Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cu auto Bucuresti - Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
octaviano

octaviano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2007
Deoarece in luna iulie 2007....plec cu masina in Spania la Huelva...cam 3800 de KM dus....din calculele mele....as dori sa va rog daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi referitoare la :
- traseu : optim dar nu neaparat scurt.As vrea totodata sa vizitez...cu ochiul cateva locuri de la volan.
- alimentari optime cu carburant (locatii)
- taxe de autostrazi...aici sunt praf...nici nu am idee de cati bani imi trebuiesc....
- locuri de cazare (ma gandesc sa fac 4 zile pe drum iar 3 zile as dormi la motel...ceva ieftin dar curat.)
- cu ce sa pregatesc masina....lichid d parbriz....veste ....etc
- costuri cu benzina, taxa de drum, rovignete
....altele nu mai imi vin in cap...probabil cei cu experienta cunosc multe alte elemente neluate in calcul de mine....

Va rog..... deoarece este prima iesire cu masina in UE....si conduc singur iar ca si pasageri...sotia, mama si copilul(14 ani)....

Multumesc anticipat

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
uite aici o varianta: http://www.viamichel...mp;image2.y=10#


daca vrei sa te mai si plimbi, eu zic sa-ti faci rost de un device de navigatie GPS, cu softul si hartile aferente.

#3
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 _Smiley_, on May 15 2007, 21:19, said:


Eu nu as lua varianta pe care o da din prima acest link, prin SERBIA :cursing: ..
As merge pana la Paprika (facand rezervare ca deja nu mai e loc de cumparatorii lu Peste de la PARNDORF), plecand devreme din Bucale, as dormi acolo si a doua zi de dimineata as merge la greu, prin Graz desigur, Nord Italia si apoi m-as opri undeva in Franta, la culc. :notangel: Cunosc p eo tanti la Montpelier si alta la Nisa.
Atreia zi as ajunge pe seara (cu greu-caldura mare) in Spania, la Huelva.
Atentie pe Franta la radare-SUNT CA HIENELE, DE-A DREPTU NESIMTITI.
( ASA VOR FI SI LA NOI PESTE CATIVA ANI, CA LI SE DA NAS...CE PROSTIE...)
Deci, in prima zi minim 1000km. A doua si a treia zi cate 1400 de km, tras tare.oRICUM , PE AUTOSTRADA E ALTFEL...
Altfel drumuldureaza 4 zile!! Daca nu tragi destul de tare ...Depinde si de masina si de cati soferi sunt.
Vignete sa nu uiti sa iei in Ungaria si Austria, pe urma incepe EXCROCHERIA GENERALIZATA DIN ITALIA SI FRANTA, CU PLATA AUTOSTRAZII, asa ca nu te preocupa...insa sa ai marunt la tine, sa nu stai sa-ti schimbe aia suta de euro acolo...la porti.In Spania nu stiu cum e cu plata.
Varianta 2:
Eu as merge si pe Austria Germania (Viena , Munchen, Karlsruhe, Basel, si pe urma Franta , Spania, sa trag mai tare pe Austria si Germania dar e mai lung.Doar daca ai treaba in drum, merita sa o iei pe acolo, pt drumurile bune si absenta radarelor.Repet, depinde si de masina.

Edited by sanddy1964, 17 May 2007 - 00:30.


#4
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Am uitat sa scriu ceva:
devs.java, ce parere ai? care e varianta optima?

#5
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
devs.java, nu ai zis nimic, vad...chiar asa, nici un ajutor pt baiat?

Eu m-am mai gandit:  pe Germania m-as duce acolo, chiar si cu cei 450km in plus.
Castiguri : se evita Nordul Italiei, e aglomerat.
              se evita taxele de autostrada din Italia
              se merge tare pe autostrazile cele mai bune din Europa (Germania) :P
              parca se merge mai putin pe Franta si se evita o avalansa de speed camera
           amplasate pe traseul celalalt...
              se evita aglomeratia din sudul Frantei in perioada de vara
              in cea de a doua zi se pot face linistit 1700km (depinde de masina) .
            
Oricum, eu m-as gandi de 10 ori inainte sa ma duc cu masina la asa o distanta, "in concediu" , cu toata familia in masina, la primul drum in UE.GPS e cam obligatoriu in cazul asta...
4 Zile mi se pare mai rezonabil ca durata a calatoriei, asa e. Eu as trage sa o fac in 3 dar WTF, in fond e concediu, poti sa stai si cate 2-3 zile pe traseu, in anumite locatii, planificate din timp.Sunt si locuri unde stai la o pensiune cu 18Eur /pers si pt 3 euro iei si micul dejun, fiind super...Altele unde platesti 35Eur/persoana si nici nu te simti bine. :cursing:
De ce nu postezi pe Aria Pasiuni Comune/ Travelling /Calatorii in Strainatate? Acolo vei primi sfaturi f bune.

#6
octaviano

octaviano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2007
Merci de sfaturi.
Asa voi face voi posta pe Aria Pasiuni Comune/ Travelling /Calatorii in Strainatate?

#7
octaviano

octaviano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2007
Am uitat sa va rog ceva.
Dela BASEL pana in Huelva (Spania) pe unde ma sfatuiti sa o iau.merci

#8
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 octaviano, on May 18 2007, 11:23, said:

Dela BASEL pana in Huelva (Spania) pe unde ma sfatuiti sa o iau.merci
pai nu intri in Basel daca vii de la Karlsruhe,..faci la dreapta spre Lyon (prin Belfort) si pe urma o iei pe Nimes si Montpelier, ( nu ajungi la Lyon) e numai autostrada...tot a soarelui parca ii zice...

Vei rata toata Coasta de Azur dar ...depinde ce vrei sa faci pe drum.
La Montpelier e frumos, aglomerat la greu dar daca ai rezervare, o zi-doua...mergi la plaja la Palavas les Flots, o sa vezi colonii de Flamingo...Si Centrul istoric e frumos, ruine romane, apeduct, chestii socoteli.Seara e full l atoate cafenelele si restaurantele .

PS Vezi sa ascunzi in buzunar detectoru de radar la elvetieni , daca te pune pacatu sa intri si in Basel...

Edited by MAK, 25 May 2007 - 13:57.


#9
BIOANA67

BIOANA67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.06.2008
fara gps in afara este destul de greu . noi am avut si am reusit sa vedem foarte multe. in spania am intrat dinspre montpellier. beziers, perpignan, figueres, girona, barcelona. gps-ul ne-a indicat drumuri fara plata si am mers ft bine. cel putin in spania sunt autostrazi fara plata si daca dai pe gps te duce pe ele. in barcelona am umblat prin tot orasul cu masina, pt ca e tare usor. el   iti spune tot. ne-a indicat si cazari. in barcelona am luat bus turistic numai pt o zi ca poti sa ei si pt 2 zile consecutive. pt adulti pt o zi este 20euro(pt 2 zile 26) iar pt copii 12euro(pt 2 zile 16 euro - copil intre 4 si 12 ani ) . traseul are trei rute: rosu, albastru si verde si poti sa urci si sa cobori toata ziua unde vrei . si ai si reduceri la intrari aprox. cu 1 euro. de exemplu la sagrada familia costa 8 euro i am platit numai 7.  dar nu prea ai ce vedea inauntru. sunt numai schele si dati bani de pomana. acolo e inmormantat si gaudi dar mormantul nu poate fi vizitat ca e in zona unde se lucreaza. noi am stat la un camping la vreo 15 km de barcelona spre taragona -estrela del mar sau c-am asa ceva unde am platit 52 euro pe noapte pt un bungalow care era o casuta cu bucatarie aragaz frigider o camera cu pat dublu si un pat de o persoana suspendat si o alta camera cu 2 paturi mici suprapuse. cu baie cu dus cu apa calda. si masina am parcat-o langa casuta.dar am dat 150 euro garantie- ei spuneau rezerva-, pt ca aveau multe vase, scaune, erai ca acasa si banii tii dadea inapoi cand plecai. apoi am mers spre taragona la porta ventura -un parc de distractii. parcarea masinii 7 euro. doi adulti si un copil de 6 ani si jumatate ~ 120 euro. dar nu e asa de frumos. mai frumos e in italia la garda land unde anul trecut am platit la jumatate. am fost si la valencia  si apoi am mers si la madrid . la madrid am dormit la un camping alfa. tot la bungalow cu 80 euro . dar nu era asa frumos ca la barcelona. erau mai uzate . in schimb la intrare am spus in engleza ca vrem o camera pt 2 adulti si un copil. m-a intrebat ce nationalitate suntem. si ma gandeam ca daca spun ca suntem romani o sa-mi de-a cea urata camera. cand am spus ca suntem ramani au zis ca si ei sunt romani, de fapt moldoveni, si au fost tare cumsecade cu noi. ne-au explicat sa nu mergem cu masina in madrid ca se fura tare. si am mers cu autobuzul. apoi am luat metroul. si am coborat in piata de sol unde am luat busul turistic. madrid vision -cu doar 2 trasee de bus si veneau mult mai greu decat la barcelona unde veneau unul dupa altul. 16 euro /zi adulti -20.50 euro 2 zile si 8,50 euro/zi copii -copilul nu trebuie sa aiba mai mult de 7 ani . inaintea noastra au urcat un grup mare de elevi cu profesoara lor si am stat la coada. am cerut bilete pt noi dar ne-a zis sa asteptam ca trebuia sa taie bilet pt toti copiii. i-am zis baietelului sa se strecoare printre copii si sa stea jos. si m-a auzit vorbind ramaneste. ghida de pe bus era romanca. am intrat in vorba cu ea. pt ca era plin sus . terminase relatii internationale. era din bucuresti. ft tanara si isteata. i-am zis ca vrem sa coboram sa luam un bus mai gol. si la plecare ne-a dat un ghid turistic mai deosebit  . am fost si la el escorial la 70 km de madrid.

#10
kassa

kassa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2008
in ce perioada ai fost in Spania?

#11
BIOANA67

BIOANA67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.06.2008
am fost in luna mai anul asta 2008. am ales luna mai  pt ca era mai racoare, am mers si am vizitat si am avut si copilul de 6 ani cu noi. am avut gps. si am aflat de la un spaniol aflat in romania ca in spania exista autostrazi cu plata si fara plata.  am mers spre girona blanes. am dormit o noapte  la blanes. apoi am plecat spre barcelona pe malul marii. am nimerit o vreme c-am ploioasa. la barcelona am ajuns pe la pranz. am stat pana la ora 16 si ne-am plimbat si am cautat si cazari la hoteluri dar erau pline. si ne-am cazat la un camping aproape de barcelona unde am stat ft bine. nu am stat decat 2 zile in barcelona . am plecat mai departe spre taragona unde am fost la parcul de distractii porta ventura. noi am mai vazut si alte 2 parcuri garda land in italia si disney land la paris. si cand am intrat nu era prea frumos. nu era asa curat si cu multe flori dar mai spre sfarsit ne-am mai schimbat impresia si a fost dragut.  apoi am plecat spre valencia .era spre seara ca am stat pana tarziu la parcul de distractii  . si am oprit  aproape de castelon  la un hostel unde am platit 50 euro pt o noapte o camera cu pat pt copil. chiar erau si doua romance care serveau la bar si nu credeau ca suntem in vizita pe acolo. credeau ca muncim. dimineata am plecat la valencia unde am vizitat centrul orasului cu piata centrala unde era si primaria. am vizitat si catedrala lor mare cu un turn in forma octogonala. acolo se gaseste o tipsie care se crede ca e sf gral . am dat 3 euro intrarea toti trei si in pretul asta intra si audioghidul  si muzeul catedralei . apoi am vizitat piata centrala despre care am citit ca ar fi una dintre cele mai mari din europa. ornata cu ceramica specifica zonei. ce m-a impresionat ca in aceasta piata am luat capsuni 2 caserole de 1/2 kg pe care am dat 4 euro. deci 150.000 de lei kg . si spania e tara capsunilor. intradevar erau tare prospete si bune. si vreau sa spun ca nu numai la noi mai sunt nereguli. in toata piata erau cismele dar nu mergeau . adica nu curgea apa. dar am rugat la o caramangerie sa ne spele o caserola de capsuni pt baietel. am fost si pe plaja la valencia unde era ca la mamaia noastra.  apa era rece dar am intrat putin cu picioarele in ea si baietelul s-a jucat cu nisip.
apoi am mers si la madrid. intre valencia si madrid e o autostrada ft buna fara plata .

#12
kassa

kassa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2008

 BIOANA67, on Jul 14 2008, 20:17, said:

am fost in luna mai anul asta 2008. am ales luna mai  pt ca era mai racoare, am mers si am vizitat si am avut si copilul de 6 ani cu noi. am avut gps. si am aflat de la un spaniol aflat in romania ca in spania exista autostrazi cu plata si fara plata.  am mers spre girona blanes. am dormit o noapte  la blanes. apoi am plecat spre barcelona pe malul marii. am nimerit o vreme c-am ploioasa. la barcelona am ajuns pe la pranz. am stat pana la ora 16 si ne-am plimbat si am cautat si cazari la hoteluri dar erau pline. si ne-am cazat la un camping aproape de barcelona unde am stat ft bine. nu am stat decat 2 zile in barcelona . am plecat mai departe spre taragona unde am fost la parcul de distractii porta ventura. noi am mai vazut si alte 2 parcuri garda land in italia si disney land la paris. si cand am intrat nu era prea frumos. nu era asa curat si cu multe flori dar mai spre sfarsit ne-am mai schimbat impresia si a fost dragut.  apoi am plecat spre valencia .era spre seara ca am stat pana tarziu la parcul de distractii  . si am oprit  aproape de castelon  la un hostel unde am platit 50 euro pt o noapte o camera cu pat pt copil. chiar erau si doua romance care serveau la bar si nu credeau ca suntem in vizita pe acolo. credeau ca muncim. dimineata am plecat la valencia unde am vizitat centrul orasului cu piata centrala unde era si primaria. am vizitat si catedrala lor mare cu un turn in forma octogonala. acolo se gaseste o tipsie care se crede ca e sf gral . am dat 3 euro intrarea toti trei si in pretul asta intra si audioghidul  si muzeul catedralei . apoi am vizitat piata centrala despre care am citit ca ar fi una dintre cele mai mari din europa. ornata cu ceramica specifica zonei. ce m-a impresionat ca in aceasta piata am luat capsuni 2 caserole de 1/2 kg pe care am dat 4 euro. deci 150.000 de lei kg . si spania e tara capsunilor. intradevar erau tare prospete si bune. si vreau sa spun ca nu numai la noi mai sunt nereguli. in toata piata erau cismele dar nu mergeau . adica nu curgea apa. dar am rugat la o caramangerie sa ne spele o caserola de capsuni pt baietel. am fost si pe plaja la valencia unde era ca la mamaia noastra.  apa era rece dar am intrat putin cu picioarele in ea si baietelul s-a jucat cu nisip.
apoi am mers si la madrid. intre valencia si madrid e o autostrada ft buna fara plata .

ms oana

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate