Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#1
wub

wub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.10.2005
As dori si eu sa imi pun gazon, dar nu stiu cum , sa iau covor sau sa incerc cu semnite, daca schimb o parte de pamant, ce e mai bine sa aduc ?

#2
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postwub, on Feb 13 2007, 17:12, said:

As dori si eu sa imi pun gazon, dar nu stiu cum , sa iau covor sau sa incerc cu semnite, daca schimb o parte de pamant, ce e mai bine sa aduc ?

vezi la casa mea-cum sa construim o casa-exterioare.

#3
Ionutcovaciu

Ionutcovaciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2007
Am semanat niste iarba Turfline (Sunshine), care se preteaza locurilor insorite. am respectat toate etapele indicate. stropesc cu apa terenul in fiecare zi, insa iarba refuza sa rasara. Au trecut deja 3 saptamani de la insamantarea terenului. stie careva care este cauza? Este prea devreme pt rasarire? multumesc!

#4
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostIonutcovaciu, on Apr 15 2007, 15:52, said:

Am semanat niste iarba Turfline (Sunshine), care se preteaza locurilor insorite. am respectat toate etapele indicate. stropesc cu apa terenul in fiecare zi, insa iarba refuza sa rasara. Au trecut deja 3 saptamani de la insamantarea terenului. stie careva care este cauza? Este prea devreme pt rasarire? multumesc!


trebuia sa incolteasca, iar pe anumite zone sa fie rasarita.
stropesti sau uzi abundent?
trebuie sa dai cam 3-5 litri/m2 la o udare.

#5
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View PostIonutcovaciu, on Apr 15 2007, 15:52, said:

Am semanat niste iarba Turfline (Sunshine), care se preteaza locurilor insorite. am respectat toate etapele indicate. stropesc cu apa terenul in fiecare zi, insa iarba refuza sa rasara. Au trecut deja 3 saptamani de la insamantarea terenului. stie careva care este cauza? Este prea devreme pt rasarire? multumesc!

Ciudat ca nu a iesit nimic pana acum. Ar fi trebuit relativ repede sa rasara cel putin specia anuala pe care o contine amestecul de gazon (de obicei Lolium)...

#6
Ionutcovaciu

Ionutcovaciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2007

View Postbaxyy77, on Apr 16 2007, 21:40, said:

Ciudat ca nu a iesit nimic pana acum. Ar fi trebuit relativ repede sa rasara cel putin specia anuala pe care o contine amestecul de gazon (de obicei Lolium)...

asa ma gandeam si eu. nu o ud chiar asa abundent (3-5 l/m2), insa nu vad nici un semn. cineva imi zicea sa nu-mi fac probleme ca va rasarii, ca toata situatia se raporteaza la temperatura de afara si din timpul noptii (ca e prea rece). Eu is din nordul tarii. ramane de vazut! oricum merci mult!

Edited by Cela, 12 August 2007 - 16:35.


#7
wub

wub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.10.2005
Vrea sa pun gazon in curte si cineva m-a sfatuit ca inainte de a incepe sa folosesc un ierbicid si apoi sa insemantez gazaonul. In felula sta o sa scap de toate buruienile nedorite. Gasesc asa ceva si cum trebuie aplicat ?

#8
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postwub, on Apr 26 2007, 17:51, said:

Vrea sa pun gazon in curte si cineva m-a sfatuit ca inainte de a incepe sa folosesc un ierbicid si apoi sa insemantez gazaonul. In felula sta o sa scap de toate buruienile nedorite. Gasesc asa ceva si cum trebuie aplicat ?


gasesti, dar nu scapi de buruieni. nu scapi de toare.
1. inainte de semanat se foloseste un ierbicid total cu remanenta cat mai scurta.
2. dupa ce ai semanat, folosesti un ierbicid selectiv pentru graminee. pe piata se gaseste AMINO 600, care e acceptabil.
daca semeni acum, nu prea ai ce ierbicida, asa ca seamana si ierbicidezi la 4-5 zile dupa a doua tundere. vezi ca de mohor si costrei nu scapi cu cel selectiv, asa ca trebuie sa-l jumulesti.

#9
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
il lasi intii parloaga,sa iasa toate buruienile si cind sunt ele mai frumoase le stropesti cu un erbicid total
de exemplu ROUNDAP.Le lasi doua saptamini sa se usuce si apoi te apuci de traba.Garantat o sa mearga,eu sunt taran si ma joc cu ele de citiva ani

#10
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
Stii ceva despre iarba de sudan. Este adevarat ca dupa ce creste distruge celelalte buruieni de pe langa ea? Cum se insamanteaza, uda samd.

10x

#11
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
Salutare
Am si eu o problema mica. Mi-am luat 600 mp in Bragadiru si am cam multe balarii pe el. Am taiat 1 data cu coasa toata iarba si apoi am "intors" pamantul cu un motocultor.

Acum vine partea interesanta. Dupa nici 3 saptamani au inceput balariile sa iasa iar. Am mai "intors" 1 data pamantul.

Sincer a inceput sa mi se ia de atata rupt oase si am intrebat si eu in stanga si dreapta si mi-au zis si mie "cunoscatorii" ca daca plantez iarba de sudan nu o sa mai am probleme cu celelalte balarii ca le omoara sudaneza. Este adevarat sau e vrajeala si daca da cum se insamanteaza uda samd.

Exista o asltfel de iarba, gazon sau cum so numi pentru ca sincer nu ma deranjeza sa am iarba pe loc dar numai sa fie una si buna nu palamida, pir samd ca sa ma pot duce si eu la un gratar si sa fac o miuta.

#12
keynes

keynes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.02.2006

View Postdannastase, on May 5 2007, 22:14, said:

Exista o asltfel de iarba, gazon sau cum so numi pentru ca sincer nu ma deranjeza sa am iarba pe loc dar numai sa fie una si buna nu palamida, pir samd ca sa ma pot duce si eu la un gratar si sa fac o miuta.
  Seamana lucerna. Scapi de buruieni si ingrasa pamantul. Succes!

#13
Hxx

Hxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.05.2007
Eu am imprastiat un fertilizator+erbicid pe gazon in urma cu cca 1 sapt. jumate. Produsul l-am cumparat din Praktiker, parca. Insa, in loc sa dispara buruienile, s-au inmultit, insa am observat si o imbunatatire a gazonului.

#14
wub

wub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.10.2005
Am zis sa incerc anul acesta o varianta ECO. Am sapat toata gradina, am lasat sa creasca putin buruienile, apoi le-am scos, iar am lasat sa creasca si tot asa de 3 ori, dupa care am afanat bine solul si azi de dimineata am pus gazon. Dupa o ora a inceput ploaia si m-a scutit de un udat. Acum sa vedem ce iese.

Nu am mai dat cu iebicid deoarece kid-ul se joaca frecvent in curte si nu am vrut sa il expulzez in fata cesei. Daca nu iese o sa vad la anul ce o sa fac.

Ca metoda alternativa ( nu am incercat ) era sa acopar cu o folie neagra terenul si sa-l las asa o saptamana doua si mureau toate buruienile. Oricum ceva sport nu mi-a facut rau. Acum am vazut la un vecin ca dupa ce a pus iarba a acoperit locul cu rogojini ( poate pentru a nu se evapora apa de peste zi). Cert e ca le-a lasat cateva zile, iar acum are o iarba deasa si frumoasa nimic de zis.


O sa incerc sa pun ceva poze cu evolutia gazonului.

#15
ABSOLUT-V

ABSOLUT-V

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.02.2006
Salut ! Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum sa-mi plantez gazonul.
Am cumparat ceva gazon de la un hipermarket, pamantul este sapat/greblat...imprastii semintele si apoi treb sa-l greblez iar sau pot imprastia semintele si trebuie doar stropit ?!? aici este dilema...mai vreu sa stiu si cum se intretine sa nu-mi iasa doar pe alocuri, trebuie ingrasamant ceva?
Respect all !!!  :wave:

#16
bebe_scumpiku2005

bebe_scumpiku2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2007
Va rog frumos ajutati-ma si pe mine...deci acum 6-7 luni am plantat gazonu..totul frumos era asa frumos bineinteles in cateva locuri nu crescuse dar in rest ok,nu asta era problema....iar acum vreau sa spun ca in proportie de 75% tot gazonul este uscat,este distrus....de la ce o fi?va rog datimi si mie cateva sfaturi ce sa fac sa il fac la loc cum era,asa frumos.....!!Ma gandeam sa il iau pe ala ars de deasupra un strat de vreo 5-10 centrimetri...sa sap pamantul care era dedesupt si sa fac un amestec de gazon cu ingrasamant si etc si sa il pun peste tot si sa ud in fiekre seara?ce spuneti?e bine sau nu?va rog eu dak ati fost in situatia asta si si-a revenit va rog sa imi spuneti si mie..multumesc si astept raspuns

#17
horacescu

horacescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.02.2007
pune-i apaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
multa apaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

#18
moro

moro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.11.2005

View Postbebe_scumpiku2005, on Jul 3 2007, 14:11, said:

Va rog frumos ajutati-ma si pe mine...deci acum 6-7 luni am plantat gazonu..totul frumos era asa frumos bineinteles in cateva locuri nu crescuse dar in rest ok,nu asta era problema....iar acum vreau sa spun ca in proportie de 75% tot gazonul este uscat,este distrus....de la ce o fi?va rog datimi si mie cateva sfaturi ce sa fac sa il fac la loc cum era,asa frumos.....!!Ma gandeam sa il iau pe ala ars de deasupra un strat de vreo 5-10 centrimetri...sa sap pamantul care era dedesupt si sa fac un amestec de gazon cu ingrasamant si etc si sa il pun peste tot si sa ud in fiekre seara?ce spuneti?e bine sau nu?va rog eu dak ati fost in situatia asta si si-a revenit va rog sa imi spuneti si mie..multumesc si astept raspuns
Din cate imi aduc eu aminte acum 6-7 luni era ian-feb deci nu stiu cum ai plantat tu gazonul!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate