Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mituri cotidiene

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#19
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

Vizualizare mesajRaynor152, pe May 9 2007, 19:32, a scris:

Me still don't get it :(

Eu asa stiam, sa nu te uiti nici macar cu coada ochiului, ca ti se strica vederea. Deci ti se strica sau nu ti se strica vederea cand te uiti la flacara ? Sudorii, chiar cu masca aceea, cum fac ? Odata si odata tot ii mai scapa ochii si se uita la colegu' cum sudeaza :P

Poi nu e totuna nici să privești de la distanță sau de la 20-50cm. Cam ca și cu monitorul, numai cu efect mai puternic.

#20
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Are efect foarte puternic.  Nu exagerat, nu rămîi orb că ai surprins flama cu coada ochiului, mai ales de la o oarecare distanță.

#21
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
din cate stiu eu, care am primit o explicatie ceva mai logica atunci cand aveam 10 ani, daca sudezi fara masca si evident te uiti la flacara, iti omori ochii, ti se inflameaza, faci febra puternica, si evident te dor toate. Nu stiu remediul dar cunosc un sudor care a patit asa ceva pentru ca a sudat o zi intreaga fara masca. Evident, flacara aparatului de sudura nu are nimic mistic, e doar o flacara ca oricare alta (de fapt e mult mai fierbinte si luminoasa, dar asta e alta poveste) si respecta legile fizicii. Nu e ca si cu ielele...alea parca daca le vedeai si cu coada ochiului mureai sau innebuneai. Nu patesti nimic daca treci la 10 metrii pe langa cineva care sudeaza, si probabil nu patesti nimic nici daca stai si te holbezi un minut.

#22
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Daca ati gandii putin v-ati da seama ca si cu sudara e ca si cum te-ai uita la soare/eclipsa. :)

#23
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
La mine in oras iar e furtuna si iar mi sa zis sa inchid geamul ca fulgera afara si ca nu e bine :| . WHYYYYYY ?

Si inca unu tocmai mi-a venit in cap. Pentru barbatii care se rad des, am auzit ca in timp ce dormi nu iti creste barba/mustata/nici un fel de par pe corp. De asta ce ziceti ? :P

#24
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Ambele sunt doar glume.

#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
flacara de sudura e o sursa a dracului de radiatii UV. nu ma credeti? stati cu spatele o zi la unul care sudeaza. o sa ma injurati pe urma.
de fapt echipamentul de sudura se compune din masca, manusi, si sort de piele peste salopeta. partile ramase expuse se protejeaza cu un maclavais cu efect sun block, more or less.

#26
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
e adevarat ca daca ploua afara si faci curent in casa din cauza usilor deschise , sunt sanse mai mari sa fulgere in casa? :lol:

#27
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,121
  • Înscris: 02.07.2006

Vizualizare mesajromaximusro, pe May 26 2007, 07:59, a scris:

e adevarat ca daca ploua afara si faci curent in casa din cauza usilor deschise , sunt sanse mai mari sa fulgere in casa? :lol:
cred ca sunt prostii astea, ca si aia sa nu stai langa geam cand afara e vreme grea si fulgera :notangel:

#28
skyppy

skyppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.02.2006
referitor la sudat...Am patit destule cat sa nu mai imi trebuiasca. In primul rand, daca sudezi fara masca, sau "tragi" cu ochiul la flacara, din cauza intensitatii mari este afectat ochiul, ca si cum s-ar praji retina. Pe moment nu iti dai seama, dar in cateva ore incep sa te usture putin cate putin, pana ajungi sa nu ii mai poti tine deschisi, lacrimeasa non stop si ai senzatia ca ti-a turnat cineva cu lingura nisip sub pleoape. Nu poti sa dormi, nu poti sa stai, nu poti sa mergi, pur si simplu iti vine sa te dai cu capul de pereti. Mai ales cand te prinde flama cateva zile la rand. Acum partea a doua: cand ajuti pe ciineva la sudat si stai langa flacara, dar iti feresti privirea, risti alte minunatii. De la o astfel de "operatiune" repetata, am reusit ca in luna februarie sa fiu mai mult decat bronzat, pana spre ars, pe jumatatea dreapta a fetei, cea expusa la flacara. Asa ca eu zic ca totusi este necesar sa va feriti privirea, mai ales daca esti copil

#29
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Din ce am vazut pe aici, totul in afara de muzica data tare sunt tampenii sau chestii reversibile, fara mare gravitate.

Arcul electric de sudura genereaza unde ultraviolete (lumina ultravioleta) care are acelasi efect ca un "soare" puternic. Te bronzezi, eventual arsuri de gradul I (piele inrosita si care ustura - stim cu totii cum e la mare  :D ) pe partile de piele expuse la arc.

Cu fulgerele e o mare tampenie. In primul rand daca stai la bloc intr-un oras mare, poti sa stai si cu mana intinsa pe geam si cu o bara de metal in mana, sunt sanse minime sa se intample ceva nasol. Motivul : padurea de paratraznete de deasupra capului tau are grija de fulgere, care se canalizeaza de nshpe mii de ori mai repede spre o impamantare cu conductor gros (paratraznetul), decat spre un corp omenesc care nu prea face circuit cu nimic. Curentii de aer nu au nimic de a face cu fulgerele. Mai mult, daca exista si ceva fier-beton in structura cladirii, se formeaza o chestie numita "cusca lui Faraday" = intr-o incinta inconjurata de metal nu patrund campuri magnetice, electromagnetice si electrostatice. Desi poate parea absurd pentru multi, in camp deschis, pe timp de furtuna, esti mult mai in siguranta daca te bagi intr-o cutie de metal inchisa complet (de ex. masina), decat asa, fara nimic  :P Fulgerul o "va lua" pe langa cutie / masina (practic se "muleaza"), dar in interiorul "custii" sarcinile electrice vor fi minime, oricum cu mult sub pragul fatal. De vazut filmuletzul de pe Discovery in care un tip, imbarcat complet in metal si cu o colivie pe cap se plimba prin descarcari de MILIOANE de volti (BTW un fulger are doar vreo 60.000 V din cate stiu), generate de o asa-numita "TESLA coil". Daca te uiti la fulgere nu patesti nimic la ochi.

Pentru aia cu parul care nu creste noaptea, va garantez eu ca creste al draq de repede, mai ales noaptea.

Edited by SINEKT, 26 May 2007 - 09:07.


#30
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Mie-mi spunea lumea când mergeam în excursie și era vreme nasoală, să nu dorm în mașină, că e metal, și atrage fulgerul. Încă nu știam faza cu cușca farraday și numa al dreq stăteam în mașină să-i speriu, eu cu gândul liniștit, că mașina stă pe cauciuc și deci nu are pământare :D

#31
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
freaking post : iote-asa posteaza prostu aiurea  :frust:

Edited by SINEKT, 26 May 2007 - 10:36.


#32
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

Vizualizare mesajaiptek, pe May 26 2007, 08:10, a scris:

cred ca sunt prostii astea, ca si aia sa nu stai langa geam cand afara e vreme grea si fulgera :notangel:


Exceptand fulgerele globulare, care chiar pot intra in casa. Oricum este un fenomen in care nu detin prea multe informatii, trebuie sa caut documentatie, asa ca e posibil sa gresesc.

#33
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

Vizualizare mesajLunaCrystal, pe May 27 2007, 02:24, a scris:

Exceptand fulgerele globulare, care chiar pot intra in casa. Oricum este un fenomen in care nu detin prea multe informatii, trebuie sa caut documentatie, asa ca e posibil sa gresesc.

Un fenomen muult mult prea rar, are loc doar in conditii atmosferice deosebite si, din cate am vazut la tv (Discovery, nu stirile de la ora 5), tinde sa se formeze mai degraba pe cabluri suspendate deasupra solului, decat in aer pur. Oricum, globular sau nu, un fulger este tot o sarcina electrica, iar in cazul in care casa respectiva are un paratraznet (sau alta constructie din jur are paratraznet), sunt destul de reduse sansele de a se intampla ceva.

Edited by SINEKT, 27 May 2007 - 04:23.


#34
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Fulgerele globulare au și un strop de „folclor” în ele. Cel puțin povestirile pe care le-am citit eu...

Edited by Fr3ak, 27 May 2007 - 22:39.


#35
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Fulgerele globulare nu cred ca au vreo treaba cu paratraznetele.

#36
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Am auzit ca dimineata e bine, inainte de orice, sa bei un pahar de apa. Ca cica e "bine" :P... nu stiu din ce punct de vedere e bine :) O fi adevarat ?

Eu cam raman fara mituri. Mai ziceti si voi ce mai stiti. Poate ne mai luminam si noi :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate