Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Izolare Fonica

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
899 replies to this topic

#37
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
poate sa fie vb si de un tractor......tot despre fonoizolare e vb si in cazul matale si in cazul muzicii!
Poateaza te rog dimensiunile generatorului sa-ti dam o solutie coerenta la problema ta.

#38
Paul_XXL

Paul_XXL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.07.2006

 badgb2005, on Aug 19 2008, 22:33, said:

Salutare,
am tot cautat dar nu am mai gasit nici un topic asemanator, asa ca m-am hotarat sa deschid eu unul poate gasesc si macar niste sfaturi utile ....
Trebuie sa ti cont de cateva aspecte specifice problemei tale, pe langa cele expuse in topicul recomandat de adi master, si anume:
- presupun ca e vorba de un grup motor-generator electric actionat de un motor cu ardere interna. Pentru asta motorul ala are nevoie de oxigen si de o cale de evacuare a gazelor arse;
- piesele in miscare au prostul obicei sa se incalzeasca destul de mult, asa ca trebuie asigurata si o minima ventilatie pentru a prelungi durata de viata a generatorului;
- eu inteleg prin camin o constructie subterana, care e predispusa la infiltratii (electricitatea si cu apa nu se prea impaca), iar vibratiile se pot transmite destul de bine si prin sol...
- cablul care face legatura intre generator si locuinta trebuie astfel dimensionat incat caderea de tensiune pe el sa fie minima.
Eu ti-as sugera sa gasesti o anexa apropiata de casa in care sa amplasezi generatorul, la prinderea acestuia in fundatie sa folosesti ceva racorduri flexibile (perne de cauciuc sau ceva de genul asta). Incinta in care amplasezi generatorul o poti izola fonic, dar sa ti cont de aspectele de mai sus (evacuare gaze, admisie oxigen, ventilatie).
De asemenea un alt aspect important este cum faci sa nu dai tensiune in reteaua de distributie cand folosesti generatorul (sunt scheme de AAR - Anclansare Automata a Rezervei din care te poti inspira), cel mai bine apelezi la un electrician autorizat pentru partea asta.

#39
badgb2005

badgb2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.11.2007
Deci, generatorul este de fapt un grup motor generator ... este instalat in mometul de fata .... adica nu am nici un fel de problema cu partea electrica .... el pur simplu in momentul de fata este intr-un colt de garaj ... de unde se aude in toata casa cand ii dau drumu .... problema mea este de a incerca sa-l bag undeva ... din motive de securitate si in acelasi timp pentru cei  72dB(A) ... si cand am spus camin ... nu m-am referit la ceva subteran ... ci dimpotriva la un fel de anexa pe care vreau sa o construiesc langa garaj, si tocmai de accea am apelat la aceasta cale .... cum sa-l contruiesc astfel incat sa tin cont de ce trebuie ...
Cei de la care am cumparat generatorul ... mi-au spus ca nu este nici un fel de problema daca il bag intr-o chestie facuta cat el ... si sa leg de teava de evacuare un furtun pe care sa-l scot afara ....
Dimensiunile generatorului sunt: 70cm - lungime; 65 - latime; si 65 - inaltime;
am atasat si o poza

#40
badgb2005

badgb2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.11.2007
mai incercam odata cu poza ....

#41
Paul_XXL

Paul_XXL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.07.2006

 badgb2005, on Aug 21 2008, 14:10, said:

mai incercam odata cu poza ....
Garajul este lipit de casa? Este posibil ca vibratiile generate sa fie cauza zgomotului insuportabil. Presupun ca acum sta direct pe pardoseala garajului. Incearca sa cauti ceva cauciuc gros de cativa centimetri pe care sa-l fixezi in pardoseala si pe care sa fixezi generatorul. Nu cred ca trebuie sa-ti construiesti o noua anexa numai pentru el. Daca tot o sa mai auzi galagie poti sa incerci sa-i faci o "cusca" din OSB pe care sa o capitonezi cu un material fonoabsorbant, dar sa ai grija sa scoti gazele arse si sa-i asiguri o aerisire minima. Daca "cusca" asta o amplasezi intr-un colt al garajului te poti folosi de peretii existenti si pardoseala, asa ca o sa ai nevoie doar de doi pereti laterali si un capac.

#42
pisica_de_smarald

pisica_de_smarald

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.08.2008
Nu stiu daca solutia pe care v-o propun mai vine in timp util-avind in vedere ca userul Schneider punea problema izolatiei fonice cu mult timp in urma-dar pentru ca am avut aceeasi situatie si am rezolvat-o cu succes,v-as spune cum:
-am placat peretele comun-prin care se auzea tot-cu polistiren,si apoi am lambrisat deasupra cu lambriu PVC din acela cu structura din doua foi intre care sunt lamele-efectul a fost uluitor !Daca inainte auzeam absolut tot ce se vorbea si se facea la vecini,dupa aceea s-a facut liniste totala.solutia s-a pretat foarte bine fiind vorba de un hol,care s-a imbunatatit si din pdv estetic in felul acesta,dar, mai ales fonic, s-a izolat perfect, incit nici un sunet nu mai ajunge de la vecini.

Edited by pisica_de_smarald, 30 August 2008 - 22:21.


#43
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 pisica_de_smarald, on Aug 30 2008, 22:04, said:

- lambriu PVC din acela cu structura din doua foi intre care sunt lamele
Suna a policarbonat celular.

#44
pisica_de_smarald

pisica_de_smarald

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.08.2008

 adi_master, on Aug 30 2008, 23:22, said:

Suna a policarbonat celular.

Nu imi sunt familiare denumirile produselor deoarece am avut tangenta cu ele doar pentru amenajarea propriei locuinte.Am cautat un pliant promotional al magazinului de unde am cumparat si am vazut ca denumirea produsului despre care am vorbit este urmatoarea:"profil PVC perete"si are urmatoarele caracteristici:260x15x2cm.

#45
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
polistirenul in nici un caz in acel perete nu are rol de izolator fonic.....poate acel lambriu pvc are acest rol de izolator fonic dar si aci ma indoiesc......pe de alta parte nici un producator nu recomanda aceste ingrediente,daca pot sa le spun asa intr-o izolatie fonica.....mai ales polistirenul

principalele materiale sunt lana minerala si placile fonoabsorbante

intr-o lucrare de izolatie fonica conteaza foarte mult calitatea materialelor folosite pentru atenuarea zgomotului......acelasi lucru se intampla si la o lucrare pe termoizolatie....

#46
DAN_DANIEL

DAN_DANIEL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.07.2006
Am revenit si cu poze. Va reamintesc faptul ca aici e vorba de un studio, pe care il fac intr-o camera.Principalul lucru care m-a interesat a fost spargerea sunetului si reducerea spre zero a ecoului. De auzit sunete de afara nu mai e vorba.A iesit ok, zic eu. Inca mai e de munca, urmeaza capitonarea usii, si o mocheta groasa.

Attached Files


Edited by DAN_DANIEL, 04 September 2008 - 22:59.


#47
badgb2005

badgb2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.11.2007
Dar cum se cheama materialul asta ?

#48
cioflingar12

cioflingar12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.06.2008
m-am hotarat sa folosesc urmatoarea izolatie din imagine la pereti pe care ii am de izolat ... este bine cum vreau sa procedez? (sfaturi, pareri?)

sa folosesc aceeasi metoda si la tavan sau acolo folosesc alte profile si metode?? (in fine banuiesc ca acolo trebuie sa folosesc si bride sau tije?)

vata trebuie sa o lipesc cu adeziv de prima placa de gips-carton? ... banuiesc k mai trebuie sa folosesc si o banda de etansare la imbinarea cu pereti/podea/tavan, nu?


precizez ca doresc mai mult o izolatie fonica ... si am inteles ca asta ar fi cea mai buna metoda cat de cat

in spatiul gol din imagine (dintre vata minerala si a 2 placa de gips-carton) ce trebuie sa mai pun ... sau il las asa?

Attached Files



#49
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
cioflingar12


Citeste aici:
http://forum.softped...howtopic=247318

#50
cioflingar12

cioflingar12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.06.2008
@dan daniel

poti sa imi trimiti si mie un pm cu numele magazinului de unde ai cumparat acel material .... si unde este situat magazinul si de asemenea cat te-a costat placa ... sau suprafata totala pe care ai avut de placat si pretul total ....

#51
cioflingar12

cioflingar12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.06.2008
stiu topicul

l-am mai citit m-am interesat de burete cofrat si materiale fonoabsorbante ... si este prea scump pentru buzunarul meu ... mai ales la suprafata pe care o am de acoperit .... si de asta ceream sfaturi si pareri la montaj ... dak este corect asa ... ca vreau sa raman la folosirea vatei minerale si a rigipsului

nu vreau o izolare perfecta ci sa mai reduc din decibeli .... la o camera pe coltul exterior  am folosit polistiren si rigips peste + geamul de termopan si abia se mai aude vreun sunet de afara ... (abia se mai aude claxonul de la masina - foarte incet)

cu exceptia ultimelor raspunsuri afisate pe acolo stiam restul topicului

ce anume vroiai sa aflu de acolo? .... ce anume sa folosesc in acel spatiu?

sau gresesc cu ceva?

#52
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

 cioflingar12, on Sep 24 2008, 13:40, said:

m-am hotarat sa folosesc urmatoarea izolatie din imagine la pereti pe care ii am de izolat ... este bine cum vreau sa procedez? (sfaturi, pareri?)

sa folosesc aceeasi metoda si la tavan sau acolo folosesc alte profile si metode?? (in fine banuiesc ca acolo trebuie sa folosesc si bride sau tije?)

vata trebuie sa o lipesc cu adeziv de prima placa de gips-carton? ... banuiesc k mai trebuie sa folosesc si o banda de etansare la imbinarea cu pereti/podea/tavan, nu?


precizez ca doresc mai mult o izolatie fonica ... si am inteles ca asta ar fi cea mai buna metoda cat de cat

in spatiul gol din imagine (dintre vata minerala si a 2 placa de gips-carton) ce trebuie sa mai pun ... sau il las asa?

  Daca ai mucegai (asa cum am citit) iti recomand sa eviti vata minerala in spatele gips
cartonului deoarece in timp vor fi probleme,vata minerala obisnuita absoarbe umiditate,eventual ai putea folosi vata minerala din bazalt.Si daca nu te deranjeaza (imi dau doar cu parerea) de ce si unde ai vazut placari pe perete cu gips carton pe ambele parti ale structurii.Practic nici nu stiu cum te-ai gandit sa faci,este o varianta de asa ceva la galerii,dar acelea sunt distantate de perete si in nici un caz nu sunt placi intregi.Eu asa merge cu polistiren extrudat de 2-3 cm (echivalent probabil la cel putin 5 cm de vata minerala) lipit pe perete iar in fata cd-uri cu cate 2-3 bride si ud(uw)-uri de 30 in podea,tavan si laterale,mai ai loc si de polistiren expandat de 2cm intre cd-uri.Mi-am dat cu parerea din experienta,nu ma supar daca altii au alte pareri sau ma contrazic.

#53
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Pt izolari fonice,e bine de tinut minte:Peretele de dublaj nu trebuie sa aiba prinderi mecanice cu peretele problema.

#54
cioflingar12

cioflingar12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.06.2008

 hulutag, on Sep 24 2008, 20:22, said:

Daca ai mucegai (asa cum am citit) iti recomand sa eviti vata minerala in spatele gips
cartonului deoarece in timp vor fi probleme,vata minerala obisnuita absoarbe umiditate,eventual ai putea folosi vata minerala din bazalt.Si daca nu te deranjeaza (imi dau doar cu parerea) de ce si unde ai vazut placari pe perete cu gips carton pe ambele parti ale structurii.Practic nici nu stiu cum te-ai gandit sa faci,este o varianta de asa ceva la galerii,dar acelea sunt distantate de perete si in nici un caz nu sunt placi intregi.Eu asa merge cu polistiren extrudat de 2-3 cm (echivalent probabil la cel putin 5 cm de vata minerala) lipit pe perete iar in fata cd-uri cu cate 2-3 bride si ud(uw)-uri de 30 in podea,tavan si laterale,mai ai loc si de polistiren expandat de 2cm intre cd-uri.Mi-am dat cu parerea din experienta,nu ma supar daca altii au alte pareri sau ma contrazic.




nu stiu ce sa zic ... care este cea mai buna solutie ... in casa, intr-o camera am placat cu polistiren si placi de rigips si nu am avut nicio problema ... insa in aceasta camera pe care vreau sa o renovez deja exista o izolatie mai veche de vreo 4 ani exact la fel cu polistiren si placi gips-carton si fara rost .. tot a aparut mucegaiul dar nu la fel de exagerat cum era inainte ... acum depinde k lucrarile poate difera ... ambele fiind facute tatal meu ....

insa in sufragerie am folosit ceva asemanator cu aceea schema din imagine ... gips-carton/vata/gips-carton (cred k gips-cartonul era putin mai gros decat cel normal)... lucrarea fiind facuta acum 6 ani si nu mi-a aparut nicio pata de mucegai .. aceea lucrare a fost facuta de un var care lucreaza in constructii .... si cum nu mai pot apela la el in prezent am decis sa cer ajutorul si sfaturi de pe forum ... de aceea intreb daca aceea schema e buna ... pt ca asa tin minte ca a lucrat varul meu ceva de genul ala ... si am zis poate exista anumite idei mai noi sau mai bune ... iar izolatia termica este destul de buna ... de asemenea si cea fonica mai ales ca sufrageria are 2 pereti exteriori (cei pe care i-am placat) si  podeaua in dreptul scarii (pe care am izolat-o cu polistiren extrudat)... diferenta de temperatura fata de perioada de dinainte de izolatie e de 7-8 grade ... cea fonica .. nu o cunosc

... la fel yo nu pot sa imi dau decat cu parerea si sa mai spun decat unele idei pe care le-am vazut si pe care le-am citit pe site-uri




intradevar, peretii realizati in sufragerie au fost la o distanta de 1.5-2 cm de peretele original ... si nici nu profil nu a fost prins de peretii izolati ... am pierdut aproape 12 cm la fiecare perete insa pana in prezent a merit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

8 user(s) are reading this topic

1 members, 6 guests, 1 anonymous users

Lukkkkkas

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate