Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Izolare Fonica

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
898 replies to this topic

#1
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006
Salut,

Am nevoie de niste sfaturi privind izolarea fonica.
Am o camera(dormitor) care este langa bucataria vecinului.Ap e cumparat in bloc nou.Se pare ca domnii care au proiectat nu au luat in calcul eventualele probleme care pot aparea dpdv al zgomotului.
Desi intre cele 2 incaperi este BCA...aud cam tot ce face omul ala in bucatarie...aud si centrala termica care este tot in bucatarie(mai ales ca tevile de distributie trec prin peretele nostru comun...adica pe o portiune de 50x50cm(sau60x60..nu stiu exact) au scobit din BCA... ptr a introduce toate tevile de la centrala, tevi care duc la calorifere, baie..etc.
Scobitura asta este cam 15 cm din 30cm cat are BCA-ul latime..sa zicem ca asta ar fi grosimea BCA-ului. Nu stiu daca asta e problema care face sa se auda zgomotul.
Intrebarea mea ar fi cum as putea atenua macar din sunetele pe care le aud de la vecinu....Acum peste BCA este pus doar gips carton.
Ce ar materiale sunt bune izolatoare FONICE??...nu ma intereseaza termic...Din ce am citit eu vata minerala ar fi cea mai indicata...
Ideea ar fi, sa nu fie stratul izolator nici prea mare...ptr ca micsoreaza suprafta camerei care si asa nu e destul de mare.
Cei care au construit blocul zic sa puna pe peretele comun polistiren extrudat..dar nu prea imi inspira incredere aceasta alegere dupa ce am incercat sa ma documentez.
Astept niste sfaturi cat de cat eficiente.Poate cineva a avut de a face cu aceiasi problema.
Multumesc anticipat.

#2
Meteor-XL5

Meteor-XL5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2006
Vata minerala + rigips e cea mai buna solutie.

#3
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006

View PostMeteor-XL5, on May 18 2007, 18:12, said:

Vata minerala + rigips e cea mai buna solutie.

Cam cat de lata ar trebui sa fie portiunea pe care sa fie pusa vata minerala+ rigipsul ulterior?
Mersi

#4
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 15.10.2006

View PostSchneider, on May 18 2007, 17:18, said:

Salut,

Am nevoie de niste sfaturi privind izolarea fonica.
Cei care au construit blocul zic sa puna pe peretele comun polistiren extrudat..dar nu prea imi inspira incredere aceasta alegere dupa ce am incercat sa ma documentez.
Astept niste sfaturi cat de cat eficiente.Poate cineva a avut de a face cu aceiasi problema.
Multumesc anticipat.

In primul rand incearca sa pui urechea (sau chiar un stetoscop) pe zona din perete pe unde crezi ca se transmite zgomotul si apoi asculta si pe restul peretelui cu aceeasi metoda. Bineinteles cand e zgomot.
Daca zgomotul este cam la fel peste tot peretele, atunci trebuie sa-l izolezi pe tot, daca nu doar partial.

Problema cu vata minerala este ca nu prea poti reusi montajul perfect, adica raman interstitii intre vata si profilul metalic (sau perete) pe unde se transmite zgomotul. Din aceasta cauza nu izoleaza prea bine fonic casele pe structura metalica sau pe lemn care nu au si polistiren pe exterior.
Eu zic sa mergi pe polistiren expandat (nu extrudat) de 2 cm sau mai bine de 5 cm, sau o solutie un pic mai scumpa: spuma poliuretanica (daca nu ai suprafata mare) care se pune si la geamurile termopan si e OK.
Rezultat practic: izolat casa de caramida (45 cm peretele) cu polistiren de 5 cm pe exterior si a rezultat reducerea zgomotului transmis prin pereti intre 50 si 70%.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
dar cum poti masura (50-70%) ?

#6
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 15.10.2006

View PostIon_de_la_Raion, on May 23 2007, 17:08, said:

dar cum poti masura (50-70%) ?
Prin mai multe ascultari. Nu stintific.
Am dat valori f. acoperitoare. poate ca atenuarea zgomotului sa fie si de 90%.
Dar sigur e mai mare de 50%

#7
cristi2107

cristi2107

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.06.2007
Schneider, tb. sa-ti spun ca polistirenul expandat nu este solutie ! Am aceeasi problema ca si tine:
intre mine si vecin este un perete de BCA de 7 cm , se aude si lingura in farfurie....  Pe acest perete am pus expandat de 3 cm si nu a dat nici un rezultat.
      De aceea ma gandesc la alte solutii - vata minerala + rigips, desi incarcatura o sa fie mai mare.
Sper sa rezolvi problema, ca e enervanta rau...

PS. Cand vecinii vorbesc prea tare in bucatarie, dau muzica la maxim si plec din dormitor.  Poate asa inteleg ca deranjeaza...

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postcristi2107, on Jun 1 2007, 19:23, said:

Schneider, tb. sa-ti spun ca polistirenul expandat nu este solutie ! Am aceeasi problema ca si tine:
intre mine si vecin este un perete de BCA de 7 cm , se aude si lingura in farfurie....  Pe acest perete am pus expandat de 3 cm si nu a dat nici un rezultat.
      De aceea ma gandesc la alte solutii - vata minerala + rigips, desi incarcatura o sa fie mai mare.
Sper sa rezolvi problema, ca e enervanta rau...

PS. Cand vecinii vorbesc prea tare in bucatarie, dau muzica la maxim si plec din dormitor.  Poate asa inteleg ca deranjeaza...
saracii vecini. tot ce vor e sa-si soarba supa...

#9
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006
La mine se aude tot ce vorbesc vecinii de dedesubt  :D
Eu voi pune pe jos polistiren extrudat de 2 cm si sapa peste.Asa mi s-a recomandat de catre "mesterii" zugravi.
Nu ma deranjeaza atit de tare sa aud scandalurile astora de sub mine....numai ca au si 3 husky care daca sunt singuri si se pun pe urlat nu vreti sa stiti ce e in bloc!

#10
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006

View Postcristi2107, on Jun 1 2007, 19:23, said:

Schneider, tb. sa-ti spun ca polistirenul expandat nu este solutie ! Am aceeasi problema ca si tine:
intre mine si vecin este un perete de BCA de 7 cm , se aude si lingura in farfurie....  Pe acest perete am pus expandat de 3 cm si nu a dat nici un rezultat.
      De aceea ma gandesc la alte solutii - vata minerala + rigips, desi incarcatura o sa fie mai mare.
Sper sa rezolvi problema, ca e enervanta rau...

PS. Cand vecinii vorbesc prea tare in bucatarie, dau muzica la maxim si plec din dormitor.  Poate asa inteleg ca deranjeaza...

MI-au pus vata minerala de 5cm plus placa de rigips 1,2cm...tot degeaba....se aude in continuare.
Mai ales cand vecinul deschide/inchide dulapul de la mobila de bucatarie care e pe peretele comun.
Acum inca nu am auzit voci:)...mai vedem..spionam

#11
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 15.10.2006
Atentie sa nu te sprijini pe perete ca poate o prinzi pe vecina din greseala, la asa grosime de perete.

Sunt si solutii mai radicale pt. izolare: cofraje de oua (daca le poti monta); un fel de placi din burete + pasla care au pe o parte proeminentele care apar si pe cofrajele de oua, si se folosesc la izolarea fonica a studiourilor muzicale.
Cel mai bine mutati-va la casa, daca va permiteti. Oricum la bloc se aud vecinii.

#12
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

View PostSchneider, on Jun 4 2007, 10:37, said:

MI-au pus vata minerala de 5cm plus placa de rigips 1,2cm...tot degeaba....se aude in continuare.
Mai ales cand vecinul deschide/inchide dulapul de la mobila de bucatarie care e pe peretele comun.
Acum inca nu am auzit voci:)...mai vedem..spionam

interesant. Eu vreau sa izolez tevile de la baie, cand trage apa veciniu(i) de sus se aude destul tare si deranjant. vreau sa desfac vechiul placaj care le mascheaza si sa pun rigips si sa umplu cu vata minerala tot spatiul ramas. sper sa mai atenueze din zgomot. pareri?

Edited by uledu, 04 June 2007 - 18:09.


#13
pluciro

pluciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2006

View PostSchneider, on Jun 4 2007, 10:37, said:

MI-au pus vata minerala de 5cm plus placa de rigips 1,2cm...tot degeaba....se aude in continuare.
Mai ales cand vecinul deschide/inchide dulapul de la mobila de bucatarie care e pe peretele comun.
Acum inca nu am auzit voci:)...mai vedem..spionam

Putei sa iei in calcul si sa-ti mai zidesti un rand de bca de 7cm langa cel comun, iar intre ele sa pui polistiren de 3 cm. Pare mare deranjul, insa te scapa de problema fara discutie.
Cum de nu ti-a recomandat nimeni asta pana acum?

#14
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
cipaul are dreptate.
1.cofraje de oua (daca le poti monta);
2.un fel de placi din burete + pasla care au pe o parte proeminentele care apar si pe cofrajele de oua, si se folosesc la izolarea fonica a studiourilor muzicale.

în locul acestora, ar mai fi un rand de plută. se găsește la colac și se aplică exact precum tapetul.

Oricum, dacă a ajuns să te irite zgomotul, după succesive izolări, chiar de vor răzbate și mici zgomote tot vor fi deranjante. Așa că, din punctul meu de vedere, dai totul jos cu grijă până la bca. apoi aplici polistiren, cum spunea și cineva mai sus, chiar zidești, apoi din nou polistiren, plasă de rabiț din fibră de sticlă, glet de adeziv pr polistiren, cartoane de ouă, vopsea lavabilă.
Tb să găsești înțelegere și la vecin, măcar un rând de polistiren să aplice pe perete, apoi plasă rabit din fibră, glet pt polistiren, glet din gips de modelaj, lavabilă. Nu costă prea mult și se face ușor și fără mizerie. Doar bunăvoință.

#15
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Cum as putea izola tavanul si podeaua ca sa nu mai aud vecini galagiosi ? M-am gandit la un tavan fals in care sa pun vata minerala de sticla (ex http://www.isover.ro...oduri.php?aa=6). Problema e ce fac cu podeaua ca am parchet, il dau jos si pun si sub el ceva de genul Isover ?

#16
Ranger

Ranger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 15.10.2005
Eu am folosit pentru izolatie fonica placi din fulgi de burete la 4 cm grosime. E drept ca e mai scump, dar nu am avut suprafata mare (12 mp). Peste astea am pus rigips si acum nu mai am probleme cu vecinii. Se mai aude ceva, dar mult mai estompat.

#17
florrin

florrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.06.2006

View Postgamezcdr, on Jul 31 2007, 21:59, said:

Cum as putea izola tavanul si podeaua ca sa nu mai aud vecini galagiosi ? M-am gandit la un tavan fals in care sa pun vata minerala de sticla (ex http://www.isover.ro...oduri.php?aa=6). Problema e ce fac cu podeaua ca am parchet, il dau jos si pun si sub el ceva de genul Isover ?
Montezi sub parchet polistiren de presiune de 2 cm ca mai gros nu stiu daca poti ca ti se ridica nivelul prea mult (un strat mai gros ar fi si mai bun) , polistirenul de presiune este un polistiren dens si rezistent la comprimare, astfel ca dupa ce montezi parchetul si umbli pe el, nu simti ca se lasa in jos. Este mai scump ca cel normal, dar se merita.
Pentru tavan te-ai gandit bine, vata minerala confera o izolatie fonica cu mult mai buna ca polistirenul.

#18
jo-an

jo-an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.01.2008
Cea mai buna solutie pentru izolarea fonica este in mod clar izolarea cu un burete special ce are forma cofrajelor de oua..

Este solutia adoptata de studiourile de inregistrare, in care permisivitatea fonica trebuie sa tinda spre zero. Deci nu e vorba de burete pur si simplu, si nici de cofraje de oua lipite pe pereti :)

Mai nou, se foloseste buretele combinat cu panouri de lemn perforate si finisate in ce culori vrei..Cred ca solutia asta ar fi mai buna pt tine, pentru ca e mai normala putin din punct de vedere estetic ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate