Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Africa de Sud

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Sunt chiar multi overlanderi care fac coasta de Est, sunt chiar si tururi organizate de agentii de turism - 10 oameni in the back of a truck, regim de camping, team work...
Pe coasta de vest e mai dur dar se face, pe forumul LP sau pe HUBB gasiti relatari.
Se trece prin Nigeria (se poate ocoli dar e complicat), Congo Brazaville, Congo Kinshasa si Angola trebuie bifate in drum, destinatii mai grele decat tarile din Est.

Edited by carpatic, 13 August 2010 - 12:56.


#38
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 air_america, on 13th August 2010, 10:30, said:

Nici vorba, au mai fost si altii!
Cartea domnului ambasador Neagu e foarte interesanta, dar eu am in minte ruta de vest, nu de est. E doar un joc, inca nu e un plan, dar strang materiale.
Astept cu mare interes orice postare a ta pe blog
Pe coasta de vest e mai greu decat pe cea de est (unde din cate stiu doar zona de la granita Etiopia - Kenya e mai challenging, in rest e ok)... ma rog, ok pentru Africa :)

#39
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
Am fost si eu in africa de sud vre-o 2 saptamani. Am intrat s-in bidonvillurile lor de vre-o doua ori si n-am patit nimic. Am mers in Cape Town si jumatate din costa de sud pana in Porth Elizabeth. Am fost cu o masina inchiriata si m-am oprit aleator si unde mi-a placut, indiferent ca era un orasel de negrii sau de albi... Nu mi s-a parut ca as fi in pericol in nici un moment ceea ce nu pot spune ca a fost cazul atunci cand am trecut prin niste sate  mai dubioase de pe la noi....

#40
dragoswooow

dragoswooow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.05.2009
as vreau si eu sa merg in africa de sud,o saptamana,circuit,cu safari neaparat inclus.Adica ma intereseaza mai mult partea salbatica a locului.Cei care a-ti fost,cu ce agentii a-ti mers si cat a-ti dat?

#41
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
Fara agentii,
cumperi biletele de avion si inchiriezi o masina cat mai ponosita la fata locului...

#42
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Pentru la anul ma bate un gand( dar ma bate rau) de o tura in Africa de Sud.
Cape Town, Kruger Parc, Victoria Falls.
Am vazut companii care asigura tot circuitul Cape Town-Kruger-Victoria, 3-4 zile Cape Town, 4-5 zile Kruger, 1 zi Victoria Falls. cand zic zile-inseamna full day, nu bucati de inainte de sosire sau inainte de plecare.

biletul de zbor ar trebui sa fie Bucuresti-Cape Town si Harare-Bucuresti cu escala pe undeva in middle east(qatar sau dubai), de restul zborurilor ar trebui sa se ocupe agentia din Africa de sud...

AM ratant ceva cu adevarat interesant? are altcineva alta propunere de traseu. Nu vreau sa pierd timp cu Nelson Mandela sau pe podgoriile de vin.
Plecare Martie sau Noiembrie 2016.

#43
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Eu plec in decembrie fara Vic Falls de data asta. 4 zile full in Kruger si alte 5 full in Cape Town. Craciun in Cape Town, revelion in Dubai. Eu merg pe cont propriu. In Kruger voi sta la Jackalberry Lodge (FB), iar safariul e in Thornybush Game Reserve, inclus in pretul cazarii. Nu ma intereseaza sa alerg prin Kruger si sa stau in lodge-uri de 2 lei prin Skukuza sau Satara. Am alergat destul prin Kenya pe ruta Masai Mara - Lake Nakuru - Amboseli - Tsavo East - Diani Beach.
O gramada de hartoage tb pregatite pentru viza care nu se acorda mai repede de 4 saptamani inainte de data plecarii. Pregateste extrasul de cont bancar, adeverinta de la angajator, bilete de avion, cazare pe perioada sederii, un formular de 10 pagini.
Din Cape Town probabil vrei sa ajungi la Cape Point, sa vezi coloniile de foci si pinguini, sa urci pe Table Mountain, altceva ce te-ar mai interesa? Eu zic ca totusi pt Cape Town ar trebui sa ai minim 4 zile full, una pentru HOHO, una pentru Table Mountain (care depinde de vreme), una pentru Camps Bay si Waterfront si una pentru Cape Point.

Edited by razvanait99, 05 October 2015 - 23:12.


#44
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Victoria Falls in martie e foarte suparata pentru ca sezonul ploios o ajuta in acest sens. In schimb in noiembrie nu mai e asa spectaculoasa pentru ca noiembrie face parte din sezonul secetos.

#45
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Cu ce zbori pana in Cape Town? si din Cape Town unde zbori Hoedspruit sau Mpumalanga? Orar de zbor?

Cred ca si eu o sa aloc 4-5 zile Cape Town si 3-4 in Kruger,mai ales ca am avut o experienta similara in Kenya, cand m am intors inca tremuram dupa experienta drumurilor de "buna calitate" in savana.
Noi suntem mai pretentiosi la cazare...inca nu ne am hotarat unde o sa stam in Kruger...dar mi as dori vreo doua zile de relaxare in umVangati House inainte de safari, e aproape de aeroportul  Hoedspruit, e un zbor pe zi cu SAA din Cape Town

Victoria Falls m am gandit sa mergem ca nu stiu cand mai ajungem prin zona si daca tot suntem...sa nu o ratam

#46
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Am analizat toate variantele de zbor si cea mai buna solutie pentru noi a fost OTP - IST - DXB - JNB si retur. (Zborurile lungi sunt cu Emirates). Deci nu zbor in CPT. Din JNB am transfer privat la Jackalberry Lodge in Thornybush Game Reserve.  La intoarcere n-am mai prins locuri la zborul direct din HDS catre CPT (singurul e la 13:20) si zbor cu escala in JNB. Vezi ca din HDS catre Victoria Falls nu ai zbor direct si orarul de zbor cu escala in JNB te obliga sa stai o noapte in JNB. Si daca nu esti interesat de Robben Island nu vei fi sigur nici de Soweto.
Lodge-ul ales de noi e foarte aproape de aeroportul Hoedspruit, are doar 7 casute-apartament si vom fi in mijlocul rezervatiei. A fost cam scump dar sigur merita.
Daca as fi in locul tau as merge pe traseul OTP - JNB - HDS - CPT - VFA - HRE ca sa evit o noapte in JNB.

#47
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Le intorc pe toate fetele si efortul ptr Victoria Falls e cam mare....e posibil sa renunt. Am incercat si SAA     CPT-HDS JNB-VFA-JNB, transfer din Kruger la JNB, undeva la 500 Euro/pers...mi se pare mult
Variantele mele de zbor sunt AF sau KLM( am foarte multe mile si ma gandesc sa le folosesc),oricum astept o oferta buna spre CPT sau JNB. Mai am varianta Qatar dar in nici un caz la economy in 787.....nu m am documentat de upgrade de la economy la business ca si la astia am ceva mile...

Varianta ta cu Emirates am gasit o si eu acum cateva sapt pe expedia si avea un pret bun. Emirates e perfect la economy ptr drumuri lungi....

Mai studiez...ca am mult...
Tnx

#48
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Am pasit in anul 2015 aflandu-ma in uluitorul Cape Town. Este de departe unul din cele mai frumoase locuri din lume vazute de noi pana acum asa ca @Zavoianu ai ales bine, nu o sa iti para rau !
Desi avem putina experienta in ceea ce priveste pregatirea unei calatorii anul trecut pur si simplu am aflat printr-o conjunctura total aleatorie ca avem nevoie de vize, asta cu 2 saptamani inainte de plecare. Am alergat dintr-o parte a Bucurestiului in cealalta pe o vreme potrivnica, colectand toate actele necesare pentru dosar. Ne-am dus, am depus si intr-o saptamana am avut vizele. Si acuma imi aduc aminte cum vesel ma indreptam catre o sedinta si ma suna sotia sa ma intrebe daca noi nu avem nevoie de viza, iar eu condescendent o linisteam. La un semafor am intrat pe site-ul MAE si am simtit ca mi se taie pamantul de sub picioare ... totul este bine cand se termina cu bine Posted Image

Table Mountain, vin si plaje :

Attached File  thumb_IMG_8779_1024.jpg   312.88K   79 downloads Attached File  thumb_IMG_8884_1024.jpg   247.05K   77 downloads Attached File  thumb_IMG_8496_1024.jpg   214.67K   70 downloads

#49
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
eugenm, eu te am dat disparut de pe forum.Posted Image ...n am mai vazut un trip report dintr o destinatie exotica de ceva timp de la tine... asa ca astept un review full despre Africa de Sud si alte noutati...

#50
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Zavoianu, ti-ai luat biletele pentru Africa de Sud? Noi ne-am intors de mai bine de 3 saptamani, a fost de vis.
Nu rata safariul intr-o rezervatie privata, Cape Town-ul si imprejurimile: Stellenbosch, Betty's Bay, Cape Point, Boulders Beach, etc.


#51
RobertCPostelnicu

RobertCPostelnicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2016
Buna seara.  Ma numesc Robert si   sunt Ghid in Cape Town, eu va recomand 3-4 zile in Cape Town si 3-4 zile pe Garden Route( o zona verde, munti, Oceanul Indian si o multitudine de  activitati in aer liber). Garden Route este situata la 450km de Cape Town. In Kruger va recomand tot 3-4 zile, safari dimineata si safari noaptea, eventual in Sabi Sabi Private Reserve.  Cea mai buna perioada pentru a vedea animale este intre Martie si Septembrie, deoarece este sezon secetos si animalele se aduna pe langa gurile de apa din Rezervatie. Vacanta Placuta



#52
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
razvan inca n am luat, dar am timp pana in noiembrie, o sa securizez ceva pana in iunie-iulie

astept ca d eobicei un review complet

#53
dina10

dina10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.07.2011
Avem in studiu Africa de Sud in  primavara aceasta (martie) si ne intereseaza partea cu plaja si apa oceanului pentru inot clasic. Noua ne place sa primim informatii pentru documentare de la persoanele care au experimentat destinatia. In principal ne intereseaza :
1) daca exista infractionalitate si in zonele securizate pentru turistii plecati prin agentii - care ar fi zona cea mai sigura?
2) Daca te poti duce in sejur individual fara riscuri (ma gandesc la agresarea fetelor, jefuire) Care ar fi zona cea mai sigura?
3) Daca trebuie facute vaccinuri?
4) Daca se pot organiza excursii in conditii de siguranta cu agentii locale?
Va multumesc mult.

#54
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
dina10 noi am fost pe cont propriu si am fost extrem de multumiti de alegerea facuta.
Nu as alege niciodata o agentie sa merg in Africa de Sud pentru simplul motiv ca arunc banii pe fereastra. Am ales o rezervatie privata pentru safari (Thornybush - aproape de Kruger) si dupa 4 zile de safari am stat alte 6 in Cape Town si una in Johannesburg.
In Cape Town am stat la Holiday Inn Express in centru si zona a fost ok chiar daca ici colo vedeai localnici mai dubiosi, dar mai peste tot erau angajati de la politia locala care supravegheau zona, Pentru a fi safe trebuie sa respecti niste reguli de bun simt:
1. Nu umblati pe strazi dupa lasarea serii (luati un taxi daca mancati la un restaurant mai indepartat de hotel)
2. Nu da bani cersetorilor (noi n-am gasit foarte multi care sa ne ceara bani)
3. Nu vizita Townshipurile decat cu ghid (daca tii neaparat)
4. Lasati-va pasapoartele impreuna cu banii, cardurile si obiectele de pret in seif, luati-va cu voi zilnic doar strictul necesar.
Toate excursiile pe care le-am facut au fost pe cont propriu pe jos, cu masina sau busul turistic.
Am mers pe jos si jumatate de ora din centru pana la Waterfront si a fost safe.
Daca vizitezi Kruger iti trebuie pastile anti malarie, iar daca vii dintr-o zona cu risc de febra galbena iti trebuie vaccin altfel nu.
Noi nu am mers in excursii cu agentii locale pentru simplul fapt ca am dorit flexibilitate si am iesit mult mai ieftin: pe noi ne-a costat 1300 ZAR (83 euro) masina cu tot cu benzina, full insurance pentru 2 zile (un Polo cu 4000 km la bord luat de la Avis) in conditiile in care o excursie la Cape Point de o zi ajungea la 70 euro de pers deci noi 2 persoane am economisit big time.
In 2 zile full cat am avut masina am fost la Blougbergstrand, Stellenbosch, Betty's Bay, Cape Point, Boulders Beach si Muizenberg.
In rest am luat taxiul, busul turistic sau am mers pe jos si am vizitat Table Mountain, Camps Bay, Constantia, Waterfront, Bo Kaap sau Kirstenbosch. Bineinteles ca nu am ratat si o plimbare cu helicopterul.

Edited by razvanait99, 06 February 2016 - 10:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate