Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Placare cu vata de sticla vs placarea cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
cclaudiu

cclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.01.2007

 MirelaLucia, on May 20 2008, 14:43, said:

in Germania exista si Kronotherm. Eu  am trimis mail la ei pentru ca ma intereseaza sa cumpar kronotherm FG pentru planseu si pentru pod, intre capriori. Am vazut pe site ca au si ceva pentru exterior dar n-am studiat.
Am fost directionata  la un distribuitor roman. cand o sa ma intalnesc cu omul o sa il intreb si de solutiile de exterior. Sunt convinsa ca o firma care se respecta nu face numai izolatii de interior.

Sunt si eu interesat de Kronotherm. Poti sa-mi dai nr. de tel. al distribuitorului pe Romania?
Multumesc anticipat.
Claudiu Covrescu

Edited by Astrul, 04 March 2009 - 15:13.


#38
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Nu mai are nimeni informatii despre termosistem cu vata in loc de polistiren?
Nimeni nu a pus asa ceva?
Eu sunt in cautare de solutii, nu prea vreau sa pun polistiren peste osb.
Daca a folosit cineva vata minerala il rog sa isi impartaseasca experienta.

#39
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Am observat ca la constructiile care se respecta se foloseste vata bazaltica.
Era un hotel in renovare acum un an in zona aeroportului Otopeni la care a fost dat jos polistirenul si se punea vata minereala bazaltica. Am vorbit cu managerul de hotel si imi spunea ca asa a fost impus de catre proprietarul austriac. Avantajele ar fi: nu arde, izoleaza termic si fonic foarte bine si deasemenea permite "respiratia" peretilor.
Eu o sa folosesc la izolarea exterioara vata bazaltica.

#40
GC5

GC5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2008
"...Eu o sa folosesc la izolarea exterioara vata bazaltica"
ai vazut o oferta de pret pentru vata minerala bazaltica?
un raport de pret inte polistiren si vata minerala bazaltica?
ce densitate ce producator?

#41
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Se pune cumva ca si polistirenul ?

Adica se lipeste cu adeziv, peste ea se pune plasa si apoi adeziv peste plasa  ?


Pana la urma a folosit cineva vata bazaltica , sau doar vreti sa va puneti ?

Pe mine ma intereseaza pentru cosul centralei, pe exterior.

Edited by DDuras, 25 October 2009 - 22:14.


#42
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 stuiberv, on 21st October 2009, 08:31, said:

...
Eu sunt in cautare de solutii, nu prea vreau sa pun polistiren peste osb.
...

Sunt trei posibile motive care sa te sperie de polistiren:
- ca nu respira, dar de fapt respira mai bine decat osb-ul. Toata povestea cu respiratia are sens cand nu exista alte materiale care impiedice respiratia. O tencuiala obisnuita pe baza de ciment impiedica respiratia aproape la fel de bine.
- ca ar lua foc - asta ar putea fi un motiv pentru care polistirenul e dat jos de pe cladiri vechi. Polistirenul de astazi teoretic e tratat ignifug dar nu toate-s la fel. Cel mai sigur e sa testezi o bucatica cu bricheta inainte sa cumperi. Cel tratat se stinge flacara nu arde pana la capat.
- ca gazele de ardere sunt toxice - pus pe exterior si pe structura de lemn cand a apucat sa arda polistirenu ar fi bine sa fi iesit demult afara ca deja interiorul e scrum.

#43
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
A vazut cineva mai de curand vata bazaltica pt. EXTERIOR prin Bucuresti sau imprejurimi ?

Mi-ar prinde bine un pont, caci la mine in localitate n-am gasit.

Multumesc.

#44
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

 stuiberv, on 21st October 2009, 08:31, said:

Nu mai are nimeni informatii despre termosistem cu vata in loc de polistiren?
Nimeni nu a pus asa ceva?
Eu sunt in cautare de solutii, nu prea vreau sa pun polistiren peste osb.
Daca a folosit cineva vata minerala il rog sa isi impartaseasca experienta.

si eu caut solutii de izolare exterioara cu vata bazaltica.
o sa am o casa pe structura de lemn cu perete sandwich in interiorul caruia o sa fie vata de 16 iar pe exterior vreau sa pun tot vata dar de 10.
am cautat la rock...l romania si am vb cu un tip.
intrebati acolo si va vor spune. or sa va intrebe ce fel de placare vrei pe exterior, ca daca vrei cu piatra e mai nasol.
dar daca nu e super simplu. ei va pot spune, legat de ce vreti voi, ce este cel mai bine.

#45
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Motive pentru care asi opta pentru polistiren avand in vedere subiectul:
"Produsele din vată minerală, datorită structurii fibroase și poroase cu pori deschiși, prezintă fenomenul de reținere temporară a apei în funcție de sortiment și de modul de contact al produsului cu apa. Apa reținută se elimină ușor".
Greutatea e un pic mai mare la vata, rigiditatea ei nu este chiar asa de buna, si are obiceiul de a se "scurge - aduna in partea de jos a cavitatii in care se afla" mai ales daca se umezeste. NU stiu cum s-ar putea lipi, diblui, finisa, poate doar cu structura de lemn si osb. Polistirenul e ceva mai ieftin, nu cred ca prezinta riscuri importante pentru sanatate - mai ales la exterior, e deosebit de usor, ofera cele mai bune costuri raportat la eficienta izolatiei.
E drept ca si toata lumea se izoleaza cu polistiren, inclusiv blocurile supuse reabilitarii. Asta nu inseamna ca e solutia cea mai buna, dar eu personal asi alege polistiren (de fapt am ales).
In nici un caz placare la interior, decat in cazurile fara alta solutie.

#46
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

 CRG, on 4th September 2008, 12:03, said:

ferestrele ne omoara; la mine mananca 80% din pierderile termice..

de unde sti ca la tine mananca atat?!!
ti-a facut cineva masuratori, calcule, dupa instalare sau inainte?

#47
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 blimpyway, on 26th October 2009, 00:41, said:

Sunt trei posibile motive care sa te sperie de polistiren:
- ca nu respira, dar de fapt respira mai bine decat osb-ul. Toata povestea cu respiratia are sens cand nu exista alte materiale care impiedice respiratia. O tencuiala obisnuita pe baza de ciment impiedica respiratia aproape la fel de bine.
- ca ar lua foc - asta ar putea fi un motiv pentru care polistirenul e dat jos de pe cladiri vechi. Polistirenul de astazi teoretic e tratat ignifug dar nu toate-s la fel. Cel mai sigur e sa testezi o bucatica cu bricheta inainte sa cumperi. Cel tratat se stinge flacara nu arde pana la capat.
- ca gazele de ardere sunt toxice - pus pe exterior si pe structura de lemn cand a apucat sa arda polistirenu ar fi bine sa fi iesit demult afara ca deja interiorul e scrum.
Motivul principal pentru care se pune vata in loc de plolistiren la termosisteme clasice(neventilate) la fatade,ramana permeabilitatea mult mai mare a vatei la vapori.Atentie insa,nu orice tip de vata ci numai cea care are fibra transversala(tesutura inversa fata de cele uzuale la termoizolatii intre capriori,de ex).Pretul acestei vate este net superior polistirenului de exterior,folosit la termosisteme.In rest tehnologia de fixare,si tencuire este aceasi ca la pplistiren.Intr-adevar ca sa se pastreze proprietatea de permeabilitate,trebuie folosite materiale adecvate pentru finisaj.Slava domnului avem de unde alege...
Mai este un aspect dar care este minor si care este in favoarea vatei:cu polistiren nu se poate obtine clasa superioara de combustie,dar pana la termoizolatie si celelalte componente ar trebui sa corespunda C1,lucru extrem de scump...
Pentru placare cu piatra fasonata ( nu placi subtiri),trebuie obligatoriu o armatura din plasa de sarma,fixata prin termoizolatie,direct pe zid.

#48
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005

 bricolator, on 16th November 2009, 12:30, said:

Pentru placare cu piatra fasonata ( nu placi subtiri),trebuie obligatoriu o armatura din plasa de sarma,fixata prin termoizolatie,direct pe zid.

Nu tine termosistemul asa ceva, nu pe suprafete mari. Cine pune piatra peste termosistem, chiar si armat, o face pe barba lui. Ok, ai un soclu care transmite greutatea direct pe pamant, da, acolo merge. Altfel, pentru piatra iti trebuie fatada cu suprastructura din aluminiu. Cautati pe rand lithodecor vs meldorfer.

#49
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
eu am vb cu cineva de la rockwool ro si nici ei nu stiau daca peste fatada placata/izolata cu vata bazaltica de la ei se poate pune piatra, ziceau ca e posibil sa fie grea si sa nu tina.
asa ca acum ma gandesc sa plachez pe alocuri exteriorul cu lemn special pt. fatade.
dar nu am gasit decat pt. fatade ventilate, nu si ceva care sa mearga lipit/atasat direct peste tencuiala decorativa.
ideea este ca in proiectul de arhitectura sunt ceva placari ale exteriorului, de design binenteles, in anumite locuri, cu caramida aparenta sau piatra naturala sau lemn special pt. fatade. daca o sa mai am bani cand ajung acolo mi-ar placea sa o plachez, asa cum arata in proiect, daca nu o las doar cu tencuiala decorativa si asta e!
o sti cineva ceva cu lemn pt. fatade neventilate?!! :)

Edited by raduk, 19 November 2009 - 18:39.
citarea integrală a postului precedent


#50
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Acum nu ma intelege gresit, ideea ar fi  sa nu exagerezi. Uite, este un deschizator de drumuri aici pe forum, de fapt omul care a deschis primul topic legat de case ever. El si-a pus in masura moderata piatra pe termosistem si nu se plange de probleme. Singurul lucru a fost sa foloseasca adezivul special de lipire piatra.

Personal mi se pare riscant si asa, pe suprafete mici.

Attached Files



#51
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
tot ceva de genul asta am si eu, ca legaturi intre geamuri. poate doar intr-o anumita parte, la o fatada este tot etajul placat.
bine... asta este in proiect dar nu trebuie sa fac neaparat exact ca acolo.
si de fapt ideea era ca o sa am vata bazaltica si nu polistiren. pe vata ma intereseaza daca ar merge asa ceva ca in poza aratata de tine.
pana la urma as face centura casei cu piatra si placarea fatadelor cu lemn, cred ca ar fi mai "altfel", dar cum spuneam nu stiu unde sa gasesc lemn care sa se aplice direct pe fatada, fara sa fie una ventilata.

Edited by raduk, 19 November 2009 - 18:40.
citarea integrală a postului precedent


#52
tezz

tezz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.09.2007
Placarea la exterior cu vata minerala:
+ respira peretele
+ ignifugare mult mai buna (doar rasina cu care este impregnata arde)
+ mai ferma/dura supfrafata (EPS fatada ~ 15kg/m3 vs vata 120kg/m3)
+ grosimi mai mici
- pret/m2 mai mare
- adeziv + masa spaclu special (si mai scump)

PS: nici macar placare cu placa EPS nut/feder nu se foloseste, ca e mai scumpa. punte termica, pierderi enegetice... bla.. bla.. cine le baga in seama... IEFTIN sa FIE !

concluzie: desi e mai buna solutia cu vata, n-o sa se foloseasca in Romanika, eterna si fascinanta !

#53
tezz

tezz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.09.2007
Cea mai buna izolatie este cu poliuretan. Doar ca nu mai trece nimic de el. (Congelatorul din casa are 2 cm de izolatie de poliuretan si "tine" de la -15 gr.C, inauntru  la + 25 gr C in casa)
Problema e ca n-avem bani de el.

Edited by tezz, 19 March 2010 - 20:46.


#54
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007

 tezz, on 19th March 2010, 13:10, said:

Placarea la exterior cu vata minerala:
+ respira peretele
+ ignifugare mult mai buna (doar rasina cu care este impregnata arde)
+ mai ferma/dura supfrafata (EPS fatada ~ 15kg/m3 vs vata 120kg/m3)
+ grosimi mai mici
- pret/m2 mai mare
- adeziv + masa spaclu special (si mai scump)

PS: nici macar placare cu placa EPS nut/feder nu se foloseste, ca e mai scumpa. punte termica, pierderi enegetice... bla.. bla.. cine le baga in seama... IEFTIN sa FIE !
Nu am inteles urmatoarele afirmatii:
+ respira peretele - dar se pastreaza si umezeala pt ca vata are un mare defect - e mai hidrofila
+ mai ferma/dura suprafata (EPS fatada ~ 15kg/m3 vs vata 120kg/m3) - este vorba de greutatea pe care o suporta sau de greutatea proprie?
+ grosimi mai mici - banuiesc ca nu este semnificativ mai mare conductivitatea termica pentru a influenta grosimea cu mai mult de 10%

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate