Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ccna Vs Mcsa

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006

View Postcristian.ceobanu, on Jun 5 2007, 12:49, said:

Salut eu am facut ccna, la credis, sunt un pic cam dezamagit de forma asta de invatamant, o fi si din cauza varstei, intri in clasa te asezi la un comp si incepi sa citesti online, foarte plictisitor si destul de greu de prins ideea. Ai invatat  pac, la examen. Repet personal mi s-a parut desstul de greu sa acumulez aceste informatii si inca caut o solutie sa ma pregatesc pt examenul final CCNA .
Caut acum un centru sa fac mcse security si mie sa nu imi iau aceeasi teapa, adic sa invat iar singur, fara colegi , fara exemple numeroase, fara laboratoare. Asa decat sa invat iar singur, de ce sa dau 3200 de euro, mai bine incerc acasa.


Se pare ca oamenii au inceput sa invete pe propria piele ce inseamna un cisco network academy in Romania  :deadtongue: .Acelasi lucru este valabil si pt cazurile in care asa-zisul instructor pur si simplu iti "citeaza" din curriculum, nimic mai mult.

@cristian.ceobanu acceasi problema am avut-o si eu cu CCNP.La CCNA e mai usor pt ei ca in momentul in care ajungi acolo nu stii nimic, sau cel mult esti linux user.
Si mie mi s-a parut greu CCNA tocmai datorita acestor asa-zisi instructori.
La CCNP insa si cu experienta deja acumulata la job deja ai poti lua la bani marunti si ai sa vezi ce usor se pierd si nu in legatura cu ce e in luna si in stele ci strict legat de curriculum.
Si parerea mea este acceasi, routere si switchuri refurbished sau sh de pe ebay, alaturi de dynamips, internet, bere si rabdare cat cuprinde :D

#56
cristian.ceobanu

cristian.ceobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.06.2007
:coolspeak:

Edited by cristian.ceobanu, 05 June 2007 - 15:15.


#57
cristian.ceobanu

cristian.ceobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.06.2007
Si prieteni de breasla, de asta sufar cel mai tare, nu am cu cine sa discut, pe forumuri se raspunde destul de greu, depinde si de forum. M-as bucura ca macar la mcse sa am colgi , sa am cu cine discuta si dupa ;))

#58
ingineru77

ingineru77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.06.2007
Am vazut niste insi pe aici care compara MCSE cu CCNA!!!! oh my god
Cine are un mcse pe messaging e doctor in windows server  ala cu ccna nu stie bine sa faca un vpn....

#59
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
ma leshi...habar nu ai ce e aia CCNA si vii si iti dai cu parerea...chestiile din topic nu se pot compara, pt ca un mar il compari cu alt mar nu cu o para

#60
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

View Postingineru77, on Jun 22 2007, 23:00, said:

Am vazut niste insi pe aici care compara MCSE cu CCNA!!!! oh my god
Cine are un mcse pe messaging e doctor in windows server  ala cu ccna nu stie bine sa faca un vpn....
Esti dragut sa ne si explici rationamentul tau?

#61
ingineru77

ingineru77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.06.2007
Pai nu eu faceam comparatia ..ci altii...rationamentul e destul de simplu: mcse e pur si simplu mai greu de luat.
Poate un mcsa vs ccna ar fi cat de cat mai apropiat...

#62
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Topic-ul se numeste "Ccna Vs Mcsa" si nu as baga mana in foc ca examenele de la MS se iau mai greu ca cele de la Cisco

#63
thetraveler

thetraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2007
Salut!
   Nici eu nu stiu ce sa aleg: MS sau CISCO ... sincer sa fiu mai degraba m-as indrepta catre CISCO (care mi se pare mai general si nu asa de specific ca Microsoft) - da nu stiu, e doar o parere ...
   Voi ce ziceti?! Ce se merita mai degraba?!

#64
ceoby

ceoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 24.08.2004

View Postthetraveler, on Jul 13 2007, 13:32, said:

Salut!
   Nici eu nu stiu ce sa aleg: MS sau CISCO ... sincer sa fiu mai degraba m-as indrepta catre CISCO (care mi se pare mai general si nu asa de specific ca Microsoft) - da nu stiu, e doar o parere ...
   Voi ce ziceti?! Ce se merita mai degraba?!
Sal, revin. Am ccna si in curand o sa ma descotorosesc de 3500 E sa faca si cursurile mcse. SUn utile amandoua si se completeaza. Deci nu wuna versu alata ci sunt impreuna. Ca inginer de retele nu poti sa faci ditamai serverele si sa te impiedici de un banal router ;)
Ca dovada ca nu vb prostii uitativa la cerintele de senior network engineer de pe siteurile mari de recrutari, de exemplu monster.com si o sa vezi ca le cer pe amandoua.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate