Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Izolare Fonica

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
898 replies to this topic

#829
cassyalx

cassyalx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2016

View PostCARNATUL, on 07 martie 2022 - 22:00, said:

Daca nu "auzi voci" e ok, zgomotele de impact le vei auzi si dupa ce faci izolarea fonica. Daca izolezi fonic doar la tine si la vecinul nu nu vei avea rezultate spectaculoase.
Mersi de raspuns!

#830
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Ceau,
Am izolat si eu 2 pereti comuni la dormitoarele de la duplex cu varianta 8 de la Details ( HD Foam Plus+Amortizoare acustice+1 strat Blocktec 70) in situatia in care zidul de 25 cm , e izolat cu vata bazaltice de 5 cm si rigips fonic pe ambele parti si peste varianta 8 la mine, rezultatele nu stiu cum sa spun ca sunt...mi se pare ca inca se mai aud inclusiv "voci"Posted Image . Intr-adevar mai incet si mai rau seara cand e liniste , zgomotele de impact se aud mai incet decat inainte...
Ca si raport pret /calitate,  rezultatul este sub asteptarile mele  Posted Image . Nu stiu daca as recomandaPosted Image .

#831
cassyalx

cassyalx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2016
Salut Thundergod84 , multumesc pentru rãspuns.

Am discutat și eu cu ei și mi s-a pãrut ca pentru eventualele rezultate nu merita investiția.
Într-un final am fãcut un test cu Vecinul , însemnând ca a dat la maxim sistemul audio al lui iar rezultatul a fost Ok ținând cont ca noi nu avem mobilatã casa . Se auzea foarte încet muzica , cei drept basul se auzea un pic mai tare. Dar nu deranjant. Am decis sa nu mai investim acuma in izolare , vocile clar nu se vor auzi dacã muzica se auzea foarte încet.

Edited by cassyalx, 30 March 2022 - 14:28.


#832
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 cassyalx, on 30 martie 2022 - 14:28, said:

[...] rezultatul a fost Ok ținând cont ca noi nu avem mobilată casa . [...]

Ca sa se inteleaga, mai bine, fenomenul ... Vecinul are casa mobilata? In situatia aceasta, mai putin conteaza ca nu e mobilata casa ta si mai mult conteaza stadiul in care este a lui.

#833
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostThundergod84, on 30 martie 2022 - 09:00, said:

Ceau,
Am izolat si eu 2 pereti comuni la dormitoarele de la duplex cu varianta 8 de la Details ( HD Foam Plus+Amortizoare acustice+1 strat Blocktec 70) in situatia in care zidul de 25 cm , e izolat cu vata bazaltice de 5 cm si rigips fonic pe ambele parti si peste varianta 8 la mine, rezultatele nu stiu cum sa spun ca sunt...mi se pare ca inca se mai aud inclusiv "voci"Posted Image . Intr-adevar mai incet si mai rau seara cand e liniste , zgomotele de impact se aud mai incet decat inainte...
Ca si raport pret /calitate,  rezultatul este sub asteptarile mele  Posted Image . Nu stiu daca as recomandaPosted Image .

Pune urechea pe toti peretii din camera sa vezi exact pe unde vin vocile. E foarte posibil sa auzi din peretii neizolati, chiar daca nu sunt cei ce te separa de vecin!

#834
Strimareanu

Strimareanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.05.2009
Eu cred că acolo unde se aude nonstop bass-i, si ziua și noaptea... si aveti fete care zic ca lucrează de acasă...e clar că se face  VIDEOCHAT !  și cel mai enervant e ca au si UPS-uri la PC-uri... ca sa nu-si intrerupă programul...că desi le iei pt 5 min curentul... bass-ul continua sa zbărnăie...daca vom scăpa de audiofloii si videochatistele se vor duce in spatii special amenajate nu intre oameni care locuiesc...vom avea și noi mai multă odihnă !

#835
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010

View PostBOGraphics, on 14 iulie 2020 - 16:55, said:

Mie mi se pare greu sau aproape imposibil sa umpli toate gaurile caramizilor cu un material. In plus transmisia sunetelor prin materialul solid al caramizii tot nu are unde sa dispara. Eu cred ca golurile caramizilor creeaza anumite reverberatii care amplifica zgomotele, dar nu acele goluri transmit efectiv sunetul.

Eu asa izolez acum un perete de caramida Porotherm Light din care se aud ingrozitor zgomotele de la vecini (vezi pozele atasate).
Am pus o structura metalica Rigistil pe bride acustice (grosime 2.5 cm) + 2 straturi gips carton (Knauf Diamant in cazul de fata). In total ar trebui sa adaug cam 5,5 - 6 cm la peretele original. In spatiul dintre profile, dar si in interiorul acestora am pus un material facut din spuma poliuretanica reciclata (Heavy Foam) de 2cm grosime, care se vrea a fi mai bun decat vata minerala. Sper sa se simta diferenta, deoarece la pret se cam simte...
Am facut nitel exces de zel si am pus Tecsound pe toate profilele (aveam niste resturi de la tavan). Intre profilul U pe care se sprijina structura si podea am pus o banda Tecsound si una de izopren.
Voi sigila toate imbinarile placilor cu Ceresit FT101.

Daca esti din Bucuresti, la ce firma ai apelat pt montaj ? Arata f curat cum au lucrat. Ceva impresii post montaj ?

#836
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007
Se poate izola fonic o usa de interior?

#837
i96nds

i96nds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.04.2009
Eu personal nu cred că se poate obține mare lucru.
E cam ca la termopane. Problema nu e sticla în sine ci modul în care sticla apasă pe garnituri. Sau modul in care cerceveaua apasă garniturile, pentru ochiurile mobile.
La fel la ușile de interior. Dacă ușa nu are garnituri serioase, nu rezolvi mai nimic prin adăugarea de materiale în interiorul ușii.
Cea mai mare parte a sunetului trece prin partea de jos, unde nu ai toc de obicei la ușile de interior. Poate reușești să adaugi ceva doar acolo jos și apoi monitorizezi efectul.

#838
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

 bluesony, on 10 august 2022 - 22:02, said:


Daca esti din Bucuresti, la ce firma ai apelat pt montaj ? Arata f curat cum au lucrat. Ceva impresii post montaj ?

Mi-am facut totul singur Posted Image

 xeon550, on 15 august 2022 - 06:00, said:

Se poate izola fonic o usa de interior?

Eu mi-am pus o usa de interior cu sistem de izolare in partea de jos (prag retractabil) si pot spune ca doar cu acel prag izoleaza fonic bine. Daca scot pragul se aude. In rest usa apasa destul e bine pe cheder, dar nu perfect!

#839
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
Salutare din nou.
Revin putin mai informat decat acum 1 luna Posted Image
In primul rand, am citit aproape tot topic-ul si sunt cateva persoane aici care au contribuit major la calitatea informatiei. Ce a reusit @BOGraphics sa faca singur este peste puterea mea de intelegere.
In al doilea rand, am luat legatura cu 2 companii de profil in vederea izolarii fonice a unui dormitor de aprox 13.5 mp iar costurile sunt uriase in momentul in care adaugi manopera (fara glet si vopsea lavabila) :
- 11k euro la details
- 7 k euro la emexon
Ambele solutii presupun bride acustice, pardoseala flotanta, hd foam/placi quash, membrana tecsound/blocktec, dublu gips carton fonic.

Problema este ca, cel putin pentru urmatorul an, nu imi permit sa ingrop atat de multi bani in pereti.
Ma gandesc daca nu cumva as putea obtine un rezultat cat de cat acceptabil cu o solutie oarecum de compromis.
Mai exact as fi tentat sa izolez DOAR tavanul si UN singur perete (cel pe care atat eu cat si vecinii de deasupra au tv-ul) cu dublu gips carton si membrana tecsound/blocktec. Fara structura metalica, direct pe tavan/perete.
Am inteles principiul masa-resort-masa dar nevoile mele sunt oarecum limitate : zgomot aerian venit de deasupra, in special vorbit tare noaptea + tv. Zgomotul de impact este f rar si pot sa traiesc cu el.
Are vreun sens sa ma apuc de asa ceva sau sa mai astept inca 1 an pentru o izolare corespunzatoare ? Inainte de a-mi raspunde, precizez ca nu am pretentii exagerate, gen sa nu mai aud deloc dar nici nu vreau sa fac santier cu rezultat 0.
Ce ziceti ?

#840
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
Legat de solutia de compromis mentionata mai sus, in loc sa montez direct pe tavan/perete acel ansamblu (dublu gips carton si membrana tecsound/blocktec), as putea sa il montez pe 1(UN) CM de ultra hd foam. Fara structura metalica.

Edited by bluesony, 15 September 2022 - 08:41.


#841
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
Am mai citit despre subiect si imi dau seama ca nu am cum sa prind rigipsul direct de tavan/perete. Doar prin adeziv sau prin structura metalica.

#842
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010

View Postalexstef, on 23 august 2021 - 12:12, said:

Salut. Am cautat pe forum ceva informatii dspre solutia cu Mute-Tec 23. Panourile bulgaresti mai exact... As dori o parere de la cineva care a folosit, va rog. Am dormitorul langa bucataria unui vecin, bloc nou, structura de grinzi cu BCA. Zgomot aerian indeosebi, noaptea este foarte perceptibil. Mai este si zgomot de impact, dar nu foarte des. Astept ceva pareri. Multumesc.

Ai primit vreun raspuns legat de acest sistem ? Dupa mai multe cautari cred ca au cel mai simplu montaj. Degeaba cumperi cele scumpe si performante bride daca apoi sunt montate prost. Mute23 sau 33 pare sa fie f simplu de montat

#843
Lukkkkkas

Lukkkkkas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 22.09.2022
Buna ziua

Mai are cineva vre-un rest de membrana Blocktec 70 (asa ca la 2 mp), contra cost, asta ca sa nu mai iau o rola intreaga?

#844
Lukkkkkas

Lukkkkkas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 22.09.2022
Avad apartamentul la o strada foarte zgomotoasa cu trafic de viteza, am reusit imbunatatiri semnificative la dormitor in felul urmator: montat un al 2-lea rand de termopane/tripane cu sticla laminata sount reduction si montarea pe peretele care comunica cu exteriorul de izolatie autoadeziva PST 90 de 5 cm. Am renuntat la montarea de rigips fonic deoarece acesta se pune pe un schelet de metal care indiferent de cat ar fi de amortizate/cauciucate bridele tot va vibra ca un diapazon existand riscul sa inrautatesc situatia. Peste izolatia PST 90 am pus panou de lemn, initial prin in suruburi dar in conditiile in care un simplu surub in caramida zidului va transmite vibratia din zid la tot panoul in final am decis sa le insurubez direct in izolatie cu suruburi speciale pentru izolatiile din polistiren, deoarece panouril enu sunt grele si se sprijina de podea.  Rezultatul e o imbunatatire semnificativa a confortului fonic, ce-i drept deloc ieftina. A costat cam 1000 E al doilea rand de termopane si cam 7 E materialele, izolatia PST90, panourile de lemn, suruburi scule etc. Nu am mai pus folie atoadeziva deoarece experimental am constatat ca nu are  nici o imbunatatire semnificativa. S-ar putea obtine o reducere si mai mare azgomotului prin aplicarea pe perete a doua randuri de izolatie PST 90 dar 10 cm + panoul de 1,80 ar lua prea mult din spatiul util.

#845
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postbluesony, on 19 septembrie 2022 - 13:04, said:

Ai primit vreun raspuns legat de acest sistem ? Dupa mai multe cautari cred ca au cel mai simplu montaj. Degeaba cumperi cele scumpe si performante bride daca apoi sunt montate prost. Mute23 sau 33 pare sa fie f simplu de montat

Eu dupa ce mi-am facut dormitorul pe sistemul "clasic" am vrut sa fac restul apartamentului cu acel sistem de la bulgari (Mute23), dar dupa ce am facut calculele de pret am renuntat. Peste Mute23 ar trebui lipit Tecsound si apoi un strat de gips carton fonic ca sa se obtina rezultatele specificate...

#846
Lukkkkkas

Lukkkkkas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 22.09.2022
...Conteaza si tipul de zgomot pentru care se monteaza sistemul. La zgomote de fregventa joasa creat de trafic intens, tramvai, basculante etc, scheletul metalic pe care se montaza rigipsul indiferent de calitatea bridelor va vibra mai mult sau mai putin intens. Pe urma am constatat ca absolut orice structura rigida aplicata, pe PST 90 va vibra mai mult sau mai putin la zgomotul de fregventa joasa. Cum nu puteam sa las poliuretanul gol pe perete a trebuit sa aplic peste el un panou de lemn probabil singurul material suficient de estetic, suficient d eusor sa stea pe poliuretan fara schelet metalic si fara suruburi infipte in perete prin care materialul rigid ar prelua vibratia peretelui.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate