Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Tiroida: hipotiroidism, hipertiroidism, noduli tiroidieni, cancer tiroidian, boala Basedow etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#91
elisa78

elisa78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2009
Multumesc frumos pentru raspuns!

Chirurgia nu este chiar un tratament definitiv... Iodul nu este acceptat cu mare usurinta de medicii la care m/am tratat eu, si nici eu nu sunt  incantata de ideee...
Pentru ca ma simt foarte rau, cred ca ma intorc la Tyrozol...


Scuze, nu ca as fi experta, dar asa mi s-a spus, ca chirurgia nu e chiar un tratament definitiv... Lobul stang este marit cu doar 3 mm, ma rog, asa era acum un an jumate...
Treaba e ca ma simt foarte rau, si sunt dezamagita de tot ce inseamna endocrinologie in Romania...
Multumesc inca o data!!!

#92
Alin36

Alin36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.07.2009
Buna ziua!!!

  Am o intrebare, in luna iunie am facut o ecografie si din care a reiesit urmatoarele:
1. LD = 27 mm
2. LS = 24 mm
si un nodul de 11 mm

Intrebarea mea este daca acest nodul poate fi cance sau pot traii cu el pana la sfarsitul vietii

Analizele de hormoni sunt in limite normale, dar totusi simt ceva greu in zona gatului si daca stau pe partea dreapta in pat nu pot respira parca cineva ma strange de gat
De asemenea transpir foarte abundent in mod special noaptea

Va multumesc ca mi-ati citit mesajul

O zi buna tuturor

Alin

#93
Alin36

Alin36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.07.2009
Buna ziua!!!

Am o intrebare, in luna iunie am facut o ecografie si din care a reiesit urmatoarele:
1. LD = 27 mm
2. LS = 24 mm
si un nodul de 11 mm

Intrebarea mea este daca acest nodul poate fi cance sau pot traii cu el pana la sfarsitul vietii

Analizele de hormoni sunt in limite normale, dar totusi simt ceva greu in zona gatului si daca stau pe partea dreapta in pat nu pot respira parca cineva ma strange de gat
De asemenea transpir foarte abundent in mod special noaptea

Va multumesc ca mi-ati citit mesajul

O zi buna tuturor

Alin

#94
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Buna!

In primul rand, linisteste-te, nu e asa de grav cum pare. In al doilea rand, sunt efectiv zeci de mii de oameni in tara, care au exact aceeasi problema si nici macar nu stiu de ea.

Eu sunt deja hipo, cu doi noduli, in fiecare dimineata iau 50 de mg de Euthyrox. In cazul tau, pana ce analizele iti ies normal, nu e mare caz. Singura chestie e, ca de acum incolo, medicul de la ecograf iti devine cel mai bun prieten. Cauta unul care are rabdare si se uita cu MARE atentie la ce e in gatul tau.


Tu reclami ca te deranjeaza, mai ales la culcare. Ei bine, mare chestie nu ai ce sa ii faci. Nu o sa il simti tot timpul.

O mica avertizare: pentru problemele de tiroida, culmea, nu exista o solutie universala. Crede-ma, m-am plimbat pe la multi medici, nu numai din tara ci si la clinici cu prestanta din vest, toti au spus cam aceeasi chestie: tiroida e un fel de politist de circulatie a sistemului, cand nu functioneaza cum trebuie se pot intampla tot felul de ciudatenii. Nu te omoara, dar iti poate face zile proaste :)

Btw, din ce zona a tarii esti?

Edited by ecotech, 03 July 2009 - 10:09.


#95
Alin36

Alin36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.07.2009
Salutare

Iti multumesc frumos pentru raspuns!!! mai intrebat de unde sunt Bucuresti

iti doresc multa sanatate si inca odata multumesc

#96
liliana33

liliana33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.06.2009
Buna ziua

Am facut TSH de curand mai exact de doua zile si mi-a iesit o valoare de 0,010, cred ca este foarte mic

Cine ma poate ajuta cu un raspuns

Multumesc anticipat

LILIANA

#97
jijipuku

jijipuku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.05.2009

View Postliliana33, on 7th July 2009, 11:46, said:

Buna ziua

Am facut TSH de curand mai exact de doua zile si mi-a iesit o valoare de 0,010, cred ca este foarte mic

Cine ma poate ajuta cu un raspuns

Multumesc anticipat

LILIANA


intervalul de referinte , pt laboratorul la care ai facut , fiind ? :)

p.s.: analiza de tiroida ai facut ?

Edited by jijipuku, 07 July 2009 - 13:06.


#98
liliana33

liliana33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.06.2009
nivelul de referinta este intre  0,27 si 4,2 iau eutyrozx 125 mg pentru ca mi-a fost descoperit un microcarcinom papilar sclerozat si am fost operata de glanda tiroida

multumesc anticipat pentru rapunsul asa de prompt

LILIANA

#99
jijipuku

jijipuku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.05.2009

View Postliliana33, on 7th July 2009, 16:28, said:

nivelul de referinta este intre  0,27 si 4,2 iau eutyrozx 125 mg pentru ca mi-a fost descoperit un microcarcinom papilar sclerozat si am fost operata de glanda tiroida

multumesc anticipat pentru rapunsul asa de prompt

LILIANA


pai trebuie sa faci analiza si de tiroida(t3)...ceea ce iei tu e o forma sintetica de thyroxine(t4) care e nevoie a se converti in t3 pt a functiona activ in corp...sunt oameni care au probleme cu conversia T4-> T3....de asta te-am intrebat daca ai facut analize si de tiroida :)

deci pt a sti mai exact cum sta treaba si sa-ti dai seama daca totul merge bine e sa faci analize si de t4 si de t3

daca medicamentul ce ti l-a dat functioneaza bine, e de inteles sa ai tsh scazut, pt ca acesta din urma are rolul de a trimite semnale pt a fi produsi t4 si t3,feedback loop.


later edit: scuze,n-am obs ca ai mentionat de operatia de tiroida,oricum sfaturile sunt generale :)

Edited by jijipuku, 07 July 2009 - 17:11.


#100
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postliliana33, on 7th July 2009, 16:28, said:


TSH=0.01= hipertiroidism indus de o doza supresiva de Euthyrox necesara in tratamentul carcinoamelor tiroidiene dupa ce tiroida a fost eliminata chirurgical pt a impiedica o eventuala proliferare a resturilor tumorale. As spune ca esti in grafic, deorece un TSH mic(sau supresat) impiedica recidiva tumorala.

Acum ai si explicatia starilor de oboseala (hipertiroidismul indus de Euthyrox) si restul manifestarilor. Poti trece mai usor peste reactiile adverse utilizand betablocante.

#101
jijipuku

jijipuku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.05.2009
liliana33, tiroida a fost extirpata complet ? nu ti-a recomandat si un compus t3 sintetic ? de genul cytomel ?

Edited by jijipuku, 07 July 2009 - 17:46.


#102
liliana33

liliana33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.06.2009
Buna

Si multumesc pentru raspunsul dat asa prompt!! glanda mi-a fost extirpata in totalitate i nu mi s-a recomandat momentan un compus t3 sintetic, de genul cytomel .

Saptamana viitoare ma voi duce la control la IC Parhon pentru control

Multumesc inca odata


LILIANA


Multumesc pentru mesaj ionut

#103
vicvis

vicvis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.06.2007
Este posibila marirea glandei tiroide in timpul unei lovituri? Am cazut acum ceva timp in cap cu placa de snowboard si dupa o inflamare destul de pronuntata initiala a locului acum a ramas un pic umflat pe partea stanga unde ar veni tiroida. O sa incerc sa fac un control de hipertiroidie.

#104
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postvicvis, on 5th August 2009, 22:24, said:

Este posibila marirea glandei tiroide in timpul unei lovituri?

Cel mai probabil raspunsul este negativ.

#105
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postionutz78, on 6th August 2009, 18:48, said:

Cel mai probabil raspunsul este negativ.

cam la ce dimensiuni trebuie sa fie tiroida pentru a se incadra in limite normale?
eu simt putin greutate in zona aceea,la ecografie a iesit cica marita putin..alte simptome:somnolenta si senzatia de a nu te tine picioarele,
analizele de sange pentru tiroida au iesit bune.alea cele mai simple.

#106
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postane marie, on 30th May 2007, 11:56, said:

intrebare: cunoaste cineva o metoda prin care se poate determina daca sarea are sau nu iod? cei din piata care vind sare grunjoasa/de muraturi nu sint siguri daca are sau nu, pe pungi nu scrie nimic...din cind in cind, trebuie sa tin un regim fara iod, si mi-ar fi mai usor daca as fi sigura ca sarea respectiva nu este iodata. mi-am luat de la farmacie sare fara sodiu, care n-are nici iod, dar e rea tare la gust, parca e si acra si amara....


din cate stiu - din auzite - este data o lege, sau ceva de genul, ca TOATA sarea din comert sa fie iodata. si asta de cativa ani buniciei.
cred ca singurul produs neiodat este acea sare pentru muraturi - scrie pe punga chestia asta, deoarece iodul inmoaie muraturile.

on: este posibila marirea tiroidei pe dinauntru? adica ea sa creasca inspre spate, nu cu gușă.
nu de alta, asa mi-a zis dr. endocrinolog, dar mie mi se pare ciudata afirmatia.

#107
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
@ brigazile martirilor: Cam astea ar fi dimensiunile normale ecografice. Cam ce depaseste 4 cm in lungime se considera gusa.

View Postionutz78, on 13th May 2009, 20:37, said:

De prin cartile mele : ..."Each lobe is pear-shaped and measures about 2.5–4 cm in length, 1.5–2 cm in width, and 1–1.5 cm in thickness."

Edited by ionutz78, 07 August 2009 - 16:26.


#108
Andal_1

Andal_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2009
buna. am refacut analizele de curand in urma tratamentului cu carbimazol si desi inainte avem TSH 0,001 acum a intrat in valori normale 0,41 (interval de referinta 0,35 - 5,51) si ATPO de la 1300 a sarit la 3970 (valori normale intre 0 - 60). Simt si o durere in gat ca o apasare care persista...si nu intleg de la ce.. pana acum nu am avut astfel de simptome. Imi poate da cineva o explicatie pentru intorsatura atat de ingrijoratoare a analizelor? Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate