Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Oportunitate Asociere Participatiune ...

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
exsus

exsus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 11.03.2004
Buna,

pentru inceput voi motiva de ce scriu acest post ...

MOTIV : am senzatia poate pripita ca nu ma dezvolt cum trebuie ... adica ... as vrea ca afacera sa creasca cu o viteza mai mare ... si se poate acest lucru ... nu din auzite ci e dovedit de mine inasasi ... problema e starea latenta in care am cazut daca se poate spune asa
De ce se intampla asta : am cazut intr-o monotonie ... actualmente ceea ce scot din afacere e destul de multumitor pentru mine .... dar vreau ca oricine  mai mult ... sincer imi place lucrul in echipa ... sa mai fie cineva cu mine care sa lupte pentru acelasi scop ... bani & contracte etc etc etc

Ca si in titlul postului ... nu caut sa ma asociez ... sa-mi impart firma cu cineva ... ci o asociere prin participatiune ... cine nu e familiarizat cu termenul ...  sa va dau un exemplu si ca sa fie cat mai exact  sa dicutam exact pe domeniul meu de activitate ... productie publicitara

ATENTIE : nu productie publicitara cu imprimanta de birou :) am clienti destul de mari si seriosi

Sa zicem ca sunt cele 2 firme si ne hotaram sa achizitionam sa zicem un printer digital ... atentie nu imprimante de jucarie ci utilaje XEROX genul DocuColor ... aceste utilaje sunt foarte scumpe ... dar aici intervin relatiile mele ... stiu deja de unde sa achizitionez aceste tipuri de utilaje SH la preturi mult mult ... sub pretul lor de vanzare din Romania ... si sa zicem ca am achizitional acest utilaj impreuna 50% - 50% ... ce se intampla de aici in colo ... se stabilesc niste preturi inhouse ... adica de fapt un pretul doar pentru noi pret pe care fiecare dintre noi trebuie sa-l puna in punga comuna ... restul adaosului e afacerea fiecaruia ... ca sa fie mai clar daca de ex faci inhouse un pliant cu 0.1 ron/buc si il vinzi cu 0.5 ron/buc cei 0.4ron/buc e profitul celui care face lucrarea ... cam asta inseamna in mare asociere prin participatiune

EU : detin deja un utilaj XEROX de genul asta plus utilaje de finisare ghilotina etc etc  ... sunt foarte multumit cat scot de pe urma lui lunar ... dar dupa cum ziceam mai sus ... parca m-ar tenta ceva nou

OBS : sa nu incepeti cu sfaturi de genul :
- fa credit si cumpara-ti ce vrei
- cauta credite europene sau mai stiu eu ce
- utilajele care le-ai aratat tu sunt foarte scumpe ... cine le cunoaste ... da acele utilaje mai ales alea de productivitate mai mare costa de la 100.000 euro chiar si mult mai mult ... treburile nu stau chiar asa ... asta e problema mea ... asta e un avantaj al celui care se lipeste cu mine in aceasta afacere ... service (doar reparatii) la aceste utilaje detin deja contract cu cei de la XEROX ... restul consumabile/piese nu e problema
- restul de utilaje de finisare ... no problem ... exista o parte din ele ... si restul la fel daca se achizitioneaza la preturi ffffoarte acceptabile


DECI : la mine aceasta asociere nu inseamna neaparat ca sa zicem vreau sa mai achizitionez utilaje dupa cum am dat acel exemplu ... am zis mai sus ... imi scot banii sa traiesc destul de decent  din ceea ce am acum ... ca si cum as avea un salariu forte bun ... numai ca sunt propriul meu sef ... ce caut eu e cineva interesat si serios si cu cativa bani categoric ...  care si el sa-si dea interesul sa faca ceva ... eu momentan inhouse fac tipar digital  ... dar am lucrat in tipografii mari ... DTP / PrePress ... fac si intermedieri de lucrari mari offset ... fac intermedieri si in domeniul obiecte promotionale (serigrafie/tampografie/termotransfer etc etc) si de aici ies bani frumosi ... dar de fiecare data consider ca se poate mai mult ... de ce sa dau bani si la altii cand pot ramane la mine in buzunar ... apropo de intermedieri

Intradevar pot sa zic ca ma tenteaza si achizitionarea unui printer de capacitate mai mare ... dar nu e ceva obligatoriu ... de ce ... sunt momente cand am comenzi din scurt care le pierd din simplul motiv ca nu ma pot incadra in timp ... datorita capacitatii mai mici a utilajului meu nu pot da lucrarea la termenul la care clientul are nevoie de ea ... ex saptamana asta am avut lucrare in valoare de 15.000 ron dar am refuzat-o ... de ce clientul vroia lucrarea pana la sf saptamanii ... si eu din pct de vedere tehnic nu aveam cum sa fac asta ... nu se punea in discutie intermediere ... era el insasi intermediar ... deci ... am pierdut acesti bani ... nu ceva tragic dar totusi era bine daca nu o pierdeam nu

Da am aberat cam mult ... poate e inutil ceea ce am facut acum cu acest post ... dar totusi poate e cineva care poate e interesat ... si poate mergem la o bere si analizam ideea ...

Tot ce rog e seriozitate ... si reactii la subiect nu ... sfaturi :) ... am trecut de faza sfaturilor ... si ma repet ... nu caut un sac de bani ... caut un om serios cu aspiratii care vrea sa faca ceva ... si chiar ii place acest domeniu al "productiei" publicitare ... productie intre ghilimele nu facem numai tipar ... am freelanceri care imi lucreaza si conceptie grafica etc etc ... deci nu vreau sa fiu doar tipograf :)

Daca cineva ... careva ... e interesat in principiu ... ma poate acosta mai intai aici ... un PM vedem noi cum

OK va las si sper ca cei care au energia sa citeasca pana la capat acest post sa inteleaga  de fapt ce vreau sa zic ... conform proverbului putin modificat : unde-i 1 bun e putere ... unde-s 2 buni puterea creste :) ...

Mai usor dupa parerea mea e sa incepi o afacere cu 50 % din forta/stresul necesar decat cu 100%


A si inainte de a parasi postul ... am tot citit pe aici ... nu mai merita sa bagi banii in printer / plotter etc etc sunt multi care au facut asta si mor de foame pe langa ele ... e si adevarat si fals ...

ADEVARAT : cei care au patit asta sunt slabi ... atat timp cat ai ceva in mana cu care sa faci bani si nu faci inseamna un singur lucru TU esti vinovat ... nu exista sa ai o scula ceva serioasa nu jucarie si sa nu poti scoate bani ... NU EXISTA ... totul tine de tine cat de mult te implici / zbati

FALS : multi ma intreaba ... si iese bani din asta ... eu le raspund ... atata timp cat folosim hartia sa citim de pe ea sa scriem pe ea afacerea mea care consta pana la urma in transformarea hartiei simple in ceva mai frumos :) va merge fara probleme ... categoric daca si eu lupt pentru asta nu sa-mi fac un site unde scriu ce fac si cu cat si astept sa dea navala clientii ... ci sa bat din poarta in porta ... sa fiu dat afara pe usa si sa ma intorc pe geam :)

Va Salut

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate