Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Monitor LCD HORIZON 2206SW, 22" sau Samsung SyncMaster 205BW

- - - - -
  • Please log in to reply
438 replies to this topic

#415
civic93

civic93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2009
HORIZON 2206sw panel LG = BACKLIGHT BLEEDING ,verificat pe doua Horizon2206sw,acceasi problema.Am avut si un LG de19'' era la fel.Sa fie generala problema,sau pe piata din RO mai putin sensibila,se trimit produse mai proaste calitativ???
[ http://i43.tinypic.com/2e4ya03.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][/img]

#416
alexxveres

alexxveres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 20.01.2007
backlight bleeding la monitoarele cu panel TN este ceva foarte normal. toate sufera de acest fenomen...si eu am acelasi monitor, la fel e...asa ca stai linistit.

Edited by alexxveres, 06 February 2009 - 02:50.


#417
george05

george05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 20.06.2007
Am si eu nevoie de un sfat. M-am hotarat sa cumpar acest monitor, prin comanda online si as vrea daca se poate sa imi recomandati un site (PC Fun, PC Garage, eMag si care or mai fi). Mentionez ca locuiesc in Constanta, daca are vreo importanta.
Multumesc.

#418
alexxveres

alexxveres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 20.01.2007
eu am luat de la pcfun 2 monitoare horizon si au venit safe, asa ca recomand. dar si celalate firme sunt de incredere asa ca poti sa alegi pe care o vrei...

#419
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
eu l-am luat de la pcgarage, prin curier, livrare impecabila.

#420
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Daca ai posibilitatea sa achizitionezi monitorul direct de la vre-o firma din Constanta ar fi cel mai bine pentru ca poti sa-l verifici si paraverifici inainte de a-l plati.Daca nu-ti convine ceva,refuz categoric!!!.In schimb daca il iei prin curier si apar problemele (iti urez sa nu iti apara niciodata),rezolvarea este problematica pentru faptul ca transportul la si de la furnizor intra in obligatiile tale.Daca pretul este mai mare decat cel pe care il au firmele online, putina negociere si se rezolva sigur.

Expertii in PC recomanda ca achizitia de HDD-uri si monitoare sa nu se faca online.Bafta

Edited by adisz, 09 February 2009 - 14:56.


#421
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
cine-s expertii aia in PC?

#422
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostFane, on Feb 9 2009, 15:33, said:

cine-s expertii aia in PC?

Eu nu in nici un caz.Tu la fel nu, pentru ca intrebi de ei.Daca te deranjeaza termenul "expert" inlocuieste-l cu "parere","sfat","opinie",etc.

#423
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
ok, asa mai merge. ;)

#424
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostFane, on Feb 9 2009, 16:29, said:

ok, asa mai merge. ;)


    In ceea ce priveste achizitia unui monitor eu sustin cu tarie ca trebuie achizitionat in mod direct de la magazin,si nu online.Pentru ca aici poti face setarile de imagine,de culori pe care le vrei.Il reglezi dupa cum te taie capul.Si in caz de garantie esti si tu de fata.Or,daca il cumperi online e cam greu sa-i explici telefonic (sau electronic :mess) tipului de la celalat capat al liniei ca pe randul 854,coloana 423 ai o mica pata.pentru ca pur si simplu poate afirma contrariul.Si,repet ceea ce am afirmat mai sus,toate astea se fac pe cheltuiala ta.La un pachet de 10 kg te costa tur/retur cam 60 de lei,suma care poate reprezenta diferenta de achizitie online/direct.Plus manipularea in stil grobian de catre transportator.

#425
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
acu incepi ca vi cu argumente logice, nu ca inainte cu "expertii in PC". :)

#426
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
ce ziceti...asta : http://www.pcgarage....nch-5-ms-black/  sau   http://www.pcgarage....w-22-inch-5-ms/  ?

#427
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
Azi mi-am luat si eu un 2206sw.E ok...deocamdata nu am nici un repros, in afara faptului ca am reusit sa rup un piciorus din placa aia din spate.E nasoala treaba cu asamblarea.Puteti sa-mi spuneti, voi la ce setari tineti monitorul(brightness, contrast si culori)?

#428
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
ce panel ai ?

#429
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
din cate am citit pe net panel LG.toate au panel LG.

#430
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
tipul de panel se vrifica asa:
Se reduce contrastul la 0, se reduce brigets laa 0, se intra in meniu (se apasa butonul MENIU), se tine apasat 5 secunde butonul suorce (al doilea buton dreapta), si apare service meniu (meniu functiun), iar jos la VERSIUN ai o serie de fabricatie

unde nu sunt butoane se face cam asa: Din stand by, info, menu, mute, power

http://forum.chip.ro...ead.php?t=95701

#431
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005

View Postanush, on Apr 28 2009, 09:16, said:

tipul de panel se vrifica asa:
Se reduce contrastul la 0, se reduce brigets laa 0, se intra in meniu (se apasa butonul MENIU), se tine apasat 5 secunde butonul suorce (al doilea buton dreapta), si apare service meniu (meniu functiun), iar jos la VERSIUN ai o serie de fabricatie

unde nu sunt butoane se face cam asa: Din stand by, info, menu, mute, power

http://forum.chip.ro...ead.php?t=95701

eu vb de HORIZON 2206SW

#432
d_mihai

d_mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.09.2008
Salutare!

Doresc sa cumpar un monitor de 24' si am de ales intre 2 monitoare:

1. Dell S2409W Full HD

Contrast:1000:1 Timp de raspuns:4 Tip display:LCD Diagonala:24 inch (60.96cm) Intensitate luminoasa300 Unghi maxim vizibilitate orizontala/verticala (grade):160/170 Dimensiune punct (mm):0,276 mm Rezolutie optima:1920x1080


2. Acer S243HLbmii


Contrast:8000000:1 Timp de raspuns:2 Tip display:LED Diagonala:24 inch (60.96cm) Intensitate luminoasa300 Unghi maxim vizibilitate orizontala/verticala (grade):176/176 Dimensiune punct (mm):0.276 mm Rezolutie optima:1920x1200 Reproducere culori (milioane):16.7M Rata orizontala de refresh (KHz):30 - 80 kHz Rata verticala de refresh (Hz):55 - 75 Hz

Problema mea este urmatoarea:

Modelul Acer S243HLbmii nu l-am gasit pe site-ul producatorului ci doar pe site-uri cu extensie .nl ; .be ; .se ; .no

De asemenea, modelul poate fi vazut pe cel.ro si pe itpromo.ro

Stie cineva ceva legat de acest monitor  Acer S243HLbmii ?

Multumesc anticipat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate