Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Schindler's List (1993)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Si eu recomand La Vita e Bella si bineinteles si Schidler's List. Cica au gasit astia prin ceva biblioteca din Australia copia indigo a listei lui Schindler (a fost cumparata mai demult impreuna cu alte materiale de la autorul cartii care e australian, dar cica nu stiau ca si lista se afla prin cutiile de acolo). Dintre filmele facute de Spielberg pe care le-am vazut, Schindler's List mi se pare cel mai bun (desi Munich si Saving Private Ryan nu le-am vazut). E drept ca are multe SF-uri, si cand trebuie sa compar un SF bun cu o drama buna de obicei prefer drama. Chestia cu succesul si interesul pentru filmele despre Holocaust are legatura totusi si cu faptul ca multa lume din industria de la Hollywood au origini evreiesti (inclusiv Spielberg). Filmul lui Mel Gibson, Passion of the Christ, a avut probleme cu distributia pentru ca a fost considerat de unii un film anti-semit, si a fost nevoit sa-l distribuie singur pentru ca nimeni nu vroia sa-l distribuie. Insa Schindler's List cred ca chiar si-a meritat Oscarul (probabil si Pianistul din cate aud despre el, nu l-am vazut inca).

#38
adelaide333

adelaide333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.02.2009
"Lista lui Schindler" e cel mai bun film al lui Spielbeg.  Celelalte  filme ale lui, Jurassic park si altele asa. Ma si mir cum a putut scoate un film ca "Schindler" Generalul german e senzational, si filmul in general e senzational. Am plins de fiecare data cind l-am vazut si probabil ca o sa mai pling odata daca o sa il mai vad.

#39
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View PostDecember, on 16th March 2009, 17:19, said:

Incearca si La Vita E Bella


La Vita e Bella e recomandat, se recomanda si Reader, desi cuprinde episodul Holocaustului, se axeaza in cadrul desfasurarii actiunii pe altceva.

#40
GycuBrun

GycuBrun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.07.2007
Bump! Am vazut si eu acest film, recent, mi-a fost greu dar am rezistat pana la final ( cca 3 noaptea ) ... Nu mi-a parut rau ca l-am vazut, dar nu pot spune ca este cel mai bun film al lui Spielberg ( din numele lui va dati seama ca e evreu :| ). Da este un film bun despre Holocaust, nici mie nu mi-a placut subiectul dar am facut abstractie si l-am urmarit totusi, ca drama mi s-a parut ca si-a atins scopul, insa  ca intreg m-a lasat un pic dezamagit, unele retusuri nu mi-au fost pe plac sa zicem.
Si nu, nu am varsat nicio lacrima indiferent cat de dramatice erau scenele ce imi penetrau retina.
Pe o scara de la 1 la 10, ii dau un 8.

#41
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postlawrence38, on 17th February 2009, 20:32, said:

Cand spui asta te gandesti cumva si la faptul ca e inspirat dintr-un caz foarte real si nu e doar scos de prin circumvolutionile vreunui scenarist sau scriitor ??

Curios e ca Schindler a fost de-o varsta cu comandandul lagarului. Si totusi, ce sfarsit complet diferit au avut amandoi.

Si, desi acesta i-a "mirosit" ideea, a fost franat de superiorii lui, care erau platiti regeste de Schindler. Din film reiese ca toti au primit ce au vrut : Schindler si-a salvat evreii, evreii au facut o alegere buna atunci cand i-au dat banii de finantare la inceput, iar comandantul german, superiorul comandantului lagarului, cat si seful de la Auschwitz au acceptat banii ( diamante in cazul celui din urma ) pt a-l servi pe Schindler si cauza lui.

View PostDorinuSs, on 22nd March 2009, 19:48, said:

ce alte filme bune despre germania nazista mai stiti?

View PostNT87, on 25th March 2009, 00:12, said:

Der Untergang
Stauffenberg
Triumph des Willens
Good
Stalingrad
Cross of Iron
Conspiracy.......

Mai este si filmul : "Ultimele zile ale Sophiei Scholl" ( Die letzten Tage - 2005 ).

#42
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008
L-am vazut acum vreo 3-4 ani. Nu mi s-a parut cine stie ce ca subiect, exagereaza ororile Holocaustului si in rest, scenariul este nemaipomenit de bun.
Parerea mea.

#43
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Nu m-a impresionat deloc. Prea propagandist.

#44
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008
Asta pt ca regizorul este un evreu. Ma repet, a dus la extrem si a exagerat crimele Holocaustului evreiesc. De parca era prima oara in istoria omenirii cand poporul evreu este facut una cu pamantul... eu sunt de acord ca unele lucruri, nu neaparat bune, se pot face doar sub dictatura.

#45
Deathrun

Deathrun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 23.09.2010
De ce filmul Schindler's List (Lista lui Schindler) este alb-negru ? Filmul a aparut in 1993 si din cate stiu eu primele filme colore au aparut prin anii '50.

#46
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
Probabil li s-a terminat cerneala.

#47
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Probabil pentru că e film istoric ?

#48
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Raspuns de pe Wiki Answers:

Quote

This movie was created in black and white to give the feel of an old movie.
it was also made in black and white to show that the color that is in the movie (girl in red dress) was important and a symbol that needed memorizing.
It is also believed that the movie is black and white to display the feeling of the war. The distinct separation between Jews and Germans, with in between or grey. The colour conveys the racism of the era and how dark it was, with no colour.


#49
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,474
  • Înscris: 16.12.2006

View PostDeathrun, on 25th January 2012, 11:20, said:

De ce filmul Schindler's List (Lista lui Schindler) este alb-negru ? Filmul a aparut in 1993 si din cate stiu eu primele filme colore au aparut prin anii '50.
Pentru a ilustra mai bine drama prin care au trecut evreii in perioada respectiva ;)

Daca te-ai uitat la film o sa vezi ca apare si o fetita cu o rochie rosie, un simbol important.

#50
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Din motive artistice... alegerea regizorului. Poate a considerat ca subiectului ii sta cel mai bine prezentat in alb-negru.

#51
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fara suparare, filmul asta a iesit pe piata pentru ca in anii aia a fost desecretizata arhiva de la moscova despre "holocaust" si au inceput sa apara din ce in ce mai multe voci prin care se contesta.
tot in perioada aia a fost schimbata si placa comemorativa de la auschwitz. doar nu credeti ca a aparut degeaba un asemenea film...odata ce realizezi contextul, iti dai seama ca nu a fost decat un film de propaganda.

#52
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
mai degraba o oportunitate. cartea a fost publicata prin 82 si a fost bestseller de la inceput. nea schindler a existat si chiar a facut ce zice cartea/filmul ca a facut. da fiind vorba de film, propaganda sau nu, e film de colectie facut cu actori nehollywoodieni. ce e de remarcat e ca este printre foarte putinele ecranizari care urmaresc cartea fidel si nu sint seci. deh Spielberg... mi-a placut ideea cu imagine alb-negru, da as baga mina in foc ca ideea initiala a fost o imagine gen documentar, gaselnita cu simbolistica razboiul si celelalte imi pare fortat si prea subtila pentru o ecranizare-document.

#53
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu am fost socat de imaginea alb negru, doar cu putin rosu..Apoi am aflat ca de fapt era un omagiu, adica o trimitere la "Crucisatorul Potemkin', unde steagul bolsevic a fost colorat manual  direct pe pelicula, sub lupa, ca asa era tehnologia epoci.
Altfel, filmul este impresionant. Cand l-am vazut, la lansarea in Romania, prin 199x, un amic a plans in sala, de s-a rupt camasa pe el..
Si asa m-am prins ca era din comunitate, desi el nega....
Apoi bunicul lui mi-a povestit ca stia pe cineva care scapase dintrun lagar..Dar parca vorbea cu prune in gura, se cam balbaia..Asa ca am simtit ca e cazul sa oritentz discutia spre altceva...

Dupa niste ani am aflat ca la documentare necesara realizarii acestui film, unii dintre supravietuitori, care erau intervievati, au lesinat in timpul ce retraiau clipele de acolo...
iar reporterii au inghit multe calmante, ca sa nu planga si ei..

Edited by Prien, 20 April 2013 - 20:16.


#54
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Este facut alb negu pentru ca Spilberg a spus ca el a facut un documentar. Fines in rolul lui Got este genial, are niste scene terifiante de un cinism crud, de exemplu cand o omoara pe arhitecta aia si dupa aia spune sa  refaca toata constructia dupa cum a spus ea, sau cand ii zice la una, "nu te apropria, sunt racit, o sa te imbolnavesti si tu ".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate