Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Reconstituirea (1969)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Am vazut azi filmul "Reconstituirea" 1969.  
Scuzati-mi cinismul si "lipsa de intelegere profunda", dar care e treaba cu filmul asta de e asa celebru?  "a fost  interzis după numai trei zile de spectacole." asta am inteles. Altceva?
Daca scopul unui film este acela de a genera stari de spirit, pot spune ca filmul m-a enervat oarecum...
Alte pareri?

#2
qbipq

qbipq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 03.05.2006
Ce film e asta mai exact?

#3
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Filmul ala facea aluzie foarte fina la sistemul comunist si la tot ce se petrecea pe vremea aia. De fapt multe chestii de acolo se regasesc si in viata de zi cu zi de azi :lol:

#4
hîhî

hîhî

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.02.2007
Mie mi-a placut (poate si din cauza ca imi aduceam aminte din copilarie de un anumit final de film, insa nu mai stiam cum se chema... si acu cateva luni am vazut Reconstituirea... bingo :) )

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"De ce dai ma?" Pls, dati-i voie babacului sa isi expuna si el . de vedere.  
Am vazut pentru prima (si singura) data "Reconstituirea" prin parca '91  Eram cu 2 prieteni (ei) sot@sotie si am intrat pt ca auzisem ca filmul fusese intezis.
In timpul proiectie eu am ras cu lacrimi, de ma durea burta. Dupa, prietenii mei, usor jenati, mi-au marturist ca daca nu ar fi realizat ca eu ma distram si ma simteam bine, ei s-ar fi ridicat si ar fi plecat dupa 1/4 ceas. M-am simtit oribil pt ca
personal am gasit in acest film o parodie grotesca a regimului in care traisem. Cu tuse foarte groase si fara nici un pic de simpatie. Sa ma explic.
Profesorul, adica intelectualul, mistuit de conflicte interne existentiale, care traia intr-o filozofie a turnului de flides, asta e bine si frumos si corect si politicos, si asta nu, deci rau, murdar, asta nu se face, e cah, iar cine o face e un paria, nu merita sa ma agit si sa inervin pt el. Eu sa ma cobor din Olimpul meu pt un pusti gaozar, care trebuia sa stie ca nu e frumos se imbete si sa ..Dar totusi realizez ca eu-pardon- sunt copil - 2 copii- fara minte.. Ca si eu cand eram de varsta lui, saream parlezul la ciresi vecinului, ii flituiam pe babaci mei, care, saraci, acuma realizez, imi vroiau doar binele, sa ma culc devreme ca sa fiu in forma a 2 zi, sa nu scuip pe jos..Si oricum nu pot intra in conflict cu LEGEA.
Militianul -reprezentantul legii- , care practic e un om simplu fara prea multa carte, dar era plin de importanta fuctiei lui, ca o -scuzati -o basina. Totusi el simtea ca el nu valora nici 1/.... (cat vreti ) voi din profesor. Dar LEGEA era de partea mea, eu detin adevarul absolut, si daca cine mi se opune, cu atat mai rau pt el.
Vanzatorul.. Exemplu tipic al "omului de afaceri" . Atat cat  i se permitea sa fie in epoca comunista. Dar daca putea sa faca 101 mici si sa-i vanda la pretul legal, ca sa nu aiba probleme, dar fara sa ii raporteze si sa bage bani in buzunar,  ce bine pt mine si ai mei..Ca si gura mea..
Fata.Am uita cine era.  Emana o sexualitate provocatoare prin inconstienta ei. Practic, in instanta, poti zice, "ea m-a pus. cu fusta ei scurta, fataindu-si ..."
PS. Pe vremea aia era si o poanta "la reconstituirea crimei au murit inca 2".

#6
Pantaleon

Pantaleon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2008
In afara de Terminus Paradis, tot ce a facut Pintilie  e de duzina. Parerea mea. Slab si foarte slab. Culminand cu seaca si enervanta Balanta si cu Dupa amiaza unui tortionar.

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pantaleon
Extrem de corect spus. "Parerea mea"..
Alt comentariu nu e cazul sa mai fac. Ajunge.

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ia ghiciti ce am aflat ca se va da sâmbătă 21 martie 2009, ora 23:05 pe TVR Cultural?
( http://www.tvr.ro/fi...re.php?id=59463 )

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate