Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

VHS > DVD

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Aha, merci de raspuns, deci e asa cum mi-am imaginat, trebuie facuta o setare ca sa stie si el la ce bitrate sa faca compresia. Era normal.

#38
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
o metoda de captură de care poate unii dintre noi am uitat ar fi tot folosind un tuner tv gen TV2000 xp expert.
captura mpeg2, TFF, 352X576, bitrate 4500 Kb/sec, 2 ore pe un DVD.

Calitatea pare un pic mai bună comparativ cu captura mpeg2 720x576 la bitrate 6000 Kb/sec, 1,5 ore pe DVD
Sunt totuși macroblocuri, dar am să încerc zilele astea captura similară cu MainConcept MPEG Encoder să văd dacă aduce ceva în plus.

nu cred că era necesar să menționez că mpegul înainte de a ajunge pe dvd trebuie să treacă de un program de authoring gen TMPGEnc DVD Author

Metoda este foarte utilă pentru procesarea rapidă a unor casete analogice vechi, și două ore pe 4 gb zic că e onorabil.

#39
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
am mai făcut un test de captură folosind MainConcept MPEG Encoder

captura 352x576, TFF, CBR 4500 kb/sec.
capacitate de incarcare a unui dvd tot 2 ore. Calitatea pare mai bună comparativ cu dvdrecorder setat pe 2 ore. Macroblocuri mai puține.

Dar am o problemă care nu apare la metoda folosita în postul anterior, adică apare un fel de tremurat de la interlace cred, o să mai repet mîine cu BFF, dar poate știe cineva cauza. Adevărul că nu am reușit până acum cu codecul asta sa fac captura/encodare realtime fără probleme de acest gen.

dupa cum se vede in screenshoturi încărcarea procesorului e ceva mai măricică

#40
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai cum sa uitam de ea? Eu o aplicam din plin, tot cu TV 2000 expert doar ca faceam captura uncompress sau cel mult DV la 720x576. Apoi e mai mare dragul ce iese la 6000 folosind VBR minim 2 pass. Niciun macrobloc, curat si perfect comparativ cu sursa. Conectez video la TV si apoi pun dvd-ul si nu disting absolut nicio diferenta.
Acum am renuntat la tuner si fac prin IN de la camera video si out DV. Mi-e mai comod si iese la fel de bine.

Edited by daddy, 19 October 2010 - 23:57.


#41
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
si eu folosesc convertorul digital din camera la analog dar mi se pare că iese mai bine cu tunerul parțial compresat cu huffyuv, dar folosesc asta numai când vreau editare.

mă intereseaza mai mult cum pot face cel mai bun compromis din setări să obțin o calitate ok dar realtime, nu reencodare ulterioara, deoarece la 10 lei ora transfer analog pe dvd nu merită encodare în n pași

prin cameră nu-mi convine că la mine iese o dungă neagră în partea stângă, nu se vede pe tv dar pe pc e deranjantă.

ce codeck DV folosești la captura cu tunerul, câmpurile cum setezi bff sau tff, la mine cu bff nu îmi place.

#42
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Floseam codecul DV al sistemului, presupun ca era de la Microsoft. Nu mi-am batut capul de unde este. Ca ordine era standard "Lower Field First", adica BFF.
La 10 lei ora de transfer nu te chinui altfel decat faci acum. Eventual faci la CBR 8000 si stii clar ca mai bine de atat n-are cum sa iasa. Daca ai vreunul mai pretentios dar si cu dare de mana atunci da, poti sa-i faci si o mica remasterizare, dar la 10 lei chiar nu merita altfel.
Damne, cand am citit ce lista de preturi aveau aia de la firma de unde si-a luat delste PC-ul mi-am facut cruce. Nu degeaba mi-a spus acum vreo 5 ani un nene prieten bun ca m-as imbogati in Italia unde statea el mai mult din exact serviciile pe care le-a scris si delste in lista aia de preturi.
Asta-i Romania secolului XXI dupa 20 de ani de hotie. 2 euro ora de transfer analog->DVD e graitor si arata inca o data saracia. Si nu a noastra a celor care facem serviciul ci a celor care il solicita, iti dai seama cat de importanti sunt pentru el 2 eur daca mai mult nu e dispus sa dea.

#43
macilaci

macilaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.04.2009
Daca tot va pricepeti la digitalizare, am si eu in jur de 100 casete video VHS, nu mi le digitalizeaza cineva?
Un client are nevoie si eu n-am nici timp nici pricepere sa fac asta. Nici macar nu trebe pe DVD, numai pe un hard si gata.
Anyone?

Contactati-ma pls pe [email protected].

Mersi,
Laci.

#44
sabyn34

sabyn34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2009
e veche ultima postare aici dar poate stie cineva sau isi amintste cum se seteaza sunetul sa iasa cat mai aproape de original

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate