Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Timisoara - Suceava

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
deserto

deserto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.07.2007
din cate am auzit de la camionagii..cluj-regin, este bun numa ca este din placi de beton si cam scutura la inbinari

#20
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Posibil,tinand cont ca la fel e si Gherla-Bistrita.Parca mergeam cu trenul din cauza rosturilor de dilatare si crapaturilor din drumul de beton.
Prin Sibiu-Brasov-Bacau-Roman se ocoleste mult prea mult si cu siguranta nu se castiga timp,fiind aglomerat si plin de radare.

Edited by bolo, 06 May 2008 - 13:39.


#21
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Eu am venit din Suceava pe Tg.Neamt,Piatra Neamt,Bicaz,Lacul Rosu,Gheorgieni,Miercurea,Sighisoara,Medias,Sibiu,Sebes,Simeria veche,Hateg,Otelu,Caransebes,Lugoj,Timisoara.....mi s-a parut bun...mici exceptii in Harghita....iar ca peisaj,no comment!Foarte frumos.

#22
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,180
  • Înscris: 13.07.2005
Tocmai am revenit dintr-un drum "fulger" pe traseul:
Sibiu - Medias - Sighisoara - Balauseri - Sovata - Praid - Gherogheni - Lacu Rosu - Piatra Neamt - Targu Neamt - Suceava - Botosani si retur.

Sa le luam pe portiuni:
- Sibiu - Medias - Sighisoara: relativ bun (adica fara gropi, dar cu portiuni de asfalt mai valurit). Nu foarte aglomerat.
- Sighisoara - Balauseri - Sovata: foarte bun. Destul de aglomerat pana la Balauseri), dar se circula relativ bine.
- Sovata - Praid - Gheorgheni - drum bun spre foarte bun (cu exceptia unor mici portiuni). Destul de liber. Zona foarte frumoasa. Interesat este cum au taiat padurile in zona - s-a lasat o perdea de copaci (5-10 m) langa drum, dar, in spatele ei se vad coastele muntilor efectiv rase ! Trist.
- Gheorgheni - Lacu Rosu - Bicaz: DEZASTRU. Foarte multe gropi - in special in zona Lacu Rosu unde e crater langa crater ! Destul de liber. EXTRAORDINAR de frumos insa. Cu toata calitatea execrabila a asfaltului merita din plin cei cca. 30 km fie si numai prin prisma peisajului. La un moment-dat, cand cobori spre Cheile Bicazului, ai senzatia ca te inghite multele si se insereaza in miezul zilei.
- Bicaz- Piatra Neamt - bun.
O mentiune speciala pentru Piatra Neamt - drumuri excelente si o semnalizare rutiera cum rar am vazut in Romania ! In plus, este si un oras foarte frumos. Merita o vizita.
Piatra Neamt - Targu Neamt - Suceava - drum nici prea-prea nici foarte-foarte. Nu sunt foarte multe gropi, dar asfaltul este valurit si crapat. Aglomeratie medie.
Suceava - Botosani: drum bunicel, dar aglomerat.

#23
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Eu am facut varianta I,cu exceptia ca nu am mers Oradea,ci prin Cluj,apoi Sighet si am coborat prin Borsa,Pasul Prislop si mai departe catre Suceava....deci ti-as recomanda prima varianta.
Campulung -Vatra e dezastru....fereste=te!
Si daca iei varianta III,accepa modificarea data de marr.....prin Gheorghieni-Piatra-Tg,Neamt-Suceava....

#24
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,180
  • Înscris: 13.07.2005
Referitor la cele spuse mai sus - reproduc mai jos un post de pe alt topic (la subiect, este probabil traseul Balauseri - Sovata - Praid - Gheorgheni - Lacu Rosu - Bicaz - Piatra Neamt - Targu Neamt - Falticeni - Suceava)

Tocmai am revenit dintr-un drum "fulger" pe traseul:
Sibiu - Medias - Sighisoara - Balauseri - Sovata - Praid - Gherogheni - Lacu Rosu - Piatra Neamt - Targu Neamt - Suceava - Botosani si retur.

Sa le luam pe portiuni:
- Sibiu - Medias - Sighisoara: relativ bun (adica fara gropi, dar cu portiuni de asfalt mai valurit). Nu foarte aglomerat.
- Sighisoara - Balauseri - Sovata: foarte bun. Destul de aglomerat pana la Balauseri), dar se circula relativ bine.
- Sovata - Praid - Gheorgheni - drum bun spre foarte bun (cu exceptia unor mici portiuni). Destul de liber. Zona foarte frumoasa. Interesat este cum au taiat padurile in zona - s-a lasat o perdea de copaci (5-10 m) langa drum, dar, in spatele ei se vad coastele muntilor efectiv rase ! Trist.
- Gheorgheni - Lacu Rosu - Bicaz: DEZASTRU. Foarte multe gropi - in special in zona Lacu Rosu unde e crater langa crater ! Destul de liber. EXTRAORDINAR de frumos insa. Cu toata calitatea execrabila a asfaltului merita din plin cei cca. 30 km fie si numai prin prisma peisajului. La un moment-dat, cand cobori spre Cheile Bicazului, ai senzatia ca te inghite multele si se insereaza in miezul zilei.
- Bicaz- Piatra Neamt - bun.
O mentiune speciala pentru Piatra Neamt - drumuri excelente si o semnalizare rutiera cum rar am vazut in Romania ! In plus, este si un oras foarte frumos. Merita o vizita.
Piatra Neamt - Targu Neamt - Suceava - drum nici prea-prea nici foarte-foarte. Nu sunt foarte multe gropi, dar asfaltul este valurit si crapat. Aglomeratie medie.
Suceava - Botosani: drum bunicel, dar aglomerat.


#25
deserto

deserto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.07.2007
ok...

am parcurs traseul TM-SV si m-am intors cu bine...va multumesc pentru sfaturi, adevarul este ca au fost foarte utile...drumul ales a fost foarte bun.

Drumul dus adica Timisoara - Suceava l-am deviat putin pentru ca era blocat din cauza unui accident pe DN 13 intre Sighisoara si Balauseri; insa inpotriva temerilor mele am gasit o alternativa buna cu drum foarte bun; mai exact asa a aratat traseul complet:

Timisoara - Arad - Deva - Sibiu - Sighisoara - Cristuru Secuiesc - Odorheiu Secuiesc - Praid - Gheorgheni - Toplita - Poiana Largului - Targu Neamt - Falticeni - Suceava

Distanta: 790km
Durata totala: 13 ore
Opriri: ~45 min
Am condus noaptea

Drumul intors, fiindca l-am facut ziua am ales sa merg pe la Cheile Bicazului avand in vedere frumusetile locului:

Suceava - Falticeni - Targu Neamt - Piatra Neamt - Bicaz - Gheorgheni - Praid - Sovata - Sighisoara - Medias - Sibiu - Deva - Arad - Timisoara

Distanta: 760km
Durata Totala: 16 ore
Opriri: ~ 4 ore


+ "Plusuri"

+ Starea drumului: buna
+ Asfaltul este foarte bun intre localitatile:
           Arad - Deva - Sibiu - Medias - Sighisoara
           Sighisoara - Vanatori
           Cristuru Secuiesc - Mugeni - Odorheiu Secuiesc - Praid - Gheorgheni - Toplita
           Falticeni - Suceava
           Sighisoara - Sovata - Praid

          
+ Zonele cu gropi sunt marcate prin indicatoare de reducere a vitezei


          
- "Minusuri" si Atentionari

- Drum in lucru:
        Timisoara - Arad   se circula insa fara probleme fiind decopertat deocamdata
        Toplita - Borsec - Poiana Largului     se lucraza la poduri iar inainte de podul peste lac este o portiune de 5 km drum rau in rest asfalt ok
        Bicaz - Gheorgheni: ceva portiuni cu gropi si decopertari  insa nu am avut probleme

- Pe serpendine cam lipsesc parapetii

- Semnalizarea drumului este neterminata intre localitatile Zam - Deva; nu prea sunt semne de circulatie iar benzile nu sunt marcate !!! atentie daca alegeti sa conduceti pe timp de noapte, drumul fiind negru aproape ca nu il vezi

-!- Radare: Nu am prea prins radare decat in localitatea Straja de pe DN 15 'Piatra Neamt - Bicaz' iar detectorul si-a facut treaba si m-a anuntat, folosesc un Beltronics Vector 965


Stau la dispozitie pentru alte detalii

Sanatate si sa auzim numai de bine

Edited by deserto, 20 May 2008 - 12:07.


#26
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Revin si eu cu impresii dupa un drum pe ruta Timisoara-Falticeni

Tur: Timisoara-Arad-Oradea-Cluj-Reghin-Toplita-Borsec-Poiana Largului-Targu Neamt-Falticeni
Distanta:640km
Durata:10,5 ore,condus noaptea intre 19 si 05:30
Opriri:20min
Carosabil ud 60%+ploi 50%
Trafic,tinand cont de ore:moderat pana la Cluj,lejer si foarte lejer restul
Starea drumurilor,pe o scara de la 1-10

Timisoara-Arad -   9  ,se lucreaza la decopertarea asfaltului si la aplicarea altui strat nou
Arad-Oradea     -   8  drum ok,cam peticit si multe denivelari
Oradea - Cluj    -   9,5  impecabil,de-ar fi toate asa...
Cluj-Reghin       -   7    drum ok,peticit si denivelat,putine gropi
Reghin-Toplita   -   6.5    s-a lucrat si inca se lucreaza cu plombare la nenumaratele cratere,e denivelat,fara marcaje.In Toplita ~20km nu s-a lucrat nimic
Toplita-Poiana Largului - 9 impecabil
Poiana lArgului -Tg Neamt -8.5 foarte bun cu exceptia Pasului Petru Voda care e distrut de tot atat urcare cat s coborare ~5km
Tg Neamt-Vadu Moldovei DN15C -8 fara gropi,putin denivelat
Vadu
Vadu Moldovei-Falticeni   E85 -9 impecabil

Retur,traseu de duminica
Falticeni-Tg Neamt-Piatra Neamt-Cheile Bicazului-Sighisoara-Medias-Blaj-Teius-Alba Iulia-Deva-Lugoj-Timisoara
Distanta:635km
Durata:14 ore,8-22:00
Opriri:3.5 ore
Carosabil uscat
Starea drumurilor
Falticeni -Tg neamt   - vezi mai sus
Tg Neamt-Piatra NEamt -8 fara gropi,putin denivelat,se lucreaza in cateva portiuni
Piatra Neamt-Gheorghieni -7.5 putine gropi,putin denivelat de la plombari
Ghorghieni-Balauseri -9 impecabil
Balauseri -Sighisoara -9.5
Sighisoara-Medias-Copsa Mica -8.5
Copsa MIca-Teius-  DN14B -7  denivelat,peticit,portiuni din placi de beton,putine gropi
Teius-Alba-Sebes-Deva-Sacamas  -9 se lucreaza laintrarea in Orastie unde se circula greu,coloana de 3-4 km
Sacamas-Lugoj - 7  gropi mai putine ca inainte ,denivelat
Lugoj -timisoara 7  alternanta drum foarte bun cu cratere,multe denivelari,valurit

Concluzia mea:nu exista nicio ruta rapida si cu drum bun pentru deplasari in acea zona.

Edited by bolo, 09 June 2008 - 10:51.


#27
claustro

claustro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2009
sorry pentru reinvierea thread-ului. poate o mai fi cineva interesat despre cum e drumul de le timisoara catre botosani

eu am urmat traseul:
timisoara-lipova-deva-sebes-albaiulia-aiud-turda-clujnapoca-apahida-gherla-dej-beclean-bistrita-livezile-vatradornei-campulungmoldovenes-gurahumorului-suceava-botosani

la intors am abordat acelasi traseu, dar, facand si oprire peste noapte in cluj, am tinut mortis sa merg si pe autostrada minunata si m-am abatut pe la gilau. am prins autostrada libera, depasind la un moment dat masina de politie cu vreo 150km/h, dar n-a carait nimeni nimic

de la tm la lipova (prin dumbravita) ultimii 15 km sunt mai modesti, drum valurit, in rest drum neted, full throttle :)
lipova-deva-sebes-albaiulia-aiud-turda-clujnapoca-apahida-gherla-dej-beclean-bistrita-livezile-vatradornei la fel, drum neted, foarte bun, pedal2dafloor :)

suceava e cam jalnic prin oras. drumul prin judet e cat de cat bun, un pic valurit.
drumul in judetul botosani e modest. eu am mers incolo luni dupa pasti si a avut si ceva gropi. cand m-am intors vinerea in aceeasi saptamana era mai reparat. dar tot valurit.

in total am facut la dus 725km in 11h22min. am ales acest drum chiar daca e ceva mai lung, pentru ca e aproape 90% excelent. mi s-a parut ca merita cei 15km de drum mai slab inainte de lipova. iar in moldova, despre ruta brasov-botosani mi-au povestit oamenii ca si-au faramat jentile zilele astea.

hope it helps. toace cele bune

#28
Lance2k

Lance2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.09.2004
Salut Claustro,ai nimerit cu traseul ca asta cautam sa aflu si eu timisoara-botosani

nu era ok si portiunea timisoara-lugoj-faget-deva ? in rest zici ca e in regula drumul pana la botosani?
timpul ala de 11h e cu pauze sau e alergat? mersi de informatii.



View Postclaustro, on 12th April 2010, 01:59, said:

sorry pentru reinvierea thread-ului. poate o mai fi cineva interesat despre cum e drumul de le timisoara catre botosani

eu am urmat traseul:
timisoara-lipova-deva-sebes-albaiulia-aiud-turda-clujnapoca-apahida-gherla-dej-beclean-bistrita-livezile-vatradornei-campulungmoldovenes-gurahumorului-suceava-botosani

la intors am abordat acelasi traseu, dar, facand si oprire peste noapte in cluj, am tinut mortis sa merg si pe autostrada minunata si m-am abatut pe la gilau. am prins autostrada libera, depasind la un moment dat masina de politie cu vreo 150km/h, dar n-a carait nimeni nimic

de la tm la lipova (prin dumbravita) ultimii 15 km sunt mai modesti, drum valurit, in rest drum neted, full throttle :)
lipova-deva-sebes-albaiulia-aiud-turda-clujnapoca-apahida-gherla-dej-beclean-bistrita-livezile-vatradornei la fel, drum neted, foarte bun, pedal2dafloor :)

suceava e cam jalnic prin oras. drumul prin judet e cat de cat bun, un pic valurit.
drumul in judetul botosani e modest. eu am mers incolo luni dupa pasti si a avut si ceva gropi. cand m-am intors vinerea in aceeasi saptamana era mai reparat. dar tot valurit.

in total am facut la dus 725km in 11h22min. am ales acest drum chiar daca e ceva mai lung, pentru ca e aproape 90% excelent. mi s-a parut ca merita cei 15km de drum mai slab inainte de lipova. iar in moldova, despre ruta brasov-botosani mi-au povestit oamenii ca si-au faramat jentile zilele astea.

hope it helps. toace cele bune


#29
efarmabios

efarmabios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.04.2007
Salut!
Voi face si eu in vara asta traseul: Arad-Targu Neamt.
Care varianta este cu mai putine gropi (cu mai putine denivelari):
1. Targu Mures-Reghin-Toplita-Borsec-Targu Neamt
2. Targu Mures-Sovata-Gheorgheni-Bicaz-Targu Neamt?

Ce stiti?
A fost cineva in ultimul timp (luna mai, iunie 2010), pe vreunul din traseele de mai sus?

#30
gigiman

gigiman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.02.2007
va rog sa imi spune-ti si mie starea drumului Sovata-Gheorgheni-Lacul Rosu-Bicaz. Multumesc!

#31
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008
Nu deschid alt topic, ma folosesc de acesta. Am nevoie urgent de informatii despre o ruta buna si starea drumurilor. Trebuie sa merg la Vatra Dornei din Timisoara.
Am cauta pe Google Maps si am primit ca traseu :
Timisoara -> Lugoj -> Faget -> Deva -> Sebes -> Alba Iulia -> Blaj -> Tarnaveani -> Sovata -> Joseni -> Toplita -> Vatra Dornei, 539KM, ~8ore.

Un alt traseu, indicat de un amic e asa:
Timisoara -> Arad -> Oradea -> Cluj Napoca -> Dej -> Beclean -> Bistrita -> Vatra Dornei, 567KM, ~9 1/2 ore.
Nu am mai fost pana acum in zona Vatra Dornei (Suceava).
Am fost anul trecut in noiembrie la Simleu Silvaniei pe traseul Timisoara, Arad, Oradea, Simleul Silvaniei, iar drumul intre Arad si Oradea a fost dezastros. Se lucra pe tot acest segment, multa mizerie, praf, treficul se desfarura greu...
Multumesc pentru ajutor.

Edited by BlackDay, 15 July 2010 - 18:31.


#32
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Varianta a doua e cea mai buna din punct de vedere al drumului.
Prin Toplita e rau tare.

#33
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008
Multumesc pentru informatii.
Cred ca am sa urmez urmatorul traseu :
Timisoara -> Lugoj -> Faget -> Deva -> Sebes -> Alba Iulia -> Gherla -> Dej -> Beclean -> Bistrita -> Prundu Bargaului -> Vatra Dornei. 549KM, ~10 ore.

#34
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Voi merge de la Iasi la Timisoara in cateva saptamani. Traseul pe care intentionez sa il urmez e: Iasi - Brasov - Sibiu -Timisoara.
Tin minte ca am citit cu cateva luni in urma despre niste reparatii la drumurile din Deva, si ca se recomanda o ruta ocolitoare.

Daca ati facut recent traseul Sibiu - Timisoara, care e ruta pe care mi-o recomandati?

Voi pleca dimineata din Iasi, si sper sa ajung seara in Timisoara.

#35
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
eu zic ca prin arad

#36
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008

View PostBlackDay, on 15th July 2010, 22:30, said:

Multumesc pentru informatii.
Cred ca am sa urmez urmatorul traseu :
Timisoara -> Lugoj -> Faget -> Deva -> Sebes -> Alba Iulia -> Gherla -> Dej -> Beclean -> Bistrita -> Prundu Bargaului -> Vatra Dornei. 549KM, ~10 ore.
Am facut ieri 16-27-2010 acest traseu si este OK drumul.
La portiunea Lugoj - Faget - Sacamas (Ilia) s-a lucrat foarte mult la portiunea din Timis, Lugoj - Faget - Margian - Cosevita. S-a turnat mult asfalt nou si s-a imbunatatit foarte mult starea drumului. Inca se mai turna asfalt ieri.
Recomand ruta.

Probleme cu drumul am avut la intrare in Deva dinspre Ilia pana la Gara din Deva. Se lucreaza la drum si se ciurcula pe un singur fir pe sens. Este o portiune de 2-4KM pe care se circula in viteza a II-a , a III-a.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate