Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mansardare bloc de locuinte. Echitabil sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...ma intereseaza totul despre mansarda pe bloc comunist sau bloc nou, in ce conditii se poate construi, de la cine trebuie aprobari (primarie si altii), ce implicare are asociatia de locatari si administratorul, pe ce suprafata te poti intinde, din ce materiale, preturi totale/pe m2 etc, etc..
ma gandesc ca este o intreprindere faina mai ales pe un bloc de patru - cinci etaje care abia se construieste. pe de o parte caut lumina, sotia mea pictand , pe de alta parte ma gandesc ca iese mai ieftin m2.
sunt bineveninte si fotografii , daca detineti asa ceva.
multumesc anticipat! :)...

#2
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...mda, sa inteleg ca nimeni nu vrea sa se catere pe bloc :). eu ma gandeam sa iau la ultimul etaj intr-un bloculet nou si sa mansardez terasa de deasupra...

#3
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Eu am intelesca nu se pot mansarda blocurile de 4 etaje deoarece conf normelor europene ,orice cladire care are peste 4 etaje trebuie sa aiba lift ,dar vad ca pe un bloc care este al primariei s 2 este un inceput timid de mansardare ,adica sunt mustatile de beton ptr continuarea inaltimii.

#4
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
pai cladirea care vreau sa o mansardez are lift.

#5
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostNicanor, on Mar 6 2007, 11:41, said:

pai cladirea care vreau sa o mansardez are lift.

Nu poti practic mansarda. Trebuie acordul TUTUROR locatarilor, si nu exista bloc fara macar un locatar care nu semneaza, pe motiv de probleme "la mansarda"...

Orice argumet logic, chiar si intentia de a cumpara terasa blocului cu bani grei, va cadea in fatza locatarului incapatanat, care o data in viatza se simte si el important: fara aprobarea lui nu se poate face nimic. Si nu se va face.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
eu am o singura dilema. cat de safe e sa spargi plafonul ca sa continui casa scarilor? cine aproba? cum se procedeaza?

#7
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
cel putin in blocul unde stau ( 4 etaje ) am vazut ca exista o deschidere cu trepte ca de incendiu pentru a iesi pe acoperis  ,cred ca ar trebui doar largita la dimensiuni  ...in legatura cu spargerea plafonului

#8
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
mi se pare totusi o aberatie din punct de vedere arhitectonic sa mansardezi un bloc

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
la mine in craiova se apucasera de lucru pe blocuri unde scara de acces pe bloc e dinaia cu chepeng, stil submarin. deci nimic cu trepte.

#10
nonica

nonica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.04.2007
Mai stie cineva ce presupune constructia unei mansarde la bloc? am inteles ca mai nou primariile au o lege prin care incurajeaza constructia de mansarde si ca nu ar mai fi nevoie de acordul proprietarilor? ce altfel de autorizatii sunt necesare?

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
tu gandesti ce spui/scrii?

dreptul de proprietate e respectat de legislatia romana. nici o primarie nu-ti poate da voie cuiva sa-si construiasca ceva pe blocul in care ai un apartament, fara acordul tau.

#12
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
vezi ca am mai deschis eu un thread mai demult...

#13
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
Primaria Ploiesti a dat o hotararea de CLM prin cvare sa construiasc mansarde pe toate blocurile de 4 etaje pt a face apartamente pr tineri . Ei bine nu s-a facut niciuna pt cxa nu toti proprietarii si-au dat acordul

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
primaria poate adopta o hotarare prin care sa fie de acord cu construirea mansardelor, dar in nici un caz nu-ti poate impune tie, ca si proprietar de aparatment, sa accepti construirea unei mansarde pe blocul in care locuiesti.

#15
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
exact

#16
catalin20good

catalin20good

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2007
Salutare...ce sa zic ...pareri diferite...dar nici una un raspuns exact

"oameni buni" ... poti face o mansarda pe un bloc (indiferent de cate etaje are blocul...ptr ca se face o expertiza tehnica) doar daca ai acordul locatarilor
ptr alte nelamuriri ... va rog sa ma intrebati - eu vreau sa fac o mansardare si sunt in curs sa o scot la capat

#17
^Cody

^Cody

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.03.2007
Corect, poti face mansarda pe orice fel de bloc, cu sau fara lift, cu 4 sau cu mai multe etaje, chestia e ca iti trebuie aprobare de la toti locatarii, precum ca "renunta" la drepturile lor in favoarea ta, si asta inclusiv si cei de la parter. Dar iti trebuie aprobare de la arhitectul blocului daca mai este in viata, daca nu tre sa platesti alt arhitect care sa caute din scoarta in scoarta proiectul blocului, al terenului pe care este situat blocul, si sa iti aprobe el.. iti mai trebuie proiect pentru fiecare apartament in parte, cate o plansa pe fiecare nivel - etaj... inchipuie-ti... este o munca... mai mult durere de cap... ca sa nu mai spun cat costa metrul patrat de proiect.. de la 2.5 Euro m2 (15m L x 30m l = 450 m2 pe nivel, la 8 nivele plus parter plus mansarda = 4500 m2 x 2.5 Euro = 11250 Euro numai proiectul, plus taxa de autorizatie, plus materiale de constructie, plus manopera = te lasi pagubas de mama ei de treaba...) Sau poate ai o "pila" pe la primarie, si iti aproba mai usor.. si cred ca asta e cea mai fiabila solutie...
A! si faza cu scara interioara.. Normal ca se aproba si scara interioara, ca doar nu or fi scari verticale la toate mansardele...

#18
ldragos_inf

ldragos_inf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2007
Am o intrebare.. poti cumpara dreptul/autorizarea de constructie acordata de primarie pentru o astfel de mansarda?
Pentru a fi mai clar, exista proiect, acordul vecinilor, autorizari..

Unul din apartamente este de vanzare inainte de inceperea constructiei.. pot sa am incredere intr-o astfel de varianta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate