Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Monitor LCD HORIZON 2206SW, 22" sau Samsung SyncMaster 205BW

- - - - -
  • Please log in to reply
438 replies to this topic

#19
lausan

lausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.06.2007

View Postpovesteam, on Jun 19 2007, 23:08, said:

1. ca la orice monitor lcd, nimic mai bun sau mai rau, deci e ok
2. si unghiul de vizionare e ok din orice directie
3. ceatza, etc... nu

singurul lucru de care inca nu m-am prins e... cum sa-l pun pe rezolutia lui (1680x1050)... probabil placa mea video nu suporta rezolutia asta, da' e ok si cu alta rezolutie.
pai nu prea miai raspuns exact . ziceam apar petele de lumina d ela lampi pe fundal negru mai ales la filme pe banda neagra sus si jos mai ales atunci cand in camera este intuneric . mersi

#20
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postpovesteam, on Jun 19 2007, 23:11, said:

am pus driverul pt placa video, si tot nu am rezolutia. placa video e incorporata in placa de baza, si ii zice Intel® 82845G/GL/GE/PE/GV Graphics Controller.
are cineva vreo placa video care-i suporta rezolutia asta? imi poti zice si mie cum se cheama si cam cat costa?
mersi :)
Daca ai placa video integrata , asta nu mai stiu :) probabil ca nu-i prea performanta, daca vrei sa ai rezolutia nativa pt monitorul tau atunci ia-ti o placa video separata(nu neaparat una scumpa) si sigur o sa-ti apara si rezolutia aceia unde vei avea o imagine net superioara fata de rezolutia nenativa pe care o ai  acum.

#21
T3rr0ar3

T3rr0ar3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2006
Eu am montat monitorul prima oara in service la noi ( Forte Systems ... constantenii stiu ei ) . A aparut insa o problema prima oara cand am montat monitorul HORIZON 220SW pe un win xp . Win tinuse minte display ul dinainte si nu voia in nici un fel sa intre in rezolutia respectiva . Chestia pe care am facut-o a fost sa dau remove la driverul monitorului ( device manager / monitors ... stergeti tot ce e la monitoare ) si sa dau un restart , dupa care a mers ok . Pe vista nu am avut deloc aceasta problema , a functionat nativ din prima . Daca nu merge asa , probabil placa video on-board are si ea o problema , si ori mariti cantitatea de ram dedicata ei ori chiar trebuie o placa video separata pe AGP sau PCI-E .

Sfatul meu e sa nu va amagiti ca "merge OK si asa" . Doar in rezolutia nativa ( 1680 x 1050 in cazul asta ) monitorul va afisa imaginea asa cum trebuie , in celalalte rezolutii o va dubla , va deforma scrisul , apare o oarecare umbra , etc . Daca va uitati atent o sa se observe :) .

#22
tudop

tudop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.06.2004
2 intrebari am si eu despre Horizon-ul de 22":
Are conexiune DVI? presupun ca daca are oricum nu vine cu cablu DVI !?

Are difuzoare integrate?

#23
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

View Posttudop, on Jun 26 2007, 21:34, said:

2 intrebari am si eu despre Horizon-ul de 22":
Are conexiune DVI? presupun ca daca are oricum nu vine cu cablu DVI !?

Are difuzoare integrate?


S-a spus si mai inainte si ma repet:
    * Rezolutie maxima:1680x1050/75Hz
    * Unghi vizibilitate vertical:160
    * Unghi vizibilitate orizontal:160
    * Contrast: 800
    * Luminozitate [cd/mp]: 300
    * Timp de raspuns [ms]: 5
    * Certificari:TCO 03
    * DVI Boxe
    * Tv Tunner
    * Telecomanda Black
    * Produs purtator de TIMBRU VERDE
    * Garantie: 36 luni

Vin eu cu intrebarea: se poate sau nu prinde de perete?

#24
Neros

Neros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.06.2007
Si eu mi-am luat Horizon de 22", nu pentru ca e ok la banii astia ci pentru ca nu am gasit nimic mai bun, nici la Samsung nici la LG. Nu exagerez, de vreo juma' de an testez monitoare, in afara de Samsung cu panel PVA (971P) asta a fost cel mai bun la calitatea imaginii. Samsung 971P n-as fi luat pentru ca e de 19", e 5:4, are un timp de raspuns dezastruos si un pret mult mai mare. Cea mai mare problema la majoritatea TFT-urilor este backlight-ul, au tot felul de pete luminoase pe fundal negru. La 2206SW e ok, nu e perfect, dar nu sunt pete, e un backlight constant. Apoi, la testul de gradient a iesit aproape perfect, de aici culorile foarte naturale. La fel, foarte putine TFT-uri stau bine la testul de gradient, de fapt un singur LG am mai gasit care sa se apropie. De rest, contrastul si luminozitatea sunt ok, timpul de raspuns nu prea mai e o problema (decat la Samsung cu PVA). Mai adaugam si garantia de 0 pixeli defecti la cumparare (asta nu a fost un factor pentru mine pentru ca am posibilitatea sa testez inainte :), dar pentru altii conteaza) si rezulta clar un best buy.

Referitor la brand, Horizon a fost locul 4 la vanzari in .ro anul trecut dupa LG, Samsung si Phillips. Pe langa asta, e cam singurul brand (din cate stiu eu) care garanteaza 0 pixeli defecti la cumparare.

#25
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Azi l-am luat si eu..E bestial fratilor! La pretul acesta nici nu puteai visa mai mult! Contrast, stralucire, culoare toate sunt BETON! Luati-l repede daca aveti bani! Nu o sa regretati!

#26
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007

View PostNeros, on Jun 27 2007, 12:25, said:

Referitor la brand, Horizon a fost locul 4 la vanzari in .ro anul trecut dupa LG, Samsung si Phillips.
Tareeeee mult as vrea sa vad si eu topul ala. Pune un link ceva.

Edited by rocky_manro, 29 June 2007 - 16:51.


#27
bogdan_cirstea

bogdan_cirstea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.04.2006
sal

de 3 saptamani am si eu horizoul de 22 de inchi, are culori foarte naturale, specificatiile tehnice de pe cutie sunt :

rez recomandata  1680/1050 @60hz
pannel 8 bit - 16,7 mil culori
luminozitate 300 cd
contrast 800:1
ungi vizibilitate 160/160 v/h
0,282 - dim pixel
baza  si picior de metal - are o stabilitate f buna
vine cu cablu vga, dvi single link, audio ptr boxe si de alimentare.

imaginea este f clara la rez maxima recomandata, fata de un acer al1716 se vede 2 doua ori mai clar iar culorile sunt cat mai naturale in comparatie cu acer sau altele, nu face exces de lumunozitate.

si eu am ales intre un samsung sau lg de 20 si monitorul acesta si nu imi pare rau deloc. spatiul de lucru este f mare. Pacat ca inca nu au scos cei de la horizon monitoare de 24 de inchi, daca exista asa ceva sigur incercam sa il iau pe acela. ce e rau ca de la o distanta de 2 metri si peste de jos se vede un pic mai inchis ma culoare dar nu atat e mult. Eu unul nu regret ca am ales acest monitor.

#28
lausan

lausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.06.2007
e belea monitorul isi merita cu varf si indesat banii + ca da fum la o groaza de monitoare de firma ... singurul lucru cel poti reprosa este unghiul pe verticala de jos in sus ...lucru ce se regaseste la toate lcd-urile binenteles cu tub TN .


sunt un om super multumit de horizont 22"

#29
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Deja cred ca putem face un fan-club HORIZON... :D

#30
Caesar

Caesar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2002
salutare
ma bag si eu in vorba. nu de alta dar tocmai am pus mana pe un horizon 22"
intradevar sunt f multumit. il admir d ecca 1 ora.
multumita voua m'am decis sa'l iau. isi merita banii cu adevarat.
iar culoarea gri pe care o are (monitorul nu imaginea) este f linistitoare.
eu am fundalul pe negru si nu am observat nimic suspect.
astept sa'mi vina si un tv tuner stan alone leadtek sa ma pot bucura pe deplin de el.
apropo, l'a folosit cineva mai multe ore nonstop? credeti ca o sa dea rateuri daca sta cca 8 ore aprins? poate exagerez, dar ma gandesc sa'mi conving sefu' sa ia si la birou unul ca doar stau cam mult cu ochii in ecran.

#31
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

View PostCaesar, on Jul 3 2007, 12:13, said:

salutare
ma bag si eu in vorba. nu de alta dar tocmai am pus mana pe un horizon 22"
intradevar sunt f multumit. il admir d ecca 1 ora.
multumita voua m'am decis sa'l iau. isi merita banii cu adevarat.
iar culoarea gri pe care o are (monitorul nu imaginea) este f linistitoare.
eu am fundalul pe negru si nu am observat nimic suspect.
astept sa'mi vina si un tv tuner stan alone leadtek sa ma pot bucura pe deplin de el.
apropo, l'a folosit cineva mai multe ore nonstop? credeti ca o sa dea rateuri daca sta cca 8 ore aprins? poate exagerez, dar ma gandesc sa'mi conving sefu' sa ia si la birou unul ca doar stau cam mult cu ochii in ecran.


N-are a face...al meu merge non stop cate 10-15-20 de ore pe zi (cu si fara stand by) si nu are nimic (inca:))

#32
b_john

b_john

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.05.2007
Azi l-am primit si eu de la Shopit.
Cu exceptia faptului ca se intuneca imaginea daca te uiti de jos in sus de la distanta (fapt ce s-a ameliorat mult dupa ce am setat brightness la 100%) si se vede sus si jos putina lumina de la lampi totul este ok.
Testat cu Eizo monitor test si Nokia monitor test totul in regula inclusiv geometrie si pixeli defecti/blocati.
Testat in Gothic III si Space force-rogue universe, filme, tv tuner se comporta foarte bine si se vede excelent la rezolutia recomandata 1680/1050/60hz monitorul fiind conectat pe DVI.
Eram hotarat sa-mi iau Samsung 226bw dar dupa ce am citit review-uri,am asteptat 2 luni si am vazut ca pretul in loc sa scada a crescut :am citit opiniile celor de pe forum si m-am hotarat sa risc si sa-l comand.
Acum daca ar trebui sa aleg as face aceeasi alegere fara nici o ezitare.In aproximativ o luna voi mai cumpara un PC si daca raman la aceeasi opinie despre monitorul acesta in mod sigur va fi inclus in viitoarea configuratie.Va multumesc tuturor pentru opiniile exprimate.

Edited by b_john, 07 July 2007 - 17:37.


#33
SpIdErz0r

SpIdErz0r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.03.2006

View Postb_john, on Jul 7 2007, 18:36, said:

Eram hotarat sa-mi iau Samsung 226bw dar dupa ce am citit review-uri,am asteptat 2 luni si am vazut ca pretul in loc sa scada a crescut

Exact aceeasi problema o am si eu . Oscilez intre Samsung (f bun dar cu pret pe masura) si Horizon care acum l'am luat in considerare datorita parerilor celor care au (vazute aici) si a pretului superb . Dar inca nu stiu ce sa fac . Ati avut careva ambele modele pt testare sau stiti diferentele(nu de specificatii) ?

#34
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Pentru monitorul LCD HORIZON 2206SW care este pana la urma TCO adevarat ?

Pe unele site'uri apare TCO'99 pe altele TCO'03 care este realitatea ?

#35
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005
TCO'03

#36
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

View Postb_john, on Jul 7 2007, 18:36, said:

Azi l-am primit si eu de la Shopit.
Cu exceptia faptului ca se intuneca imaginea daca te uiti de jos in sus de la distanta (fapt ce s-a ameliorat mult dupa ce am setat brightness la 100%) si se vede sus si jos putina lumina de la lampi totul este ok.
Testat cu Eizo monitor test si Nokia monitor test totul in regula inclusiv geometrie si pixeli defecti/blocati.
Testat in Gothic III si Space force-rogue universe, filme, tv tuner se comporta foarte bine si se vede excelent la rezolutia recomandata 1680/1050/60hz monitorul fiind conectat pe DVI.
Eram hotarat sa-mi iau Samsung 226bw dar dupa ce am citit review-uri,am asteptat 2 luni si am vazut ca pretul in loc sa scada a crescut :am citit opiniile celor de pe forum si m-am hotarat sa risc si sa-l comand.
Acum daca ar trebui sa aleg as face aceeasi alegere fara nici o ezitare.In aproximativ o luna voi mai cumpara un PC si daca raman la aceeasi opinie despre monitorul acesta in mod sigur va fi inclus in viitoarea configuratie.Va multumesc tuturor pentru opiniile exprimate.

Exact aceeasi dilema am avut si eu (Samsung - Horizon) si nu-mi pare delaoc rau de alegerea facuta...Horizon rulz!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate