Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Izolare Fonica

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
898 replies to this topic

#19
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
[
este  extraordinar de eficienta si metoda cofrajelor de oua lipite direct de perete!in anii 90 cind au aparut barurile ca ciupercile la parterul blocului era f uzitata si cu rezultate excelente!

Edited by haplea82, 22 February 2008 - 11:31.


#20
jo-an

jo-an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.01.2008
N-am stiut, mea culpa :)

In fine, nu zic ca nu-i eficienta, dar mi se pare totusi cam rudimentara metoda ;)

#21
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
corect arata ca rdacu dar in perioada acea nu aveai ce altceva sa foloseti,vecinii de la etajul 1 telefonau la politie(asta inainte sa apara legea cu limitarea programului) deci trebuia sa faci ceva!

#22
DAN_DANIEL

DAN_DANIEL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.07.2006
Salutare. Unde gasesc in Bucuresti, in afara de magazinul muzica burete din ala? Vreau sa imi fac un studio, si vreau sa nu se mai auda nimic nici de afara si nici in afara camerei pentru a nu deranja pe nimeni. Ce sfaturi mai aveti?

#23
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008

View PostDAN_DANIEL, on Jul 22 2008, 17:09, said:

Salutare. Unde gasesc in Bucuresti, in afara de magazinul muzica burete din ala? Vreau sa imi fac un studio, si vreau sa nu se mai auda nimic nici de afara si nici in afara camerei pentru a nu deranja pe nimeni. Ce sfaturi mai aveti?

vis-a-vis de fosta cofetarie TURN
sau, daca nu stii unde era situata, incearca aproximativ vis-a-vis(mai degraba un pic in diagonala) de casa de bilete de la sala palatului, e la parterul unui bloc. am uitat cum se numeste firma, dar e gen magazinul muzica

#24
nortel

nortel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.01.2007

View Postscurt_pe_2, on Jul 24 2008, 10:45, said:

vis-a-vis de fosta cofetarie TURN
sau, daca nu stii unde era situata, incearca aproximativ vis-a-vis(mai degraba un pic in diagonala) de casa de bilete de la sala palatului, e la parterul unui bloc. am uitat cum se numeste firma, dar e gen magazinul muzica
va recomand pentru izolarea fonica materiale din secolul 21

Prezentare produs
Placi acustice din fibre de lemn fonoabsorbante, colorate.

Domenii de utilizare:
birouri, restaurante si hoteluri, wellness, sali fitness, aerobic
dimensiuni [mm]: 600x600, 625x625, 1200x600, 1250x625
grosimi [mm]: 15, 25, 35

Edited by adi_master, 04 August 2008 - 14:58.
fara link catre SRL!!!!


#25
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Vata minerala+ rigips de 12+membrana termosudabila de 4mm prinsa cu suruburi de placa +placa de rigips de 12.Sfat incearca sa te separi complet de peretele prin care vine zgomotul( care e o vibratie, in fond si la urma urmelor daca nu ai inaltime mare cu atatea placi peretele o sa fie foarte rezistent). A ERA SA UIT -STRUCTURA DE CARE VREI MATALE.

#26
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Am vazut odata la un targ de constructii niste panouri care aratau ca niste cofraje de oua. Efectul era super, era o camera izolata cu material unde nu se auzea nimic din zgomotul expozitiei desi nu erau usi, era doar "dupa colt"

Attached Files



#27
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Cred ca e exact acelasi material ce se foloseste la studiourile de muzica.

#28
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
La studiourile de muzica e mult mai complicata treaba pt ca nu ai un material care sa absoarba complet toate frecventele( pe care un tehnician le masoara cu un generator de zgomot) si de aceea se folosesc cateva straturi de diverse materiale intre care este burtele cu pricina. Aici le facem cu membrana care are o densitate mare si nu e nevoie sa iei mult spatiu, pt ca se vede ca membrana este cea ce absoarbe cel mai bine frecventele casnice ale cucoanei suparate ca-n ziua de salariu uiti sa mai vii acasa.

#29
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
parerea mea este ca trebuie realizat un perete pe structura independenta DECI SA NU AIBA NICI O PRINDERE MECANICA CU PERETELE COMUN AL VECINULUI
si vata minerala min 10cm sa compartimenteze spatiul iar la placare ramane sa studiati lista de oferte a producatorilor de la noi din tara pentru a alege o palca de gips-carton fonoizolanta
atentie deci peretele pe care il construiti sa nu aiba prinderi mecanice de peretele comun cu vecinul
placa de gips-carton utilizata in asemenea situatii este din categoria CASOPRANO,RIGITON,GYPTONE,GYPTONE BIG.................deci nu este placa normala de gips carton
100% garantat si spor la treaba :photo:

Edited by matzu_2003, 09 August 2008 - 19:43.


#30
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Am impresia ca ne dam solutii unii la altii si ne  :argue: ca chiorii si intrebaretu de pe topicu asta nu a mai dat pe-aici de mult.Bine si asa, avem idei de unde alege

#31
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
si acum recomandarea unui producator pentru izolatia fonnica
Imbunatatirea izolatiei fonice printr-o coaja de dublare depinde in esenta de distanta, de distanta dintre peretele existent caruia i se corecteaza capacitatea de izolare fonica si panoul Rigips, precum si de masa acestui panou. Doar cu o distanta de 5 cm si cu un singur panou este posibila o imbunatatire cu circa 15 dB, ceea ce corespunde unei triplari a capacitatii de izolare fonica a unui element constructiv lipsit de coaja. Pentru izolarea golului interior trebuie folosite numai materiale fonoabsorbante, ca de exemplu lana minerala.
Imbunatatirea prin coji de dublare, respectiv panouri de aderenta Roofing
Aceasta valoare de imbunatatire foloseste la caracterizarea calitatii cojii de dublare din punct de vedere acustic. Ea indica ameliorarea valorii de izolare Rw a unui element de constuctie, fara sa ia in considerare transmiterea in lung a sunetelor. Dar imbunatatirea reala intre doua incaperi - care se exprima prin diferenta de nivel fonic Dn,T,w - depinde totusi de capacitatea de transmitere in lung a elementelor de constructie adiacente. Influenta diferentei normate de nivel fonic prin coaja de dublare a elementului despartitor depinde de masura in care acest element despartitor intervine in izolarea fonica dintre incaperi. Daca elementul despartitor influenteaza mult diferenta normata de nivel fonic, adica are o masa redusa, deci o capacitate de masa redusa, este posibila o imbunatatire substantiala. Daca influenta este mica, elementul are o masa mare, deci o capacitate de izolare ridicata, atunci protectia fonica depinde mai ales de transmiterea laterala, (adiacenta) si nu este posibila decat o corectie redusa. In acest al doilea caz, se recomanda o imbunatatire a capacitatii de izolare fonica a elementelor adiacente post izolatoare.
Detalii pentru brida de ajustare
Distanta dintre dibluri este de 150 cm pentru profile de perete UW, respectiv de 80 cm pentru sipci de lemn. La racordarile la perete, partea profilelor, respectiv a sipcilor ce nu se insurubeaza, se aplatizeaza prin intermediul distantierelor, imediat deasupra sinei.
Clema de fixare 32 + 50 mm, ca alternativa la brida de ajustare
Indicata pentru imbunatatirea izolatiei fonice si termice a peretilor plani si verticali, de exemplu a celor din beton prefabricat.

Attached Files



#32
DAN_DANIEL

DAN_DANIEL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.07.2006
Salutare. Nu am mai intrat pe aici ca am fost ocupat cu montarea buretilor in camera. A iesit super, am cumparat placi de burete fonoabsorbant cu piramide de la un depozit din pantelimon. Alaturi de ele am cumparat tot de acolo un lipici special, asemanator cu prenandezul, dar nu miroase asa de urat, iar dupa ce se usuca, nu mai miroase a nimic.
E munca dracului, e greu de pus, mai ales pe tavan.

Ramane sa termin cu ele si apoi sa imi iau mocheta groasa de trafic intens, pentru a pune pe jos, si sculele audio, la care inca ma mai gandesc decare, se si cum.

Daca e cineva interesat, voi pune poze.

#33
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

Quote

Daca e cineva interesat, voi pune poze.
Chiar te rog. :)

#34
badgb2005

badgb2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.11.2007
Salutare,
am tot cautat dar nu am mai gasit nici un topic asemanator, asa ca m-am hotarat sa deschid eu unul poate gasesc si macar niste sfaturi utile ....
Deci problema este urmatoarea:
        - de putina vreme sunt posesorul unui generator ... (locuind in Ilfov chiar ai nevoie de asa ceva la cat de des pica curentul)... dar cu cat il folosesc mai mult imi dau seama ca zgomotul pe care il prododuce este de-a dreptul stresant .... (nivelul de zgomot este de 72dB(A) la 7m ) neavand nici o curte dintr-aia de sa te pierzi prin ea si sa duci si generatoul undeva departe ma tot gandesc sa construiesc un fel de camin pentru generator pe care sa-l pot si izola fonic.
    Are cineva asa ceva ? cum se face izolarea fonica ? adica am mai cautat si pe alte forumuri si am gasit izolarea cu cartoane de oua ... din ce ar trebui sa construiesc caminul ?
C-am cat de mare trebuie facut caminul ? si tot felul de chestii legate de acest aspect m-ar ajuta destul de mult .... de ce ar trebui si de ce nu ar trebui sa tin cont ....
sper ca am postat unde trebuie acest nou topic ... altfel imi cer scuze ...  :rolleyes:

#35
badgb2005

badgb2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.11.2007
chiar nimeni nu a mai facut asa ceva pana acum ???

#36
badgb2005

badgb2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.11.2007
Salutare,
deschisesem si eu un topic dar se pare ca cei mai mari ... m-au trimis calare peste voi pe acesta .... il citisem deja (acest topic) numai ca mi s-a parut ca diferenta este mult prea mare intre ceea ce caut si ceea ce se discuta aici ... adica de la muzica si pana la un generator cred ca e ceva cale lunga ... in fine ... sa trecem peste aceste amanunte ....
am si eu o problema si nu stiu exact cum sa o rezolv .... si anume:
de putina vreme sunt posesorul unui generator ... (locuind in Ilfov chiar ai nevoie de asa ceva la cat de des pica curentul)... dar cu cat il folosesc mai mult imi dau seama ca zgomotul pe care il prododuce este de-a dreptul stresant .... (nivelul de zgomot este de 72dB(A) la 7m ) neavand nici o curte dintr-aia de sa te pierzi prin ea si sa duci si generatoul undeva departe ma tot gandesc sa construiesc un fel de camin pentru generator pe care sa-l pot si izola fonic.
Are cineva asa ceva ? din ce ar trebui sa construiesc caminul ? ce materiale ar trebui sa folosesc ? caramida, bca sau boltari ?
C-am cat de mare trebuie facut caminul ? si tot felul de chestii legate de acest aspect m-ar ajuta destul de mult .... de ce ar trebui si de ce nu ar trebui sa tin cont ....
Tin sa mentionez ca momentan sunt in stadiul de proiect ... adica nici macar nu am turnat fundatia pentru acest camin ....
Multumesc anticipat pentru raspunsuri .....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate