Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

ce programe recomandati pt crearea de site-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
memered

memered

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 09.04.2007
merci mult. m-am lamurit in privinta acestor lucruri. dar ce spuneti de includerea unui forum in site? ar fi dificil de realizat? implica ceva cunostinte in plus fata de html, css, php si mysql?

#20
CGF

CGF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 07.07.2005
Este usor, vezi ca fiecare are un manual, ceva.

#21
killer1

killer1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.05.2006

View PostCGF, on Jun 1 2007, 15:13, said:

Este usor, vezi ca fiecare are un manual, ceva.
  

   Sal  la  toti !!!!

   Tutoriale  sunt pe net cu sutele  dar  se merita  sa investesti  3687 euro  cu TVA  pt. a cumpara  

de la distribuitori  AUTORIZATI  progr. de Adobe, Quarkxpress  si  altele  sa-ti  faci un mic site ???

  De ce nu explicati  ca voi aveti firme  sau  nu,  si   va ocupati  cu executia de web page si  investitia

in soft  a  fost........demult  amortizata dar pt. noi ""cei mici  si nestiutori""  habar nu avem  ca tr.

sa dai o masina sa-ti faci un site, ESTE ???  aici m-am referit  la un site mai ca lumea  daca vrei ceva

slabut  poti cu notepad  sau FrontPage  of  course  !!!!! :coolspeak:


      Oare  am  dreptate  ?/?/ :naughty:  :peacefingers:

#22
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postkiller1, on Jun 21 2007, 22:35, said:

Sal  la  toti !!!!

   Tutoriale  sunt pe net cu sutele  dar  se merita  sa investesti  3687 euro  cu TVA  pt. a cumpara  

de la distribuitori  AUTORIZATI  progr. de Adobe, Quarkxpress  si  altele  sa-ti  faci un mic site ???

  De ce nu explicati  ca voi aveti firme  sau  nu,  si   va ocupati  cu executia de web page si  investitia

in soft  a  fost........demult  amortizata dar pt. noi ""cei mici  si nestiutori""  habar nu avem  ca tr.

sa dai o masina sa-ti faci un site, ESTE ???  aici m-am referit  la un site mai ca lumea  daca vrei ceva

slabut  poti cu notepad  sau FrontPage  of  course  !!!!! :coolspeak:
      Oare  am  dreptate  ?/?/ :naughty:  :peacefingers:
:huh:
1. Habar nu am ce legatura are postul tau cu topicul curent.
2. Cu Notepad POTI crea website-uri profi (bineinteles mai ai nevoie si de un program de grafica, dar poti sa te descurci si fara :D )
3. De frontpage nici nu vreau sa aud, e cel mai varza editor posibil.

#23
killer1

killer1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.05.2006

View Postdarkangelbv, on Jun 21 2007, 22:41, said:

:huh:
1. Habar nu am ce legatura are postul tau cu topicul curent.
2. Cu Notepad POTI crea website-uri profi (bineinteles mai ai nevoie si de un program de grafica, dar poti sa te descurci si fara :D )
3. De frontpage nici nu vreau sa aud, e cel mai varza editor posibil.

  Asta  e  parerea  ta,  dar  nu  si a  altora, :nonobad:   fiecare  lucreaza  cu  ce  stie  si  cu  ce  a  invatat, sper

ca  nu  te  simti lezat :D  iar cu postarea  ce  este  asa de  ciudat,  am  spus lucrurilor pe nume, ce  nu  

este asa ?/? :naughty:  vad  ca  doamna  a  ramas  fara reply,  poate  s-a  convins de realitate ?/? :peacefingers:

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postxnoise, on May 31 2007, 22:38, said:

nu. SQL-ul iti permite sa accesezi datele. SQL = Structured Query Language. este practic un limbaj tranzactional, inteles de catre bazele de date. este universal (in general) si trimite anumite cereri catre serverul de baze de date care le executa. in functie de operatiunile efectuate, serverul poate intoarce sau nu un raspuns, care mai departe este afisat in php daca vrei (exemplul cel mai simplu este o autentificare bazata pe user si parola, unde se citesc in baza de date niste valori care se compara cu inputul utilizatorului, generand diferite raspunsuri ).

ce poate css-ul si nu poate html-ul? in primul rand prin css controlezi o destul de mare parte din DOM si ai posibilitatea sa schimbi anumite proprietati ale unor elemente FARA Javascript. (cel mai simplu exemplu care imi vine in minte este proprietatea display din css, care altereaza destul de drastic elementele). ce nu mai stie sa faca html-ul sunt pseudo-clasele si pseudo-elementele (:hover, :active, :link, :before, :after). acestea sunt fie "sub-clase" ale unei clase initale (un fel de sub-elemente daca doresti), fie elemente adaugate dar care fizic nu exista. utilitatea css-ului este imensa. iti permite sa schimbi un site intreg dintr-un singur fisier, fara multe batai de cap (fie ca site-ul are 3 pagini sau 1.000.000). in afara de asta, multe proprietati ale elementelor html devin depreciate si se va pierde suportul pentru ele in urmatorii ani. asa ca folosirea lor nu mai este recomandata. in afara de asta codul tau arata infinit mai bine si mai curat. O singura observatie: CSS functioneaza numai cu html semantic.

css != html => nu poți face o comparație despre ce poate unul și nu poate celălalt. E ca și cum ai compara php cu mysql, de exemplu...
Iar despre partea cu DOM și JS... eu cred că tu nu știi ce e ăla dom.
Ce e ăla html semantic?
Scuze de întârziere, dar abia azi am văzut postul tău.

View Postkiller1, on Jun 21 2007, 22:35, said:

Sal  la  toti !!!!
Tutoriale  sunt pe net cu sutele  dar  se merita  sa investesti  3687 euro  cu TVA  pt. a cumpara  
de la distribuitori  AUTORIZATI  progr. de Adobe, Quarkxpress  si  altele  sa-ti  faci un mic site ???
De ce nu explicati  ca voi aveti firme  sau  nu,  si   va ocupati  cu executia de web page si  investitia
in soft  a  fost........demult  amortizata dar pt. noi ""cei mici  si nestiutori""  habar nu avem  ca tr.
sa dai o masina sa-ti faci un site, ESTE ???  aici m-am referit  la un site mai ca lumea  daca vrei ceva
slabut  poti cu notepad  sau FrontPage  of  course  !!!!! :coolspeak:
Oare  am  dreptate  ?/?/ :naughty:  :peacefingers:
Ce site faci în Quark?
Un site slăbuț nu este slăbuț din cauza uneltelor folosite la realizarea lui. Un site este slăbuț datorită realizatorului. Și da, poți face partea de cod într-un editor freeware (notepad++) iar partea de grafică într-un editor free (gimp).
Și este irelevant dacă avem firmă sau nu....

#25
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006
dar de schestiile astea, joomla si drupal ce ziceti ?  :huh:

scuze ca ma bag doar asa, dar as vrea opinia voastra despre drupal si / sau joomla
merci

#26
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postkgyula, on Jun 24 2007, 14:20, said:

dar de schestiile astea, joomla si drupal ce ziceti ?  :huh:

scuze ca ma bag doar asa, dar as vrea opinia voastra despre drupal si / sau joomla
merci
Joomla, drupal, PHPNuke, PHPFusion, etc sunt CMS-uri, nu programe.

#27
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007

View Posti0nutzb, on Jun 24 2007, 11:13, said:

css != html => nu poți face o comparație despre ce poate unul și nu poate celălalt. E ca și cum ai compara php cu mysql, de exemplu...
Iar despre partea cu DOM și JS... eu cred că tu nu știi ce e ăla dom.
Ce e ăla html semantic?
Scuze de întârziere, dar abia azi am văzut postul tău.
Ce site faci în Quark?
Un site slăbuț nu este slăbuț din cauza uneltelor folosite la realizarea lui. Un site este slăbuț datorită realizatorului. Și da, poți face partea de cod într-un editor freeware (notepad++) iar partea de grafică într-un editor free (gimp).
Și este irelevant dacă avem firmă sau nu....

Ce e ala html semantic cred ca e o intrebare care nu prea merita raspuns, sau hai poate unul scurt: fiecare tag html are un scop si un nume. trebuie folosit in scopul pentru care a fost creat. de ex: abbr trebuie folosit la abrevieri, table la date tabulare, ul/li la liste, etc.

Si poti face o comparatie intre capacitatile de control al elementelor cu html chior si cele cu html+ css. pentru ca multe din proprietatile css sunt migrate din atribute html depreciate.
Cat despre DOM, aici ai dreptate. My bad. DOM_ul nu poate fi accesat prin CSS, ci doar propriatile elementelor pot fi modificate, impreuna cu cateva alte chestii extrem de utile.

PS: scuze pt faza cu DOM-ul :P

#28
flaviusro

flaviusro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.11.2004
wow.. i-ati facut capul mare  :D  .. sfatul meu este sa incepi cu dreamweaver pana inveti html+css .. dupa care sa incepi sa faci mici scripturi in php (&mysql/postresql), tutoriale gasesti destule pe net.

best,
Flavius

Edited by darkangelbv, 26 June 2007 - 10:27.
Stergere reclama.


#29
memered

memered

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 09.04.2007
multumesc pt sfaturi. am inceput oricum deja sa lucrez in php (in notepad)

Edited by memered, 25 June 2007 - 16:46.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Ce e ala html semantic cred ca e o intrebare care nu prea merita raspuns, sau hai poate unul scurt: fiecare tag html are un scop si un nume. trebuie folosit in scopul pentru care a fost creat. de ex: abbr trebuie folosit la abrevieri, table la date tabulare, ul/li la liste, etc.
dacă un cod NU este semantic, css-ul nu va funcționa?

#31
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
in cele mai multe cazuri va functiona, dar o sa intalnesti la fel de multe in care nu va functiona.

#32
andySF

andySF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2002
:death:

#33
the_money_maker

the_money_maker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 02.05.2007
:D in locul tau as plati pe cineva sa faca :D :death:

#34
liv_stef

liv_stef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.07.2007

View Posti0nutzb, on Jun 27 2007, 15:39, said:

dacă un cod NU este semantic, css-ul nu va funcționa?

Ei..., ce te bagi si tu?!
Nu-ntelegi ca p-aici sunt tipi care cloneaza Google in Notepad, probabil fac flash-urile in paint, iar scripturile php le dicteaza pe mobil in timp ce fac jogging...? Ce sa mai zic ca upload-ul poa' sa-l faca pe linie de comanda in consola DOS...

No personal offence, dar hai sa fim seriosi..., e ca si cum as face eu un topic, "Hi guys, ziceti-mi si mie, ce tre sa fac sa ridic un avion de vanatoare de la sol, da' p'orma stati p'aproape ca sa-l aduc inapoi la sol", iar eu am vazut avionul ala doar in poze...

Ca o statistica asa, cred ca e nevoie de la 3luni (-pt.cei mai dotati) la 2 ani (-pt. average) sa inveti (fara sa ai nici-o notiune de baza) sa faci o pagina de complexitate medie si sa o ridici pe site.  Si cam de doua ori p-atat sa combini scripturile Php cu HTML, si inca odata p-atat sa mai configurezi si o baza de date si sa faci o interogare elementara... (Aici mai intra si instalarea serverelor Apache, MySQL, si suportul Php)

Nu mai zic ca intrasem pe Softpedia la categoria Webmaster...

#35
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Ca sa concluzionam, in Notepad puteai lucra acum cativa ani.. multi ani sa zicem 10, cand viteza era mica si internetul mai mult text si cateva imagini.
Desigur faceai asta in notepad daca nu aveai un soft ajutator cum este dreamweaver - care este azi poate cel mai profesional editor, mai lucrai in notepad daca iti placea sa te chinui, adica sa dai save si apoi sa tot testezi pagina. Daca pagina era suficient de mare si greseala suficient de mica, primele rezultate se vedeau foarte repede... par carunt la tample.
Orice "web-designer" de la mediu in sus va folosii un editor de genul dreamweaver in modul split adica vazand si codul generat pentru ca uneori nu iti place ceva si trebuie sa faci modificari. Pentru asta insa trebuie sa te pricepi la html.
Un incepator nu o sa isi dea seama ce inseamna etichetele din html, dar daca vrei sa inveti html, modul asta split este foarte bun pentru ca ceea ce scrii tu in fereastra de cod, apare in fereastra de design ca si pagina web, astfel poti sa te autoverifici.

#36
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
@liv_stef : intrebarea este cine ti-a dat tie cifrele alea? sau sunt din proprie experienta? daca da, imi pare f rau pt tine. Tin sa te anunt ca daca ai timp de invatat si chiar iti place sa faci chestia asta poti ajunge foarte bun la html/css in 4 luni. (asta insemnand cel putin 4-5 ore pe zi de practica). In php poti intelege principiile avansate din OOP cam in 5 luni de zile (dupa care o sa lucrezi la optimizare). Iar SQL-ul, daca te tii de el in 2 luni, ajungi sa faci chiar si join-uri destul de complexe si alte chestii de genul asta. Tinand cont ca PHP de obicei se invata in acelasi timp cu SQL (pt ca e vital), un calcul sumar te duce cu suma lunilor pe undeva pe la 9-10 luni. Si daca mai ai si norocul sa te angajezi (pe putini bani la inceput, dar bun pt practica), o sa descoperi ca iti poate lua chiar mai putin de atat. Dupa astea 9 luni, tot ce o sa faci va fi sa imbunatatesti stilul de lucru. Sa citesti cu atentie manualul, sa folosesti caile usoare in locul celor grele (chiar daca ajungi la acelasi rezultat). Sa folosesti de exemplul functiile MySql de cautare si replace in locul celor de PHP (cand ai de facut un replace, etc etc etc.). Dupa 2 ani probabil ca o sa te poti angaja oriunde doresti tu (sau aproape). Dupa inca 2 ani, te duci si iti iei ceva certificari (printre care enumar zend-ul si certificarile date de cei de la mysql) -  asta daca intre timp nu ai trecut la alt sistem de baze de date mai serios (SQL server sau oracle).

Deci nu e chiar asa de greu. Cat despre cei care cloneaza site-uri, e o activitate destul de importanta. O sa ramai uimit cate inveti incercand sa clonezi un site, cu toata functionalitatea lui. Uneori e un task care nu o sa reuseasca niciodata. Dar intotdeauna o astfel de munca intra la categoria "experienta".

@ionutzB: nu, nu functioneaza in destule cazuri. De ce?? pentru ca mult proprietati au reguli de aplicabilitate. Nu se aplica de exemplu decat pe anumite elemente, sau se aplica doar pe elementele dintr-o anumita categorie (cum e vertical-alignul). Si atunci sa vezi cum o sa te dai cu capul de pereti, incercand sa intelegi de ce acolo, desi tie ti se pare normal sa se aplice regulam nu se aplica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate