreau sa merg pe TF, o sa pun poze la intoarcere.
Drum bun la toata lumea, oriunde v-ati duce.  :)

#47
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Hehehehehehehe...  drum bun in excursia de week end,MAK...... :thumbup:
Asa,intre noi fie vorba,pe mine una taaaaaare m-a dezamagit TF-ul anul asta  :mellow: si sa zic de ce:ai senzatia ca toata zona aia din jurul Lacului Balea,pe traseu cat si la cascada Balea....a devenit pur si simplu un imens talcioc.....aglomeratieeeee...ce sa-ti spun?!Zici ca s-a spart conducta cu oameni si masini,gunoaie peste tot...dughene si dughenase cu suveniruri si mancare,birturi improvizate ad-hoc prin corturi,fum si miros de mici....la lac sus se construieste in draci...zgomot mare....urat....zau asa. -_- Pe mine una m-a intristat tot ce am vazut...nu mai este TF-ul acel drum misterios...care imi creea fiori de teama... a devenit o chestie atat de comuna...Culmea culmilor:sus erau vreo 13 grade,cred...ce crezi ca am vazut?O tipa imbracat cu o rochita subtirica,cu bretelute si sandalute cu toc cui de 10....am ramas :w00t:  :w00t:  :w00t: ....am apucat sa-i fac o poza,insa nu se vede foarte clar,mergea cam repejor....poate de frig...

No,ca tot nu-ti e rusinica cu mine :lol: ...hai sa vezi traseul facut anul asta...pe harta....Explicatii:ce e negru pana la Cta,am fost eu si familia,ce e cu rosu e impreuna cu inca o masina si ce e cu albastru e drum facut tot de je et family....pan' la Timisoara...voila!

Attached Files



#48
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
daca ajungeti prin nordul tarii vizitati comuna cerchez merita o sa vedeti

#49
camigabi

camigabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.09.2007
buna
in partea de V a tarii cam ce lacuri si statiuni muntoase sunt .........in care poti sa-ti faci linistit un concediu?
stiu de 3 ape, e ok, dar mi-a ajuns mai vrem si altceva...cine ma ajuta :)

Edited by camigabi, 28 June 2009 - 01:01.


#50
banateanul

banateanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.09.2007

View Postcamigabi, on 28th June 2009, 01:53, said:

buna
in partea de V a tarii cam ce lacuri si statiuni muntoase sunt .........in care poti sa-ti faci linistit un concediu?
stiu de 3 ape, e ok, dar mi-a ajuns mai vrem si altceva...cine ma ajuta :)
Mergi la Dognecea.Gasesti cazare au si hidrobiciclete sepoate pescui.Acolo merg multi timisoreni.

#51
camigabi

camigabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.09.2007

View Postbanateanul, on 28th June 2009, 15:08, said:

Mergi la Dognecea.Gasesti cazare au si hidrobiciclete sepoate pescui.Acolo merg multi timisoreni.
daaa, mersi am auzit de dognecea, e pe la bocsa :) e fain si acolo dar zic eu doar asa sa faci o vizita, ........ as vrea ceva gen valiug-crivaia....munte+padure+lac,
as zice sovata, dar stiu eu ?! e cam departe :) sigur mai sunt zone gen valiug, dar nu stiu eu de ele :(

#52
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Pai la Dognecea este munte+padure+lac....ce vrei mai mult de atat???Ai fost macar sa vezi cat este de frumos?Ca sa nu mai socotim drumul pana acolo....cum preferi:off road sau pe asfalt... ;)
Ia de te uita cu atentie    Aici
;)  :D

Edited by dintimisoara, 05 August 2009 - 10:10.


#53
arya-krast

arya-krast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.03.2009
foarte frumos ce am citit aici!
multumesc pentru idei, planific un tur de tara in primavara-vara 2010

am apreciat mai ales povestile cu valea oltului... si Obarsia!
sper ca Petrimanu nu a lipsit din lista, am dibuit eu pe acolo mure si cascade + plante preistorice aproape!!!
ca sa nu mai vorbesc de pastravarie...
:P

PS - oare un matiz vanjos cu varsta de 6 ani face fata pe TF?

#54
nimendrum

nimendrum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.12.2007
face fata cu siguranta. eu pana acum am trecut cu Dacia 1300 veche, almera si polo. si stiu si de un tico care a trecut. deci... mergi si tu cu a doua, poate si cu a ntaia, doar tre sa vezi si peisajul. numai sa nu te fure peisajul prea tare ca e hau mare si nu sunt parapeti defel:). a si vezi ca dupa ce cobori pe partea cu sibiul se face un drum de tara, dar practicabil, de prin cartisoara parca, e indicator pe acolo, spre albota, cam 3 km, cred, si ajungi la o pensiune foarte frumoasa, unde poti manca pastrav gatit in cateva feluri. eu zic ca merita abaterea:)
drum bun!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate