Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DVI vs ANALOG

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
BingoBongo

BingoBongo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 08.01.2006
Este diferenta vizibila intre conectarea unui monitor pe DVI comparativ cu conectarea analogic?

#2
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

 BingoBongo, on May 2 2007, 12:06, said:

Este diferenta vizibila intre conectarea unui monitor pe DVI comparativ cu conectarea analogic?
La LG-ul meu 194WT imaginea e mult mai clara pe DVI decat pe DSUB

#3
mubuforever

mubuforever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2007

 BingoBongo, on May 2 2007, 12:06, said:

Este diferenta vizibila intre conectarea unui monitor pe DVI comparativ cu conectarea analogic?

Pe ASUS-ul meu mw221u nu e nici o diferenta, aceeasi calitate la imagine. ceea ce nu imi place la conex dvi e ca impune niste rezolutii anume si refresh mic, in concluzie eu vreau sa jonglez cu rezolutii si refreshuri  si dvi-u nu ma lasa :death:

#4
acatoiu

acatoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.01.2007
pe al meu samsung 971p nu se simte

#5
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Pai atunci de ce s-a mai inventat DVI-ul? Cu ce avantaje practice a venit?

#6
bleh

bleh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 30.08.2004

 mubuforever, on May 3 2007, 14:55, said:

Pe ASUS-ul meu mw221u nu e nici o diferenta, aceeasi calitate la imagine. ceea ce nu imi place la conex dvi e ca impune niste rezolutii anume si refresh mic, in concluzie eu vreau sa jonglez cu rezolutii si refreshuri  si dvi-u nu ma lasa :death:

De ce oare ai vrea sa jonglezi cu refreshuri pe un lcd ? Ca doar sunt simulate, nu sunt reale refreshurile. 60 Hz e recomandat pt LCD-uri din cate stiu eu. Joci cu Vsync-ul activat ?
Cat despre rezolutii... doar una e nativa si cu asta am zis cam tot. Cred ca poti sa iti adaugi rezolutii "custom" din control panelul placii video, ori cu PowerStrip. Poate merge si rivatuner, dar nu sunt sigur.

Eu daca ar fi sa imi iau LCD mi-as lua obligatoriu cu DVI si pe aia l-as si tine. Este unul din marile plusuri ale monitoarelor care ofera aceasta interfata, de ce sa nu il folosesti daca il ai ?

#7
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Refresh-ul la un lcd e irelevant.

Avantaje practice sunt calitatea mai mare a imaginii.
De ce a mai aparut televiziunea digitala daca cea analogica mergea bine mersi?

#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Ca sa se inteleaga mai bine cu toate ca s-a discutat de nenumarate ori.
DVI este conexiune DIGITALA iar VGA analogica.
Monitorul LCD lucreaza nativ cu o matrice de pixeli adica digital , placa video lucreaza si genereaza semnale la nivel de pixel adica tot digital, orice convertire prin analog duce la o pierdere de calitate.
Monitoarele CRT lucreaza analogic , interfata VGA a fost special facuta pentru asa ceva , la LCD este un ramasita  inutila.
Acum cine nu vede diferente, ori are probleme cu acuitatea vizuala ori monitoarele folosite sint niste pocnitori.
Acelasi lucru pot spune despre cei care folosesc monitorul LCD in alte rezolutii decit cea nativa si afirma ca imaginea este buna.

#9
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

 FC72, on Jun 1 2007, 08:45, said:

Ca sa se inteleaga mai bine cu toate ca s-a discutat de nenumarate ori.
DVI este conexiune DIGITALA iar VGA analogica.
Monitorul LCD lucreaza nativ cu o matrice de pixeli adica digital , placa video lucreaza si genereaza semnale la nivel de pixel adica tot digital, orice convertire prin analog duce la o pierdere de calitate.
Monitoarele CRT lucreaza analogic , interfata VGA a fost special facuta pentru asa ceva , la LCD este un ramasita  inutila.
Acum cine nu vede diferente, ori are probleme cu acuitatea vizuala ori monitoarele folosite sint niste pocnitori.
Acelasi lucru pot spune despre cei care folosesc monitorul LCD in alte rezolutii decit cea nativa si afirma ca imaginea este buna.
Diferentele de calitate pot fi foarte mici, mai ales daca cablul analogic este bune ecranat. La mine apar diferente in special la afisarea contururilor, care sunt mult mai clare pe DVI (in special la afisarea textului). Odata ce nu se mai foloseste rezolutia nativa nu mai apar diferente intre DVI si DSUB (de ex. in jocuri, dar se vede acceptabil - se poate juca)

#10
mubuforever

mubuforever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2007

 bleh, on May 31 2007, 00:47, said:

De ce oare ai vrea sa jonglezi cu refreshuri pe un lcd ? Ca doar sunt simulate, nu sunt reale refreshurile. 60 Hz e recomandat pt LCD-uri din cate stiu eu. Joci cu Vsync-ul activat ?
Cat despre rezolutii... doar una e nativa si cu asta am zis cam tot. Cred ca poti sa iti adaugi rezolutii "custom" din control panelul placii video, ori cu PowerStrip. Poate merge si rivatuner, dar nu sunt sigur.

Eu daca ar fi sa imi iau LCD mi-as lua obligatoriu cu DVI si pe aia l-as si tine. Este unul din marile plusuri ale monitoarelor care ofera aceasta interfata, de ce sa nu il folosesti daca il ai ?

Bineintels ca joc cu vsyncul ca imi place mai mult si unele joace daca il las in 60 hz refresh mi se pare ca pierd frame-uri, dar in restul aplicatiilor eu nu sesizez nic o diferenta intre dvi si analog, doar la jocuri. Si de ce as vrea sa jonglez cu rezolutiile nu cu refreshurile , dvi -u iti ofera doar cateva rezolutii, ca multe joace si soafte nu au optimizari pt format wide

Edited by mubuforever, 06 June 2007 - 17:29.


#11
Manny AC

Manny AC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 01.05.2006
In jocuri se vede mult mai bine pe dvi, in desktop se observa mai putin diferenta, dar se observa ca are mai multa calitate imaginea fata de vga.

Edited by Manny AC, 17 June 2007 - 08:50.


#12
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005

 Manny AC, on Jun 17 2007, 08:49, said:

In jocuri se vede mult mai bine pe dvi, in desktop se observa mai putin diferenta, dar se observa ca are mai multa calitate imaginea fata de vga.
Salut, nu stiu daca intreb unde trebuie dar incerc.
Care e diferenta intre TV-out (sau iesirea VGA, stiu ca nu e tot aia dar ma refer la modul de conectare) si DVI atunci cand legi un LCD TV HDMI(nu full HD)? Imi va simti placa video rezolutia nativa a televizorului?
Multumesc anticipat!

#13
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Eu am un monitor DELL de 24" si nu merge decat cu adaptor VGA. Nu vrea sa afiseze pe DVI....si nu stiu de ce ! Am selectat tot ce se putea din el, nu vrea si pace. Aveti vreo idee ? Sa fie defect monitorul ?

#14
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005

Quote

Salut, nu stiu daca intreb unde trebuie dar incerc.
Care e diferenta intre TV-out (sau iesirea VGA, stiu ca nu e tot aia dar ma refer la modul de conectare) si DVI atunci cand legi un LCD TV HDMI(nu full HD)? Imi va simti placa video rezolutia nativa a televizorului?

Am probat pe un LCD de 66 cm , conexiune VGA si DVI->HDMI , imaginea pe DVI este mult mai clara , textul ,culorile tot .
Dar si pe  monitorul meu LCD de 17" si conexiune VGA tot asa bine se vedea . Concluzia mea este ca DVI merita de la 20-22" in sus

#15
anssel

anssel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2005

 Moldoveanul, on Jan 7 2009, 00:44, said:

Eu am un monitor DELL de 24" si nu merge decat cu adaptor VGA. Nu vrea sa afiseze pe DVI....si nu stiu de ce ! Am selectat tot ce se putea din el, nu vrea si pace. Aveti vreo idee ? Sa fie defect monitorul ?

Si eu am un monitor Horizon 22" si o placa video GForce.  si am tot cautat sa schimb iesirea din VGA in DVI din setari in zadar.. pana la urma l-am fortat sa se schimbe singur.. am pus doar cablul DVI si am dat restart.. ;)

#16
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005

 flowrent, on Jan 7 2009, 07:12, said:

Am probat pe un LCD de 66 cm , conexiune VGA si DVI->HDMI , imaginea pe DVI este mult mai clara , textul ,culorile tot .
Dar si pe  monitorul meu LCD de 17" si conexiune VGA tot asa bine se vedea . Concluzia mea este ca DVI merita de la 20-22" in sus
Am descoperit faptul ca e o diferenta enorma, trecand peste faptul ca nu iti poti folosi tv-ul la adevaratul potential (HD sau True HD) decat prin conexie Digitala (HDMI).
Merci oricum

#17
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
Salut.Am si eu nevoie de ajutorul vostru.In primul rand am un tv LCD HD Ready de 82cm nu are intrare de PC (VGA) si am apelat la un DVI 2 HDMI,l-am conectat dar nu pot seta rezolutia lui nativa de 1366x768 imi seteaza el automat pt Hd ready sau pt full HD :(.Am incercat cu diferite programe sa ii dau rezolutia lui dar nu merge.Sunt curios daca are ceva da nu il folosesc la rezolutia lui nativa ,vreau sa va spun ca nu il folosesc pe post de monitor doar cand ma uit la filme atata tot,in mod normal folosesc monitorul un CRT de 14".
Daca ma uit la un film Blue-Ray sau hd  ready (cred ca sunt la fel 720p) si LCD nu e setat pe rezolutia lui nativa filmul se vede altfel ?

#18
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 mubuforever, on Jun 6 2007, 17:27, said:

[...]dvi -u iti ofera doar cateva rezolutii, ca multe joace si soafte nu au optimizari pt format wide

Las-o, ca behaie!
Chiar si jocurile din 2001 stiu si-ti ofera rezolutie wide ;)

Pe DVI se vede mult mai bine, cel putin pe monitorul meu de 20". Si nu am observat nici o distorsionare in jocuri sau aplicatii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate