Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Centrale termice IMMERGAS

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
5010 replies to this topic

#2413
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 maximg, on 01 august 2016 - 21:21, said:

Eolo Star 24 3 E...
Are cineva idee daca si unde pot monta un led care sa indice ca centrala este in " activitate "? Vreau sa se aprinda cind merge pe apa calda sau pe caldura .
Este interzisa interventia persoanelor neautorizate in centrala,mai ales in cazul in care se fac modificari in centrala...dar,poti pune un LED,fara sa umbli in centrala.Fa un montaj electronic de tip "releu sonor",cu microfon care la zgomot aprinde un LED (sau chiar un bec daca vrei) si pe care il prinzi pe centrala in partea de sus (microfonul),regland sensibilitatea astfel incat sa aprinda LEDul cat timp merge ventilatorul centralei.
Daca vrei 2 LEDuri separate,pentru ACM si incalzire...e putin mai complicat,dar nu imposibil.

#2414
adrian1323

adrian1323

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.03.2016

 servoman, on 01 august 2016 - 10:54, said:

Sunt 2 variante. Robinetul de incarcare defect, dar putin probabil daca centrala este intr-adevar noua, iar al 2-lea mnotiv este fisurarea interna a schimbatorului bitermic si in acest fel comunica apa din retea cu apa din circuitul de incalzire si de aici si cresterea de presiune. Daca centrala e noua atunci trebuie sa apelezi la firma ce a facut punerea in functiune ca sa ai parte de garantie.
Revin cu o descriere mai amanuntita a problemei care mi-o face centrala nou montata pe instalatia veche: vad ca in fiecare zi imi urca presiunea cu cate 1 bar in instalatie, si cand umblu la robinetele caloriferelor, acumularea asta de 1 bar este aer.., da, in fiecare zi scot aer din instalatie care creaza un surplus de 1 bar. Instalatia veche si caloriferele au fost curatate cu o solutie si ma gandesc ca ar avea loc vreo reactie chimica intre depunerile din calorifere si ce-a mai ramas din solutie de-mi apare aer. Daca era buba la robinet sau schimbator, nu trebuia sa fie doar apa?

#2415
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Da, trebuia sa fie doar apa. Incearca sa o tii o zi cu robinetii tur/retur inchise. Daca presupusa reactie chimica are loc in instalatia vechie nu ar trebui sa creasca presiunea in centrala.

#2416
dragosneculae

dragosneculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.01.2016

 adrian1323, on 03 august 2016 - 13:01, said:

Revin cu o descriere mai amanuntita a problemei care mi-o face centrala nou montata pe instalatia veche: vad ca in fiecare zi imi urca presiunea cu cate 1 bar in instalatie, si cand umblu la robinetele caloriferelor, acumularea asta de 1 bar este aer.., da, in fiecare zi scot aer din instalatie care creaza un surplus de 1 bar. Instalatia veche si caloriferele au fost curatate cu o solutie si ma gandesc ca ar avea loc vreo reactie chimica intre depunerile din calorifere si ce-a mai ramas din solutie de-mi apare aer. Daca era buba la robinet sau schimbator, nu trebuia sa fie doar apa?
Omule să știi că acei service-man care au făcut spălarea centralei și instalației de încălzire probabil au uitat intenționat să folosească în final un neutralizator. Soluția de curățare conține acid clorhidric . Dacă vrei poți folosi ca neutralizator bicarbonatul de sodiu diluat în apă. Asta e o metodă băbească, dar cu rezultate bune. Poți cumpăra tu neutralizator special pentru centrale. Reacția dintre acidul clorhidric și bicarbonatul de sodiu rezultă APĂ și BIOXID DE CARBON. Dai afară tot, clătești bine instalația și în cele din urmă bagi apă în instalație, obligatoriu printr-un filtru cu granule de polifosfat pentru anularea calcarului din apă. Sper că ai și filtru magnatic pentru eventuale bucățele metalice din instalația sanitară a orașului. Acele bucățele metalice ruginite pot bloca fluxostatul. Mă refer la țevile din fier ruginite care sunt la blocuri. În plus sper că ai și filtru „Y” cu sită deasă pe returul instalației de încălzire pentru protejarea pompei de circulație. Dacă poți și ai o pompă de circulație la îndemână poți băga în instalația de încălzire apă distilată cu puțin antigel auto sau dacă te ține buzunarul poți folosi antigel special pentru centrale termice. Ca o veste proastă te informez că aceste spălări la centrale dacă nu sunt făcute conform instrucțiunilor fabricantului ca tip de soluție și timp de efectuare, duce sigur la deteriorarea garniturilor din tot sistemul. Ca să te convingi i-a legătura cu un tehnician în domeniu.

#2417
adrian1323

adrian1323

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.03.2016
Multumesc tuturor pentru sfaturi! Dragos cred ca ai pus punctul pe rana, o sa-i intreb pe destepti daca au pus neutralizator la sfarsit. Ca doar scrie mare pe firma lor ca au service autorizat bla bla bla. M-am uitat si la filtre: magnetic exista, filtrele y exista, cel cu polifosfati vad ca a fost uitat la montare. Am mai avut unul la centrala veche care-mi curgea si la un moment dat a fost scos si s-a pus doar filtru magnetic.

#2418
dragosneculae

dragosneculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.01.2016

 adrian1323, on 08 august 2016 - 11:10, said:

Multumesc tuturor pentru sfaturi! Dragos cred ca ai pus punctul pe rana, o sa-i intreb pe destepti daca au pus neutralizator la sfarsit. Ca doar scrie mare pe firma lor ca au service autorizat bla bla bla. M-am uitat si la filtre: magnetic exista, filtrele y exista, cel cu polifosfati vad ca a fost uitat la montare. Am mai avut unul la centrala veche care-mi curgea si la un moment dat a fost scos si s-a pus doar filtru magnetic.
Am uitat să-ți spun că filtrul cu granule de polifosfat montat normal pe intrarea de apă rece în centrală, creează probleme la baie pentru copiii foarte mici. Apar pete roșii pe piele. După 2-3 ore petele dispar. La adulți nu apar aceste pete. Eu am apă distilată + antigel în centrală și instalația de încălzire și nu mai am nevoie de filtru cu polifosfat pentru apă dură (cu calcar). În locul lui am montat un filtru clasic cu sită deasă din plastic. Când se întâmplă să mai scadă presiunea sub 1 bar, am montat la caloriferul din baie un robinet prin care completez cu apă distilată cu o mini-pompă de transfer acționată cu bormașina. În cei 11 ani de când am centrala am refăcut presiunea la 1,2 bari de vreo 3 ori . Dacă bagi în centrală și instalația de încălzire apă de la rețeaua orașului trebuie să montezi filtru cu polifosfat.

#2419
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 dragosneculae, on 07 august 2016 - 09:12, said:

.......... Sper că ai și filtru magnatic pentru eventuale bucățele metalice din instalația sanitară a orașului. Acele bucățele metalice ruginite pot bloca fluxostatul. Mă refer la țevile din fier ruginite care sunt la blocuri. ...........
Filtrul magnetic este pt " bucatele de metal " ????
Ce-ai facut mai nene, mai .......

#2420
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 dragosneculae, on 07 august 2016 - 09:12, said:

Sper că ai și filtru magnatic pentru eventuale bucățele metalice din instalația sanitară a orașului. Acele bucățele metalice ruginite pot bloca fluxostatul. Mă refer la țevile din fier ruginite care sunt la blocuri.
© Filtru magnetic anticalcar, ce functioneaza pe baza unui principiu fizic utilizat in tehnologia magnetilor permanenti. Dispozitivul in sine este alcatuit dintr-un cilindru metalic in interiorul caruia se gasesc mai multe bare, cu proprietati magnetice permanente, rezistente la temperaturi inalte si factori agresivi. La trecerea apei prin acest dispozitiv, campul magnetic foarte puternic provoaca disocierea moleculara a sarurilor dure (ioni de calciu si magneziu), transformand cristalele de calciu intr-un precipitat de forma unei pulberi foarte fine, care este mentinuta in suspensie, prevenind astfel formarea crustelor calcaroase.

#2421
dragosneculae

dragosneculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.01.2016

 maximg, on 09 august 2016 - 20:43, said:

Filtrul magnetic este pt " bucatele de metal " ????
Ce-ai facut mai nene, mai .......
Am citit aberația scrisă pe acest forum cum că filtrul magnetic elimină calcarul din apă la centrale. Omule, te-ai întrebat de ce mașinile de spălat rufe nu au filtru magnetic montat din fabrică și se folosește calgon pentru eliminarea calcarului ?. Sau de ce producătorii de filtre sofisticate pentru apa potabilă (apă dură) nu folosesc filtre magnetice și folosesc filtre din ceramică pentru eliminarea parțială (60%) a calcarului din apă ?. Pentru cultura ta generală să știi că pentru eliminarea parțială (nu totală) a calcarului din apă la centrale se folosește filtru cu granule de polifosfat. Ca să te convingi pune într-un pahar, apă trecută prin filtru magnetic și lasă-l la soare să se evapore apa și ai să vezi ce urme de calcar rămân pe pahar. Ce simplu ar fi fost să instalezi sub chiuvetă un filtru magnetic ca să nu mai faci pietre la rinichi din cauza calcarului din apa băută. Și tot pentru cultura ta generală citește informațiile fabricii Immergas din Italia să vezi ce scrie referitor la filtrul magnetic ce trebuie montat la centrale.

#2422
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 maximg, on 09 august 2016 - 20:43, said:

Filtrul magnetic este pt " bucatele de metal " ????
Ce-ai facut mai nene, mai .......
Ajuta-l si explica-i ,omul poate nu e in domeniu si a inteles ca magnetic=>atrage metalele implicit

 dragosneculae, on 10 august 2016 - 08:01, said:

. Și tot pentru cultura ta generală citește informațiile fabricii Immergas din Italia să vezi ce scrie referitor la filtrul magnetic ce trebuie montat la centrale.
Poti sa ne dai un link  sau un citat  de acolo?

 dragosneculae, on 10 august 2016 - 08:01, said:

Ce simplu ar fi fost să instalezi sub chiuvetă un filtru magnetic ca să nu mai faci pietre la rinichi din cauza calcarului din apa băută.

Eficienta unui sistem(in cazul asta filtrul magnetic ) e alta mincare de peste.

#2423
dragosneculae

dragosneculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.01.2016

 Daco_Get, on 10 august 2016 - 08:01, said:

© Filtru magnetic anticalcar, ce functioneaza pe baza unui principiu fizic utilizat in tehnologia magnetilor permanenti. Dispozitivul in sine este alcatuit dintr-un cilindru metalic in interiorul caruia se gasesc mai multe bare, cu proprietati magnetice permanente, rezistente la temperaturi inalte si factori agresivi. La trecerea apei prin acest dispozitiv, campul magnetic foarte puternic provoaca disocierea moleculara a sarurilor dure (ioni de calciu si magneziu), transformand cristalele de calciu intr-un precipitat de forma unei pulberi foarte fine, care este mentinuta in suspensie, prevenind astfel formarea crustelor calcaroase.
Gogoașa asta am mai auzit-o și la automobile cu o instalație magnetică pe conducta de benzină care reduce consumul cu nu știu cât la sută. Oare ce mașină are o astfel de instalație din fabrică ?.

#2424
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 dragosneculae, on 10 august 2016 - 08:01, said:

Pentru cultura ta generală să știi că pentru eliminarea parțială (nu totală) a calcarului din apă la centrale se folosește filtru cu granule de polifosfat.
Filtru anticalcar, care poate fi magnetic, cu polifosfati, cu gel sau electronic. Depunerile de calcar sunt proportionale cu duritatea apei (continutul de saruri de calciu si magneziu) si cu regimul termic al circuitului sanitar al centralei. incalzirea apei favorizeaza reactia chimica de formare a carbonatului de calciu (calcar), care prin precipitare creeaza depozite ce pot afecta in timp buna functionare sau performatele anumitor componente vitale ale centralei.

 dragosneculae, on 10 august 2016 - 08:06, said:

Gogoașa asta am mai auzit-o și la automobile cu o instalație magnetică pe conducta de benzină care reduce consumul cu nu știu cât la sută. Oare ce mașină are o astfel de instalație din fabrică ?.
Ne concentram putin ? Vorbim de filtrul magnetic de la instalatiile termice.
Si vorbim ca tu spui ca acel filtru ..."atrage bucatele de metal"....?

Edited by Daco_Get, 10 August 2016 - 08:08.


#2425
dragosneculae

dragosneculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.01.2016

 Daco_Get, on 10 august 2016 - 08:01, said:

© Filtru magnetic anticalcar, ce functioneaza pe baza unui principiu fizic utilizat in tehnologia magnetilor permanenti. Dispozitivul in sine este alcatuit dintr-un cilindru metalic in interiorul caruia se gasesc mai multe bare, cu proprietati magnetice permanente, rezistente la temperaturi inalte si factori agresivi. La trecerea apei prin acest dispozitiv, campul magnetic foarte puternic provoaca disocierea moleculara a sarurilor dure (ioni de calciu si magneziu), transformand cristalele de calciu intr-un precipitat de forma unei pulberi foarte fine, care este mentinuta in suspensie, prevenind astfel formarea crustelor calcaroase.
De fapt m-am exprimat greșit când am scris „bucățele” de metal, de fapt cei de la Immergas spun de „particule metalice”. Dacă vrei să faci un experiment pe pielea ta ,bagă în centrală apă de la rețeaua orașului (mai ales în zone cu apă dură) numai cu filtru magnetic, fără filtru cu polifosfat și să vezi ce surprize o să ai .

 Daco_Get, on 10 august 2016 - 08:08, said:

Filtru anticalcar, care poate fi magnetic, cu polifosfati, cu gel sau electronic. Depunerile de calcar sunt proportionale cu duritatea apei (continutul de saruri de calciu si magneziu) si cu regimul termic al circuitului sanitar al centralei. incalzirea apei favorizeaza reactia chimica de formare a carbonatului de calciu (calcar), care prin precipitare creeaza depozite ce pot afecta in timp buna functionare sau performatele anumitor componente vitale ale centralei.


Ne concentram putin ? Vorbim de filtrul magnetic de la instalatiile termice.
Si vorbim ca tu spui ca acel filtru ..."atrage bucatele de metal"....?
De fapt cei de la Immergas spun de „particule metalice”. Dacă producătorul minte atunci mint și eu.

#2426
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 dragosneculae, on 10 august 2016 - 08:14, said:

De fapt m-am exprimat greșit când am scris „bucățele” de metal, de fapt cei de la Immergas spun de „particule metalice”.

De fapt cei de la Immergas spun de „particule metalice”. Dacă producătorul minte atunci mint și eu.

K, poti ,te rog, sa ne arati unde scrie treaba asta la Immergas ?

 dragosneculae, on 10 august 2016 - 08:14, said:

Dacă vrei să faci un experiment pe pielea ta ,bagă în centrală apă de la rețeaua orașului (mai ales în zone cu apă dură) numai cu filtru magnetic, fără filtru cu polifosfat și să vezi ce surprize o să ai .

Ti-am mai spus ca eficienta unui sistem este alta gisca in alta traista.
Iar daca e sa o luam pe aia dreapta si filtrul ala cu polifosfati e tot un fel de frectie la picior de lemn. Pentru dedurizare reala si eficienta se folosesc statii de dedurizare,

Edited by Daco_Get, 10 August 2016 - 08:17.


#2427
dragosneculae

dragosneculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.01.2016
Attached File  DSCN0075.JPG   236.12K   39 downloadsD-lui Daco_Get,
Pentru mine „teoria ca teoria, dar practica e altă mâncare de pește”. Am pus între ghilimele că nu e zicerea mea. Am fost martorul unui amic care a avut probleme cu pompa de circulație la o centrală Immergas după 6 ani de funcționare. S-a ars motorul. L-am ajutat de și-a cumpărat de pe Net o pompă nouă. Nu are PC și nici nu prea le are în afară de „Solitaire” (alba-neagra cum îi spun eu) pe calculatorul de la muncă. Meșterul i-a montat pompa cea nouă, i-a pus granule de polifosfat în filtrul pe care îl avea montat dar fără polifosfat în el și i-a schimbat agentul termic din instalația de încălzire fără să-i facă o spălare cu dezincrustant pe motiv că îi distruge garniturle centralei. În urmă cu 6 ani pe țeava de apă rece a avut montat numai filtru clasic și filtru magnetic. A băgat apă în instalație, a aerisit bine caloriferele și a dat drumul la centrală. Totul bine până acum când a pleznit pompa. Meșterul a spus că a crăpat garnitura motorului și a intrat apă la bobinaj și s-a ars. Omul zice că axul pompei se unge cu apa din instalație. Corpul pompei e la mine să îl curăț, iar motorul la luat meșterul să studieze defectul. Ca să lămurim povestea cu filtrul magnetic (în practică) am făcut o poză corpului de pompă după 6 ani de funcționare. AM POSTAT POZA MAI JOS. Sper să se vadă bine cum arată această pompă după 6 ani de funcționare cu apa băgată în centrală numai prin filtru magnetic. Are o crustă de calcar cu rugină că nici cu cuțitul nu se curăță. Am să folosesc dezincrustant să o curăț. Cam asta e treaba cu rolul filtrului magnetic. Dați click pe poză ptr a o mări.

Edited by dragosneculae, 10 August 2016 - 10:38.


#2428
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 dragosneculae, on 10 august 2016 - 10:35, said:

Cam asta e treaba cu rolul filtrului magnetic. Dați click pe poză ptr a o mări.
Deci imi arati unde scrie la Immergas ceea ce ai zis tu sau imi tot repeti  ce stie toata lumea si ce ti-am zis si eu  ca filtrul magnetic are eficienta minima ?

Si daca vrei sa vezi cum arata piatra adevarata  in conducte.....

Attached File  20150527_084604.jpg   449.59K   42 downloads Attached File  20150527_113520.jpg   1.07MB   43 downloads

Edited by Daco_Get, 10 August 2016 - 17:59.


#2429
dragosneculae

dragosneculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.01.2016

 Daco_Get, on 10 august 2016 - 17:46, said:

Deci imi arati unde scrie la Immergas ceea ce ai zis tu sau imi tot repeti  ce stie toata lumea si ce ti-am zis si eu  ca filtrul magnetic are eficienta minima ?

Si daca vrei sa vezi cum arata piatra adevarata  in conducte.....

20150527_084604.jpg 20150527_113520.jpg
Am văzut și eu cum arătau țevile înlocuite la bloc . Întreb și eu nu dau cu paru :- de ce RADET nu are instalat în punctele termice un electro-magnet foarte puternic să transforme calcarul în pulbere fină care să plutească în agentul termic fără să se cimenteze și să afecteze instalațiile de încălzire ? Referitor informația Immergas pot spune că în traducerea făcută de Google din engleză în română scria negru pe alb referitor filtru magnetic, printre altele :„ PARTICULE metalice”. Eu de fapt căutam informații despre schimbătorul de căldură din oțel inoxidabil la centralele Immergas în condensare și întâmplător am dat și despre câteva informații despre filtru magnetic (și alte componente) mai special care se poate curăța fără să-l demontezi de pe țeava de apă rece a centralei. Parcă avea forma ceva în genul filtrului  de tip „Y”. Obișnuiesc să șterg istoricul din PC și nu mai știu cum am dat de acel site, dar sigur se referea la particule metalice. Dacă tu recunoști că atât filtru magnetic cât și cel cu polifosfat e un fel de frecție la piciorul de lemn, atunci nu ar fi bine să aplicăm lozinca românului, „las-o bă că merge și așa”?! Totuși din pură curiozitate chiar dacă iau țeapă, am să montez un filtru magnetic și la mașina de spălat să văd cum va arăta rezistența electrică peste câțiva ani.

#2430
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 dragosneculae, on 12 august 2016 - 09:04, said:

. Dacă tu recunoști că atât filtru magnetic cât și cel cu polifosfat e un fel de frecție la piciorul de lemn, atunci nu ar fi bine să aplicăm lozinca românului, „las-o bă că merge și așa”?! Totuși din pură curiozitate chiar dacă iau țeapă, am să montez un filtru magnetic și la mașina de spălat să văd cum va arăta rezistența electrică peste câțiva ani.

Omule hai sa lamurim clar un aspect : Imi arati unde scrie la Immergas ca filtrul magnetic atrage bucatele de metal sau particule metalice dupa cum ai sustinut ?

Dupa aia discutam de eficienta dedurizarii la diferite echipamente daca doresti

 dragosneculae, on 12 august 2016 - 09:04, said:

Întreb și eu nu dau cu paru :- de ce RADET nu are instalat în punctele termice un electro-magnet foarte puternic să transforme calcarul în pulbere fină care să plutească în agentul termic fără să se cimenteze și să afecteze instalațiile de încălzire ?
Pentru-ca Radet (in unele locuri ) monteaza statii de dedurizare acestea fiind cel mai eficient echipament pentru dedurizare.
La fel si pentru case rezidentiale :

Attached File  IMAG1851.jpg   223.13K   25 downloads


Pentru apartamente nu prea ai loc sa pui statii de dedurizare si atunci se fac ,compromisuri mai mici sau mai mari. Problemele care apar, apar in majoritate pe circuitul ACM deoarece circuitul de incalzire nu are pierderi .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate