Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Seychelles

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
789 replies to this topic

#19
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Unde ai stat, cat te-a costat avionul si cat cazarea? Cat mai cheltui pe acolo?

#20
ginnyy

ginnyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.08.2008

View Postcdan, on Nov 14 2008, 09:47, said:

Unde ai stat, cat te-a costat avionul si cat cazarea? Cat mai cheltui pe acolo?
In Praslin am stat in hotel Acajou,4 stele, amplasat pe plaja Cote d'Or, una dintre cele mai frumoase din Praslin. (cea mai frumoasa este Anse Lazio, dar nu gasesti hoteluri acolo)
In Mahe am stat in Berjaya Beau Vallon Beach, amplasat pe cea mai frumoasa plaja din Mahe (Beau Vallon); hotel de 3 stele, care are comentarii destul de poraste pe tripadvisor, insa din punctul meu de vedere, nu au nici un temei!
Avionul  a fost 1150 euro de persoana, iar cazarea in  jur de 3000 euro (doar cu mic dejun)
Masa in oras nu este f scumpa, insa la bautura "recuperezi" (berea min 4 euro, iar un vinul minim 30 euro)

#21
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postginnyy, on Nov 15 2008, 16:53, said:

Avionul  a fost 1150 euro de persoana, iar cazarea in  jur de 3000 euro (doar cu mic dejun)
Masa in oras nu este f scumpa, insa la bautura "recuperezi" (berea min 4 euro, iar un vinul minim 30 euro)
3000 pt 2 persoane banuiesc, nu? Cate zile?

#22
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

View PostIvanna, on Nov 15 2008, 23:33, said:

3000 pt 2 persoane banuiesc, nu? Cate zile?
Banuiesc ca 10 zile. Pe insulele astea "de la capatul lumii" nu prea renteaza sa iei 4-5 zile si s-o tai inapoi dupa ce te-ai chinuit atit sa ajungi acolo.

#23
ginnyy

ginnyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.08.2008

View PostIvanna, on Nov 15 2008, 23:33, said:

3000 pt 2 persoane banuiesc, nu? Cate zile?
da, pretul este pe camera, 2 persoane, 14 zile

#24
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007

View Postginnyy, on 17th November 2008, 11:09, said:

da, pretul este pe camera, 2 persoane, 14 zile

Buna.
As vrea sa stiu daca exista bucatarie internationala.Poti sa-mi spui niste preturi la excursii si nu numai ?Ai pe ce sa cheltui ?Vreau sa-mi fac o idee; nu stiu cam cati bani sa am la mine, normal fara cazare si avion .
Multumesc.

Edited by crysttine, 22 June 2009 - 11:56.


#25
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Insulele Seychelles au fost peste asteptarile mele. A fost o excursie care imi va ramane in amintire foarte mult timp.
Cam de asa ceva aveam parte zi de zi :
Attached File  IMG_8437.jpg   88.81K   499 downloads Attached File  IMG_8445.jpg   78.64K   387 downloads Attached File  IMG_8493.jpg   73.42K   368 downloads Attached File  IMG_8494.jpg   54.64K   349 downloads
Attached File  IMG_8521.jpg   132.81K   492 downloads Attached File  IMG_8542.jpg   136.95K   366 downloads Attached File  IMG_8550.jpg   49.51K   377 downloads Attached File  IMG_8556.jpg   84.96K   453 downloads
Attached File  IMG_8581.jpg   77.97K   336 downloads Attached File  IMG_8585.jpg   113.08K   353 downloads Attached File  IMG_8594.jpg   133.2K   355 downloads Attached File  IMG_8599.jpg   96.18K   320 downloads
Attached File  IMG_8606.jpg   144.01K   432 downloads

Edited by eugenm, 11 October 2010 - 21:52.


#26
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007
Salut...poti sa-mi dai mai multe detalii despre sejurul din Seychelles?
Cat ai stat,cu ce companie ai zburat,eventual costuri,pe ce insula ai stat,costuri hotel etc.?
Am vazut ca ai fost si in Maldive.Poti face ceva comparatii intre cele 2 insule?Presupun ca in Seychelles fiind insulele mai mari ai mai multe de facut.
Eu am fost in partea aia in Mauritius cu ceva ani in urma si ma bate gandul pe viitor la un sejur in Seychelles sau Maldive sau cine stie poate in amandoua in aceeasi excursie desi e un pic complicat.
Multumesc....

Edited by m&m, 05 June 2012 - 16:34.


#27
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Buna,
Ma bucur ca exista persoane interesate sa viziteze insulele Seychelles.
Nu sunt foarte sigur ca eu sunt persoana cea mai potrivita sa iti dau sfaturi, din simplul motiv ca sunt putermic subiectiv intrucat vacanta in Seychelles a fost pentru mine un vis incredibil pe care am reusit sa il traiesc. Tot ce pot sa iti spun (si i-am recunoscut si sotiei mele de curand) este ca nu exista o singura zi de cand ne-am intors sa nu ma gandesc la acele insule.
Pot sa iti spun ca imi este foarte greu sa fac comparatie intre Seychelles si Maldive de exemplu, pentru simplul motiv ca experientele noastre au fost foarte diferite intre ele (In Bora am fost "naufragiati" pe o insula in mijlocul oceanului inconjurati de una din cele mai frumoase lagune, in Maldive ne-am rasfatat si am trait un pic mai burghez, iar in Seychelles am fost pentru una din putinele dati liberi). Mi-ar fi foarte greu sa iti spun ca o insula este mai deosebita sau mai interesanta decat alta. Daca ar fi, din punctul meu de vedere, mi-as dori sa pot sa le vizitez pe toate an de an. Cum ti-am spus mai sus in mod particular Seychelles ocupa un loc special in sufletul meu deoarece ...... poveste mai lunga.

Ca sa incerc sa iti mai si raspund la intrebari te-as sfatui sa studiezi 3 alternative de zbor :
a. Bucuresti - Paris - Seychelles cu Air Seychelles ;
b. Bucuresti - Istanbul - Dubai - Seychelles cu Emirates ;
c. Bucuresti - Londra cu orice ; Londra - Kenya - Seychelles cu Air Kenya ;
In principiu ar trebui sa iti faci un buget de 1000 Euro de persoana.

In ceea ce priveste locatiile trebuie sa te documentazi si sa vezi ce iti place, desi eu as pune ramasag ca nu poti da gres cu nici una din cele mari (Mahe, Praslin si La Digue). Fiecare este deosebita in felul ei. O parere ar fi sa stai in Mahe si sa faci vizite in celelalte doua, altii prefera sa stea cateva zile pe o insula si alte cateva pe alta insula. Trebuie sa vezi ce iti place mai mult ....

Locul in care am stat noi a fost unul din cele mai frumoase din lume (pe plaja Beau Vallon).

Daca te intereseaza mai multe detalii pot sa incerc sa fac un review mai detaliat ....!

Edited by eugenm, 09 September 2011 - 10:08.


#28
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Posteugenm, on 9th September 2011, 11:00, said:

Buna,
Ma bucur ca exista persoane interesate sa viziteze insulele Seychelles.
Nu sunt foarte sigur ca eu sunt persoana cea mai potrivita sa iti dau sfaturi, din simplul motiv ca sunt putermic subiectiv intrucat vacanta in Seychelles a fost pentru mine un vis incredibil pe care am reusit sa il traiesc. Tot ce pot sa iti spun (si i-am recunoscut si sotiei mele de curand) este ca nu exista o singura zi de cand ne-am intors sa nu ma gandesc la acele insule.
Pot sa iti spun ca imi este foarte greu sa fac comparatie intre Seychelles si Maldive de exemplu, pentru simplul motiv ca experientele noastre au fost foarte diferite intre ele (In Bora am fost "naufragiati" pe o insula in mijlocul oceanului inconjurati de una din cele mai frumoase lagune, in Maldive ne-am rasfatat si am trait un pic mai burghez, iar in Seychelles am fost pentru una din putinele dati liberi). Mi-ar fi foarte greu sa iti spun ca o insula este mai deosebita sau mai interesanta decat alta. Daca ar fi, din punctul meu de vedere, mi-as dori sa pot sa le vizitez pe toate an de an. Cum ti-am spus mai sus in mod particular Seychelles ocupa un loc special in sufletul meu deoarece ...... poveste mai lunga.

Ca sa incerc sa iti mai si raspund la intrebari te-as sfatui sa studiezi 3 alternative de zbor :
a. Bucuresti - Paris - Seychelles cu Air Seychelles ;
b. Bucuresti - Istanbul - Dubai - Seychelles cu Emirates ;
c. Bucuresti - Londra cu orice ; Londra - Kenya - Seychelles cu Air Kenya ;
In principiu ar trebui sa iti faci un buget de 1000 Euro de persoana.

In ceea ce priveste locatiile trebuie sa te documentazi si sa vezi ce iti place, desi eu as pune ramasag ca nu poti da gres cu nici una din cele mari (Mahe, Praslin si La Digue). Fiecare este deosebita in felul ei. O parere ar fi sa stai in Mahe si sa faci vizite in celelalte doua, altii prefera sa stea cateva zile pe o insula si alte cateva pe alta insula. Trebuie sa vezi ce iti place mai mult ....

Locul in care am stat noi a fost unul din cele mai frumoase din lume (pe plaja Beau Vallon).

Daca te intereseaza mai multe detalii pot sa incerc sa fac un review mai detaliat ....!



Mersi pt raspuns si pt. informatii...
Am apucat sa ma mai uit un pic si cred ca totusi ma atrage mai mult ideea de Seychelles decat Maldive deoarece insulele sunt mai mari si cred ca ai mai multe de facut decat sa stai toata ziua la soare.Din ce am vazut Mahe este cea mai mare insula urmata de Praslin.Deci probabil alegera va fi Mahe sau poate combinat Mahe-Praslin.Ramane de vazut.
Acum mai am niste intrebari si poate ma poti ajuta:
-tu ai stat numai in Mahe?..restul de insule le-ai facut da day-tururi?
-cate zile ai stat?
-in ce perioada a anului ai fost si cum a fost vremea?pe mine ma bate gandul sa merg de Revelion la anul dar trebuie sa vad exact sa nu fie cumva sezon ploios...
-la ce hotel ai stat in Mahe?
-ai ce sa faci in afara de plaja?adica ceva excursii gen catamaran,snorkeling,locuri de vizitat pe insula?
-plajele sunt cu nisip alb si apa turcoaz?
-cam ce dimensiune are Mahe?
-gasesti in Mahe sau Praslin si alte restaurante,baruri in afara de cele de la hotel?
-alte sfaturi si pareri ar fi binevenite

Multumesc

#29
drliviu73

drliviu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2008
1.aeroportul din Mahe,Seychelles
2.Lemongrass lodge din Mahe,Seychelles(deasupra de plaja
3.Lemongrass Lodge,interior-jos bucataria,antreu,baia iar sus locul pt dormit
4.terasa pt.mic dejun la Lemongrass Lodge
5.Apus de Soare inclus in pret la LL.

Attached Files


Edited by m&m, 05 June 2012 - 16:37.


#30
drliviu73

drliviu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2008
1,2Victoria,Seychelles-templul indian,
3.piata principala din Victoria-falci de rechin
4.centrul capitalei-turnul cu ceas,de peste un secol simbol al orasului Victoria.Adus dupa decesul reginei Victoria din 1901(cea dupa care este dat si numele orasului).
5.S-ar presupune ca niciodata un semafor n-ar putea fi un obiectiv turistic in sine..dar avand in vedere faptul ca este unicul din cea mai mica capitala din lume(competitie cu Nauru,Polinezia?):)
6.manastirea catolica din Victoria
7.strada pietonala in Victoria
8.la restaurant in Victoria
9."bulevard"principal in Victoria...

Attached Files


Edited by m&m, 05 June 2012 - 16:47.


#31
drliviu73

drliviu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2008
1.ferry-boat-ul de la Mahe spre Praslin

2 si 3.piscina hotelul La Relax,Praslin
4.plaja de la hotel La Relax
5.locul pt.mic dejun,La Relax,Praslin
6.camera de la La Relax,cu nelipsitul Coco de mer-aceasta nuca de cocos endemica si de forma sexy,simbolul Seychelles-ulu
7.Coco de mer-aceasta nuca de cocos endemica si de forma sexy,simbolul Seychelles-ului,sunt etichetate de guvern si costa de la 200 euro in sus.Pina si stampilele de pe pasaport au forma lui Coco de mer.
8.si dalele de piatra au forma lui Coco de mer
9.Anse Volbert,Praslin
10.Desi Seychelles este o tara scumpa,spre surprinderea mea am putut inchiria aceasta masina la Praslin cu 35 euro/zi de la hotel,toate asigurarile plus jumatate de rezervor plin astfel incat nici nu a trebuit sa mai alimentez.



Extraordinare rezervatie,parcul Valee du Mai "casa" lui Coco de mer de la Praslin.Sunt indicatoare cu harti astfel incat se poate vizita si fara ghid.

Attached Files


Edited by m&m, 05 June 2012 - 16:52.


#32
smurfettespark

smurfettespark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.05.2012
buna.
am si eu nevoie de ajutorul vostru.
vrem sa plecam in seychelles in jur de 15 iulie,dar ne e frica sa nu prindem vreme proasta.am vazut ca aici nu prea ati vorbit de vreme mult.
ce sa fac?sa aleg mauritius sau ramanem pe seychelles?
eu as vrea mult soare,multa caldura,sa stau toata ziua pe plaja si nimic altceva
multumesc

#33
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Atat Seychelles cat si Mauritius sunt sub Ecuator, adica sunt in mijlocul "Iernii" in Iulie; in cazul celor doua grupuri de insule in sezonul "uscat". Doar ca Mauritius este la Tropice si Seychelles foarte aproape de linia ecuatoriala, ceea ce inseamna ca in Iulie temperaturile aerului cat si ale apei vor fi o idee mai joase decat cele din Seychelles.

Edited by eugenm, 18 May 2012 - 16:38.


#34
smurfettespark

smurfettespark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.05.2012

View Posteugenm, on 18th May 2012, 16:37, said:

Atat Seychelles cat si Mauritius sunt sub Ecuator, adica sunt in mijlocul "Iernii" in Iulie; in cazul celor doua grupuri de insule in sezonul "uscat". Doar ca Mauritius este la Tropice si Seychelles foarte aproape de linia ecuatoriala, ceea ce inseamna ca in Iulie temperaturile aerului cat si ale apei vor fi o idee mai joase decat cele din Seychelles.
si sfatul tau care ar fi?unde sa mergem?
sau mai bine zis,ar fi sa mergem acolo sau sa ne reorientam?

Edited by smurfettespark, 18 May 2012 - 18:18.


#35
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postsmurfettespark, on 18th May 2012, 18:48, said:

si sfatul tau care ar fi?unde sa mergem?
sau mai bine zis,ar fi sa mergem acolo sau sa ne reorientam?

De departe Seychelles este peste Mauritius - 26* C in iulie fata de 21 Mauritius
Ploua un pic mai mult in Seychelles dar insesizabil.
Alternative in iulie ar mai fi Bali, Fiji si Maldive.

#36
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postrazvanait99, on 18th May 2012, 20:08, said:

De departe Seychelles este peste Mauritius - 26* C in iulie fata de 21 Mauritius
Ploua un pic mai mult in Seychelles dar insesizabil.
Alternative in iulie ar mai fi Bali, Fiji si Maldive.

As contrazice in ceea ce priveste Fiji care este cam pe aceeasi paralela cu Mauritius, adica Iulie este perioada cu temperaturile cele mai scazute.
Eu nu mi-as face mari probleme in ceea ce priveste temperatura aerului cat mi-as face in ceea ce priveste temperatura apei. Doua grade mai putin in aer nu prea este relevant dar doua grade mai putin in apa vei simti din plin.

Eu unul v-as recomanda sa mergeti in Caraibe, si intrucat in Iulie acolo e plin sezon de tornade, as zice sa incercati una din insulele ABC (Aruba, Bonaire si Curacao) care sunt in afara centurii de tornade.

In ceea ce priveste Seychelles si Mauritius eu unul cred ca Aprilie-Mai e perioada ideala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate