Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

De ce preturile astea in RO ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Salutare.
Dupa cum spune si titlul - de ce credeti ca sunt preturile astea (mari adica) la Mac-uri aici, pe meleagurile noastre ? Ma refer si la produse noi, si la seconduri.
De ex. am sunat vineri la un super centru din Bucuresti sa intreb si eu, asa din curiozitate cat este un Power G4 (care nu mai e asa o mare noutate). MI-au zis ca nu mai au decat unul, acela Single 1,25 care este la pretul de 1715 Euro!!! Dar sa stau linistit..ca este o super-oferta! Daca le aduc vechiul PC sau Power functional imi scad 150 Euro! Wow..Va dati seama..
Daca ne uitam pe site-ul Apple acelasi computer e 1300USD.(taxe incluse). Plus ca e disponibil in rate (28USD/luna).PLus alte rebate-uri...
De seconduri ce sa mai vorbim..daca intrebi de un amarat de iMac 300 sa zicem iti dau un pret mai mare decat unul nou 15inch 1Ghz.
Eu inteleg ca aici nu e US si ca se platesc taxe si altele, dar totusi...mai bine ti-l iei din US si ti-l aduca cineva. Pe mine m-au cam scarbit toti 'dealerii' astia care de care mai 'super mac centre' sau 'authorized apple' nu mai stiu ce. Plus ca nu prea au habar (nici macar la modelele astea noi ca de cele mai vechi ce sa mai vorbim...)

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
e cam naspa cu preturile...

prima sursa pentru rominia e ungaria, deci:

pretul la unguri + vama + transport + comisioane de firma + ..... etc = pretul la rominache....

da' nu fii suparat de asta / ambasadorul canadei a declarat in ziare ca desi salariile la canadieni sunt in medie de 10 ori cit in romania, la cit costa casele in romania, canadienii nu ar cumpara....  ar fi mult prea scumpe

:-))

#3
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Apple vinde mai scump in toata Europa.

La MacGallery Single G4-ul e ~ 1500 de Euro (inainte de discount), fara TVA. In Germania, acelasi produs e ~ 1200 de Euro (fara TVA).

Deci diferenta nu e chiar asa de ingrozitoare, mai ales tinand cont cate 2-3 Mac-uri se vand pe luna la noi si cate 2-3 sute se vand pe luna in Germania...

Salutari,
Andrei

#4
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Eu sunt pe cale sa-mi cumpar un PowerMac G5 si ma doare sufletul si buzunarul cand stiu ca trebuie sa platesc aproape $4000 pe o configuratie care in US costa sub $3000. Am incercat sa comand online de la niste magazine din US insa mi-au zis ca nu au voie sa exporte produse Apple (desi trimit in Romania orice altceva, no problem). Cu tot cu TVA in vama ma ajungea mai ieftin decat de la orice dealer din RO.

Faza este ca in toata Europa preturile sunt mai mari decat in US si din cate am vazut sunt mai mari si decat la noi. In general vad ca se echivaleaza 1:1 pretul in USD cu cel in Euro, asa ca $2500 devine EUR2500... Din cate stiu eu pentru tehnica de calcul firmele nu platesc nici o taxa vamala.

Partea nasoala cu comanda din strainatate este ca nu prea mai beneficiezi de garantie, iar in cazul unui produs care costa cat costa este important sa ai suport tehnic de calitate. Mai ales ca pe forum la apple.com am vazut niste thread-uri care m-au facut sa-mi aman momentul cumpararii... se pare ca sunt oarece probleme tehnice destul de grave cu multe G5-uri...

#5
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
da, sunt cam acre :-)))

#6
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Am ocazia sa-mi iau din US un G5 destul de ieftin...
Intrebarile sunt :
- Sa-l iau pe firma ? AM inteles ca sunt scutit de taze vamale ? Pe pers. fizica nu sunt scutit sau cum ? (Exceptand ca pe firma imi scot TVA-ul, mai sunt alte avantaje fata de pers.fizica ? EU stiu...stat mai putin in vama etc )
- Ce alte taxe mai platesc in vama ? Il ridic eu ?
- CU ce NAIBA sa il transport ? UPS / FEDEX / US Post ?

Va rog sfatuiti-ma...daca se poate din experiente personale, nu din datul cu presupusul

Va multumesc.

#7
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Ti-l cumpara cineva de acolo si ti-l trimite, sau il comanzi tu online?

#8
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

Quote

Originally posted by alex_rom007
- Sa-l iau pe firma ? AM inteles ca sunt scutit de taze vamale ? Pe pers. fizica nu sunt scutit sau cum ? (Exceptand ca pe firma imi scot TVA-ul, mai sunt alte avantaje fata de pers.fizica ? EU stiu...stat mai putin in vama etc )

Da, ai avantajul ca iti calculeaza valoarea TVA-ului pe baza facturii atasate si nu pe baza nomenclatorului vamal. Ma rog, nu e mare branza, pentru ca in cazul G5-ului, tot cam pe acolo iesi.

Quote

Originally posted by alex_rom007
- Ce alte taxe mai platesc in vama ? Il ridic eu ?

Daca doresti, iti angajezi un comisionar vamal, care sa-ti faca formalitatile mai repede. Evident, pe dansul il platesti.

Quote

- CU ce NAIBA sa il transport ? UPS / FEDEX / US Post ?


US Post renteaza doar pentru colete mici imho, altfel cand trebuie sa trimiti lucruri mari nu mai e asa de avantajos. FedEx sucks. Eu as zice UPS, evident cu asigurare declarata pe valoarea coletului. Nu stiu exact cat e greutatea + dimensiunea, dar cred ca o sa te coste undeva intre $200 si $300 shipping-ul la modul delivery intr-o saptamana.

Sa-l examinezi cu atentie cand il primesti si sa citesti cu grija in locul de unde il cumperi daca este sarcina lor sa inregistreze o plangere la UPS in caz de stricaciuni sau daca asta cade in sarcina ta.

Salutari,
Andrei

P.S.: Sunt curios cine iti vinde oficial pe firma cu shipping international un G5. Apple nu permite acest lucru. Daca poti sa ne dai un link, iti ramanem datori.

#9
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
te aventurezi...

cumpara-l pe firma, de aici, din romania - ai mai putina bataie de cap si garantie, eventual si service (daca nu te pricepi si crezi ca ai nevoie)
din experienta mea, cei de la gruptransilvae sunt ok

bafta

#10
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

Quote

Originally posted by dacu'burebista

din experienta mea, cei de la gruptransilvae sunt ok

bafta [/B]


Ca tot veni vorba... cum sunt cei de la MacGallery? ceva experiente cu ei?

#11
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
cam naspa

a trebuit sa ma duc cu revista MacWorld la ei sa le arat ca nu le cer ceva inventat de mine, de care ei nu averau habar....
si erau chestii marunte, de conectica (cabluri, adaptoare etc)

in cursul anilor, am cumparat (pentru diverse firme prin care am trecut) aproape 30 de mac-uri / cred ca mai mult de 20 le-am luat de la gt

si sunt si mai scumpi cei de la MacGallery

verifica shi tu

#12
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Iau G5-u de pe Ebay.. de la o persoana fizica.
Persoana respectiva accepta orice varianta de transport propusa de mine. Am incercat Fedex , UPS , DHL. Cel mai ieftin parca era UPS (cam 400$). Interesant e ca USPS (Posta US) e cea mai ieftina - dar ieftina rau (79$). E adevarat ca si dureaza 4-6 weeks, dar asta nu ma deranjeaza.

Crede-ma ca la pretul la care il iau, nu merita sa imi iau din RO nimic! CU tot cu garantie cu tot.
Imi poate spune cineva la cat se ridica vama ? E un procent ? Se ia taxa vamala ? Stiam ca sunt scutite produsele IT...

#13
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Platesti TVA (19%). Daca persoana respectiva iti poate da factura, atunci platesti TVA-ul aferent facturii, daca nu, atunci platesti TVA pe valoarea din nomenclator (probabil ca o sa-l incadreze la cel mai scump PC, ~ 3200 de Euro).

In privinta tarifului USPS, esti sigur ca ai inclus si asigurarea pe valoare in costul respectiv (nu e mare, dar sunt vreo $30-$40 in plus)?

Salutari,
Andrei

#14
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

Quote

Originally posted by alex_rom007
Iau G5-u de pe Ebay.. de la o persoana fizica.
Persoana respectiva accepta orice varianta de transport propusa de mine. Am incercat Fedex , UPS , DHL. Cel mai ieftin parca era UPS (cam 400$). Interesant e ca USPS (Posta US) e cea mai ieftina - dar ieftina rau (79$). E adevarat ca si dureaza 4-6 weeks, dar asta nu ma deranjeaza.

Crede-ma ca la pretul la care il iau, nu merita sa imi iau din RO nimic! CU tot cu garantie cu tot.
Imi poate spune cineva la cat se ridica vama ? E un procent ? Se ia taxa vamala ? Stiam ca sunt scutite produsele IT...

Fii atent cu G5-urile de pe Ebay... cu cat e mai mare diferenta dintre pretul in magazin si pretul vanzatorului de pe Ebay, cu atat mai mare e probabilitatea sa fie tzeapa. Tocmai am citit pe forum la apple.com niste chestii legate de asta, vezi aici:
http://[email protected]

#15
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Status Update :
L-am cumparat, adica pers. de la care l-am cumparat l-a trimis unui prieten de-al meu din State, prieten care i-a si platit. Mi s-a parut cel mai 'risk free'.
Acum voi ce ziceti...cu shippingu...USPS e 80$ pana aici ! Si cica pt cativa $ in plus ti-l si asigura...(mi se pare greu de crezut, dar in fine). Poate imi ajunge bucati..
SI voi ziceti sa merg pe pers. juridica? Dar daca de ex. omu ala ataseaza o factura cu valoarea de 100$ ? platesc doar TVA la 100$ ? (NU ca as face asa ceva...Fereasca-ma... dar doar asa informativ)  :OK:

Cum spuneam si altcuiva, sper sa deschid un thread cu titlul 'G5 de pe eBay ! E POSIBIL !'. Asta in '4-6 weeks' .

NUmai bine.

#16
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Nu, daca factura are o valoare nejustificat de mica, vamesul are posibilitatea sa o dea la o parte si sa considere tot valoarea din Tariful Vamal de Import, ca pentru persoane fizice.

Succes cu transportul, sa speram ca iti ajunge totul intreg si fara probleme.

Salutari,
Andrei

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate