Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Africa de Sud

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008
Foarte usor sa-ti organizezi singur vacanta in Africa de Sud. Tara extrem de civilizata, cu infrastructura turistica foarte bine pusa la punct. Cel mai bine sa citesti undeva cam ce e de vazut si facut (mie personal imi place roughguides.com) si sa-ti organizezi singur itinerariul cum vrei. Doar tineti minte ca tara e enorma si, daca nu stai vreo luna, mai bine sa te concentrezi pe o anumita regiune.

Cel mai dificil lucru mi s-a parut de departe obtinerea vizei, mai ales ca informatiile lipsesc cu desavarsire. Da, ca cetateni europeni de mana a doua, inca avem nevoie de viza ca sa putem calatori in aceasta tara. Nu am mai trecut demult printr-un proces atat de birocratic ca sa obtin o viza valabila fix cat a durat sejurul! Nicio zi in plus! Timpul de procesare din momentul depunerii dosarului este de pana la 6 saptamani!!! Ati citit bine dosar, pentru ca cer un toptan de hartii, toate cu stampile si tot tacamul. Doar ca sa le strangi pe toate ai nevoie de 1-2 saptamani. Cel mai tare a fost la banca unde au ras de mine cand le-am zis ca am nevoie de extras de cont cu semnatura si stampila. Deci gasiti o perioada in care nu aveti nevoie de pasapoarte vreo 2 luni si le puteti lasa sa zaca intr-un sertar la ambasada in Bucuresti. In plus, fiti pregatiti sa va faceti toate rezervarile (avion, cazari) in avans pentru ca vi le cer la viza. Obligatoriu cu asigurare storno sau posibilitate de anulare gratuita, in caz ca nu primiti viza (la timp sau deloc).

Cu toate astea, acum ca am fost, abia astept sa ma reintorc.

#56
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Urmeaza sa calatoresc in Africa de Sud in noiembrie, si as avea cateva intrebari relativ la viza:

1. Visa applications are accepted with maximum 2 months prior to departure.
Adica daca plec pe 20 noiembrie, nu pot aplica mai repede de 20 sept., ci doar dupa data asta?

[d] Payment of prescribed fee of Euro 43 /application (please see euro bank details below). The transfer/deposit slip should be submitted together with application, as proof of payment. No cash is accepted.
Adica plata o fac la fata locului, cand aplic pentru viza, sau cum?

[f] Proof of flight itinerary (flight booking, departure & return from/to Romania)
E din Romania via Londra, ca direct nu exista zbor

[g] The proof of sufficient available financial resources shall be in the form of a recently bank certified statement, for the last three months or letter of guarantee from institution to cover envisaged living expenses in South Africa.
Adica pe extrasul ala de cont o sa apara si salariile mele de la actualul loc de munca, si de fapt toate tranzactiile mele efectuate? Nu stiu cat de ok e asta

[h] Confirmed accommodation booking for the entire period.
Daca una din nopti stau cu cortul, cum le specific asta lor?

[j] Statement and/or documentation confirming purpose **and duration of visit (signed letter of invitation to be accompanied by copy of South African host’s Identity Document). Both the invitation letter and the Identity document of the host must be certified by the local police (not older than 3 months). Clear copies are accepted.
Nu prea inteleg.. trebuie ceva invitatie oficiala?

Daca are cineva idee, let me know. Nu as vrea sa ma duc sa depun pentru viza pana nu imi sunt toate informatiile clare.
Am sunat si la ambasada, dar aia ma trimit la site, nu dau nici o informatie suplimentara/clarificatoare prin telefon.

Mersi

#57
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Mai jos toate raspunsurile la intrebarile tale:

 Talkabout, on 06 august 2018 - 12:46, said:

Urmeaza sa calatoresc in Africa de Sud in noiembrie, si as avea cateva intrebari relativ la viza:

1. Visa applications are accepted with maximum 2 months prior to departure.
Adica daca plec pe 20 noiembrie, nu pot aplica mai repede de 20 sept., ci doar dupa data asta?
Da doar dupa 20.09 poti aplica. Acum regulile s-au mai relaxat, cand am fost eu in Africa de Sud am aplicat doar cu o luna inainte.


[d] Payment of prescribed fee of Euro 43 /application (please see euro bank details below). The transfer/deposit slip should be submitted together with application, as proof of payment. No cash is accepted.
Adica plata o fac la fata locului, cand aplic pentru viza, sau cum?
Plata se realizeaza in euro in contul Ambasadei deschis la Unicredit: RO76BACX0000000100692321
Poti depune direct la Unicredit cei 43 euro si cu formularul depunere numerar in original te duci la Ambasada cand aplici pt viza. Daca calatoresti impreuna cu altcineva e bine sa stii ca Ambasada nu accepta o plata pentru 2 aplicanti.


[f] Proof of flight itinerary (flight booking, departure & return from/to Romania)
E din Romania via Londra, ca direct nu exista zbor
Pur si simplu anexezi rezervarea dus-intors

[g] The proof of sufficient available financial resources shall be in the form of a recently bank certified statement, for the last three months or letter of guarantee from institution to cover envisaged living expenses in South Africa.
Adica pe extrasul ala de cont o sa apara si salariile mele de la actualul loc de munca, si de fapt toate tranzactiile mele efectuate? Nu stiu cat de ok e asta
In principiu tb sa ai cam 3000 USD in cont ca sa nu iti fie refuzata viza. Daca consideri ca nu poti divulga tranzactiile pe care le-ai realizat in ultimile 3 luni renunti din start a mai aplica pt viza.

[h] Confirmed accommodation booking for the entire period.
Daca una din nopti stau cu cortul, cum le specific asta lor?
E bine sa ai cazare rezervata pentru toata perioada sederii.

[j] Statement and/or documentation confirming purpose **and duration of visit (signed letter of invitation to be accompanied by copy of South African host’s Identity Document). Both the invitation letter and the Identity document of the host must be certified by the local police (not older than 3 months). Clear copies are accepted.
Nu prea inteleg.. trebuie ceva invitatie oficiala? Nu iti tb nici o invitatie speciala daca stai la hotel. Punctul j este valabil pt cei care se duc in vizita la rude, prieteni, etc. E recomandat sa pregatesti o scrisoare in care sa prezinti itinerariul.

Daca are cineva idee, let me know. Nu as vrea sa ma duc sa depun pentru viza pana nu imi sunt toate informatiile clare.
Am sunat si la ambasada, dar aia ma trimit la site, nu dau nici o informatie suplimentara/clarificatoare prin telefon.

Ar mai fi de adaugat:
Formularul de viza trebuie integral completat cu majuscule si cerneala neagra.
Iti trebuie de asemenea un document de la angajator care sa ateste functia si salariul. Bafta!!!

Mersi


#58
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
"Daca calatoresti impreuna cu altcineva e bine sa stii ca Ambasada nu accepta o plata pentru 2 aplicanti."

In pdf-ul cu cele necesare, care e pe site, zice:
[d] Payment of prescribed fee of Euro 43 /application (please see euro bank details below). The transfer/deposit slip should be submitted together with application, as proof of payment. No cash is accepted. NB: FOR MORE THAN ONE APPLICANT KINDLY MAKE ONLY ONE DEPOSIT /TRANSFER.

Legat de extrasul de cont / adeverinta de la angajator.. eu stiam ca salariile sunt confidentiale. Pot sa dovedesc ca am suficienti bani in cont, insa nu mi s-ar parea normal sa divulg salariul.

Edited by Talkabout, 10 August 2018 - 09:39.


#59
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

 Talkabout, on 10 august 2018 - 09:38, said:

"Daca calatoresti impreuna cu altcineva e bine sa stii ca Ambasada nu accepta o plata pentru 2 aplicanti."

In pdf-ul cu cele necesare, care e pe site, zice:
[d] Payment of prescribed fee of Euro 43 /application (please see euro bank details below). The transfer/deposit slip should be submitted together with application, as proof of payment. No cash is accepted. NB: FOR MORE THAN ONE APPLICANT KINDLY MAKE ONLY ONE DEPOSIT /TRANSFER.

Legat de extrasul de cont / adeverinta de la angajator.. eu stiam ca salariile sunt confidentiale. Pot sa dovedesc ca am suficienti bani in cont, insa nu mi s-ar parea normal sa divulg salariul.

Vad ca problema ta cea mai mare e confidentialitatea salariului si nu obtinerea vizei.
Trimite-le un extras de cont de economii sau de cont curent (unde nu ti se transfera salariul) din ultimile 3 luni cu un sold minim de 3000 USD zilnic.
Gandeste-te ca functionarii bancari au acces la transferurile de bani care au fost facute in contul tau, asa ca una-doua persoane in plus care iti vor vedea salariul chiar nu fac diferenta.
Salariul nu mai e confidential cand te duci sa iti iei un credit sau sa obtii o viza in cazul in care regulile statului respectiv presupun ca trebuie sa le dovedesti ca ai bani destui.

#60
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Pai pot sa dovedesc cati bani am in cont in total, fara sa le arat istoricul tuturor tranzactiilor, ce trebuie ei sa stie cat imi intra in cont mereu sau ce salariu incasez lunar, si pe ce cheltui bani :) O sa incerc sa le dovedesc ca am bani destui si fara informatiile alea confidentiale.
De unde ai scos-o cu 3000$ ZILNIC?

#61
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

 Talkabout, on 23 august 2018 - 08:23, said:

Pai pot sa dovedesc cati bani am in cont in total, fara sa le arat istoricul tuturor tranzactiilor, ce trebuie ei sa stie cat imi intra in cont mereu sau ce salariu incasez lunar, si pe ce cheltui bani :) O sa incerc sa le dovedesc ca am bani destui si fara informatiile alea confidentiale.
De unde ai scos-o cu 3000$ ZILNIC?

Mi-au recomandat cei de la Ambasada inainte sa incep procesul de obtinere a vizei sa am in cont 3000 USD (sau contravaloarea in lei) zilnic pe extrasul pe care li l-am dat.
Nu e simplu sa obtii viza de Africa de Sud de aceea am urmat intocmai conditiile lor desi unele dintre ele pareau exagerate.
Tu poti sa nu trimiti extrasul de cont zilnic pentru ultimile 3 luni si vezi tu dupa daca primesti sau nu viza. Ambasada nu da doi bani pe ce le zici sau le arati daca nu sunt in conformitate cu documentele pe care ti le cer. E mai greu sa obtii viza de Africa de Sud decat cea de State.

#62
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Am inteles.

Legat de:
[g] The proof of sufficient available financial resources shall be in the form of a recently bank certified statement, for the last three months or letter of guarantee from institution to cover envisaged living expenses in South Africa.

, mai sus zice ca:
All documentation in a foreign language must please be accompanied by authorized English translation.

sa inteleg ca daca extrasul de cont e in romana, toate paginile alea tre sa le traduc autorizat in engleza? Extrasul de cont pe ultimele 3 luni e maricel, contine multe tranzactii

Edited by Talkabout, 29 August 2018 - 11:32.


#63
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

 Talkabout, on 29 august 2018 - 11:32, said:

Am inteles.

Legat de:
[g] The proof of sufficient available financial resources shall be in the form of a recently bank certified statement, for the last three months or letter of guarantee from institution to cover envisaged living expenses in South Africa.

, mai sus zice ca:
All documentation in a foreign language must please be accompanied by authorized English translation.

sa inteleg ca daca extrasul de cont e in romana, toate paginile alea tre sa le traduc autorizat in engleza? Extrasul de cont pe ultimele 3 luni e maricel, contine multe tranzactii
Eu am fost la banca si am cerut bancii sa printeze extrasul direct in engleza. Nu cred ca mai exista vreo banca in Ro care sa nu aiba posibilitatea emiterii extrasului in engleza.

#64
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
As dori daca are cineva (care a si fost, desigur, si a fost multumit) niste numere de contact, sau nume de agentii care organizeaza excursii de o zi sau doua in parcul Kruger. Ma gandesc ca ideal ar fi 2 zile, din moment ce doar transportul din Johannesburg e 3-4 ore un sens. Ma intereseaza ceva care sa te ia din JNB si peste 2 zile sa te aduca inapoi. Sau daca nu, care ar fi cea mai optima varianta sa faci o parte din parcul ala?

#65
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.05.2006
M-am întors recent din Africa de Sud după un periplu de 17 zile, 100% făcut pe cont propriu (2 adulți), fără agenții, aproape numai cu Booking și Airbnb.
Am beneficiat în schimb de ajutorul unui prieten sud-african care m-a îndrumat în ce privește itinerariul, iar sfaturile lui s-au dovedit excelente. Prin urmare, vă pot împărtăși câte ceva din experiența mea, care sper să vă fie utilă.
Atenție, recomandările mele se adresează în general aceluiași tip de turist, adică celui care preferă să ia totul pe cont propriu.

- Treaba cu viza a fost discutată si re-discutată. Mie mi-a prins bine acest link. Nu lăsați pe ultimul moment.
- Nu alocați mai mult de 3 zile pentru Johannesburg. Păstrați cât mai multe zile pentru Cape Town și safari.
- În Johannesburg nu stați în centru; prețurile pot părea atractive, dar nu e prea sigur. Stați în suburbii, în Sandton sau Rosebank. Sunt foarte sigure și aveți tren rapid până în Joburg. Sau puteți lua Uber, e relativ ieftin.
- Alocați măcar 3 ore muzeului dedicat Apartheid-ului, sunt multe lucruri de văzut și de digerat acolo.
- Dacă vreți să vizitați un township, Soweto (lângă Joburg) e o alegere bună. Nu vă duceți însă singuri, chiar dacă Soweto e probabil cel mai sigur township din Africa. Noi am făcut un tur cu bicicleta. Aduceți cremă de soare, bani în plus pentru tips (o să vedeți ce și cum) și o minte deschisă. Orarul turului e orientativ; vă înțelegeți cu ghidul și faceți programul zilei cum vreți voi.
- Safari: la sfatul prietenului meu sud-african, am renunțat la a vizita Kruger National Park în favoarea Pilanesberg. Două motive: Kruger este departe rău (5-6 ore dus cu mașina) iar parcul este imens. Dacă timpul tău este limitat (2-3 zile) riști să petreci prea puțin timp în parc și să nu vezi mare lucru. Până în Pilanesberg faci 2-3 ore iar parcul este mult mai compact, deci ai șanse să vezi mult mai multe animale. Noi în 3 zile am fost în 6 safari drives (dimineata-seara) și am văzut cam tot ce au în parc. Nu au hiene și bivoli africani însă. Prețurile variază în funcție de condițiile de cazare, de la stat la cort (dar cu paturi) până la "glamping" în cabane cu condiții de 5 stele și mîncare gourmet. Pentru noi Pilanesberg a fost atracția #1 a călătoriei...
- Un alt avantaj în Pilanesberg este că riscul de malarie este practic zero.
- În afară de Pilanesberg mai sunt și alte opțiuni (1) (2) recomandate de amicul meu. Nu am fost, nu știu cum e.
- Dacă mergeți la Pilanesberg merită o oprire de două ore la Lesedi Cultural Village.
- Dacă sunteți amatori de mers pe munte, munții Drakensberg din KwaZulu-Natal merită 2-3 zile. Cea mai renumită, dar și cea mai scumpă zonă este Cathedral Peak; dacă sunteți mai "pe buget", zona Cathkin Park - Giants Castle e foarte frumoasă și ea (aici am fost noi). La munte plouă mai mult vara (decembrie-februarie) decât iarna. Dacă vă alocați o singură zi, riscați să nu puteți face niciun traseu din cauza vremii nefavorabile.
- Alocați cât mai multe zile pentru zona Cape Town. Noi am avut 6 zile pline și am fi vrut să mai stăm...
- Zonele verzi de pe harta asta sunt cele mai sigure, căutați cazare în consecință.
- Dacă vreți să urcați pe Table Mountain pe jos, am doar trei sfaturi. Unu, nu plecați singuri pe traseu. S-a mai întâmplat (rar) ca unii turiști aflați singuri pe munte să fie jefuiți. Am văzut destui turiști singuri care n-au pățit nimic, dar de ce să riscați. Doi, dacă vă treziți dimineața și nu vedeți niciun nor pe cer, lăsați deoparte orice alte planuri aveați pentru dimineața aia și urcați pe Table Mountain. S-ar putea să nu mai aveți o a doua ocazie toată vacanța... Și trei, plecați devreme pe traseu, ideal înainte de ora 8. După 9 se face cald (vara) și urcușul e abrupt chiar și pe traseele "ușoare".
- Dacă vă plac barurile și muzica live, sau galeriile de artă, există First Thursdays. Toată lumea iese în oraș și stă până târziu.
- În general zona City Bowl e cea mai interesantă, și relativ sigură. Mai ales de First Thursdays e plin de poliție și de securitate privată. Cel mai mare risc e să vă fure cineva portofelul, ca și în orice alt oraș mare.
- Merită o zi în care să vizitați podgoriile din Western Cape. Chiar dacă nu sunteți amatori de vin bun, peisajele sunt foarte frumoase.
- Plaje sunt multe, și cu nisip fin, dar apa e rece. Mai sunt și rechini pe ici pe colo.
- Dacă vreți să vizitați un township în zona Cape Town, nu vă duceți de capul vostru. Există tururi organizate; sau puteți apela la un Airbnb experience cu ghid local. Asta am făcut noi. Am fost în Khayelitsha, și a fost grozav. Oricum ar fi, nu vă plimbați aiurea pe străzi, și nu atrageți atenția asupra voastră. Lăsați acasă obiectele de valoare. Am luat la noi doar un telefon mobil obosit (pentru Uber), un card Revolut și echivalentul a 100 de lei. Nimic altceva. Chiar și așa, fiți conștienți că vă asumați un oarecare grad de risc - probabil mai mic totuși decât ați fi tentat să credeți la prima vedere.
- Restul de atracții turistice "clasice" din zona Cape Town, gen Robben Island, V&A Waterfront, sau grădina botanică, sunt la fel de sigure ca oriunde in Europa.
- Mergeți cu Uber între diversele puncte de interes și nu veți păți nimic.
- Luați-vă o cartelă de date și un modem (sau telefon dual sim) în loc să dați banii pe roaming.

Cam atât, că postul ăsta s-a întins cam mult...

#66
Olivia_n

Olivia_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.04.2012

 neaorin, on 14 aprilie 2020 - 18:59, said:

M-am întors recent din Africa de Sud după un periplu de 17 zile, 100% făcut pe cont propriu (2 adulți), fără agenții, aproape numai cu Booking și Airbnb.
Am beneficiat în schimb de ajutorul unui prieten sud-african care m-a îndrumat în ce privește itinerariul, iar sfaturile lui s-au dovedit excelente. Prin urmare, vă pot împărtăși câte ceva din experiența mea, care sper să vă fie utilă.
Atenție, recomandările mele se adresează în general aceluiași tip de turist, adică celui care preferă să ia totul pe cont propriu.

- Treaba cu viza a fost discutată si re-discutată. Mie mi-a prins bine acest link. Nu lăsați pe ultimul moment.
- Nu alocați mai mult de 3 zile pentru Johannesburg. Păstrați cât mai multe zile pentru Cape Town și safari.
- În Johannesburg nu stați în centru; prețurile pot părea atractive, dar nu e prea sigur. Stați în suburbii, în Sandton sau Rosebank. Sunt foarte sigure și aveți tren rapid până în Joburg. Sau puteți lua Uber, e relativ ieftin.
- Alocați măcar 3 ore muzeului dedicat Apartheid-ului, sunt multe lucruri de văzut și de digerat acolo.
- Dacă vreți să vizitați un township, Soweto (lângă Joburg) e o alegere bună. Nu vă duceți însă singuri, chiar dacă Soweto e probabil cel mai sigur township din Africa. Noi am făcut un tur cu bicicleta. Aduceți cremă de soare, bani în plus pentru tips (o să vedeți ce și cum) și o minte deschisă. Orarul turului e orientativ; vă înțelegeți cu ghidul și faceți programul zilei cum vreți voi.
- Safari: la sfatul prietenului meu sud-african, am renunțat la a vizita Kruger National Park în favoarea Pilanesberg. Două motive: Kruger este departe rău (5-6 ore dus cu mașina) iar parcul este imens. Dacă timpul tău este limitat (2-3 zile) riști să petreci prea puțin timp în parc și să nu vezi mare lucru. Până în Pilanesberg faci 2-3 ore iar parcul este mult mai compact, deci ai șanse să vezi mult mai multe animale. Noi în 3 zile am fost în 6 safari drives (dimineata-seara) și am văzut cam tot ce au în parc. Nu au hiene și bivoli africani însă. Prețurile variază în funcție de condițiile de cazare, de la stat la cort (dar cu paturi) până la "glamping" în cabane cu condiții de 5 stele și mîncare gourmet. Pentru noi Pilanesberg a fost atracția #1 a călătoriei...
- Un alt avantaj în Pilanesberg este că riscul de malarie este practic zero.
- În afară de Pilanesberg mai sunt și alte opțiuni (1) (2) recomandate de amicul meu. Nu am fost, nu știu cum e.
- Dacă mergeți la Pilanesberg merită o oprire de două ore la Lesedi Cultural Village.
- Dacă sunteți amatori de mers pe munte, munții Drakensberg din KwaZulu-Natal merită 2-3 zile. Cea mai renumită, dar și cea mai scumpă zonă este Cathedral Peak; dacă sunteți mai "pe buget", zona Cathkin Park - Giants Castle e foarte frumoasă și ea (aici am fost noi). La munte plouă mai mult vara (decembrie-februarie) decât iarna. Dacă vă alocați o singură zi, riscați să nu puteți face niciun traseu din cauza vremii nefavorabile.
- Alocați cât mai multe zile pentru zona Cape Town. Noi am avut 6 zile pline și am fi vrut să mai stăm...
- Zonele verzi de pe harta asta sunt cele mai sigure, căutați cazare în consecință.
- Dacă vreți să urcați pe Table Mountain pe jos, am doar trei sfaturi. Unu, nu plecați singuri pe traseu. S-a mai întâmplat (rar) ca unii turiști aflați singuri pe munte să fie jefuiți. Am văzut destui turiști singuri care n-au pățit nimic, dar de ce să riscați. Doi, dacă vă treziți dimineața și nu vedeți niciun nor pe cer, lăsați deoparte orice alte planuri aveați pentru dimineața aia și urcați pe Table Mountain. S-ar putea să nu mai aveți o a doua ocazie toată vacanța... Și trei, plecați devreme pe traseu, ideal înainte de ora 8. După 9 se face cald (vara) și urcușul e abrupt chiar și pe traseele "ușoare".
- Dacă vă plac barurile și muzica live, sau galeriile de artă, există First Thursdays. Toată lumea iese în oraș și stă până târziu.
- În general zona City Bowl e cea mai interesantă, și relativ sigură. Mai ales de First Thursdays e plin de poliție și de securitate privată. Cel mai mare risc e să vă fure cineva portofelul, ca și în orice alt oraș mare.
- Merită o zi în care să vizitați podgoriile din Western Cape. Chiar dacă nu sunteți amatori de vin bun, peisajele sunt foarte frumoase.
- Plaje sunt multe, și cu nisip fin, dar apa e rece. Mai sunt și rechini pe ici pe colo.
- Dacă vreți să vizitați un township în zona Cape Town, nu vă duceți de capul vostru. Există tururi organizate; sau puteți apela la un Airbnb experience cu ghid local. Asta am făcut noi. Am fost în Khayelitsha, și a fost grozav. Oricum ar fi, nu vă plimbați aiurea pe străzi, și nu atrageți atenția asupra voastră. Lăsați acasă obiectele de valoare. Am luat la noi doar un telefon mobil obosit (pentru Uber), un card Revolut și echivalentul a 100 de lei. Nimic altceva. Chiar și așa, fiți conștienți că vă asumați un oarecare grad de risc - probabil mai mic totuși decât ați fi tentat să credeți la prima vedere.
- Restul de atracții turistice "clasice" din zona Cape Town, gen Robben Island, V&A Waterfront, sau grădina botanică, sunt la fel de sigure ca oriunde in Europa.
- Mergeți cu Uber între diversele puncte de interes și nu veți păți nimic.
- Luați-vă o cartelă de date și un modem (sau telefon dual sim) în loc să dați banii pe roaming.

Cam atât, că postul ăsta s-a întins cam mult...
Salut, Ati inchiriat oare masina acolo? E valabil permisul de conducere din Romania?
Mersi!

#67
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am o curiozitate care ma macina: ce naiba de relatii are Romania cu ZA? Chiar in halul ala de naspa incat sa fim doar noi si bulgarii, impreuna cu indienii si lumea 3.5, carora ne trebuie viza? chiar in halu ala? :lol: Si din cate am vazut pe linkul postat mai sus, cer o gramada de kkturi. Nici pentru viza US nu a trebuit sa depun atata efort (efectiv, doar o completezi online si restul verifica ei inainte de interviu, nu tre sa cari extrase traduse, nu tre sa faci rezervari inainte, wtf..).

Nici macar eVisa nu ne-au dat :lol:

#68
Olivia_n

Olivia_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.04.2012
A trimis careva recent actele către ambasada Africii de Sud în Budapesta, și dacă da, cu ce curier?

#69
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.05.2006

View PostOlivia_n, on 23 aprilie 2022 - 20:18, said:

Salut, Ati inchiriat oare masina acolo? E valabil permisul de conducere din Romania?
Mersi!

Buna, da am închiriat, nu am avut nicio problemă în a folosi permisul de RO.
Ține totuși cont că se conduce pe partea stângă.

#70
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 Lex404, on 02 mai 2022 - 13:58, said:

Eu am o curiozitate care ma macina: ce naiba de relatii are Romania cu ZA? Chiar in halul ala de naspa incat sa fim doar noi si bulgarii, impreuna cu indienii si lumea 3.5, carora ne trebuie viza? chiar in halu ala? Posted Image Si din cate am vazut pe linkul postat mai sus, cer o gramada de kkturi. Nici pentru viza US nu a trebuit sa depun atata efort (efectiv, doar o completezi online si restul verifica ei inainte de interviu, nu tre sa cari extrase traduse, nu tre sa faci rezervari inainte, wtf..).

Nici macar eVisa nu ne-au dat Posted Image
Africa de sud se afla in niste negocieri dificile cu UE cu privire la ridicarea vizelor. Au impresia ca detin un mecanism de presiune cu neacordarea de vize automat catre unele tari din UE gen Romania. Unii de pe acolo inca au impresia ca sunt inca first world country dar ca sa citez o sud-africanca neagra de pe Quora , in era apartheid-ului eram un cetatean de categoria a doua intr-o tara de lumea intai, acum sunt o cetateana de categoria intai intr-o tara de lumea a treia. BTW, si Bolivia si Mongolia au aceeasi pozitie in caz ca va manca curiozitatea sa ajungeti pe acolo.

Edited by Kokoshmare, 28 June 2022 - 07:29.


#71
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.05.2006

 Kokoshmare, on 28 iunie 2022 - 07:28, said:

Africa de sud se afla in niste negocieri dificile cu UE cu privire la ridicarea vizelor. Au impresia ca detin un mecanism de presiune cu neacordarea de vize automat catre unele tari din UE gen Romania. Unii de pe acolo inca au impresia ca sunt inca first world country dar ca sa citez o sud-africanca neagra de pe Quora , in era apartheid-ului eram un cetatean de categoria a doua intr-o tara de lumea intai, acum sunt o cetateana de categoria intai intr-o tara de lumea a treia. BTW, si Bolivia si Mongolia au aceeasi pozitie in caz ca va manca curiozitatea sa ajungeti pe acolo.

Mai corect ar fi să spunem că sunt două țări care există în același spațiu: una de lumea întâi și una de lumea a treia.
Teoretic nu sunt granițe între ele. Practic, e plin de securitate privată, garduri electrice etc. încât poți sta liniștit doar în "Olanda de Africa" dacă vrei. Sincer, nu prea știu de ce te-ai duce pâna acolo dacă vrei sa faci doar asta.

#72
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

 Lex404, on 02 mai 2022 - 13:58, said:

Eu am o curiozitate care ma macina: ce naiba de relatii are Romania cu ZA? Chiar in halul ala de naspa incat sa fim doar noi si bulgarii, impreuna cu indienii si lumea 3.5, carora ne trebuie viza?

Sa vezi ce frumos e acum, nici nu mai au ambasada in Romania (au inchis-o in septembrie 2021 ) si trebuie sa te duci personal la Budapesta sa depui actele, nu mai accepta nici prin curier, iti tin 3 saptamani pasaportul blocat, si trebuie sa te duci iar sa il ridici! Totul ca sa iti dea o viza valabila exclusiv ptr data si orele zborurilor de aterizare/decolare! Desigur, zborurile trebuie luate inainte, dar...cererea de viza sa nu o depui cu mai mult de 2 luni inainte...
Vor extras de cont dar nu oricum, sa fie stampila si semnatura de la banca, ala online nu e bun...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate