Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

firma mea de web design

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
opaa... super bune preturile pt macromedia..

la adobe poti iesi mult mai ieftin. cumperi o licenta de PS5(eventual gasesti pe ebay ne-activata), care probabil e super ieftina nowadays si cumperi un upgrade la CS de la adobe.

#38
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
daca vrei sa cumperi soft, chiar vrei tu ca esti mai curat la inima ca iisus sau est i (de cele mai multe ori nevoit) trebuie sa te documentezi temeinic pentru ca incele mai multe cazuri poti gasi discounturi exceptionale.

daca vrei Photoshop cauta pe net how to buy photoshop cheap sau ceva de genul si te vor invata baietii, daca vrei studio mx ia-tzi doar mx nu 2004, nu e prea mare diferenta de tehnologie si oricand poti sa lucrezi cu 2004 piratat si daca te cauta si te intreaba in ce ai facu ce ai facut, le arati licenta de la mx-uri.

Mai bine cauti un student sau daca esti tu student mai bine, si observi ca sunt reduceri pebtru studenti (acum nu stiu daca sunt comerciale sau pentru home) mai ales la windows, si am auzit si de photoshop.

si daca totusi tzi se pare scump  (si este) si asa sau nu poti beneficia de reduceri, si nu gasesti alte spiluri ( gen varianta ps 5 + upgrade cs) exista intotdeauna variante

flash -swish de exemplu, la celelalte nu stiu dar sunt sigur ca daca iei la puricat netul e imposibil sa nu gasesti, nu se vor ridica niciodata la nivelul  batranilor in domeniu dar nevoia te invata.

atat, ma duc sa invat ca sa cresc mare sa muncesc si sa am bani sa-mi cumpar soft :)

#39
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Intr-adevar, pentru inceput SWiSH este o alternativa excelenta pentru Macromedia Flash. Si te costa doar $100. Poate nu ai toate facilitatile, dar oricum, poti sa faci site-uri super cu el. Vezi http://www.swishzone...e&product=sites

#40
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Deci pana la urma se poate face ceva k lumea in Linux (de ex. RedHat 9) fara a ma chinui prea mult in cinspe mii de programe care nu sunt bune de nimic ?

#41
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
E mai greu cu Linux + Wine... Adobe Photoshop 7 merge, dar CS-ul nu prea. Nici Flash MX 2004 nu stiu daca merge. Dar nu te costa nimic sa incerci. Linuxul e free, iar majoritatea softurilor au versiune trial.

#42
merl!n

merl!n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2004
Licentele trebuiesc cumparate si costa de te rup. Sa lucrezi in programe free de multe ori nu reprezinta o optiune viabila. Dar nu trebuiesc toate cumparate de la inceput ci treptat pt ca la inceput sigur nu ai banii pentru toate. Asa am facut si noi " step by step confirmation". Dar atunci cand o o firma de web design & programare nu numai controalele celor cu licente sunt o problema ci si fiscul si tot asa. Can iti vin astea pe cap e nasol. Si sa-ci faci firma in Romania ... hmm e  NEBUNIE dar daca ai rabadare si birocratia ti se pare "amuzanta" reusesti sa o faci mai devreme sau mai tarziu reusesti ... de obicei mai tarziu (daca nu dai spaga) .
Si pentru cei ce isi fac firme fiti atenti fratilor ...invatati din greselile noastre:
-declarativa platitori de TVA ca e bine
-angajati un om in maxim 60 de zile de la data infintarii firmei pentru ca altfel platiti impozit pe profit 25%.

#43
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Am facut niste calcule si cred ca cel mai ieftin ai iesi cu Windows XP Home Edition  OEM (79 EUR de la Flamingo -- si-ti dau si un mouse cu el), SWiSHmax ($100), GIMP ($0) si eventual EditPlus ($30).

Decent, zic eu. Dupa ce mai faci niste bani, iti iei si un Photoshop (care te ajunge pe la $900 la noi).

#44
dioSRL

dioSRL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.10.2002
eu nu stiu pe nimeni sa aiba licenta de Photoshop :( si am destui prieteni in domeniu.. cel mult cumpara una de 5.0 si gata;

Cat despre firma, radd, iti recomand sa gasesti un asociat mai destoinic, macar sa stie toate subterfugiile (wine, GIMP etc) cu care tu nu esti chiar familiarizat. And BTW, arata-ne si noua ce ai facut pana acum, daca vrei.. :)

#45
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
ultimele licente in domeniu nu sunt o alternativa viabila nici pentru firme mari. am auzit ca se merge pe upgrade la 2 variante, si alacand pretul softului intra in a doua durata de viata. adica se cumpara mx 2004 spre exemplu aproape de 2005 sa la inceputul lui 2005. sau cand ies zvonuri despre un mx 2005 pentru ca scad preturile f mult.

#46
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Da cred ca imi trebuie cel putin licenta de Windows nu ? Cel putin asta ar trebui pentru inceput. Dar cum vin de obicei astia de la BSA ? Si dupa cat timp de la infiintare. Vin la sediul firmei ? Te intreaba in ce ai facut site-ul ?

#47
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003
din cate stiu eu vine un reprezentant de la BSA si un "garcea" :) si normal ca vin la sediul firmei .. la cat timp de la infintare asta nu stiu dar nu te intreaba in ce ai facut site-ul , nu asta ii intereseaza. Or sa-ti controleze putin calculatorul apoi te intreaba daca ai licenta pentru fiecare program  instalat pe calculatorul tau(asta daca compania care a creat programul e reprezentata de BSA ) apoi sigur or sa-ti ceara sa le arati licenta si sa faci dovada ca ai cumparat programul respectiv ( in alte cuvinte iti cer factura pe care ai primit-o cand ai cumparat software-ul ) . Daca nu ai factura ..degeaba ai licentele , nu e legal.

#48
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
-iti trebuie doar 3 programe si ai rezolvat tot:
-windows(pentru html poate folosi un expert super notepadul)
-flash
-si ceva de grafica
asta daca vrei sa dai bani pe licenta

daca nu iei linux si vezi ca lucreaza baietii la o versiune de flash pentru linux, nu trebuie sa emulezi nimic.versiunea beta stiu ca era gata de mult.

dar e clar, iti va trebui si un server unde sa-ti pui munca, doar nu te duci cu dischete ca sa vada ce ai facut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate