Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

folie (anti)solara

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
marbelle

marbelle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.05.2007
Se pare ca dau randament (scad temperatura vara cu 3-7 grade)si as vrea sa pun pe termopane pt intreg apt.dar transparente.Care sunt costurile,cum fac sa fie doar de sezon,si ...ce ma mai sfatuiti?Multumesc.Nu stiu cum sa instalez un ap de aer cdtionat,pt ca am copil mic si nu as risca nici in sufragerie si nici pe hol.Iar in dormitor nici atat(pt copil).

#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
O jardiniera atarnata de pervaz... cu iedera, fasole sau alta planta agatatoare care sa creasa si sa umbreasca fereastra? Intinzi niste fire sau plasa de deasupra ferestrei pana la jardiniera ca sa aibe pe ce sa urce. Iarna ii cad frunzele si lasa lumina sa intre.
Merge si o jardiniera deasupra ferestrei cu plante care sa atarne ca o perdea in exterior. De ex. tomate.

Daca ferestrele sunt orientate strict spre sud merge si o copertina deasupra ferestrei.

Edited by blimpyway, 07 May 2007 - 23:34.


#3
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Folia este superbuna :)
Chiar si cea mai "slaba" in materie de oglinda, tot face o uriasa diferenta.

Costa ~ 15 euro/mp, in fct de firma, model, producator etc.


Eu de aici am pus
http://www.amenajari...ctie-solara.php , insa daca vrei sa "te risti" am vazut in Mobexpert rulouri DIY

#4
hed

hed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 31.08.2005
incearca la www.algernon.ro sau la 3M Romania

cam 15-20 eur mp

#5
marbelle

marbelle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.05.2007
Buna ,daca ati pus: nu ia din lumina ce intra in casa,chiar daca e folie transparenta reflectorizanta?Cat de transparenta este ,e intrebarea?Multumesc.Am un peisaj superb (pe albastru intens) si nu as vrea sa il pierd.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Am zis ca nu ia FOARTE MULT, dar ia.
Exista mai multe modele si culori -> unele filtreaza mai mult, altele mai putin, iar inauntru culoarea oricum se schimba.
Tu decizi :)

Eu am ales nuanta coniac, pt ca deschide camera... o face luminoasa.
Mai sunt: negru/albastru/verde

#7
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Daca nu ai suprafata vitrata foarte mare, poate ca niste jaluzele verticale ar rezolva problema - pentru vremea calduroasa.
Avantajul e ca atunci cind e frig si nu te mai intereseaza sa faci racoare, macar ai lumina ok.

Daca totusi pui, eu am vazut la un coleg cum o punea - pentru ca la suprafete mari e foarte usor sa prinzi bule de aer la mijloc.
Metoda lui era foarte simpla: prepara o solutie de apa cu sapun / sampon si dadea cu ea atit pe geam cit si pe partea cu lipici a foliei. Avantajul e ca odata ce ai pus folia (uda) pe geam, aluneca usor si poti s-o potrivesti cum vrei; nu se lipeste imediat. Dupa ce ai potrivit-o, dai cu o rola, trafalet sau ceva cu care sa indepartezi apa, tai cu un cutter la margini si o lasi sa se usuce. Merge la fix, eu m-am si mirat cum de nu a avut nici o basicuta. Si e foarte usor.
Mi se pare ca zicea ca samponul e mai bun, dar, sa fiu sincer, nu mai tin minte.

Si cea mai buna folie e de la 3M.

Edited by jafo, 16 May 2007 - 14:15.


#8
TheALiEN

TheALiEN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.03.2006
De curiozitate, aceste folii sunt mai mult sau mai putin eficiente decat sticla Low-E? Dar decat sticla reflectorizanta?

#9
sekasewu

sekasewu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.05.2004

 Courage, on May 16 2007, 14:59, said:

Eu am ales nuanta coniac, pt ca deschide camera... o face luminoasa.
Mai sunt: negru/albastru/verde

Cea aleasa de tine impiedica vederea interiorului camerei de catre cei din afara (vecinii de vis-a-vis) ? Fiindca pe langa protectie solară (camera mea e o sauna vara) vreau sa am si un pic de intimitate avand in vedere ca apartamentul meu este pe coltul blocului si fiecare poate vedea in camera / bucataria celuilalt. Mereu jaluzelele trase... m-am cam saturat :)

#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 sekasewu, on May 27 2007, 14:53, said:

Cea aleasa de tine impiedica vederea interiorului camerei de catre cei din afara (vecinii de vis-a-vis) ? Fiindca pe langa protectie solară (camera mea e o sauna vara) vreau sa am si un pic de intimitate avand in vedere ca apartamentul meu este pe coltul blocului si fiecare poate vedea in camera / bucataria celuilalt. Mereu jaluzelele trase... m-am cam saturat :)

Nu si cand lumina din interior e mai puternica decat cea de-afara.

#11
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

 blimpyway, on May 28 2007, 23:22, said:

Nu si cand lumina din interior e mai puternica decat cea de-afara.

Sau can tii geamul deschis :naughty:

#12
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 sekasewu, on May 27 2007, 14:53, said:

Cea aleasa de tine impiedica vederea interiorului camerei de catre cei din afara (vecinii de vis-a-vis) ? Fiindca pe langa protectie solară (camera mea e o sauna vara) vreau sa am si un pic de intimitate avand in vedere ca apartamentul meu este pe coltul blocului si fiecare poate vedea in camera / bucataria celuilalt. Mereu jaluzelele trase... m-am cam saturat :)
o variantă ar fi utilizarea geamului reflexiv. cu el, în timpul zilei opacitatea este 100%. seara însă, când lumina în cameră este aprinsă, se poate vedea din exterior, și atunci jaluzelele pot intra în funcțiune. Întrebare este, cât de la îndemână (cost) este această variantă, sekasewu?

 TheALiEN, on May 16 2007, 19:29, said:

De curiozitate, aceste folii sunt mai mult sau mai putin eficiente decat sticla Low-E? Dar decat sticla reflectorizanta?
foliile se zgârie la ștergere. dacă la suprafața de aderare nu se aplică apă pulverizată, nu se întinde cu lame speciale, va fece bule de aer, cute.
Sticla Low-E este mai eficientă. spre deosebire de ani în urmă cand avea o nuanță fumurie, cea produsă în ziua de astăzi reușește să fie limpede. în +, low contribuie și la o mai bună izolație termică.

Edited by euribiontuL, 14 July 2007 - 12:44.


#13
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut,

Aș dori să știu ce folie antisolară îmi recomandați ? Am găsit pe net mai multe mărci, diferite prețuri, și nu știu pentru ce să optez.

Mulțumesc !

#14
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Nici o noutate din 2007 ?
Am si eu o intrebare.
Unde gasesc 3m Neutral 50?

#15
aviator

aviator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.07.2005
Si in acest contex ce parere aveti de Window Insulator de la 3 m? Eu am termopane simple si nu prea vad in viitorul mediu posibilitatea de a le schimba, folie care se aplica pe geam care sa te ajute sa si pastrezi caldura in interior gen enerlogic 35 sau 70 are un pret indecent ( 150euro/mp).

#16
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
poti sa schimbi doar sticla nu si ramele, si nu e deranj mare.
costa destul de putin.

#17
aviator

aviator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.07.2005
Nu stiu care ar fi avantajul, nu cred ca as castiga semnificativ la izolatie daca schimb doar sticla, as prefera sa strang banii si sa pun tripan. Cu Window Insulator de la 3M ma gandeam ca suplimentez izolatia pe timp de iarna fara costuri prea mari ( cam 5ron/geam/), vreo 2-3 ani pana le schimb.

Edited by aviator, 26 July 2013 - 17:16.


#18
mawbest

mawbest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.04.2011
Are cineva montat o folie de protectie solara montata?
As dori sa montez asa ceva pe geam termopan pe exterior, ma intereseaza ceva reflectorizant(gen birouri)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate