Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa construim o casa 2007. Instalatii

- - - - -
  • Please log in to reply
1055 replies to this topic

#1045
deMOD9

deMOD9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.06.2009
Salut,

Ce parere aveti despre utilizarea tevii tip PEX incorporata in sapa pentru transmiterea agentului termic catre radiatoare? Comparativ cu racordurile din cupru sau PPR este mai buna varianta cu PEX?

#1046
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Salutare tuturor,

Sunt in faza de proiectare a unui mic bloc, P+2E cu 3 apartamente pe nivel si am o intrebare referitoare la partea de instalatii, la care nu ma pricep: Am sau nu nevoie de un subsol tehnic pentru partea de alimentare cu apa si canalizare, sau cum se rezolva in parctica aceste probleme, fara subsol si fara a scrifica spatiu de la nivelul parterului?

#1047
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
ce implica o statie de dedurizare pentru 32 de garsoniere ?

#1048
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Pentru cei care stiu, se poate face o estimare de costuri intre cupru vs Pexal? Prin cost inteleg inclusiv fitinguri si montaj, nu numai țeava. Ma refer la  incalzire, nu cred ca se pune problema si pe partea de apa potabila.

#1049
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
pentru un apartament de 2 camere unde trebuie sa fac de la 0 instalatia de incalzire si alimentare cu apa ce imi recomandati sa folosesc:
cupru sau PPR?
care e mai avantajos dpdv al raportului calitate/cost?

Multumesc

#1050
disell

disell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.06.2010
Daca instalatia este aparenta iti recomand sa o faci pe cupru , este rezistent in timp , estetic , emana caldura . singurul dezavantaj pe care il vad eu  ( dar te poti obisnui ) este ca mai face zgomot , adica se aude cand mai trece cate o pietricica sau ceva de genul asta . Deasemenea pretul este un pic mai mare decat cel al PPR ului .
PPR ul este mai ieftin dar este inestetic iar la efectuarea traseului aparent din cauza apei calde se deformeaza ( se onduleaza ) poti sa-l prinzi si din jumate in jumate de metru ca tot se onduleaza . Daca faci instalatia ingropata atunci iti recomand PPR ul , este mai ieftin , rezistenta buna in timp daca nu faci lucrarea cu zugravii ( fara suparare pt zugravi ) .
Concluzia : pt. aparent cupru , pt ingropat PPR .

bafta .

#1051
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

View PostdeMOD9, on 24 octombrie 2012 - 21:22, said:

Salut,

Ce parere aveti despre utilizarea tevii tip PEX incorporata in sapa pentru transmiterea agentului termic catre radiatoare? Comparativ cu racordurile din cupru sau PPR este mai buna varianta cu PEX?
am un amic fost adept al acestei solutii ...dupa ce s-a apucat de spaart cred ca i-a trecut

#1052
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Nu pot sa cred...s-a spart teava aiurea????

#1053
i.bogdan

i.bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2007

View Postalexossul, on 06 februarie 2012 - 16:41, said:

Salutare la toata lumea,
As avea nevoie de cateva sfaturi legate de instalatia electrica pe care trebuie sa o fac in viit apropiat.Mai exact este vorba despre o anexa la curte care contine :
-un hol  
- o baie
-o bucatarie(nu prea mare)
-o camera(living)
Am aplecat urechea in stanga si in dreapta pe ici pe colo,am discutat cu un electrician(din pacate nu la fata locului) si am aflat urmatoarele:
-se pleca din contor pana la panoul ce va fi instalat cu conductor de minim 4mm
-fiecare camera sa aibe cate doua sigurante bipolare ,una pe prize una pt iluminat
-pt prize conductor 2,5mm iar iluminat 1,5
-sigurantele pt ilumiat sa fie de 6A sau 10 A in functie de cate becuri iar pt prize 16 A sau 20-25A pt mai multe prize
-pt prize in  baie necesar siguranta diferentiala la 300 miliamperi
-la bucatrie si baie se trage si fir de impamantare la corpurile de iluminat.
-am invatat cum sa cositoresc firele pt doze(proba practica)

Acum daca ma puteti sfatuii am o serie de intrebari:
1.In tabloul cel nou trebuie sa pun o siguranta generala care sa imi opreasca curentul pe toata anexa? de cati A trebuie sa fie?
2.As vrea ca in baie sa montez 3 prize(cu capac), una pt un boiler una pt masina de spalat si una langa oglinda pt diverse.este ok? ce siguranta mi-ar trebuii sa sustina toate cele 3? este necesar sa trag din tablou circuite separate pt fiecare priza sau este suficient un singur circuit pana in doza(care va fi pe hol nu in baie)iar din doza sa plec la cele 3 prize.
3.Pentru prizele din bucatarie 4-5 prize e suficient un circuit pana in doza iar din doza sa plec la fiecare priza? ce siguranta ar trebuii ,cati A?
4.Este permis ca la prize sa plec" din una in alta"? sau trebuie sa trag conductori separat de la doza pt fiecare priza in parte?
5.Este necesara doza pt corpurile de iluminat daca sunt decat 2 pe camera?
6.Ca tub de protectie este ok "copex" sau tevile din pvc? am inteles ca tevile din pvc le pot curba cu un pistol cu aer cald.curbarea o pot face dupa introducerea conductorilor ? este pericol sa se topeasca izolatia firelor?

Va multumesc anticipat si as aprecia daca v-ati rapii putin timp pentru un ucenic ca mine.!
Daca pleci din contor cu un alt cablu iti recomand minim 6mm.
Ar fi bine sa pui o bobina MSU si un disjunctor diferential - de la schneider- cost aprox. 200 de lei.
Disjunctoarele le poti pune P+N 10A pe circuit de lumina si 16A pe prize.
Nu te chinui sa faci coturi din teava, pentru 50 de bani gasesti gata facute.
a pleca din priza in priza inseamna lucru prost facut. Du-te cu circuit separat, daca poti. daca nu foloseste doze de derivatie.
Nu iti recomand prize in baie. este mediu umed si vei avea probleme in timp, chiar daca vei opta pentru cele cu protectie. E usor sa pui o priza la intrare si sa folosesti cu prelungitor. Pentru boiler, trage un cablu separat pana in spatele lui si vei face legatura pe direct. exista conducte care la incalzire se lipesc pe cablu.(tub termoretractibil)
Doze vei avea nevoie pentru intrerupatoarele de lumina. deci trebuie sa pui pentru lumina intrerupatoarele in doza. In rest la locul de lampa nu trebuie doza. Firele vor iesi direct din teava.
Mai sigur si mai rezistent este tubul pvc ignifugat. Pentru comoditate poti folosi si copex. Ai grije ce copex cumperi. exista copex pe care si un copil mic il taseaza.
In bucatarie, daca pui un cuptor electrice iti trebuie cablu mai gros de 2,5. Poate 4mm
Eu sunt adeptul lucrurilor de calitate, scheneider, legrand, biticino pentru aparatura si pentru conductori _ Iproeb Bistrita. te costa dar o ai pe viata instalatia electrice.
Nu uita de impamantare!

#1054
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Sper sa fie locul potrivit pentru intrebarea mea.
As vrea sa imi fac casa cu 4 camere, parter si etaj, fara demisol, estimez undeva la 6-8-10 persoane in permanenta la care se pot adauga 1-2 copii mici ( 4-7 ani).
Pentru incalzirea locuintei si apa calda m-am gandit la varianta centrala termica pe lemne cu gazeificare (am acces doar la curent), panouri solare, puffer si incalzire prin pardoseala.
E ok varianta asta? Aveti alte propuneri? Ce probleme as putea intampina la varianta la care m-am gandit? Ce probleme as putea intampina la alte variante?
Ce ma intereseaza este sa am costurile de exploatare cat mai mici, chiar daca cele initiale sunt ceva mai mari decat sisteme clasice cu calorifere.

#1055
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 04.07.2007
Urmeaza sa fac extindere de retea la gaz si bransament. Aici costurile imi sunt clare (5400 lei). La fel stiu si cat ar costa centrala (4500 lei). Deja s-au adunat ceva bani, dar pt a-mi face socoteli totale nu stiu exact ce presupune de la poarta si pana la centrala. Adica, contor gaz, teava (aprox 20ml), proiect, manopera (pt teava plus legatul centralei la tevile existente de la cea pe lemne, etc)

#1056
tudor1984

tudor1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.02.2015
Salutare. Am construit o casa noua si am ajuns la punctul de a realiza instalatia sanitara, incalzire de fapt de tot ce are nevoie o casa. Caut  un instalator disponibil pentru inceputul lunii Noiembrie 2016. Mentionez ca locuinta se afla in Falticeni jud. Suceava. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate