Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

ajutor pentru captura de pe VHS!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Ma chinuie de cateva zile talentu' sa fac asha ceva ...

problema:
A tras un prieten de-al unui prieten un film (camarazi de front) de pe HBO! Are 10 ore !!!! Bun! Ne-am hotarat noi sa le punem pe CD cele 10 seriale, ca filmu' e marfa! Calitatea pe Video shi-asha nu e super, inregistrarea de fatza mai are shi ea bube ... Da' ce mi-a ieshit mie, ma ingrozeshte!!!

Hardware:[list=1]

[*]Una bucata Video Player batran, da' scoate bine ... rca (audio + video mono) + TV

[*]Una bucata AmD XP 1700+

[*]Epox 8KHA+

[*]256 DDRAM pc2100

[*]HDD IBM DTLA 307045,  45 GB, 7200 rpm,  ATA 100, ma pot duce pana la 10 GB liberi ...

[*]CDROM, WRITTER (ca l-am luat azi pe cel de la firma, floapa ETC

[*]Placa video Leadtek GF2 TI 64 MB DDR

[*]SB Live! 5.1

[*]cashti, Boxe, CD ROM, Sursa etc  - altele neimportante!

[*]Hercules ATI All-in-Wonder Radeon 7500, cu toata mufaraia disponibila
[/list=1]

Software:[list=1]

[*]Win XP Pro

[*]Driverele - CD +  WebSite Release la TOATE componentele implicate

[*]Virtual Dub 1.49 (pluc 1.48 AC3 / nonAC3 - pana la 1.37 parca)

[*]Ulead Video Ceva (asha ii zice oare?! - a venit cu Radeonu')

[*]Softurile de la ATI radeon de captura, TV etc ....

[*]Adobe Premiere 5 (parca)

[*]totzi divICSHi'! shi alte codecuri!
[/list=1]

Cum am facut io ... In multe shi diverse feluri ... Prin PCu' meu au trecut vreo 5 tunere, Un Pinacle DC xx busha, un ATI AllInWonder Rage 128 - shi astea NUMAI cu ocazia acestui film! Shi-ar tata in el ...

VirtualDub - capturaMarea durere ca daca fac cu Divx 5, iese acceptabil, da' face DropFrames, cam 0.5 - 1 % - Nu prea mi se pare in regula la Hradware-ul pe care il am ... Totushi, nu bag filtre, nu fac super rezolutzie (imi face drop frames shi la 352, cu 25 FPS!!! Am pus Windozele curat azi dimineatza ... Dupa jumate de ora deja virtual dubu imi facea compresia din mpegu' scos de ATI in divX 5 cu o imagine VERDE, cu ceva puncte din imaginea originala, iar in DivX 4 - cu o rata de schimbare a culorilor de fond cam de 2 la secunda!!!

Am incercat shi cu ATI Hardware Codecs ... Mpeg 1, 2 ... Ori ies prea mari, ori prea proaste, ori ambele!!! Pot continua povestea gramadaa ... azi am facut vreo 3 ore capturi de cate 10 secunde - comparative ... cu tot ce am prins la mana -- shi ATi capture, shi VDub ... Aseara m-am jucat un pic cu Uleadu'!


care shtitzi, ajutatzi-ma shi pe mine:
Ce shi cum trebuie sa fac (rezolutzie, captura, bitrate, software - de captura shi codec - CE codec ma sfatutzi sa folosesc - la captura shi / sau prelucrare?!) etc) ca sa imi iasa faza ... Vreau sa imi iasa cat de cat good quality, cu un  maxim de 1ora / CD 700 MB, si sa nu ma apuce Craciunu'!
Shtiu ca se poate - am divXuri de 1 ora / 700 MB / 720 x xxx care se vad OGLINDA!!! Imi inchipui ca nu poate sa-mi iasa la fel, da' nici ce mi-a ieshit mie!!!

Multzam!

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Rezolutia nu merita mai mult de 352x288 pentru ca filedurile la VHS sunt identice (adica cam aproximativ 320x240 e si pe banda tehnologic sa zicem asa) si rezolutia asta iti permite sa faci captura si compresia in acelasi timp, real-time. Daca tii foarte mult la calitate incat sa te chinui si sa dureze de 5-6 ori mai mult, poti faci captura in 704x576 (chiar ma intreb sa imi spui si mie daca tine XP-ul 1700 704x576 in DivX cu un filtru de deinterlace real-time ca si eu vroiam sa incerc/stiu) si abia apoi sa comprimi DivX cu tot felul de filtre sa arate mai bine.

Daca optezi pentru prima varianta, foloseste DivX3, nu te prosti cu 4 sau 5. 5-ul merita daca il cunosti foarte bine, poti vedea un tutorial de codare la http://www.divx.com/.../divx/guide.php dar eu tot iti recomand 3-ul ca nu am apucat sa ma joc cu 5-ul complet si nu stiu ce aiureli/avantaje/buguri are. La 4 de exemplu cand tai nu iti mai pune keyframe fortat ca la 3 (cand injurai macar ca nu ti-a taiat unde vrei) aici taie unde i-ai zis tu, dar primele secunde pana la celalalt frame ai numai verde si erori de decmopresie pe ecran.

Iti trebuie un video player cat mai bun, eu personal folosesc un TEAC, altfel frame-urile care iti scapa cate 1 la 2-3 secunde te vor obisnui, nu iti face probleme, nu e din cauza ca nu iti tine tie placa sau procesorul, tine de sincronizarea audio cu banda (ai un VT adjust care ai vazut ca se schimba acolo cu + sau - cateva milisecunde, la VHS e normal si nu o sa se observe, stai linistit). Umbla putin la setarile de conversie si playback quality la placa audio si pune-le la best (click dreapta pe trompeta din dreapta de pe task-bar, stii tu...) Pentru ca de multe ori conteaza sistemul de operare la asa ceva, recomand Win2000 daca poti, e cel mai stabil la asa ceva (XP nu stiu sigur inca, nu am testat)

Pune bitrate 1500 cu keyframe 1 ca sa navighezi usor prin el si recomand versiunea 3.22 de DivX3, adica cea normala 3.11 alpha dar imbunatatia cu detect scene, adica sa-ti tranteasca keyframe la toate schimbarile majore de scena cand se schimba unghiul sau camera video in film.

Pentru a doua varianta, pot face o captura full-screen dar iti trebuie hard la greu si nu uita de selectia multi-segment si spill-drive din VirtualDub, altfel dupa 2GB crapa...e valabila atentionarea si pentru prima varianta, ca sa lasi captura sa mearga cat vrei si sa tai dupa aia cu directy stream copy.

Varianta asta o sa iasa mai bine calitativ, plus ca merita pe langa deinterlace si o filtrare si imbunatatire calitativa a imaginii post-procesare, o codare in doi pasi eventual cu Nandub sau DivX5, si vei castiga si ceva spor de calitate video, dar va necesita procesor peste 800Mhz sa il afiseze la playback cum trebuie la 25fps (!)

Succes ! Si te asteptam cu amanunte, povestiri, etc

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
a ieshit ... nici prea prea, nici foarte foarte ... Azi am dus placa inapoi (radeonu') ... Sh a ramas sa continui io cu editarea post captura (abia le-am taiat pe episoade, cu direct stream shi am facut la primu' volume 150 % )

Concluzii shi detalii: [list=1]

[*]am facut captura la 352, DivX 3.22 Low Motion cu setari: key la 1 sec, crispness 5, bitrate max 1710 - VDub 1.49, FARA spill drive sau multi segment ... ceva probleme cu sincronizarea audio in Media Player peste 2 GB, da' s-au rezolvat la taiere ...

[*]RGB filtering, audio fraunhofer mp3, 32kb, mono - ca aveam numai un canal cu legatura ... in fine...

[*]filtre la captura RT: null cu un crop de 8 linii jos + deinterlace pe best + brightness (+12 %) shi contrast (118)

[*]la hardware-u descris mai sus, am avut o rata medie de folosire a procului de 35 - 40 %, cu un maxim de 60 % vazut (s-o fi dus shi mai sus?! nu shtiu, da' nu cred)

[*]mi-a facut drop frame cam de 2 % - dar nu ced ca dincauza hardware-ului, ca mai facea dropuri shi cu procu la 35 %) - oricum nu se vede

[*]facut 3 capturi, 2 de 15000 secunde shi una de 8000

[*]totul mers OK, lasataproximativ 85 - 90 % singur sa faca captura, io la munca (de-asta am zis ca nu shtiu exact maximu de procesor luat)

[*]incercat shi in 704, cu deinterlace shi crop - am avut de cateva ori procu la 90 - 100%, in rest - 75 - 80% - drop frame comparabil cu 352 - deci raspunsul e ca se pare ca tzine procu' - shi asta fara sa ma stranga de momitze sa-l las singur sa faca ceva o perioada mai lunga :D

[*]aaa...  calitatea a ieshit acceptabila, tzinand cont ca nici pe original nu erea tocmai de Oscar :D, iar dimensiunile s-au invartit cam la 680 - 700 MB / episod de 1 ora!
[/list=1]

Cam asta-i ... o singura intrebare   ... Nu m-am apucat inca de editarea post-captura, da am facut o proba:
- am salvat cu direct stream 10 minute --> vreo 80 de MB
- am recomprimat ACELEASHI 10 minute cu DivX 3.22 Fast Motion, la ACELEASHI setari de la captura cu LowMotion -->vreo 16 MB ... , da calitatea ult mai nashpa - blocking la greu !!! De unde diferentza asta de dimensiune ?

PS: o sa fac posteditarea cu DivX 5 probabil .... Ce filtre imi recomanzi mah?

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
in primul rand contradictie de termeni, posteditarea e una, divx-ul e compresie. daca l-ai capturat direct divx, uita de re-editare, postefecte sau re-compresie...se face catura la 1.5Mb/sec minim daca intentionezi sa lucrezi la el si sa-l mai comprimi inca o data (un codec bun e MJPEG. hardware daca ai placa rea sau software daca ai proc bun), altfel e crima (nici nu o sa poti naviga prin el prea usor din cauza deltaframe-urilor), plus ca el la recompresie el ia fisierul gata comprimat cu calitatea pierduta cam 30%, (de fapt calitatea a fost scazuta dramatic la greu in favoarea spatiului mai mic ocupat)  si o considera calitate perfecta din care scade iar cam 50% : de aici blocking-ul la greu si dimenisunea mult mai mica... fenomenul cel mai contra calitatii este o cuantificare vectoriala in care suprafetele de culoare aproximativ la fel sau in care lumina provoaca treceri line (spre diferenta de zonele unde un contur face clar diferenta intre alb si negru sau albastru si rosu) sunt stocate ca directii de propagare si codificate in matrici de 4x4 sau 8x8 (GOP-uri),  tehnologia se numeste "discreet cosinus transformation"..in final iese ceva OK daca sursa a fost perfecta (DVD-rip), acceptabil daca sursa a fost OK (VHS) sau aproape jalnic daca sursa a fost acceptabila (cazul tau)

direct stream copy doar copieaza, deci o sa-ti dea si un warning daca o sa incerci sa bagi filtre : nu tine seama de ele ! e doar pentru cut-cut

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
aha ... Multzam ...

deci sa nu mai fac recomprimare (nici chiar in full processing, cum aveam de gand !)

O sa bag doar filtrul de volum atunci, sa-l fac la 150 % shi atat ...

pana laurma, daca bag filtre video la direct stream copy, le ia sau nu? Asta ca idee de viitor!

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Nu ! "Direct stream copy" inseamna ca ia din stanga si copieaza in dreapta...orice alta schimbare necesita recompresie (ca sa salveze ce face filtrul ala, indiferent ce e) si atunci pierzi calitate...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate