Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Monitor LCD sau TV LCD pe post de monitor ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Gentleman

Gentleman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.09.2006
Buna ziua,

Intrucat monitorul actual (un Philips 107T4 - flat screen de 17") imi face probleme, va rog sa binevoiti a ma sfatui ce sa cumpar : un TV LCD diagonala 22" cel putin pe care sa-l folosesc pe post de monitor sau un monitor propiu zis LCD cu o diagonala de 22" cel putin (nu model wide).

Am vazut ca sunt oarecare diferente de pret intre cele 2 tipuri de LCD-uri, insa apelez la bunavointa dumneavoastra pentru a-mi spune:

1. Care sunt avantajele unuia fata de celalalt ?
2. Avand in vedere ca am deja TV-tuner instalat pe PC, ce diagonala imi recomandati sa iau pentru noul meu monitor/tv LCD (nu ma ocup cu copieri de filme s.a.; voi folosi in continuare monitorul/ tv LCD-ul pe care il voi lua atat ca monitor pentur PC cat si ca TV) ?
3. TV LCD-ul presupune vreo cerinta anume de la calculator : TV-out sau ceva de genul acesta?
4. PC-ul presupune vreo optiune suplimentara de la un TV LCD (vreo iesire/mufa) pentru a-l folosi ca monitor ?


Daca mai aveti sa-mi dati si alte sfaturi va sunt recunoscator !


Cu stima,

Gentleman

#2
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006

View PostGentleman, on May 2 2007, 13:29, said:

un TV LCD diagonala 22" cel putin pe care sa-l folosesc pe post de monitor
sau
un monitor propiu zis LCD cu o diagonala de 22" cel putin (nu model wide).

1. Care sunt avantajele unuia fata de celalalt ?
2. Avand in vedere ca am deja TV-tuner instalat pe PC, ce diagonala imi recomandati sa iau pentru noul meu monitor/tv LCD (nu ma ocup cu copieri de filme s.a.; voi folosi in continuare monitorul/ tv LCD-ul pe care il voi lua atat ca monitor pentur PC cat si ca TV) ?
3. TV LCD-ul presupune vreo cerinta anume de la calculator : TV-out sau ceva de genul acesta?
4. PC-ul presupune vreo optiune suplimentara de la un TV LCD (vreo iesire/mufa) pentru a-l folosi ca monitor ?

1. Daca iei un TV LCD ai toate sansele sa fie cu panel TN si atunci, cand te lasi pe spate fara sa inclini ecranul, vei vedea imaginea inegrita... un TN se recunoaste usor daca se inegreste imaginea cand te uiti de jos in sus. Si crede-ma ca nu vrei un asemenea "televizor".
Daca in schimb iei un monitor LCD, poti sa identifici mai usor care are panel PVA/MVA/IPS, adica nu TN.
Oricum avantajul simplu ar fi al TV LCD fata de Monitor LCD, pentru ca are ceva in plus: Tuner TV.
2.diagonala ti-o cam alegi tu in functie de factori personali. Eu as lua 22" pt. ca au ajuns la pret mic si intotdeauna MAI MARE E MAI BUN...
3.TV LCD-ul o sa aiba o mufa in care bagi cablul TV si o mufa in care bagi cablul D-SUB dinspre PC/placa video... poate chiar DVI, nu sunt f sigur de DVI.
4. PC comunica cu TV LCD prin D-SUB, cau mai bine te interesezi in functie de ce model alegi.

#3
Gentleman

Gentleman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.09.2006
Salut,

Iti multumesc pentur informatii. M-am hotarat pentru un monitor LCD de minim 22 inch maxim 26, insa sa vad ce model aleg. NU as prefera un model WIDE, insa la diagonala pe care o vreau nu prea gasesc normale, nu ?

Sunt mai bune oare cele Wide ?

#4
bogdan93

bogdan93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.01.2007

View PostGentleman, on Aug 4 2007, 23:36, said:

Salut,

Iti multumesc pentur informatii. M-am hotarat pentru un monitor LCD de minim 22 inch maxim 26, insa sa vad ce model aleg. NU as prefera un model WIDE, insa la diagonala pe care o vreau nu prea gasesc normale, nu ?

Sunt mai bune oare cele Wide ?
Nu ca sunt mai bune cele wide sau cele normale.....diferenta este marimea (atat) : la cele normale ai format 4:3 iar la cele wide  16:9 -imagine panoramica :D

#5
Gentleman

Gentleman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.09.2006

View Postbogdan93, on Aug 5 2007, 13:43, said:

Nu ca sunt mai bune cele wide sau cele normale.....diferenta este marimea (atat) : la cele normale ai format 4:3 iar la cele wide  16:9 -imagine panoramica :D



Gata :)

M-am hotarat la un Monitor LCD Samsung SyncMaster 2232BW   ~ 1100 RON.

Imi placea si Asus PG221 dar e cam scump, iar cel de 19" e mai mic decat Samsungul pe care vreau sa-l iau :)


Numai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate