Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Muzica veche vs. Muzica noua

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
---CLAU---

---CLAU---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 11.06.2007
MUZICA VECHE...e cea mai buna (bineinteles din punctul meu de vedere)!  Scorpions...Queen... Pink Floyd...Deep Purple...dar si romanesti gen Pasarea Colibri, Pheonix, Conexiuni, Celelalte Cuvinte....sunt foarte multe de enumerat

#38
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

 ---CLAU---, on Jun 13 2007, 17:22, said:

MUZICA VECHE...e cea mai buna (bineinteles din punctul meu de vedere)!  Scorpions...Queen... Pink Floyd...Deep Purple...dar si romanesti gen Pasarea Colibri, Pheonix, Conexiuni, Celelalte Cuvinte....sunt foarte multe de enumerat

Da ...  normal ca muzica veche e cea mai buna ... nu stiu cat de vechi e Julio Iglesias, dar am ascultat azi-noapte un cd si am adormit fericit (dupa ce ma certasem cu multa lume prin familie :()

#39
fade2black_11

fade2black_11

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.07.2007
muzik veche clar :band:

#40
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

 fade2black_11, on Jul 20 2007, 09:24, said:

muzik veche clar :band:

Ma bucur ca mai exista si oameni care apreciaza calitatea si nu cantitatea ... Modern Talking a scos in mai bine de 20 de ani 15 albume, iar "guta" a scos sute de albume in 3-4 ani! Am dreptate? Oare MT nu aveau bani sau doreau sa faca ceva de calitate? ;)

#41
black~angel

black~angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.07.2007
pey imi place si muz veche,dar numai unele melodii si artisti,la fel si cu muz noua....

#42
Blue Wings

Blue Wings

    Nevăstuică deraiantă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,832
  • Înscris: 01.03.2007
muzica veche , calitativ , e mai bună ca cea din ziua de azi.
Nu zic , există artiști care încă mai reușesc să compună câte ceva plăcut urechii , dar sunt mult prea puțini :( .
Mi-e lehamite să aud peste tot : "under my umbrella , ella ella , eh eh " și multe altele de acest gen.

#43
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

 Blue Wings, on Jul 30 2007, 15:04, said:

muzica veche , calitativ , e mai bună ca cea din ziua de azi.
Nu zic , există artiști care încă mai reușesc să compună câte ceva plăcut urechii , dar sunt mult prea puțini :( .
Mi-e lehamite să aud peste tot : "under my umbrella , ella ella , eh eh " și multe altele de acest gen.


Asta nu e muzica, astea se numesc onomatopee! ;) :lol: :lol: :lol:

Nu exista grad de comparatie intre melodiile din `80 - `90 si cele din ziua de azi. Acum nu mai pune nimeni suflet in ceea ce face, ci se gandeste doar la bani!

#44
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Prefer muzica veche. Ma scarbesc formatii gen Fly Project, 3SE, Blondy , Andreea Balan etc. (ca sa nu mai zic manelele) .
Ascult in general numai rap old school , putin r&b , anumite trupe rock (Queen , Nightwish cu Tarja...) . 80% din muzica de astazi e praf .

Edited by antinVidia, 31 July 2007 - 18:49.


#45
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007
Daca ar fi sa fiti intrebati cu ce confundati muzica adevarata, muzica buna si ati avea urmatoarele 3 variante, ce ati alege:

1)muzica veche (gen abba, beatles, julio iglesia, c.c. catch, roxette, and others)
2)manelele (guta, de vito, salam, parizer si altii din cartea de bucate)
3)rock agresiv (nightwish, system of a down si alte mortaciuni) ...

#46
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

 antinVidia, on Jul 31 2007, 18:44, said:

Prefer muzica veche. Ma scarbesc formatii gen Fly Project, 3SE, Blondy , Andreea Balan etc. (ca sa nu mai zic manelele) .
Ascult in general numai rap old school , putin r&b , anumite trupe rock (Queen , Nightwish cu Tarja...) . 80% din muzica de astazi e praf .

80% e putin spus! ;)

#47
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007

 Fabian, on May 4 2007, 22:12, said:

Daca ati fii pusi in situatia de a alege ce muzica sa ascultati la un eveniment oarecare, netinand seama de ce implica acesta, ce muzica a-ti prefera sa ascultati: Muzica veche (muzica anilor `70-`80) sau muzica noua (cea din zilele noastre)?

Cum ar suna un duel intre Abba si 50Cent, sau intre Modern Talking si Justin Timberlake.

Si ca sa ne apropiem putin si de "cultul" nostru muzical, ce a-ti alege spre exemplu intre Joe Cocker si Guta?
P.S.: Vreau sa se stie ca nu sunt manelist, dar vreau sa vad ce grade de comparatie exista intre un nume in lumea muzicala mondiala si un necunoscut! :D

Clar muzica anilor 70 80 !!!

#48
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 Fabian, on Aug 2 2007, 16:03, said:

Daca ar fi sa fiti intrebati cu ce confundati muzica adevarata, muzica buna si ati avea urmatoarele 3 variante, ce ati alege:

1)muzica veche (gen abba, beatles, julio iglesia, c.c. catch, roxette, and others)
2)manelele (guta, de vito, salam, parizer si altii din cartea de bucate)
3)rock agresiv (nightwish, system of a down si alte mortaciuni) ...

daca tu crezi ca nightwish si system canta rock agresiv poate ar fi cazul sa asculti mai multe, o sa fii surprins, dar exemplele oferite de tine chiar fac parte din categoria "bland". cat despre controversa vechi si nou, muzica buna a existat si atunci si exista si acum. mie una mi se pare stupid sa spui ca atunci muzica era divina (pentru mine modern talking intra in categoria muzica banala, neinteresanta si extrem de comerciala) si ca astazi totul e infect. ca acum nu sunt promovati aproape deloc artistii care chiar spun ceva, asta e alta poveste, dar nu se poate spune ca nu mai exista muzica de calitate doar pentru ca nu o auzim pe toate drumurile.

#49
Dihor

Dihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.08.2007
Sigur, as alege muzica veche ( Deep Purple, Pink Floyd, Eric Clapton...etc) :walkman:

#50
Don MaXxX

Don MaXxX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 08.04.2007

 Fabian, on May 4 2007, 21:12, said:

Daca ati fii pusi in situatia de a alege ce muzica sa ascultati la un eveniment oarecare, netinand seama de ce implica acesta, ce muzica a-ti prefera sa ascultati: Muzica veche (muzica anilor `70-`80) sau muzica noua (cea din zilele noastre)?

Cum ar suna un duel intre Abba si 50Cent, sau intre Modern Talking si Justin Timberlake.

Si ca sa ne apropiem putin si de "cultul" nostru muzical, ce a-ti alege spre exemplu intre Joe Cocker si Guta?



P.S.: Vreau sa se stie ca nu sunt manelist, dar vreau sa vad ce grade de comparatie exista intre un nume in lumea muzicala mondiala si un necunoscut! :D
merg pe '50-'80. nu suport ani '90.
n-am inteles niciodata de ce sunt ridicati in slavi MT, dupa mine, sunt mediocrii.

#51
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006

 Fabian, on May 4 2007, 22:12, said:

Daca ati fii pusi in situatia de a alege ce muzica sa ascultati la un eveniment oarecare, netinand seama de ce implica acesta, ce muzica a-ti prefera sa ascultati: Muzica veche (muzica anilor `70-`80) sau muzica noua (cea din zilele noastre)?

Cum ar suna un duel intre Abba si 50Cent, sau intre Modern Talking si Justin Timberlake.

Si ca sa ne apropiem putin si de "cultul" nostru muzical, ce a-ti alege spre exemplu intre Joe Cocker si Guta?



P.S.: Vreau sa se stie ca nu sunt manelist, dar vreau sa vad ce grade de comparatie exista intre un nume in lumea muzicala mondiala si un necunoscut! :D


mi se pare că nu-s prea bune comparațiile, îs genuri total diferite. după mine muzica bună îi aia care dăinuie de-a lungul timpului :)

#52
Bijou94

Bijou94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.07.2008
Intre muzica veche si muzica noua, aleg muzica veche [ ca majoritatea celor ce au scris ]. Prin muzica veche nu ma refer numai la formatiile/cantaretii/cantaretele straine/straini, ci si la cele/cei romanesti! Exemple? Pai.. Angela Similea, o voce exceptionala! Corina Chiriac, deasemenea. Phoenix, buni in sound and lyrics; Iris, no comment! si ar mai fii cateva! .. La categoria muzica veche straina: pretuiesc albumul de colectie Abba Gold, si Best of Smokey 3 cds. Ascult Roxette, Crash Bum Bang fiind o melodie foarte buna. Toata lumea a auzit de melodia Lemon Tree de la Fools Garden. De Simon & Garfunkel nu cred ca a auzit multa lume, dar sunt doua melodii care le sugerez pt un search pe YouTube: Sound of Silence si El condor pasa/ If I could. Enjoy! Dupa cum s-a mai spus, muzica este alesa pentru fiecare ocazie. Sper exemplu cand parintii nostrii se duceau la Discoteca se asculta muzica de tip Abba - Does your mother know, deci rock'n'roll. Elvis Presley fiind o voce foarte buna in aceasta categorie. Isteria produsa de el, a fost foarte mare [dupa cum se stie], ca si cea produsa de Beatles.
Oricum, pentru a cunoaste muzica veche, pentru a invata sa pretuiesti epoca de aur a muzicii, trebuie sa fii introdus de cineva. Eu, presupun, ca sunt mai mica decat lumea de pe acest forum, dar cunosc muzica veche, care mi-a fost prezentata de mama mea, si niciodata nu as refuza o propunere pt o formatie in genul! Ascult cu multa placere, deoarece cand eram mica si trebuia sa adorm, mi se punea muzica lenta .. De atunci am ramas fidela felling-ului provocat de muzica veche! Ascultati Ace of Base - Life is a Flower! .. Cat vorbim despre Rock prefer Nightwish si mai recent Within Temptation [ respectiv 1996 cred ] .. dar acesta este Rock Gothic! Iar la o petrecere imi place sa aud macar 3 melodii de muzica populara [ in special Maria Dragomiroiu si Maria Tanase ], pt o hora ... ca sa simti ca esti roman pur! Nu aleg manele la o nunta sau un botez! Sunt saturata ca le ascult in fiecare zi la scoala, in telefoanele mobile ale colegilor. Acasa incerc sa ma refugiez in muzica buna! Thx...

#53
moceanu

moceanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.07.2008
cine a zis ca prefera muzica veche aleia noi n-a ascultat suficienta muzica. recomand http://www.pitchforkmedia.com sa invatati cu ce se mananca winampul

#54
fluffyOrange

fluffyOrange

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.11.2008

 Fabian, on Aug 2 2007, 16:03, said:

Daca ar fi sa fiti intrebati cu ce confundati muzica adevarata, muzica buna si ati avea urmatoarele 3 variante, ce ati alege:

1)muzica veche (gen abba, beatles, julio iglesia, c.c. catch, roxette, and others)
2)manelele (guta, de vito, salam, parizer si altii din cartea de bucate)
3)rock agresiv (nightwish, system of a down si alte mortaciuni) ...
Un cititor rauvoitor ar putea categoriza si formatiile vechi drept "mortaciuni". Eu nu sunt un astfel de cititor, chiar apreciez muzica de calitate ( fie ea veche sau noua ), dar ce vreau sa spun e ca nu e frumos sa jignesti asculatatorii unui anumit gen de muzica  :nonobad:
Muzica veche are o mare valoare, desi nu e valabil pentru orice formatie ( au fost si atunci, ca si acum, multi artisti de duzina care nu au facut altceva decat sa profite de moda vremii pentru a avea succes comercial). Ceea ce multi nu realizeaza e ca sunt si acum multe formatii foarte valoroase. Ce difera acum e ca aceste formatii sunt mult mai puternic eclipsate de formatiile din "mainstream". Voi mentiona numai formatii romanesti actuale, pentru ca eu cred ca ele merita cea mai mare atentie: Luna Amara, Kumm, Nightlosers ( ok, nu mai sunt chiar atat de actuali dar merita mentionati :P), Bucium, Blazzaj, Suie Paparude, Vita de Vie, Omul cu Sobolani .... Si sunt multe formatii locale talentate care se chinuie sa gaseasca un studio de inregistrari sau sa scoata un album pe piata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate