Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Analize de sange

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#37
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 m3th0dman, on Jun 24 2007, 13:22, said:

Ai dreptate. Dar si numarul mic de leucocite poate arata faptul ca cineva are anemie.
Sursa.

mai corect e "se poate intalni", nu "poate arata". nu e nici conditie necesara, nici suficienta pt anemie.

#38
Xylia

Xylia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.06.2007
Um, eu am fost si mi-am facut analizele cu maica-mea acum ceva timp si ne-au fost inversate. Ma speriasem cand vazusem rezultatele, dar mi-am dat seama ca erau inversate cand am vazut ca in dreptul numelui era sters cu corectorul ai apoi scris deasupra cu pixul.

#39
hellen_williams

hellen_williams

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.10.2007
am si eu o intrebare am facut niste analize si ele arata in felul urmator:, astea care depasesc limitele , ma intereseaza
NEU:59.80
LYM:28.20
MON:9.5
si glicemia 70...am motive de ingrijorare?pls raspuns....thanks daca ma puteti ajuta

#40
child0of0bodom88

child0of0bodom88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 05.06.2007
Din cate stiu, dupa ce iti faci analizele, te duci cu ele la medicul de familie ca sa iti dea tratament in cazul in care ai nevoie.

#41
alinats

alinats

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.11.2007
I-am facut fetitei mele in varsta de 9 ani analizele medicale si am constatat ca imunoglobulina E care este normal ca la varsta ei sa fie mai mica sau egala cu 90  are o valoare de 1131.
Are astm si chiar o forma urata de astm.... exista ceva care se reduca aceasta imunoglubulina E? :confuzzled:

#42
lexu002

lexu002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.10.2007
salut. mi'am facut niste analize(sange si urina) si nu prea am timp sa merg la doctor acum. daca cunoasteti careva ce inseamna....:
HEMATOLOGIE:
fibrinogen - 416 mg/dl
VSH 1 ora - 5mm
VSH 2 ore - 12 mm
IMUNOLOGIE:
Proteina C reactiva : 12 mg/l
Sediment urinar:
1-2 leucocite, frecvente epitelii izolate si in placard, abundent mucus

#43
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Mi-am facut azi analizele.
Nu mai am rabdare pana ajung la medicul de familie.
Imi spune cineva cum sunt analizele?
Mor sau nu? :P
Banuiesc ca cele hasurate sunt in neregula... :unsure:

[ http://img219.imageshack.us/img219/9814/lastscan1xn4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tãran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 ortega, on Dec 7 2007, 22:00, said:

Mi-am facut azi analizele.
Nu mai am rabdare pana ajung la medicul de familie.
Imi spune cineva cum sunt analizele?
Mor sau nu? :P
Banuiesc ca cele hasurate sunt in neregula... :unsure:

[ http://img219.imageshack.us/img219/9814/lastscan1xn4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

S-ar putea sa obtii ecouri de la "Sunt magnifice, n-ai vrea sa fii seful nostru de trib?", pana la "Refa-le, conform acestora tu nici nu mai traiesti".
Proasta inspiratie sa ceri o asemenea parere pe un forum. ;)

#45
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Pai nu trebuie sa fii medic ca sa te prinzi ca "valoarea de referinta" e cea considerata normala, "valoarea obtinuta" e aia din sangele tau, iar daca cea "obtinuta" nu se afla in intervalul celor de "referinta" inseamna ca e ceva anormal. Ca sa fie mai simplu, a subliniat-o si calculatorul, doar-doar s-o prinde si Gigi cum sta treaba cu analizele lui.

Avand in vedere ca doar doua valori sunt subliniate, o cautare pe Google dupa red cell distribution width (SD vine de la Standard Definition) si basophil count ar trebui sa fie edificatoare. Daca nu e, si tot punem diagnostice pe net, iti zic eu: hemograma ta e excelenta.

#46
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 LoveDemon, on Dec 7 2007, 22:47, said:

Pai nu trebuie sa fii medic ca sa te prinzi ca "valoarea de referinta" e cea considerata normala, "valoarea obtinuta" e aia din sangele tau, iar daca cea "obtinuta" nu se afla in intervalul celor de "referinta" inseamna ca e ceva anormal. Ca sa fie mai simplu, a subliniat-o si calculatorul, doar-doar s-o prinde si Gigi cum sta treaba cu analizele lui.

Avand in vedere ca doar doua valori sunt subliniate, o cautare pe Google dupa red cell distribution width (SD vine de la Standard Definition) si basophil count ar trebui sa fie edificatoare. Daca nu e, si tot punem diagnostice pe net, iti zic eu: hemograma ta e excelenta.
Confirm si eu! N-ai de ce sa te ingrijorezi. Iti atrag totusi atentia ca trebuia sa postezi la "analize de sange" si sa nu mai deschizi un topic separat pentru problema ta. Altadata sa nu se mai repete, da?

#47
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 LoveDemon, on Dec 7 2007, 22:47, said:

Pai nu trebuie sa fii medic ca sa te prinzi ca "valoarea de referinta" e cea considerata normala, "valoarea obtinuta" e aia din sangele tau, iar daca cea "obtinuta" nu se afla in intervalul celor de "referinta" inseamna ca e ceva anormal. Ca sa fie mai simplu, a subliniat-o si calculatorul, doar-doar s-o prinde si Gigi cum sta treaba cu analizele lui.

Avand in vedere ca doar doua valori sunt subliniate, o cautare pe Google dupa red cell distribution width (SD vine de la Standard Definition) si basophil count ar trebui sa fie edificatoare. Daca nu e, si tot punem diagnostice pe net, iti zic eu: hemograma ta e excelenta.
Nu sunt chiar asa sarac cu duhul :)
Totusi nu scrie poe Google ce inseamna daca valoarea mea e maimica decat cea de referinta, sau daca e maimare decat respectiva.
De asta m-am gandit ca poate dau de cineva care se pricepe, ca e mare forumul asta...   :smoke:

 duculeana, on Dec 7 2007, 22:55, said:

. Iti atrag totusi atentia ca trebuia sa postezi la "analize de sange" si sa nu mai deschizi un topic separat pentru problema ta.
Retinut  ^_^ (si imi fac si autocritica :P )

 duculeana, on Dec 7 2007, 22:55, said:

. Altadata sa nu se mai repete, da?
Am inteles, sefu :lol:
Oricum, sa stii ca mi-a facut si la urina, dar alea nu le-am mai scanat, ca sunt in regula  :arigato:

Edited by ortega, 07 December 2007 - 23:43.


#48
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007
Totul a inceput cand am fost trimis de la scoala la niste analize amanuntite deoarece eram foarte palid (galben) la fata. Am facut analize am descoperit o bilirubina totala de ~4 (valoarea normala este intre 0.2-1.2 - nu stiu exact unitatea de masura) cu bilirubina indirecta foarte mare, cea directa avand valori normale. De asemenea un alt lucru anormal a fost hemoglobina destul de mica undeva in jur de 9 (normal trebuie sa fie >10-10.5 - iarasi nu stiu unitatea de masura), ceea ce nu era chiar alarmant dar care arata clar o anemie.Aceste valori crescute au condus la diagnosticul de Anemie Hemolitica Minkowski-Chauffard. Acest diagnostic a condus la operatia de splenectomie (extragerea totala a splinei) datorita unei splenomegalii detectate la ecograf. La 2-3 zile dupa operatie valorile bilirubine totale/indirecte erau normale, de ~1. Toate bune si frumoase caci nu mai eram palid la fata si nu mai aveam ochii galbeni.Fericirea nu a durat mult insa, caci acum, dupa 7 luni de la operatie, treptat, acea tenta galbena a pielii a revenit (la niste analize recente am descoperit o bilirubina totala de 6.9, in care indirecta foarte crescuta si directa in valori normale). Dupa multe cautari pe Internet (am fost la cel mai bun doctor hematolog din Iasi si, din auzite, din tara si mi'a zis dupa operatie ca ma voi face bine dar nu a fost asa... si asa mi-am pierdut increderea in medici) am ajuns la urmatoarea concluzie: globulele rosii se distrug mult prea repede, producand o cantitate foarte mare de bilirubina indirecta. Din cate am inteles ar fi 2 solutii: transplant de maduva (pentru a produce globule rosii sanatoase) - ceea ce nu se merita (riscuri mari, costuri, toate pentru globule rosii...) sau intarirea globulelor rosii cu ajutorul vitaminei B3 (care se gaseste in multe alimente...).
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. PRACTIC, in ce alimente se gasesc cantitati mari de B3; cand si cum trebuie consumate aceste alimente?
2. Este bine ceea ce am dedus eu? Sau sunt si alte remedii/solutii?

P.S. Astept raspunsul unor persoane care "au habar" de ceea ce zic si nu doar pareri aruncate pentru posturi.
Multumesc anticipat.

#49
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ai facut transfuzii de sange? Din cate stiu eu asa se "trateaza" sferocitoza. Pe langa vitamina B3 ar mai fi si acidul folic (B9).  
S-au efectuat investigatii pentru evidentierea unor spline accesorii? Test Coombs ai facut (poate mai este inca o cauza de anemie hemolitica)? Pentru ca nu ar fi trebuit sa se intample asa ceva.

Dar probabil ca nu stiu mai mult decat cel mai bun hematolog din Romania.

#50
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 andy92, on Dec 13 2007, 23:03, said:

1. PRACTIC, in ce alimente se gasesc cantitati mari de B3; cand si cum trebuie consumate aceste alimente?
2. Este bine ceea ce am dedus eu? Sau sunt si alte remedii/solutii?
Tinand cont ca un hematolog bun te-a verificat nu pot sa pun sub semnul indoielii diagnosticul.
Gandesti logic si-mi place insa Sindomul Minkowski-Chauffard face parte din grupul Sferocitozelor ereditare(cauza genetica). Ceea ce inseamna ca se cunoaste exact cauza fragilitatii globulelor tale rosii(hematii) care nu mai au forma clasica(biconcava) ci sunt sferice. Practic trebuie sa-ti imaginezi ca o structura asemanatoare unor grinde din interiorul celulei  sustine membrana celulara in forma clasica(biconcava=>elastica si rezistenta). Insa in cazul tau structura aceea nu rezista pentru ca unul din elementele care o compun este absent sau e prost facut(mutatie genetica). Astfel hematia devine rigida,sferica si se rupe la socurile cu peretii vasculari eliberand continutul printre care si Hemoglobina(care se metabolizeaza in bilirubina). Regula este valabila pentru toate miliardele de globule rosii din sangele tau. Din pacate forma sferica nu este foarte buna nici pentru un transport optim de oxigen. Iar coloratia galbuie este de la afinitatea bilirubnei pentru anumite tesuturi unde se si depune daca este in exces. Splina a fost scoasa pentru ca are rolul (perfect fiziologic) de a distruge globulele imbatranite, uzate si anormale din sangele unui om sanatos insa in sangele tau aproape toate sunt anormale si asta ar insemna ca splina sa distruga tot, ceea ce ar fi fost catastrofal. Unele persoane prezinta spline accesorii, adica "bucatele" mai mici de tesut cu acelas rol si structura cu al splinei clasice insa localizate in diverse locuri in organism(de obicei pe langa splina adevarata). De aceea daca ele exista trebuie identificate. Repet celulele rosii bolnave nu sunt distruse doar de splina ci si de impactul cu peretii vasculari, astfel intotdeauna vei avea o bilirubinemie totala (si indirecta) mare fata de normal, distrugerea facandu-se continuu(cu refacere continua, totusi, de noi globule rosii bolnave si ele din pacate). Trebuie controlata rata distrugerii acestora, sa fie cat mai mica (astfel splina ti-a fost scoasa).

Solutia cu transplantul medular nu este din pacate rentabila nu numai din punctul de vedere al costurilor pre-,trans- si postoperatorii dar si datorita faptului ca va trebui sa continui toata viata sa-ti administrezi anumite medicamente (imunosupresoare) care sa asigure viabilitatea transplantul facut (indiferent cat de compatibila este grefa), adica sa evite  respingerea transplantului de catre corpul tau. Imunosupresoarele produc insa si scaderea imunitatii si implicit riscuri multiple de infectii. Chiar si daca ai avea un frate geaman (monozigot) de la care ai putea lua un transplant medular, acestuia nefiindu-i necesara imunosupresoare(compatibilitate absoluta), te asigur ca e de prisos interventia: si acel frate, fiind monozigot, ar avea acelas sindrom.

Exista inca in stadiul de cercetare terapia genica a Sindromului Minkovsky-Chauffard care  deocamdata e in etapa de rezultate obtinute pe cobai. Rezultatele sunt incurajatoare. Insa va trebui sa mai astepti ceva ani pana sa se finiseze. Si sigur va costa o caruta de bani dar va fi DEFINITIVA(vindecare completa). Se baeaza pe principiul de transfer al unei celule tinere prelevate de la tine(deci 100% compatibila) dar careia i s-a schimbat gena mutanta cu o gena normala(sanatoasa). Aceasta celula tanara(celula stem) va fi injectata in maduva ta osoasa unde se va divide continuu producand globule rosii sanatoase.

Tot ce poti spera e sa ai grija de sanatatea globulelor tale rosii fragile printr-o dieta adecvata. Crede-ma ca un surplus de vitamina B3 nu ajuta extraordinar de mult pentru ca globula rosie stie exact cat sa ia. Restul de vitamine se elimina prin urina(bani aruncati degeaba pe fereastra).

Consulta regulat hematologul personal in vederea unui eventual nou tratament de sustinere sau de vindecare (industria medicala evolueaza repede). Bolile genetice in general sunt cele mai parsive boli pentru ca, de obicei, nu poti starpi cauza ci doar sa tratezi efectele. O posibila complicatie a bolii tale o reprezinta deformatiile osoase (nu ma refer la cocoasa sau chestii de genul Notre Dame) de aceea recomand consultul regulat.

Imi pare rau ca vestile nu-s prea optimiste, deocamdata, insa cel putin pentru o perioada de timp Sindromul acesta nu are tratament definitiv. Si mai exista destule boli cu aceeasi problema a tratamentului. Iti sugerez, desi nu sunt impotriva acestei practici, sa nu incerci medicina naturista pentru ca te asigur din start: o boala genetica nu se trateaza complet cu nimic decat cu o gena sanatoasa sau cu un transplant. Tratamentul cu transfuzie desi destul de riscant nu face decat sa inlature temporar globilele rosii bolnave cu unele sanatoase de la o alta persoana. Insa e un tratment bun, poate cel mai bun la tratament de sustinere la ora actuala pana la aparitia unui nou tratament definitiv.

Ai grija de tine!

Edited by tzotzolyno, 14 December 2007 - 01:20.


#51
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007
M-ai lamurit aproape complet. Pentru asta iti multumesc foarte mult.
Insa mai am cateva intrebari:
1. Ai spus ca pot aparea deformari ale oaselor. In ce constau aceste deformari, practic?
2. De asemeni, ai mai zis ca trebuie sa mentin o dieta sanatoasa. In ce consta aceasta dieta sanatoasa? Trebuie sa iau suplimente de vitamina B3 (+altele eventual)? Exista si alte restrictii (cum ar fi efort, concentrare puternica, stres etc)?
3. Transfuziile nu par ceva rezonabil deoarece presupun ca sunt foarte greu de realizat datorita stocurilor mici de sange din spitalele noastre (totusi poate se pot face contra-cost sau stiu eu...). Dupa o transfuzie cu sange cu globule rosii sanatoase, in cat timp globulele rosii nesanatoase vor inlocui pe cele bune (deci la cat timp trebuie facuta o transfuzie)? Care sunt riscurile acestor transfuzii?

@antigen
Nu am facut deloc transfuzii de sange pentru ca, teoretic cel mai bun hematolog si oncolog din Romania, mi-a spus ca pot pleca linistit acasa, nu trebuie sa tin o anumita dieta, ca totul va trece (dupa operatie)...Din cauza asta mi-am pierdut increderea in doctori...
Test Coombs stiu sigur ca am facut dar nu era nimic in neregula. Splinele accesorii au fost scoase odata cu splina adevarata de aceea operatia a durat ~3 ore (chirurgul a scos orice era splina din organismul meu :P )

Multumesc inca o data pentru eventualele raspunsuri.

#52
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Modificarile osoase sunt mai evidente pe radiografii. Eventual poate sa apara bombarea fruntii si a oaselor faciale. Exista 2 cauze: 1) maduva hematogena incearca sa compenseze distrugerea crescuta a hematiilor printr-o productie crescuta, si astfel producerea de hematii se extinde si in zone in care nu are loc in mod obisnuit (in mai multe organe si tesuturi) si 2) tesuturile nu sunt bine oxigenate din cauza anemiei cronice, si ca urmare cresc.

Dieta la care se referea tzotzolyno nu e una specifica anemiei hemolitice. In legatura cu vitaminele, poate ar trebui sa faci si niste dozari ale lor inainte de inceperea unui tratament, ca sa vezi daca intr-adevar e nevoie de suplimente. S-ar putea sa fie, pentru ca ai turn-over-ul crescut (adica hematiile se inlocuiesc repede). Si nu e doar B3, ci si  B9, E, C, seleniu, etc. Restrictii de efort... nu prea. Adica ar trebui sa faci exact cat te simti bine facand. Tu iti cunosti limitele cel mai bine. Apropo, ai si risc crescut de litiaza biliara, ar fi bine sa investighezi si asta periodic.

Nu stiu la cat timp ar trebui facute transfuziile. O data la luna? O data la cateva luni?? Depinde de rata distructiei hematiilor, dar in principiu ar trebui ca hemoglobina sa fie mentinuta la peste 9 g/dl. Durata de viata a hematiilor normale e de vreo 120 de zile, dar mai importante sunt determinarile repetate ale hemoglobinei. Esti nascut in 1992? Ca daca esti minor e mai usor sa primesti tratamentul de care ai nevoie. Transfuziile au destule riscuri. Unul dintre ele ar fi incarcarea cu fier in urma transfuziilor repetate, si se trateaza cu chelatori de fier (care ajuta eliminarea fierului in exces). Ar mai fi bolile transmisibile prin sange. Riscul e mic (adica fffff mic), dar nu 0. Esti vaccinat anti-hepatita B? Ca pentru celelalte (hepatita C, HIV) nu exista vaccin.

In marea majoritate a cazurilor situatia se imbunatateste dramatic dupa splenectomie, dar nu intotdeauna. Uneori se asociaza o alta anemie, alteori nu se stie motivul.

Toate cele bune!

#53
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Antigen ti-a arumentat foarte bine. Practic restrictia de efort nu ti-o impune nimeni ci doar corpul tau pt ca ai sa vezi ca obosesti  putin mai repede decat ceilalti de varsta ta. Insa efortul te poate ajuta caci impune o oxigenare mai buna a muschilor, de exemplu, ceea ce inseamna o productie mai mare de globule rosii.
Practic procedurie transfuzionale sunt un pic mai altfel(daca ti se va administra un astfel de tratament):
1. ti se va da masa eritocitara (adica un preparat aproape pur de globule rosii sanatoase care sa suplineasca functional pe cele bolnave).
2. ti se va face plasmafereza, care este un soi de ajutor de eliminare a bilirubinei in exces pt ca rinichiul care elimina si ficatul care prelucreaza bilirubina au si ele o limita iar aparatul de dializa(ca ajutor pt rinichi)poate sa nu filtreze indeajuns bilirubina. In timpul plasmaferezei se scoate plasma ta,fara celulele sanguine, si se introduce alta compatibila.

tratamentul transfuzional este personalizat. Astfel, daca se face...se va face in urma evaluairi tale. Esti un pacient unic cu paremetrii specifici. De aceea spun sa nu disperi. Daca hematologul respectiv ti-a spus ca iti vei reveni inseamna ca acesta cunoaste (teoria dar mai ales practica). Spera si el, e om! El stie ca "X"% din pacientii cu asa ceva isi revin si "Y" % nu is revin. E normal sa fi dezamagit de efectele tratamentului de pana acum, dar crede-ma, daca medicul respectiv nu intervenea cu splenectomia era grav. O boala genetica necesita rabdare si tarie de caracter. Boala ta, dupa cum a spus si antigen, nu e invalidanta aproape deloc (ma refer in a-ti face traburile obisnuite de zi cu zi) insa trebuie s te obisnuiesti cu ideea ca, din pacate, exista destule boli pe lumea asta carora nu l s-au gasit inca tratament. Hematologul acela ti-a facut un bine, a facut tot ce s-a putut la momentul respectiv, nu fi dezamagit.
Deformarile osoase de cele mai multe ori (de foarte multe ori) sunt insesizabile, deci nu te speria. Daca nu ai inteles inca de ce se deformeaza repet ce a zis antigen: datorita oxigenarii proaste madva rosie a oaselor creste productia de globule rosii(merge pe principiul : "daca-s prosti si ineficienti macar sa fie mai multi, poate randamentul e mai bun"). Cresterea asta a produtiei necesita un spatiu putin mai mare "de lucru" pentru maduva oaselor si asta se intampla numai in anumite oase (de obicei cele plate, cum e omoplatul, cum sunt coastele, unele oase ale craniului).
Ai rabdare si ai grija de tine...Consulta periodic merdcul pentru a-ti analiza starea ta de sanatate.
Numai bine.

Edited by tzotzolyno, 14 December 2007 - 18:54.


#54
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007
Multumesc MULT pentru sfaturi. Am sa ma duc la doctorul la care am fost si o sa am o discutie cu el (vreau sa imi explice si mie ce e cu boala mea mai exact, pentru ca toate astea le-am aflat de pe internet dupa ore intregi de cautari...).
Mii de multumiri inca o data si sanatate ca-i mai buna decat toate.

P.S. sunt nascut in 1992 - am 15 ani (aproape 16 :P )

EDIT @antigen - La mine situatia nu s-a imbunatatit mai deloc. De ce zic asta? Comparand cantitatea de bilirubina totala/indirecta inainte de operatie, imediat dupa operatie si la 5, respectiv 10 luni dupa operatie. Si anume:
-inainte de operatie aveam bilirubina indirecta de ~6
-imediat dupa operatie aveam bilirubina indirecta de ~2
-la 5 luni dupa operatie aveam bilirubina indirecta de ~10
-la 10 luni dupa operatie am bilirubina indirecta de ~7
Va zic ceva aceste date ?

Edited by andy92, 14 December 2007 - 19:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate