Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Conectare la bd

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
s_marrius

s_marrius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.05.2007
Am instalat MS Sql Express pe calc meu.
Pentru conectare folosesc "Windows Authentication".
Toate bune si frumoase pana cand incerc sa ma conectez la baza de date din vb6.
Am urmatorul cod:
strdbpath = "C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\Data\bilete.mdf"
Set cn = CreateObject("ADODB.Connection")
cn.Open "Provider=SQLOLEDB.1;Server=BELZEBUTH\SQLEXPRESS;Data Source=" & strdbpath & ";"
Ce trebuie sa mai fac pentru a reusii sa ma conectez ,pentru ca efectiv nu stiu ce valori sa dau pt "uid" si "pwd"?

#2
s_marrius

s_marrius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.05.2007
Am reusit sa trec de pb cu autentificarea dar la conectare imi da urmatoarea eroare:
[DBNETLIB][ConnectionOpen(ParseConnectParams()).]Invalid connection
folosesc urmatorul cod:
strdbpath = "D:\stadion\stadion\bilete.mdf"
Set cn = CreateObject("ADODB.Connection")
cn.Open "Provider=sqloledb;Server=BELZEBUTH\SQLEXPRESS;data source=" & strdbpath & ";uid=sa;pwd=7767;"


#3
dan18ro

dan18ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.06.2006
poti incerca asa sa construiesti connection strin
PBConStr = "Provider=SQLOLEDB.1;Password=" & xParola & ";Persist Security Info=True;User ID=" & xUser & _
		   ";Initial Catalog=" & xBD & ";Data Source=" & xServer
g

Edited by dan18ro, 29 May 2007 - 11:35.


#4
s_marrius

s_marrius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.05.2007
Salut.
Dupa o pauza revin cu problema.
Deci folosesc urmatorul  cod pentru a ma conecta la o baza de date:
Set cn = CreateObject("ADODB.Connection")
cn.Open "Provider=SQLNCLI;SERVER=CLIENT\SQLEXPRESS;DATABASE=C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\Data\baza.mdf;UID=sa;PWD=7767;Trusted_Connection=yes"

dar imi da urmatoarea eroare:
"Cannot open database "C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\Data\baza.mdf" requested by the login. The login failed"
Astept un sfat sau chiar o solutie :).
Multumesc anticipat.

#5
s_marrius

s_marrius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.05.2007
Am rezolvat problema.
Trebuia putina atentie.

#6
s_marrius

s_marrius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.05.2007
:). Salut din nou.
Am reusit sa ma conectez la baza de date sql express de pe unitatea pe care este insatalat serverul sql express.
Incerc sa ma conectez de la un calculator aflat in retea si nu reusesc.
Ce trebuie sa fac?

#7
teddycarebears

teddycarebears

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.02.2003

View Posts_marrius, on Oct 7 2007, 22:35, said:

:). Salut din nou.
Am reusit sa ma conectez la baza de date sql express de pe unitatea pe care este insatalat serverul sql express.
Incerc sa ma conectez de la un calculator aflat in retea si nu reusesc.
Ce trebuie sa fac?

sa pui baza de date intr-o locatie unde sa ai acces ... sau mai bine zis pe un server sql la care sa te poti conecta ... nu mai stiu exact care sunt limitarile la sql server express dar nu ar strica sa sapi nitel sa vezi daca permite sa fie accesat in retea sau nu ...

#8
s_marrius

s_marrius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.05.2007
Imi permite sa ma conectea in retea. Baza de date este intr-o locatie accesibila.Problema este stringul de conectare.Acesta este stringul cu care ma conectez local.
Set cn = CreateObject("ADODB.Connection")
cn.Open "Provider=SQLNCLI;SERVER=CLIENT\SQLEXPRESS;DATABASE=stadion;UID=sa;PWD=7767;Trusted_Connection=yes"


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,196
  • Înscris: 24.02.2007

View Posts_marrius, on Oct 7 2007, 22:52, said:

Imi permite sa ma conectea in retea. Baza de date este intr-o locatie accesibila.Problema este stringul de conectare.Acesta este stringul cu care ma conectez local.
Set cn = CreateObject("ADODB.Connection")
cn.Open "Provider=SQLNCLI;SERVER=CLIENT\SQLEXPRESS;DATABASE=stadion;UID=sa;PWD=7767;Trusted_Connection=yes"

http://support.microsoft.com/kb/896613

Edited by dani.user, 07 October 2007 - 22:12.


#10
teddycarebears

teddycarebears

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.02.2003
din pacate aveam oarecare dreptate ... daca tii neaparat sa programezi pe SQL Server Express incearca si tu sa iti faci site si nu aplicatie desktop ... in felul asta iti poti tine serverul web si cel de baze de date pe acelasi calculator si in acelasi timp sa il accesezi din orice locatie a retelei ...

#11
s_marrius

s_marrius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.05.2007
Nu pot face asa ceva.
Ceea ce doresc este sa am un SGBD cu care gestionez o baza de date, baza de date cu care vreau sa lucrez si de pe alt calculator.

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Configurarea SQL Server 2005 (Express sau nu ):

1. Activarea protocoalelor TCP/IP si Named Pipes( by default sunt dezactivate, din motive de securitate ):
Start->All Programs->SQL Server 2005 -> Configuration Tools ->SQL Server Surface Area Configuration -> Surface Area Configuration for Services and Connections -> SQLEXPRESS.DatabaseEngine.Remote Connections, si se bifeaza "Local and remote connections" si "Using both TCP/IP and named pipes"
. Se restarteaza serviciul sql server.

2. Activarea SQL Authentification:
a) Din Microsoft SQL Server Management Studio Express, dupa conectarea la serverul sql express care se doreste configurat( folosind Windows authentification !!! ), click-dreapta pe numele serverului in Object Explorer -> Properties ->Security, iar la Server Authentification se bifeaza "SQL Server and Windows Authentification mode".

B) din registrii, se modifica cheia HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQLServer\LoginMode sa aiba valoarea 2

3. Setarea parolei contului de sa, din Object Explorer -> [nume server] -> Security->Login->sa ->properties.

4. GO! GO! GO!

#13
s_marrius

s_marrius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.05.2007
Multumesc pentru raspuns. Am facut intocmai. De fapt setarile erau cum ai spus tu.
Folosesc urmatorul string de conectare:
cn.open "Provider="SQLOLEDB; server=\\CLIENT\SQLEXPRESS;database=baza_date;UID=sa;PWD=7767;"
Si tot nu reusesc sa ma conectez.
Primesc o eroare de genul ca serverul nu exista sau accesul este oprit.
Astept o sugestie.
Multumesc.

#14
teddycarebears

teddycarebears

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.02.2003
Provider=SQLNCLI;Server=.\SQLExpress;AttachDbFilename=|DataDirectory|mydbfile.mdf; Database=dbname;Trusted_Connection=Yes;

Incearca si cu un string de genul asta ... iti mai pui tu user si parola ... e luat de pe sectiunea dedica SQL Server 2005 de la www.connectionstrings.com

Diferenta intre ce ai tu si ce e pe siteul asta e Providerul ... Provider=SQLNCLI ... I hope this helps :) :worthy:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate