Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Seychelles

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
789 replies to this topic

#37
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Posteugenm, on 18th May 2012, 22:03, said:

As contrazice in ceea ce priveste Fiji care este cam pe aceeasi paralela cu Mauritius, adica Iulie este perioada cu temperaturile cele mai scazute.
Eu nu mi-as face mari probleme in ceea ce priveste temperatura aerului cat mi-as face in ceea ce priveste temperatura apei. Doua grade mai putin in aer nu prea este relevant dar doua grade mai putin in apa vei simti din plin.

Eu unul v-as recomanda sa mergeti in Caraibe, si intrucat in Iulie acolo e plin sezon de tornade, as zice sa incercati una din insulele ABC (Aruba, Bonaire si Curacao) care sunt in afara centurii de tornade.

In ceea ce priveste Seychelles si Mauritius eu unul cred ca Aprilie-Mai e perioada ideala.

Legat de Fiji iunie si iulie sunt lunile cele mai vizitate din cel putin 3 motive:
- riscul aparitiei cicloanelor este cel mai scazut
- nu e insuportabil de cald
- ploua cel mai putin

Referitor la temperatura apei ea depinde de temperatura in aer. Asa ca doua grade mai putin in apa nu sunt generate de doua grade in plus in aer.

Legat de Insulele ABC iulie este luna in care vantul bate f puternic ajungand la viteze de 90 km/h, iar umiditatea f ridicata (79% in medie).

#38
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postrazvanait99, on 19th May 2012, 00:56, said:

Legat de Fiji iunie si iulie sunt lunile cele mai vizitate din cel putin 3 motive:
- riscul aparitiei cicloanelor este cel mai scazut
- nu e insuportabil de cald
- ploua cel mai putin

Referitor la temperatura apei ea depinde de temperatura in aer. Asa ca doua grade mai putin in apa nu sunt generate de doua grade in plus in aer.

Legat de Insulele ABC iulie este luna in care vantul bate f puternic ajungand la viteze de 90 km/h, iar umiditatea f ridicata (79% in medie).

Pai acelasi lucru este valabil si pentru Mauritius : este mai rece si deci 'nu este insuportabil de cald', ploua mai putin intrucat este sezonul uscat, adica in termenii zonei europene este iarna.

Nu inteleg ce vrei sa spui cu temperatura apei si a aerului dar eu stiu ca daca intri in apa de 28gr.C este una si daca intri in apa de 26gr.C e altceva, adica diferenta de 2 grade in apa se simte evident, in timp ce daca afara sunt 28 de grade sau 26 de grade nu mai este asa de evident cand stai sub soare. In zonele tropicale de sub ecuator in plin sezon uscat apa poate ajunge si la 24 gr.C. Apa de 24 de grade in Iulie gasesc si in Europa nu trebuie sa zbor pana in Fiji sau Mauritius.

In ce priveste zona ABC eu unul nu am auzit si nu am citit de vanturile de 90 km/h (poate in larg). Iar in zonele tropicale si ecuatoriale in general umiditatea este ridicata, face parte din viata de zi cu zi a aceastor zone geografice. Daca nu poti accepta acest lucru si il consideri un inconvenient mai bine nu cheltuiesti cateva mii de euro sa ajungi intr-o astfel de destinatie si te multumesti cu locatii europene precum Sardinia, sudul Frantei sau insulele grecesti...

... Imi cer scuze pentru off-topic ...

#39
Flaviusul

Flaviusul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2011
Buna tuturor.As avea o mare rugaminte,in octombrie am nunta si imedia dupa aceea dorim sa plecam in luna de miere.
Pt ca e luna de miere ,impreuna cu viitoarea mea sotie am vrea ceva deosebit,asa ca eu visesz la Seychelles,viitoarea mireasa la Maldive.Motivatia mea ar fi ca Insulele Seychelles sun Maldive plus inca ceva..nu stiu dar cu impresia asta am ramas din ce m-am documentat,motivatia ei..pur si simplu din cate mi-am dat seama eu conbinatia de nisip alb plus albastru deschis au coplesito,nu mai spun de bungalow.Tare mi-ar placea sa mai aud o parere macar,desi am citit tot Subiectul de pe forum pana acum.
Ideea este ca as dori sa fac o rezervare cu o agentie de afara.Stam in Oradea,prin urmare imi convine mai mult un drum de Budapesta sau Frankfurt de exemplu.
Ce recomandari ati avea cu privire la agentia pe care sa o aleg?cum ar fi mai bine sa ne planificam luna de miere..Bineinteles ca orice alt sfat in legatura cu absolut orice ar fi bine primit.
Si nu in ultimul rand un aspwct foarte important :Bugetul.
Cred ca am fi in stare sa alocam un buget de 5000 Euro.Ce parere aveti?
Va multumesc frumos

Edited by Flaviusul, 05 June 2012 - 12:10.


#40
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostFlaviusul, on 5th June 2012, 13:03, said:

Buna tuturor.As avea o mare rugaminte,in octombrie am nunta si imedia dupa aceea dorim sa plecam in luna de miere.
Pt ca e luna de miere ,impreuna cu viitoarea mea sotie am vrea ceva deosebit,asa ca eu visesz la Seychelles,viitoarea mireasa la Maldive.Motivatia mea ar fi ca Insulele Seychelles sun Maldive plus inca ceva..nu stiu dar cu impresia asta am ramas din ce m-am documentat,motivatia ei..pur si simplu din cate mi-am dat seama eu conbinatia de nisip alb plus albastru deschis au coplesito,nu mai spun de bungalow.Tare mi-ar placea sa mai aud o parere macar,desi am citit tot Subiectul de pe forum pana acum.
Ideea este ca as dori sa fac o rezervare cu o agentie de afara.Stam in Oradea,prin urmare imi convine mai mult un drum de Budapesta sau Frankfurt de exemplu.
Ce recomandari ati avea cu privire la agentia pe care sa o aleg?cum ar fi mai bine sa ne planificam luna de miere..Bineinteles ca orice alt sfat in legatura cu absolut orice ar fi bine primit.
Si nu in ultimul rand un aspwct foarte important :Bugetul.
Cred ca am fi in stare sa alocam un buget de 5000 Euro.Ce parere aveti?
Va multumesc frumos

Seychelles nu e Maldive plus ceva.
In Seychelles nu vei gasi fauna si vegetatia submarina din Maldive, asa cum in Maldive nu vei gasi plajele cu granit din Seychelles.
O excursie cu hidroavionul in Maldive iti provoaca acel sentiment de WOW Nu credeam sa existe ceva asa de frumos. Daca va place snorkelingul si/sau divingul mergeti in Maldive daca nu alegeti Seychelles.
Bugetul de 5000 euro e pentru cate zile? Oricum 7 e insuficient ca si timp petrecut. O zi o pierzi doar revenindu-ti dupa zborul cu avionul.

Legat de agentii - am renuntat demult la a rezerva avionul + cazarea la aceeasi agentie.
In Maldive anul trecut am zburat cu Condor din Frankfurt, iar transferul cu hidroavionul si insula au fost rezervate prin purelymaldives.

Anul asta ma duc in Mauritius in noiembrie - bilete de avion luate de la Swiss (499 euro) si probabil o sa vizitez cateva zile (6) si Seychelles-ul.
Hotelurile le voi lua de la Hayes and Jarvis, Agoda, Meiers sau Dertour - depinde de oferte.

#41
Flaviusul

Flaviusul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2011
In principiu 10 zile,nu stiu daca este suficient.
Atunci inclin spre Maldive..eventual combinat cu Sri Lanka..pare interesant.
Multumesc frumos.
Cred ca a alege dintr-un loc avionul si caZare dintr-un alt loc tine si de experienta.Noi fiond la prima de acest gen si cu asemenea distante,as merge pe siguranta mai mult..cel putin asa cred acum..
Ai fost multumit de purelymaldives?Recomanzi?



Oricum multumesc mult de raspuns!!

Edited by Flaviusul, 05 June 2012 - 15:07.


#42
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Vezi ca pentru octombrie erau bilete la Swis de unde a luat Razvan, Bucuresti-Male cu 500 de euro daca te grabesti... oferta mai buna nu cred ca a fost vreodata!
Purelymaldives (si noi am fost tot cu ei) sunt super ok, nu ai de ce sa-ti faci griji, te asteapta la aeroport si te duc la transfer (cu barca sau hidroavionul). Nu este nici o diferenta fata de agentie, ei au numarul zborului tau si te preiau de la avion (iei de la ei transfer si cazare). Nu as ezita nici un minut... poate mai prinzi bilete de avion - iar in felul asta 5000 euro iti ajung pentru 2 saptamani!!!!

Mai sunt bilete cu plecare de pe 20 si 27 octombrie si pentru toate saptamanile din noiembrie.... 1000 euro Buc-male pentru 2 persoane...

Edited by T Irina, 05 June 2012 - 15:23.


#43
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostFlaviusul, on 5th June 2012, 16:03, said:

In principiu 10 zile,nu stiu daca este suficient.
Atunci inclin spre Maldive..eventual combinat cu Sri Lanka..pare interesant.
Multumesc frumos.
Cred ca a alege dintr-un loc avionul si caZare dintr-un alt loc tine si de experienta.Noi fiond la prima de acest gen si cu asemenea distante,as merge pe siguranta mai mult..cel putin asa cred acum..
Ai fost multumit de purelymaldives?Recomanzi?



Oricum multumesc mult de raspuns!!

Nu inteleg ce siguranta iti ofera o agentie de turism daca compania aeriana anuleaza zborul.

Romanilor le e frica sa cumpere de la straini dar cand da faliment o agentie din Romania sau o agentie colaboratoare din Turcia (vezi experienta de anul trecut) si nu-si mai recupereaza banii toti urla pe forum ca au fost tzepuiti.
Eu nu am auzit pe nimeni sa fie tzepuit de Purely Maldives, Dertour, Kuoni, Best at Travel, Thomas Cook sau Soloofertas.

Richard de la Purely Maldives a fost foarte ok, s-a ocupat de tot, suna la resort la 12 noaptea mi-a dat confirmarea pe la 1. Este foarte profesionist.

#44
Flaviusul

Flaviusul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2011
Va multumesc frumos pentru lamuriri.Chiar au fost de ajutor sfaturile voastre.
Sper sa facem alegerea cea mai buna intr-un final

#45
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Viata este minunata prin diversitate... Diversitatea opiniilor de exemplu.

Eu si sotia mea am avut norocul sa mergem si intr-o destinatie si in alta. Seychelles este una din cele mai spectaculoase, frumoase si incredibile destinatii exotice din lume. Fauna subacvatica este absolut comparabila cu cea din Maldive, in schimb cea terestra este inegalabila. Oricum, cine isi doreste experiente intense subacvatice altele sunt destinatiile (de exemplu ce am vazut eu sub apa in Fiji in celebrul Rainbow Reef greu va fi de egalat).
Plajele din Seychelles, oamenii, fauna, apa, sunt toate la superlativ....

Pe de alta parte in ceea ce priveste intimitate, lux, tu ea apa si nisipul, insulele Maldive sunt alegerea perfecta.

PS Dupa experienta din Seychelles cred am ascultat cel putin saptamanal melodia aceasta : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UVS2yOg7JX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by eugenm, 05 June 2012 - 22:27.


#46
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Posteugenm, on 5th June 2012, 23:26, said:

Viata este minunata prin diversitate... Diversitatea opiniilor de exemplu.

Eu si sotia mea am avut norocul sa mergem si intr-o destinatie si in alta. Seychelles este una din cele mai spectaculoase, frumoase si incredibile destinatii exotice din lume. Fauna subacvatica este absolut comparabila cu cea din Maldive, in schimb cea terestra este inegalabila. Oricum, cine isi doreste experiente intense subacvatice altele sunt destinatiile (de exemplu ce am vazut eu sub apa in Fiji in celebrul Rainbow Reef greu va fi de egalat).
Plajele din Seychelles, oamenii, fauna, apa, sunt toate la superlativ....

Pe de alta parte in ceea ce priveste intimitate, lux, tu ea apa si nisipul, insulele Maldive sunt alegerea perfecta.

PS Dupa experienta din Seychelles cred am ascultat cel putin saptamanal melodia aceasta : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UVS2yOg7JX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intre top 100 diving sites pe glob Seychelles nu se regaseste de nici o culoare.
In schimb Maldive are 2: Maayia Thila si Express Kuredu (ultimul frecventat de mine anul trecut) sunt recunoscute ca fiind best of the best si nu de mine ci de prodiveri http://www.scubatrav...pdiveslong.html

Deci Maldive e peste Seychelles ca si diving.

#47
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Cred ca 'un site de pe net' poate deveni litera de lege.....
Hai sa jucam jocul asta :
1. http://www.touropia....ound-the-world/ : un prim 'site' ce prezinta un top 10 unde ce sa vezi, Maldivele nu sunt prezente dar Seychelles sunt ;
2. http://www.travellad...9Snorkeling.htm : la intamplare un alt 'site' cu prezinta un top 10 locuri pentru snorkling. Nici aici nu vad Maldive....
3. http://www.destinati...ychelles-diving : uite un articol care incepe cu fraza asta, 'As one of the top 10 world diving sites, the Seychelles provide a most unforgettable underwater experience.'

Pe acest principiu cred ca pot spune 'Deci Seychelles este peste Maldive ca si diving'.

Cred ca este o copilarie sa se puna problema asa.

In primul rand este vorba de un cumul de experiente ce confera frumusete unei zone. Daca vorbim numai despre diving iubitorii vin aici pentru altfel de experiente subacvatice. In Seychelles se gasesc patru parcuri marine nationale unde te poti bucura de sute de specii de pesti. Seychelles are un program de monitorizare si cercetare a rechinilor balena, de aceea exista dive centere ce pot organiza sesiuni de scufundari cu aceste blande dar impresionante creaturi acvatice.
Desigur in momentul in care stai pe cel mai inalt munte din lume dar in acelasi timp te afli la cea mai joasa altitudine fata de nivelul mari, intr-o zona ce se intinde pe cateva grade geografice, si aici ma refer la insulele Maldive, normal ca experienta subacavtica este alta.

Dar evident, am citit eu undeva pe net ca..... Si mai departe completati dumneavoastra

#48
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Posteugenm, on 6th June 2012, 09:16, said:

Dar evident, am citit eu undeva pe net ca..... Si mai departe completati dumneavoastra

Mai departe ai completat tu mai sus... de pe net.
Eu nu vad nicaieri poze de la divingul facut de tine in Seychelles.
In fine in noiembrie o sa scriu si despre Seychelles tot din experienta ca si pentru Maldive.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
eu zic ca nu are rost sa polemizati atata...fiecare experienta este subiectiva, ca sa folosesc un cliseu...si, ca sa fac pe stangistul, cand sunt atatia oameni din Romania care nu pot apela la aceleasi termene de comparatie...

off topic : eu zic ca Bali e insula (aproape) perfecta de vizitat....evident pt cei care nu vor sa leneveasca la soare toata ziua...

#50
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postparabone, on 6th June 2012, 17:36, said:

eu zic ca nu are rost sa polemizati atata...fiecare experienta este subiectiva, ca sa folosesc un cliseu...si, ca sa fac pe stangistul, cand sunt atatia oameni din Romania care nu pot apela la aceleasi termene de comparatie...

off topic : eu zic ca Bali e insula (aproape) perfecta de vizitat....evident pt cei care nu vor sa leneveasca la soare toata ziua...

tu parabone esti 1/3 danez, 1/3 thailandez si 1/3 indonezian. Deci e normal sa fi subiectiv :)

#51
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Eu nu sunt deacord.... Acesta este unul din scopurile unei comunitati, impartasirea experientelor, schimbul de idei si polemica....

In urma unor statistici se zice ca cea mai pozata plaja din lume este Anse Source d'Argent din insula La Digue. Cand am fost sa vizitam aceasta insula in drumul ce serpuia catre celebra plaja ne-am intersectat cu o scena mai mult decat idilica.
Enjoy : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l0kcjOaFfXQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS Poze de la snorkling si diving :

Attached File  1_PICT0019.JPG   112.06K   44 downloads Attached File  2_PICT0032.JPG   88.19K   34 downloads Attached File  3_PICT0033.JPG   95.13K   29 downloads Attached File  4_PICT0034.JPG   152.85K   31 downloads
Attached File  5_PICT0043.JPG   91.2K   32 downloads Attached File  6_PICT0044.JPG   92.5K   32 downloads Attached File  7_PICT0057.JPG   106.89K   29 downloads Attached File  8_PICT0064.JPG   121.08K   28 downloads
Attached File  9_PICT0067.JPG   190.78K   29 downloads Attached File  10_PICT0075.JPG   68.63K   29 downloads Attached File  11_PICT0080.JPG   101.51K   22 downloads Attached File  12_PICT0089.JPG   134.17K   26 downloads
Attached File  13_PICT0092.JPG   136.03K   32 downloads Attached File  14_PICT0094.JPG   127.51K   22 downloads Attached File  15_PICT0096.JPG   34.65K   21 downloads Attached File  16_PICT0097.JPG   94.3K   25 downloads
Attached File  17_PICT0099.JPG   74.91K   22 downloads Attached File  18_PICT0100.JPG   70.06K   31 downloads Attached File  19_PICT0106.JPG   28.28K   37 downloads


..... Evident le-am copiat de pe net .... si nici macar nu sunt din Seychelles ....

#52
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Acesta este un review pe care mi-am propus sa nu il scriu niciodata, in mare parte datorita faptului ca experienta mea si a sotiei in Seychelles a fost una extraordinara, intensa si foarte "personala". Nu cred in capacitatea mea de a putea prezenta lucrurile obiectiv, dar intrucat nu m-am putut abtine si am lansat o "provocare" ma simt dator sa continui ....

Am fost deranjat si de opinia conform careia nescrierea unui review este cumva echivalenta cu esecul calatoriei, ceea ce, cel putin in ceea ce ma priveste, este nerelevant....

....Seychelles, este o poveste si o aventura care pentru mine a inceput acum mult timp, respectiv intr-una din calatoriile mele cu scop profesional undeva langa Botosani, intr-un sat pitoresc numit Calinesti situat langa Ipotesti. In acea zona unul din mostenitorii unei vechi familii boieresti a dorit sa isi renoveze un superb conac. Lucrarile incepusera si venise vremea unei vizite pe santier. Toate acestea se intamplau intr-o toamna ploiasa si friguroasa.
Am ajuns acolo unde m-am intalnit cu dl. V, un personaj fantastic care era insarcinat sa supervizeze lucrarile, achizitiile, etc. Dupa ce am parcurs cele aproximativ 30 de camere, deja trecusera cateva ore bune, imi intrase frigul bine in suflet si nu imi doream decat un ceai fierbinte. V si eu ne-am urcat in masina si printr-o ploaie marunta am ajuns la Botosani unde am nimerit intr-o cafenea. Pe masura ce tigarile curgeau (pe vremea aceea fumam) si ibricele de ceai se goleau eu si V ne afundam in discutii din ce in ce mai diverse si uite asa trecand prin motivele hilare pentru care telescopul Hubble, dupa investitii de milioane de dolari, nu focaliza imaginile odata lansat in spatiu, am ajuns la capitolul calatorii....
Timp de o ora V mi-a povestit cum a petrecut 6 luni intr-o insula din oceanul Indian, mesterind impreuna cu un amic la cateva catamarane. Plecase sa "castige un ban" si a nimerit in paradis. A mancat fructe ale caror nume nu le mai tinea minte, a navigat in ape din cele mai calde, a vazut pentru prima oara pesti zburatori, in aceasta insula era cald tot anul iar V radea ca in perioada "iernii" localnicii mai aruncau un tricou cu maneca lunga peste umeri sa nu ii ia racoarea. Ziua era egala cu noaptea iar plajele cu nisip alb erau aproape parasite fiind acolo parca numai pentru ei.......

Seara aceea de acum aproape 10 ani mi-a ramas incrustata in memorie. Am incercat mult timp dupa acea vizita in Calinesti sa imi aduc aminte despre ce insula era vorba si nu reuseam... Parca era ceva cu S, Sei si aici ma blocam. Intr-o zi am luat un atlas si cu net-ul langa mine m-am pus pe cautat. Acuma imi vine sa si rad, intrucat pe acea vreme nu exista Google Earth, nu auzisem de tripadvisor sau lonely planet. Din aproape in aproape am gasit raspunsul, insulele se numeau Seychelles, au fost colonie franceza, la momentul in care au fost descoperite nu erau locuite, ulterior au fost colonie britanica si in final si-au capatat independenta in 1975. Peisajele din poze erau fantastice iar gandul meu era numai la apele calde, fructele exotice si pestii zburatori.
Pe masura ce timpul a trecut a aparut Google Earth, un motiv in plus sa visez la oceanul Indian.

Anii au trecut, mi-am cunoscut sotia si cu timpul am innebunit-o si pe ea cu insulele Seychelles. Tresaream la orisice mica mentiune despre Seychelles, un reportaj pe Discovery, printul William care a fost intr-un concediu in Seychelles, filmul Crusoe cu Aiden Quinn care a fost filmat intr-una din insule....
Cred ca timp de cativa ani am facut toate simularile de pret posibile dar intotdeauna exista o alta prioritate.
Am tot acumulat frustrare pana in Decembrie 2009 cand am hotarat, fie ce o fi, indiferent cat de dificil, sa planific calatoria in Seychelles.... Aprilie 2010 avea sa fie momentul adevarului.
Din fericire, dupa atatia ani de studiu, stiam exact unde vom sta si cum vom ajunge, asa ca am intrat la Air Seychelles pe site, am facut ceea ce facusem de atatea ori in trecut, am completat rand cu rand datele pana in punctul in care nu am mai avut ce completa .... Mi-am tinut respiratia si am apasat pe butonul "purchase"...... nu mai puteam da inapoi acuma. Urmatorul pas a fost sa aranjez restul zborurilor, asa ca am mai achizitionat un zbor Bucuresti-Londra si unul Paris-Bucuresti.
...In final zborul arata asa :
Pleacare : Bucuresti - Londra pe Heathrow cu British Airways, Londra - Seychelles cu Air Seychelles si escala in Zurich ;
Intoarcere : Seychelles - Paris CDG cu Air Seychelles, Paris - Varsovia cu LOT si Varsovia - Bucuresti tot cu LOT-ul.

Exista si o varianta mai usoara si o idee mai ieftina via Dubai cu Emirates, dar eu am vrut "full experience" asa ca am facut o fixatie pentru Air Seychelles.
Am contactat direct resortul unde citisem toate review-urile de pe TA (de mai multe ori) si de care ma indragostisem... a mers uns, am gasit disponibilitate in perioada dorita, am platit asa ca singurul lucru care ne mai despartea de "uriasa" noastra aventura erau cele aproximativ 4 luni.

M-am mai ocupat si de inchirierea masinii.... Aveam emotii deoarece in Seychelles se conduce pe stanga iar masinile, evident, au volanul pe dreapta.. dar am gasit o varianta cu cutie automata.

Ca sa treaca timpul mai usor in Februarie-Martie am aranjat o excursie in Oslo (superb oras si experienta, dar asta pentru alt review)...

..... Momentul plecarii se apropia si cred ca au fost nopti in care nu reuseam sa adorm. Ne asteptau multe lucruri noi ... printre care un zbor de 10 ore peste ocean, in conditiile in care cel mai lung zbor direct al nostru, cred ca fost cel pana in Londra.

Am download-at cateva harti cu cele trei insule principale, Mahe, Praslin si La Digue si am incercat sa ma acomodez cu drumurile intrucat nu reusisem sa gasesc nicio harta pentru GPS, cel putin pe sistemul pe care il aveam atunci.
Am mai cumparat un aparat de filmat si ceva echipament pentru scuba si snorkling.

... A venit si ziua cea mare. Dupa atatia ani de visat ...

Ne-am distrat pe Otopeni unde la check-in o domisoara ne-a intrebat daca destinatia noastra finala este Seiceles... de fapt si acum ni se mai intampla sa vorbim cu persoane care habar nu au de Seychelles.

Zborul pana la Londra a fost perfect, am aterizat pe T4 in Heathrow si aveam 6 ore de asteptare in fata noastra. Am mancat, am baut cafele, am mai cumparat nimicuri si uite asa timpul a trecut surprinzator de repede.

.... Tot plimbandu-ne prin terminal am dat, in sfarsit, de pasarea noastra, un frumos 767 : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qD9T3ezyLk4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si acuma, cand mai avem escale in Paris sau Londra si vedem stewardzii si stewardezele de la Air Seychelles un sentiment de nostalgie ne cuprinde.

Am fost primii la check-in drept care am prins locurile cu "extra spatiu" pentru picioare.
Cei care au zburat cu transoceanicele isi aduc aminte cu siguranta primul zbor, unde toate lucrurile par diferite, randurile de scaune 2-4-2 sau 3-4-3, marimea spatiului, multimea de oameni, etc. Ei, daca la toate acestea adaugati un fundal muzical insular, personal creol imbracat in cele mai colorate uniforme pe care le-am vazut, experienta primului zbor de 10 ore devine de neuitat. Boeingul este un aparat deosebit, nu cred ca ma sa ma opresc din uimirea pe care o am de fiecare data cand acest "monstru" metalic decoleaza cu atata gratie. Dupa ce am decolat, in circa o ora am si aterizat la Zurich unde aveam escala. A ramas toata lumea in aeronava si am asteptat sa vina pasagerii ce au ales sa plece din Elvetia. In mai putin de o ora eram din nou in aer. Am zburat catre Grecia - Cipru - toata Marea Rosie - Somalia - Oceanul Indian si Seychelles.
Zborul a fost unul de noapte si fara prea multe emotii. Cand soarele a inceput sa rasareasca noi eram aproape de ecuator si totul parea din alta lume...
Odata ce am inceput sa coboram si insulele au inceput sa apara nu imi venea sa cred ca ceva asa de fumos exista pe pamant. Am atins pamantul si eu eram nerabdator si curios exact ca un copil mic (ca unul pe care l-am vazut eu cateva scaune mai in spate). Este greu sa descriu amalgamul de trairi, cand, dupa atatia ani de visat, putem in sfarsit sa vad plajele pustii si pestii zburatori ...

Cand am pasit afara din aeronava un aer foarte cald si extrem de umed ne-a "lovit" din plin, mirosul oceanului si varful muntelui ......

Wowww.... suntem in SEYCHELLES ......

#53
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011

View Posteugenm, on 10th June 2012, 02:20, said:

Acesta este un review pe care mi-am propus sa nu il scriu niciodata, in mare parte datorita faptului ca experienta mea si a sotiei in Seychelles a fost una extraordinara, intensa si foarte "personala". Nu cred in capacitatea mea de a putea prezenta lucrurile obiectiv, dar intrucat nu m-am putut abtine si am lansat o "provocare" ma simt dator sa continui ....
[...]




Multumim !

Edited by Tyby, 06 December 2017 - 15:41.


#54
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Sa inteleg ca si hotelul este tot o chestie personala nu?
Te-am rugat pe pm sa imi dai si mie numele hotelurilor la care ai stat si nu ai binevoit. Vad ca nici in review nu vrei sa il mentionezi.
Stai linistit nu il mai scrie ca m-am hotarat la Domaine L'Orangeraie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate