Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Care e drumul optim dintre Podul Constanta si iesirea spre A2?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Cel putin o data pe luna, in ultimele luni, am facut drumul Targoviste-Constanta, si preferand autostrada A2 in locul vechii rute Targoviste-Pitesti-Urziceni-Slobozia-Constanta, am decis sa o iau prin Bucuresti, sa ies in Autostrada Soarelui. Centura nu o iau in calcul, pentru ca e groaznica, poti sta cu orele pe loc, nu are rost.
Ideea e ca intru in Bucuresti pe la Podul Constanta si trebuie sa ajung la iesirea spre Policolor. Eu stiu Bucurestiul binisor, la nivel de artere principale, insa pentru un traseu optim as avea nevoie de opinia cuiva care cunoaste f bine Buc. Prima ruta pe care am ales-o a fost urmatoarea:
Podul Constanta-Grivita, Titulescu, pasaj Victoriei, Stefan cel Mare, pasaj Obor, pasaj Muncii, apoi la McDonalds-ul din Dristor fac stanga pe Camil Ressu si apoi pe Th. Pallady si am iesit in Autostrada A2. Problema e ca ocolesc cam mult, traseul deviaza cam spre nord-est.

Intrebarea: care ar fi traseul optim? optim in sensul nu neaparat ca si km, optim ca timp.

Un drum mai "de-a dreptul", ar fi pe Splai, apoi pe Unirii dar acolo sunt sanse f mari de blocaje, parca mai mari ca pe Stefan cel Mare...

So, astept propuneri :)

Edited by sorente, 05 May 2007 - 19:53.


#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
depinde la ce ora ajungi. INSA un traseu usor ar fi:

Podul Constanta -> iesi de pe Grivita, faci stanga , pe 1 Mai, la semafor, imediat ce iesi de sub pod --> Piata Victoriei --> Calea Victoriei pana in capat--> stanga pe Splai --> mergi pe Splai (pe malul Dambovitei) pana iesi in centura (intre timp iesi deja din Bucuresti, si drumul e ok de la Calea Vacaresti incolo, de la targul Vitan iesi, si mergi cu 90-100 fara probleme) --> faci stanga pe centura si dreapta imediat, prin dreapta Lukoil-ului (atentie sa nu urci pe pod la Catelu) --> dupa ~ 800 m faci dreapta pe trefla si iesi in A2.

Nu te speria de aproape un km facut pe centura, nu am prins niciodata trafic jam ACOLO, in portiunea aia ... De obicei o iau pe centura la traseul dat, insa evit o portiune buna din centura prin exterior ( (Bolintin Deal cateodata -) Ciorogarla - Davari - Domnesti - Clinceni - Bragadiru - (eventula Jilava - Magurele) - iesi in centura undeva pe la Giurgiului sau mai departe :) ).

N-ai treaba cu Policolor, e mai complicat si - daca nu stii Bucuestiul bine - risti sa ramai infundat in trafic. Asa scapi si de Dristor - Grigorescu - Ozana, scapi de acel mic ocol si traficul criminal de pe Stefan si Bravu, si iesi in A2 deja la km. 11 - 12!

Sper sa ajute! ;)

Succes!


PS: daca mai vrei, iti mai dau si alte trasee / alte repere pe traseul prezentat.


LE: si ceva route planning in imagini si date (n-am mai setat si costurile):

Asta e ce a sugerat programul:

Quote

SUMMARY COMPUTER

Driving distance:  20,4 kilometres
Trip duration:  27 minutes
Driving time:  27 minutes
Cost:  75,11 lei

Attached File  el.gif   180.08K   179 downloads


Si asta ce am sugerat eu:


Quote

SUMMARY Tyby

Driving distance:  21,5 kilometres
Trip duration:  32 minutes
Driving time:  32 minutes
Cost:  76,15 lei

Attached File  eu.gif   178.78K   117 downloads

Edited by Tyby, 05 May 2007 - 22:59.


#3
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
pe 1 mai e cam aglomerat iar la piata victoriei e groaznic. cred ca e mai bine sa o iei pe kiseleff

adica: pod constanta - 1 mai - stanga la domenii - dreapta pe bulevardul marasti - la intersectie tot inainte -...- intrii pe kisseleff si tot inainte pe calea victoriei - s.a.m.d

Attached Files



#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

View Postbrebe85, on May 5 2007, 23:47, said:

pe 1 mai e cam aglomerat iar la piata victoriei e groaznic. cred ca e mai bine sa o iei pe kiseleff

adica: pod constanta - 1 mai - stanga la domenii - dreapta pe bulevardul marasti - la intersectie tot inainte -...- intrii pe kisseleff si tot inainte pe calea victoriei - s.a.m.d

si cam asta e ce zice Brebe (fara Marasti, ca nu am reusit sa-l conving (route planneru') si nici nu cred ca e diferenta mare:


Attached File  brebe.gif   178.7K   105 downloads


Quote

SUMMARY Brebe

Driving distance:  22,0 kilometres
Trip duration:  32 minutes
Driving time:  32 minutes
Cost:  78,13 lei


#5
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View PostTyby, on May 6 2007, 00:09, said:

si cam asta e ce zice Brebe (fara Marasti, ca nu am reusit sa-l conving (route planneru') si nici nu cred ca e diferenta mare:
Attachment brebe.gif

eu de obicei gaseam mai liber pe marasti decat direct spre arc :)

#6
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Din pacate, dupa Vitan, pe malul Dambovitei am prins destul de aglomerat, apoi e un stop nenorocit unde stai ceva timp, oricum solutia e mult mai buna decat cea cu Stefan cel Mare.
Pare misto si traseul ales de Route Planner, sa ies direct in Calea Victoriei, fara a mai trece prin Piata Victoriei.
Merci :coolspeak:

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
dupa vitan prinzi rar aglomerat (nu am prins niciodata, si merg frecvent), mai degraba inainte, sambata si duminica, ca-i nebuneala la targ.

Drumul cu iesire pe Grivita este interesant, insa te omoara portiunea Basarab - Gara - Calea Victoriei ... ziua e omor :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate