Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tiroida: hipotiroidism, hipertiroidism, noduli tiroidieni, cancer tiroidian, boala Basedow etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#37
g-h-o-s-t

g-h-o-s-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.09.2005
Multumesc inca odata ionutz78.

Multa sanatate si Doamne ajuta !

#38
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Sa ne aduci vesti bune peste cateva saptamani.
Sanatate.

#39
mya_17

mya_17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2009
Buna ziua,as vrea sa aflu daca carcenomul falicular e curabil? sanatate si bafta incontinuare

#40
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postmya_17, on Feb 7 2009, 22:09, said:

Buna ziua,as vrea sa aflu daca carcenomul falicular e curabil?

Carcinomul folicular este curabil prin tiroidectomie totala si folosirea Iod-ului radioactiv (pentru distrugerea tesutului tiroidian restant sau diseminarilor); ulerior dozele de hormoni tiroidieni din cutie trebuie sa fie ceva mai mari pentru a se produce supresia TSH-ului (adica un TSH<0.1 sau mai mic).

#41
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005
buna ziua. mama mea sufera de hipotiroidie de 7-8 ani. ca tratament ia novotiral, a incercat si cu Euthyroxul dar nu s-a simtit bine si a renuntat la el. poate cineva sa ne recomande un endocrinolog bun in Iasi sau in Cluj? De preferinta ar fi Iasiul pt ca e aproape. multumesc

#42
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostCristisor, on Feb 20 2009, 19:39, said:

De preferinta ar fi Iasiul pt ca e aproape.

Ca punct de plecare a discutiei va ofer lista autorilor acestei carti de endocrinologie (vezi atachement), cu mentiunea ca toti sunt medici din Iasi. Cred ca ai de unde alege si cu putin ajutor din partea lui Maltese (careia ii multumim pt raspuns :) ) te poti orienta spre ce iti doresti.

Sanatate.

Attached Files



#43
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005
mama a mers la consultatie la doamna C. Galesanu, ea i-a recomandat tratamentul descris mai jos. insa la ultima consultatie i-a zis ca hipotiroidia s-ar fi transformat in hipertiroidie si i-a dat un tratament de la care s-a ingrasat 6 kg in 3 saptamani. tocmai din acest motiv cauta un alt doctor pt o a 2a parere. Dl. doctor Zbranca face consultatii si in Suceava insa a auzit ca e cam batran si nu prea mai da randament, dar poate doar vorbeste lumea. Imi puteti unde poate fi gasita doamna Mogos, la ce clinica? ms pt ajutor

#44
king14330

king14330

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2007
Buna,

Ma numesc Paul si am 16 ani. Acum un an am luat tablete pentru slabit "Fat Burners Plus". Am luat acel tip de tablete timp de 2 saptamani. A trecut un an de atunci. In februarie 2008 aveam in jur de 89 de kilograme, iar acum am 65. Am sanse sa sufar de hipertiroidism? Daca da, ar putea acele tablete sa fie cauza? Nu am incercat sa ma ingras sa vad daca ma pot ingrasa. Mai am un simptom al hipertiroidei si anume caderea parului. Va rog frumos sa-mi raspundeti daca as putea avea, pentru ca nu mai am rabdare pana miercuri cand primesc rezulattele analizelor. Imi puteti spune si remedii va rog ?


Multumesc anticipat!

Cu respect, Paul.

#45
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postking14330, on Feb 21 2009, 13:37, said:


O scadere atat de importanta + caderea parului pot fi semne ale excesului de hormoni tiroidieni (=hipertiroidism) insa iti trebuie putina rabdare pana vin rezultatul analizelor.

Nu cunoastem ce contin acele tablete , insa faptul ca le-ai luat numai 2 saptamani cu aparitia scaderii ponderale peste 1 an ma face sa cred ca nu exista o legatura cauzala.

Remedii se pot da numai dupa ce cunosti cauza problemelor tale de sanatate.

Sanatate.

Edited by ionutz78, 21 February 2009 - 13:50.


#46
king14330

king14330

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2007
Recunosc ca in acel timp, am tinut multe cure de slabire. Cel mai mult am tinut prin infometare. Aprope pana in decembrie mancam foarte putin...maxim de doua ori pe zi. Am citit pe interent de hipertiroidism si de tabletele care trebuiesc luate impotriva acestuia. Este adevarat ca de la acele tablete se inverseaza acel efect de slabire si corpul se ingrasa fara a mai putea slabi? Am suferit psihic destul de mult timp cand eram mic din cauza faptului ca eram gras...chiar pana prin clasa a VIII-a. Acum ca sunt mai slab, gandul ca as putea sa ma ingras din nou este devastator pentru mine.

Multumesc pentru raspuns!


Cu sinceritate, Paul.

#47
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postking14330, on Feb 21 2009, 14:16, said:

Este adevarat ca de la acele tablete se inverseaza acel efect de slabire si corpul se ingrasa fara a mai putea slabi?

Acele medicamente administrate in hipertiroidism (antitiroidiene) sunt administrate pentru a regla cantitatea de hormoni tiroidieni din organism si pot produce crestere ponderala daca sunt supradozate, de aceea este nevoie de monitorizarea (controale regulate) tratamentului, insa cresterea ponderala este reversibila si nu definitiva.

#48
king14330

king14330

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2007
Multumesc mult pentru iformatii. Si va rog sa ma scuzati ca am pus atatea intrebari, dar sunt cam speriat. Si mama mea este disperata si ea tot crede ca de vina sunt acele medicamente (Fat Burners Plus).

Cu respect, Paul.

#49
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005
imi poate zice cineva pareri despre dr. Mogos si unde poate fi gasita? ms

#50
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Cum se numesc analizele care trebuie sa le fac pt tiroida (hormoni) ? TH sau ceva de genu'... Am gasit pe un site vreo 9 , chiar toate trebuie facute ??

Edited by Stapanul_clonelelor, 22 February 2009 - 19:21.


#51
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostStapanul_clonelelor, on Feb 22 2009, 19:19, said:

Cum se numesc analizele care trebuie sa le fac pt tiroida (hormoni) ? TH sau ceva de genu'...

Pentru inceput ar fi suficiente un freeT4 si un TSH, pret aproximativ 50 ron impreuna.

#52
luna_mai

luna_mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 20.08.2008

View PostCristisor, on Feb 22 2009, 17:11, said:

imi poate zice cineva pareri despre dr. Mogos si unde poate fi gasita? ms

in principiu, la spiridon la clinica de endocrino (cum intri pe linga cusca portarului, pe dreapta).... pareri... cam impartite

si eu am probleme cu tiroida (gusa polinodulara) si ma joc cu dr. preda - tot la spiridon

Edited by luna_mai, 23 February 2009 - 13:53.


#53
marry_a1977

marry_a1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.05.2009
Buna ziua, Acum o luna jumatate am fost operata practicandu-se tiroidecomie totala. Dupa o luna mi s-au dat analizile si a fost urmatorul diagnositic pe care va rog sa ma ajutati sa-l inteleg...imi dau seama ca e cancer insa nu inteleg de ce natura este.. ,, 1. Microcarcinom papilar sclerozat focare izolate si agregate dezvoltate intr-un adenom folicular de 07/07 cm. 2) Parenchim adiacent si de fond polinodular cu epitelii izolate cu aspect hiperfunctional... Cod citologic ST1/G1/RX....Cod morfologic M8350...Stadializare PT1A''.... Doctorul chirurg m-a trimis la sectia de medicina nucleara si aici mi-au facut programare pentru iulie si mi-au marit doza de euthyrox de la 100ug/zi la 150ug/zi. Pana ma voi duce la el imi puteti spune ce inseamana  acest diagnostic ca nu prea a avut timp sa imi explice si mi-a zis doar ca nu este nevoie de terapie cu iod radioactiv. Am facut acum o saptamana analiza TSH si mi-a iesit TSH<0.05 si limita cea mai mica a laboratorului este 0.15. Si cum ma sinteam si rau si  cu dureri si intepaturi in zona unde a fost glanda am redus doza la 100ug/zi si acum ma simt mai bine desi mai persista acele dureri insa sunt de intensitate mai mica. Imi puteti spune daca am procedat corect? Va multumesc anticipat pt raspuns.

#54
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postmarry_a1977, on May 6 2009, 22:30, said:

Imi puteti spune daca am procedat corect?

Nu ai procedat corect, revin maine cu o posibila explicatie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate