Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Izolare Fonica

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
918 replies to this topic

#55
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
Buna seara,
Am o intrebare pt voi - cum pot sa izolez pardoseala. Stau la bloc si vecinul de jos face scandal in 3-4 nopti pe saptamana (idiot!!!), asa incat vreau ceva sa atenueze macar zgomotul produs.
multam,
radu

#56
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postradurfg, on Oct 1 2008, 20:55, said:

Buna seara,
Am o intrebare pt voi - cum pot sa izolez pardoseala. Stau la bloc si vecinul de jos face scandal in 3-4 nopti pe saptamana (idiot!!!), asa incat vreau ceva sa atenueze macar zgomotul produs.
multam,
radu
Daca ai posibilitatea de a te ridica in ''h'',priveste aici:http://forum.softped...m...t&p=4516088

#57
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007

View Postadi_master, on Oct 1 2008, 23:52, said:

Daca ai posibilitatea de a te ridica in ''h'',priveste aici:http://forum.softped...m...t&p=4516088

Am descarcat d.pdf-ul, insa nu stiu exact cati cm se pierd. Stau la bloc, deci nu ma avantajeaza pierderea in h.
Solutii alternative?
multam,
radu

#58
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
ok  :)

Edited by hulutag, 03 October 2008 - 20:44.


#59
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007

View Postangelinne, on Jun 3 2007, 10:01, said:

La mine se aude tot ce vorbesc vecinii de dedesubt  :D
Eu voi pune pe jos polistiren extrudat de 2 cm si sapa peste.Asa mi s-a recomandat de catre "mesterii" zugravi.
Nu ma deranjeaza atit de tare sa aud scandalurile astora de sub mine....numai ca au si 3 husky care daca sunt singuri si se pun pe urlat nu vreti sa stiti ce e in bloc!

Poti sa ne dai detalii despre lucrare.
Este ok izolatia? Sapa asezata peste polistirenul extrudat a facut priza? Cati mm a avut sapa?
multam'
radu

#60
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

View Postradurfg, on Oct 1 2008, 20:55, said:

Buna seara,
Am o intrebare pt voi - cum pot sa izolez pardoseala. Stau la bloc si vecinul de jos face scandal in 3-4 nopti pe saptamana (idiot!!!), asa incat vreau ceva sa atenueze macar zgomotul produs.
multam,
radu


1. Vecinul tau ar trebui sa puna bani la izolatia ta, sau sa isi faca el singur izolatie, daca nu vrea sa il dai in judecata pentru zgomot inorele de odihna.

2. trecand peste asta, daca totusi tii sa faci izolatie pe barba ta, atunci tine cont ca poti pierde cam 5-6 cm, deci podeaua ta va urca cu distanta asta. Polistirenul extrudat nu e cel mai bun izolator fonic, este foarte bun izolator termic insa tu nu ai nevoie de izolare termica la pardoseala ca nu stai la parter, sau la casa.

trebuie sa pui un izolator cat mai subtire si cat mai eficient. Vata minerala ar fi foarte buna, mai alesc ca pret, daca ai putea sa bagi 10 cm.

Sistemul cel mai potrivit pentru tine ca pret/randament cred ca ar fi pardoseala din Rigips (2cm) si izolator special din pasla sau burete, (2-3cm). Asta poate sa-ti reduca zgomotul minim 60 dB.

In alta ordine de idei, mesterii care iti recomanda una sau alta recomanda numai ce stiu ei sa faca, nu se streseaza sa caute solutii moderne si avantajoase, ii cam doare mintea.


[email protected]

#61
cioflingar12

cioflingar12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.06.2008
@kykobaw

sal kykobaw ... ma poti ajuta si pe mine te rog ... vreau sa izolez fonic niste pereti cu un vecin ... am mai cautat pe internet insa nu stiu care ar fi cea mai buna solutie care sa nu coste enorm de mult ... in afara de vata minerala+rigips .... am mai gasit un Material textil izolator fonic HT 35/2.0 (http://www.mediaboom...520-p-1050.html) ... m-ar ajuta la ceva ... o fi mai bun decat vata minerala ...

ajuta-ma cu niste idei/sfaturi ceva te rog .... sau metode mai moderne daca cunosti, suprafata pe care o am de acoperit este cam de 18 m2 (3 pereti)


si de asemenea la tavan ...ce solutie am k sa nu mai aud de la cei de sus zgomote

#62
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

View Postcioflingar12, on Oct 6 2008, 10:55, said:

@kykobaw

sal kykobaw ... ma poti ajuta si pe mine te rog ... vreau sa izolez fonic niste pereti cu un vecin ... am mai cautat pe internet insa nu stiu care ar fi cea mai buna solutie care sa nu coste enorm de mult ... in afara de vata minerala+rigips .... am mai gasit un Material textil izolator fonic HT 35/2.0 (http://www.mediaboom...520-p-1050.html) ... m-ar ajuta la ceva ... o fi mai bun decat vata minerala ...

ajuta-ma cu niste idei/sfaturi ceva te rog .... sau metode mai moderne daca cunosti, suprafata pe care o am de acoperit este cam de 18 m2 (3 pereti)


si de asemenea la tavan ...ce solutie am k sa nu mai aud de la cei de sus zgomote

Ar trebui sa imi scrieti mesaje pe privat, nu stiu de ce nu ma instiinteaza Softpedia deloc cand sunt raspunsuri care ma privesc....


In primul rand trebuie sa vezi cat spatiu iti permiti sa pierzi.
Intr-o camera de 12m2, daca faci izolatie de 7-8 cm pe pereti si tavane, o sa ti se para camera foarte redusa dupa.

In functie de spatiu sunt si solutii. Materialele mai bune, sunt mai scumpe daca vrei sa pierzi numai 2cm atunci materialul e scump, daca iti permiti sa pierzi 8 cm poti sa bagi un material ieftin care sa faca acelasi lucru ca cel bun de 2 cm.

In general probele practice(expertize) de acustica sunt foarte scumpe, ca sa iti  masoare  zgomotul oficial, poti sa dai si 1000€ la o proba. Dar se merge pe valori aproximative.

Fiecare material reduce zgomotul cu x dB, sumand mai multe materiale rezulta reducerea totala.

Pentru chestii profesionale, discoteci, cinematografe, baruri, teatre etc, sunt foarte scumpe sistemele se folosesc mai multe camere de izolare, izolanti, amortizoare, etc....

Dar se poate face si la modul casnic, cu destul de multumitoare rezultate. Toata treaba e sa nu cheltuiesti aiurea.

#63
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

View Postradurfg, on Oct 1 2008, 21:55, said:

Buna seara,
Am o intrebare pt voi - cum pot sa izolez pardoseala. Stau la bloc si vecinul de jos face scandal in 3-4 nopti pe saptamana (idiot!!!), asa incat vreau ceva sa atenueze macar zgomotul produs.
multam,
radu

Am observat ca zgomotul de dedesubt nu se propaga numai prin pardoseala ci si prin pereti. S-ar putea sa ma insel, insa ce faci daca e asa? General vorbind poti pune 7 straturi pe pardoseala si peretii sa iti transmita in continuare zgomotul de jos.

#64
whoknows

whoknows

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.11.2006
Sper ca nu raspund prea tarziu....abia ce am ajuns pe acest forum...
MARE ATENTIE....eu trec prin clipe groaznice....am deasupra apartamentele de la mansarda....si oricat de atent am fost la conditiile care le-am pus firmei cu mansardarea...am omis una fff IMPORTANTA!!!!
Ei au turnat placa...apoi au turnat sapa....gresie, parchet....si au terminat podelele de la mansarda....dar acu intervine chinul meu .... 0 FONOIZOLATIE!!!!...iar aici nu ma refer la folia de sub parchet!!!
Daca nu pune o fonoizolatie pe placa( un min. 2 cm)...iar apoi sa toarne sapa pe ea......tu ca locatar de sub ei te-ai ars rau de tot.....se aude si cand stranuta.....sa nu mai vb de musafiri, TV, copil, WC, tropaieli, tocuri..etc
FI fff atent la lucrul asta ...... ca sansa sa ai vecini linistiti sus este destul de mica........si orice ai incerca sa faci ulterior la tine in casa......sunt bani aruncati........unica solutie de fonoizolatie a zgomotelor de impact se poate face doar pe podea!!!...adik intre placa de beton si sapa!!

PS scriu toate astea....pt ca stiu prin ce trec.......mai bine izolam cu poliglas o data la 10 ani pe banii mei...pt ca linistea ta nu are pret!!!

#65
AdelaTm

AdelaTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.08.2007
As vrea sa stiu si euin privinta izolarii fonice ,ce ar trebui facut mai intai,pe unde se propaga sunetul mai intens,sa zicem ca nu am fatada tencuita,sa zicem ca prin podea se aude,pentru ca e subtire,are doar 10 cm+podeaua,sa zicem prin usi,ferestre,pereti.
Vreau si fonic si termic.Si n-am un buget mare momentan,cu ce sa incep?Camera are 30 mp si 2.80 inaltime.Am 2 usi mari de 2.30,2.40  inaltime.Ma gandeam sa zidesc una daca tot nu o folosesc,sau sa fac ceva cu acel spatiu,sa pun usi prin care sa nu se auda,nu din foi de placaj lipide,dar nu stiu unde sa gasesc asa inalta,din ce material sa fie,si sa o mai micsorez?ca e dubla are golul de 1,48 sau sa micsorez golul de la geam ca are 3 m lungime.La camera asta nu stiu nici ce sistem electric sa montez,si nici parchet.Deocamdata sistemul de incalzire al camerei e teracota

#66
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
In designul camerelor de auditie se folosea o patura de nisip pe podea, aceasta avand 1-2 scopuri:
1). izolarea fonica dinspre camera spre exterior (ca sa nu deranjezi vecinii TU);
2). prin nisip se treceau si traseele electrice permanente pt a fi cat mai ferite de interferenta electromagnetice.

Tot din designul camerelor de auditie aflam ca orice orificu neizolat iti compromite toata lucrarea, puncte slabe de genul: priza, imbinari proaste pt usa/geamuri. Degeaba avem geam termopan daca mesterul nu a fost supravegheat si avem o gaura in perete, tencuita rapid, degeaba avem o usa capitonata daca are spatiu pe sub ea, la balamale, la broasca sau desupra ei.

Peretii de rigips separati de peretii efectivi, sprijiniti pe podeaa ce sta pe nisip. In spatele peretilor de rigips vata de sticla, fixata bine de perete.
Peretii de rigips pot fi acoperiti cu materiale textile groase, iar la inaltimea medie a urechilor se pot folosi materialele fonoabsorbante in forma de cofraj de oua.
Geamuri termopan cu perdele groase, tip cortina.

Tavanul izolat cu vata de sticla, sprijinit, daca se poate, strict pe rigips.

La sfarsit, cu putin noroc, obtineti o camera intr-o camera, nivelul izolarii fonice finale depinzand in mare parte de u amestec variat si neconducator de sunete folosit in constructia podelei.

Pt cei cu generatoare recomand tot nisipul, eventual cuplat cu sugestia altcuiva de aici, un suport format dintr-o anvelopa de tractor ceva, iar teava de esapament poate fi scoasa la inaltime mare cu ajutorul unei tevi metalice, sau, daca nu sunt probleme cu vecinii, poate fi scoasa din curte. Daca se alege teava inaltata pot sa [para probleme c condensul si benzina nearsa care se poate aduna pe teava. Daca generatorul este montat in spatii locuibile trebuie luate in consideratie noxele.

#67
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
burete cofram am eu la vanzare

cine vrea sa dea pm

La urmatorul post de gen,iti creste warn-ul.

Oare nu ai la dispozitie aria bursa!?,de care nu esti deloc strain.

Edited by adi_master, 18 December 2008 - 23:57.


#68
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
am  o intrebare pt cei care se pricep: daca in loc de burete din acela profilat, pun burete neprofilat, normal, nu este cam la fel?
eu nu doresc sa fac o camera buna pt auditii, doresc doar sa redeuc zgomotul care vine de la vecini, etc.
Ma gandeam sa pun burete de 10 cm si fac o economie fantastica daca pun burete normal la placa decat din cel profilat..
Ce spuneti?

#69
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

View Postwhoknows, on Nov 2 2008, 19:28, said:

Sper ca nu raspund prea tarziu....abia ce am ajuns pe acest forum...
MARE ATENTIE....eu trec prin clipe groaznice....am deasupra apartamentele de la mansarda....si oricat de atent am fost la conditiile care le-am pus firmei cu mansardarea...am omis una fff IMPORTANTA!!!!
Ei au turnat placa...apoi au turnat sapa....gresie, parchet....si au terminat podelele de la mansarda....dar acu intervine chinul meu .... 0 FONOIZOLATIE!!!!...iar aici nu ma refer la folia de sub parchet!!!
Daca nu pune o fonoizolatie pe placa( un min. 2 cm)...iar apoi sa toarne sapa pe ea......tu ca locatar de sub ei te-ai ars rau de tot.....se aude si cand stranuta.....sa nu mai vb de musafiri, TV, copil, WC, tropaieli, tocuri..etc
FI fff atent la lucrul asta ...... ca sansa sa ai vecini linistiti sus este destul de mica........si orice ai incerca sa faci ulterior la tine in casa......sunt bani aruncati........unica solutie de fonoizolatie a zgomotelor de impact se poate face doar pe podea!!!...adik intre placa de beton si sapa!!

PS scriu toate astea....pt ca stiu prin ce trec.......mai bine izolam cu poliglas o data la 10 ani pe banii mei...pt ca linistea ta nu are pret!!!


Fals!

Daca iti permiti sa pierzi 12 cm din inaltimea camerei si 6 CM din pereti se poate face o izolatie care sa reduca minim 120dB zgomotele de sus.

View Posteasy_rider, on Dec 25 2008, 19:11, said:

am  o intrebare pt cei care se pricep: daca in loc de burete din acela profilat, pun burete neprofilat, normal, nu este cam la fel?
eu nu doresc sa fac o camera buna pt auditii, doresc doar sa redeuc zgomotul care vine de la vecini, etc.
Ma gandeam sa pun burete de 10 cm si fac o economie fantastica daca pun burete normal la placa decat din cel profilat..
Ce spuneti?



PENTRU TOATA LUMEA DE PE AICI:

Exista material de 10 cm grosime care izoleaza fonic 120 dB

Exista de 5 cm, care izoleaza 55 dB.

Binenteles, nu oricum, trebuie eliminate puntile solide prin care se transmit undele, si trebuie executata corect lucrarea. \

La discoteca cea mai zgomotoasa se poate face o izolatie asa incat vecinii de deasupra sa nu simta nimic, iar trecatorii sa nu auda nimic cand trec prin fata usii discotecii. Dar aici sunt izolatii de 60cm grosime, cu 2-3 separatii de rigips intre ele, peretii legati de tavani prin diverse amortizoare, etc etc.  O usa de discoteca buna izolatoare fonic poate costa si 4000 euro.

Solutii exista insa trebuie adaptate fiecarui caz in parte.

#70
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Mai greu sa "adaptezi" o izolatie profesionala unei case obisnuite. E nevoie de prea mult hartie verde, daca ma intelegi.

#71
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

View PostLED, on Dec 31 2008, 19:48, said:

Mai greu sa "adaptezi" o izolatie profesionala unei case obisnuite. E nevoie de prea mult hartie verde, daca ma intelegi.

da, bani.

Depinde, daca poti renunta la 12 cm din spatiul tau garantat ai 120 dB minus, la pret de 15 Euro /m2 fara manopera, daca vrei sa reduci mai putin, atunci binenteles ca iese mai ieftin.

Trebuie spus ca 100dB e zgomotul pe care il face un camion Diesel la 10 m de tine.
130 dB este echivalentul zgomotului produs de un avion cu reactie la 100m distanta.\
60 dB o conversatie normala.

La multi ani pe 2009 si sa aveti case mai bune!

#72
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
ceva mai multe detalii referitoare la acest materia/sistem se poate? eventual poze, ca sa inteleg si eu.este doar un burete sau sunt mai multe materiale..?
asa si mai trebuie spus ceva....
am intrebat un inginer de sunet de la un studio de inregistrari si mi as spus ca daca vreu eu sa fiu izolat de zgomotele de afara trebuie sa pun izolatia pe dinafara, nu pe dinauntru, ca asa ar fi cel mai bine.
revin cu o intrebare.
daca pun burete normal de 10 cm, nu este cam la fel cu acel burete profilat pt studiouri?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate