Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ce programe recomandati pt crearea de site-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
@Zym3r: ce relevanta are postul tau pt intrebarea pusa de maxx?

#92
Zym3r

Zym3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 12.05.2007
De udne ai dedus ca m-am adresat lui maxx? Eu ma refeream la primul post din thread...

#93
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
in conditii normale te adresezi ultimului post relevat nu? In alte cazuri probabil ca citezi carui post te adresezi, asta ca sa eviti situatiile de acest gen. Eu nu am glob de cristal sa vad cui anume te adresezi, sau carui post ii raspunzi.

#94
Zym3r

Zym3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 12.05.2007

Quote

in conditii normale te adresezi ultimului post relevat nu?
Nu. Daca cineva vine si deschide un thread, eu ii raspund lui, nu lui X,Y sau Z, care vin si posteaza unde nimeresc...

#95
OnShop

OnShop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,289
  • Înscris: 07.03.2007
eu folosesc Macromedia Dreamweaver MX

#96
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
@Zym3r: dupa cum am zis, eu nu am un glob de cristal sa vad cui anume te adresezi. Si daca te uiti nu postez pe unde apuc. Pur si simplu mi s-a parut hilar cererea de "program de transformare html in php", asa ca am raspuns cum am crezut de cuviinta. Daca tu nu mentionezi asupra carui post ai facut comentariul, ai o problema de logica. Eu nu stau sa ghicesc ce anume si cui raspunzi tu. Mi se pare ciudat ca daca x a postat ceva, dupa aia urmeaza 4 pagini de posturi, eu raspund ultimului (la fel ca toata lumea), tu sa raspunzi unui post de pe pagina 2 sa zicem.

#97
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
ei bine fara sa luam in calcul aceasta cearta dintre cine se adreseaza cui cum cand unde si de ce

eu zic ca cel mai bun program pentru creat site-uri este macromedia dreamweaver si Photoshop pentru poze

#98
Zym3r

Zym3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 12.05.2007

View Postxnoise, on Sep 25 2007, 17:49, said:

@Zym3r: dupa cum am zis, eu nu am un glob de cristal sa vad cui anume te adresezi. Si daca te uiti nu postez pe unde apuc. Pur si simplu mi s-a parut hilar cererea de "program de transformare html in php", asa ca am raspuns cum am crezut de cuviinta. Daca tu nu mentionezi asupra carui post ai facut comentariul, ai o problema de logica. Eu nu stau sa ghicesc ce anume si cui raspunzi tu. Mi se pare ciudat ca daca x a postat ceva, dupa aia urmeaza 4 pagini de posturi, eu raspund ultimului (la fel ca toata lumea), tu sa raspunzi unui post de pe pagina 2 sa zicem.
Nu ma intereseaza ce ai si ce nu ai tu. Iar dintre noi doi, tu esti cel cu probleme de logica. Eu nu m-am referit la tine, ci la respectivul maxx.
De asemenea, nu ma intereseaza ce crezi tu. Poate eu nu vreau/nu am timp sa citesc si ultimele posturi pentru a-i raspunde celui care vine si posteaza aiurea.
Eu raspund la intrebarea thread-ului, care, dupa cum vezi, nu este HTML-to-PHP, ci Ce programe recomandati pt crearea de site-uri?.

Ah, si chiar nu am inteles la ce post de pe pagina 2 te refereai tu :blink:

Edited by Zym3r, 25 September 2007 - 18:08.


#99
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
esti cam batut in creier nu? saracul de tine. Pagina 2 era un exemplu ipotetic. Greu sa faci diferenta si sa intelegi un exemplu nu? (se pare ca mai multi de pe aici aveti aceeasi problema).
In alta ordine de idei, daca omul mai pune o intrebare, tu tot la titlul topicului raspunzi? Pt ca daca da, iar ai o problema de logica. Poate respectiva problema a fost deja rezolvata, si omul vrea sa intrebe altceva, ori tu te trezesti ca raspunzi fix aiurea. Got my point? (pt ca daca nu, mai bine e sa taci).

Acum ca sa va dau si eu raspunsul meu, ca tot s-a facut atata tam tam: Zend developer studio sau Eclipse.

#100
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007
In legatura cu postatul aiuria ..... cred ca are o legatura cu crearea de site-uri (chiar daca nu foarte mare) ; puteam sa deschid si un topic nou dar nu am vrut (comentariile fara nici un rost sunt postate si mai aiuria).


Cam asta face respectivul program (desigur ca se poate face si manual).
E bun la ceva?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   127.29K   17 downloads


#101
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
din pacate nu stiu la ce te ajuta asa ceva . Dupa cum ziceam, php este un limbaj server-side. Daca doresti sa folosesti html in php, e ok print-screenul ala. Dar ti-as recomanda un motor de templating, care este mult mai maleabil si care iti permite sa dezvolti un framework propriu. Adresa este: http://smarty.php.net/ . Documentatia este foarte bine facuta, dispui de o gramada de pluginuri pt diferite chestii. Ramane doar sa te obisnuiesti cu el.

Forumuri de suport de asemenea exista, si pariez ca si pe aici sunt destui care pot sa te ajute cu diferitele probleme pe care le poti avea.

In general pt ce ai acolo exista o metoda mai simpla, si anume heredoc syntax ( http://www.php.net/m....syntax.heredoc ). Practic asta iti permite sa folosesti stringuri intregi fara sa mai fie nevoie de ghilimele si escape. Tot ce trebuie sa stii este ca incepe de forma:

$body = <<<EOT
/.... some text here sau html

si se termina de forma:
</html>
EOT;

Mare atentie: EOT; trebuie neaparat sa fie pe un rand nou si sa nu aiba nimic inaintea sa pe randul acela.
Uite un exemplu:

$body = <<<EOT
		<html>
<head>
	<title>Mesaj!</title>
</head>
<style type="text/css">
body {
	text-align: center;
}

div#outline {
	margin: 0 auto;
	width: 546px;
	border: 1px solid #D7D7D7;
	empty-cells: show;
}
</style>
</head>
<body>
	<div id="outline">
textul intra aici (sau elemente aditionale html + variabile php)
</div>
</body>
</html>
EOT;
Atentie: nu esti obligat sa folosesti EOT; poti folosi ce vrei tu. Sunt sigur ca daca citesti documentatia o sa iti iasa. Mult succes.

Edited by xnoise, 26 September 2007 - 09:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate