Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Placare cu vata de sticla vs placarea cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
tezz

tezz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.09.2007

View Postvalioglu, on 19th March 2010, 22:15, said:

Nu am inteles urmatoarele afirmatii:
+ respira peretele - dar se pastreaza si umezeala pt ca vata are un mare defect - e mai hidrofila
+ mai ferma/dura suprafata (EPS fatada ~ 15kg/m3 vs vata 120kg/m3) - este vorba de greutatea pe care o suporta sau de greutatea proprie?
+ grosimi mai mici - banuiesc ca nu este semnificativ mai mare conductivitatea termica pentru a influenta grosimea cu mai mult de 10%

Precizare: Nu exista solutie universala, fiecare are avantaje si dezavantaje, functie de situatia concreta.  
- vorbeam de densitatea materialului densitatea polistirenului de fatada, care ar trebui sa fie 15kg/m3 ( o sa gasesti si de 13kg/m3  :nonobad: )
vata minerala pentru placat exterior are densitatea de 120 kg/m3 (se pune in grosime ca si extrudatul, 2-3 cm - extrudatul XPS are cam 33 kg/m3 densitate)

#56
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Conductivitate termica placi vata minerala este de 0,033 W/mK, cam ca la polistiren cu densitate de 15 kg/m3, deci se va pune cam in aceeasi grosime, in nici un caz 2-3 cm. Deci vata e cam de 8 ori mai grea la aceeasi cantitate de izolatie.

#57
EvergreenJDM

EvergreenJDM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.02.2012
Stie cineva cum se comporta vata de sticla impotriva infiltrarii unui soarece? Este vreo diferenta in aceasta privinta intre vata de sticla veche, folosita inainte, sub forma de calti, si vata de sticla noua, caserata? De unde as putea cumpara vata de sticla de tipul vechi, cea toxica? Am probleme cu un sobolan care vine si pleaca atunci cand vrea, i-am pus otrava, lipici, aparat cu ultrasunete si nimic, acum poate izolez cu vata si scap si de vizitator/i!!!

#58
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Cei de la isover se lauda ca produsele lor sunt toxice pentru rozatoare.

View PostEvergreenJDM, on 23rd February 2012, 02:00, said:

Am probleme cu un sobolan care vine si pleaca atunci cand vrea, i-am pus otrava, lipici, aparat cu ultrasunete si nimic, acum poate izolez cu vata si scap si de vizitator/i!!!
Adopteaza o pisica si ai rezolvat!  :thumbup:

#59
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008

View Postjjy, on 23rd February 2012, 11:21, said:

numai sa nu moara in interiorul vatei...


Salut


  Am o casa cumparata de-a gata (terminata numai pe exterior) care este facuta  din caramida Porotherm de 30 plus polistiren expandat de 5 ca termoizolatie.
  La interior, eu am izolat peretii de pe partea nordica cu vata minerala de 10 cm grosime + rigips.
  Deoarece m-am decis sa pun incalzire in pardoseala, ma gandeam sa izolez si restul peretilor interiori cu vata minerala + rigips.
  Intre etaj si pod (mansarda nelocuibila) nu am placata turnata ci rigips + vata minerala de 20 cm grosime si placa lemn (blana) de 2 cm.
  De asemenea, coama acoperisului (interiorul podului) nu este izolata.    
  Ideea este ca as vrea sa am casa cat mai bine izolata pentru a nu avea pierderi de caldura dar in acelasi timp sa ma feresc de aparitia  condensului, mucegaiului, etc.
  Va rog un sfat cum sa procedez cel mai bine in continuare, respectiv:
1. Daca sa izolez la interior si ceilalti pereti .
2. Daca mai pun ceva peste "placa" dintre etaj si pod.
3. Cum pot izola cel mai bine interiorul coamei acoperisului.

Multumesc anticipat :kisstogether:

#60
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
Pune la exterior inca un stat de izolatie de 10cm, diferenta va fi notabila. La interior as pune de 5cm deoarece este suficient daca ai avea izolatia buna la exterior. Ca o regula generala izolatia este cu atit mai buna cu cit e mai mare. :thumbup:  Niciodata nu e destula.

#61
midenis76

midenis76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.11.2009
am si eu o nelamurire:vreau sa schimb tabla de pe casa si sa pun tabla tip lindab si sa pun si izolatie cu vata minerala la exterior,sub tabla.am izolatie la mansarda,prin casa,cu vata de 10 cm si nu mai pot pune altceva prin interior din lipsa de spatiu de aceea doresc sa pun direct pe astereala inca un strat.intrebarea mea este cum pot monta vata minerala la exterior:direct pe astereala si peste ea sa pun folia anticondens sau sa pun folia si peste folie sa pun vata si pe urma tabla?daca aveti si alte sugestii?multumesc

#62
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cum sa pui vata peste folie?? se va uda.

deci pune sipci de 10cm, intre vata si deasupra o folie f buna

#63
midenis76

midenis76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.11.2009
cum vreau eu sa pun:leaturi de 5/5 cm de-a lungul capriorilor,intre leaturi vata minerala,peste vata folia anticondens,peste folie sipci de lemn de 2.5/5 cm transversal puse,apoi tabla.de metoda cealalta de a pune folia si pe urma vata minerala am aflat de alt cineva si de aia am intrebat aici care metoda e mai buna.mutumesc

#64
nicu52

nicu52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.12.2011
fratilor a aparut acuma izolatie la exterior si interior cu celuloza  tio pune  pina la grosimea de 50 cm   la acoperisi la masarda pe tavan  dar poate da  cineva explicatii  care a facut izolatii de acest gen si ca pret si ca durabilitate  zice ca poti sa ii dai foc cu autogenul si nu ia foc dati pe google  si scrieti  izolatie cu celuloza

#65
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
asta e reclama?

#66
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
In tabelul de mai jos apare doar fatada ventilata. Pentru fatade neventilate nu se foloseste vata bazaltica? Nu mai inteleg nimic...

Attached Files



#67
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
lasa tabelu si intra la
rockwool pe site aici: http://ghid.rockwool...rock-max-e.aspx
isover aici: http://www.isover.ro...nf-333-101.html
knauf aici: http://www.knaufinsu...da-de-contact-1

si te lamuresti.

eu personal, am ales var 1.

Edited by msn2, 18 February 2013 - 23:02.


#68
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Sobolanii nu au probleme in vata sticlata .Chiar se simt bine. Am lucrat prin 1995 cu vata sticlata si am gasit multe cuiburi de rozatoare in vata. Iarna trecuta am avut casa la rosu, fara geamuri. Intr-o incapere am avut vata bazaltica ramasa de la un vecin.In camera respectiva si-au facut cainii culcus , asa ca nu cred ca-i prea toxica.

#69
gingo

gingo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2014
salut,
pana la urma nu a mai izolat nimeni cu vata bazaltica ?

#70
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 20.06.2006
salutare,
am ajuns si eu la subiectul termoizolare si sunt atatea informatii si pareri ca nu mai stiu ca sa cred. poate ma puteti ajuta voi cu un sfat:
structura curenta a peretelui este:
-rigips
-folie isoflx alu pz
-vata minerala de 5cm
-bca ytong 30cm

mai departe variantele ar fi
-polistiren normal undeva la 20cm (dar ar face casa sa arate cam ca un bunker)
-polistirent grafitat 16cm
-vata bazaltica 16cm (ceva mai mult de dublu pretului grafitatului, respira peretii? chiar conteaza asa de mult in configuratia aceasta? nu arde..)

multumesc frumos

#71
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009
Ia-ti grafitat. ,,Respiratia'' peretilor o poti face printr-o aerisire mai deasa a camerelor.

#72
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 20.06.2006
mersi
revin si eu cu 2 intrebari:
-daca aerisesc mai des camerele, nu pierd chiar mai mult din cat as castiga prin eficienta sporita a grafitatului? sau a oricarei izolatii?
-referitor la respiratie, ce respira mai exact? practic eu am ditamai bariera de vapori imediat sub rigips, deci un transfer de vapori din casa insprea afara ar trebui sa fie super mult redus

orice informatie este binevenita, multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate