Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3394 replies to this topic

#37
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

 Imperator, on May 10 2007, 16:52, said:

Exista probleme cu malaria in zonele rurale din zona Chiang Mai. Riscurile sunt mai ridicate in sezonul ploios si mai reduse in cel secetos, dar totusi exista. Cand am facut treking in zona rurala de langa Chiang Mai am luat pastile anti-malarie numite Malarone... vezi www.malarone.com. Nu exista vaccin anti-malarie. Nu cred ca e nevoie, dar oricum aveam facut vaccin de febra galbena.

Din pacate, nu se vand in Romania, am cumparat in Occident, dar trebuie reteta (orice reteta romaneasca e ok). E nevoie de 1 - 2 pastile inainte de a intra in zona de risc, zilnic cat stai acolo si 7 zile dupa ce o parasesti. Pastilele sunt cam scumpe (3 - 4 euro per pastila), dar au o eficacitate de circa 90%. Totusi, este bine sa te feresti (spray-uri anti-tantari si pantaloni lungi + tricouri cu maneca lunga). Nu sunt riscuri de malarie in Singapore, KL, Bangkok si Phuket.

Hai ca m-ai speriat acum!
Noi ajungem acolo pe 20 octombrie. Ce sezon e atunci in Chiang Mai? Tu ce zici? Avem nevoie de pastile sau nu? Si febra galbena circula pe-acolo?

#38
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 clj, on May 10 2007, 17:11, said:

Hai ca m-ai speriat acum!
Noi ajungem acolo pe 20 octombrie. Ce sezon e atunci in Chiang Mai? Tu ce zici? Avem nevoie de pastile sau nu? Si febra galbena circula pe-acolo?

Cred ca e undeva spre finalul sezonului ploios. Sezonul secetos incepe in general la sfarsitul lui noiembrie, dar cu incalzirea asta globala, nu stiu ce sa mai spun...
M-am interesat...
Febra galbena -> nu exista risc de febra galbena in Asia de Sud-Est. Nu este nevoie de certificat international de vaccinare.
Holera -> exista riscuri, dar sunt evitate daca se bea apa imbuteliata.
Tifoida -> se recomanda vaccinarea
Malaria -> risc in zonele rurale, in zonele deluroase din intreaga tara. In marile orase si zonele turistice din sud, nu sunt probleme. Risc in zona rurala Chiang Mai. Se rezolva cu Malarone.
Hepatita B -> este endemica, dar se evita prin folosirea de seringi sterile (eu intotdeauna imi iau cu mine, nu le-am folosit insa niciodata :)
Febra tifoida -> risc in zona sudica pe granita cu Malaezia, dar nu in zona turistica.
Febra aviara -> este prezenta, dar nu afecteaza turistii. A se evita vizita fermelor de pui.
HIV -> un grad inalt de infectare a prostituatelor din Bangkok si Phuket, mai putin in Chiang Mai

Nu te speria, 14 milioane de turisti straini viziteaza Thailanda si nu se intampla nimic cu precautii minime.

#39
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc mult ca te-ai interesat!

M-ai mai linistit putin!
"nu se intampla nimic cu precautii minime."
O sa ne luam sprayuri cu noi, o sa purtam haine luni in zonele rurale, apa numai imbuteliata bem de fel, de prostituate si folosirea de seringi de orice fel nici nu poate fi vorba, in zona de sud nu ajungem pentru ca venim cu avion din KL. Sunt precautii minime sau mai trebuie? Adica trebuie sa ajungem la vaccin contra tifoidei si la pastile contra malariei care nu se gasesc in Romania? Cum se transmite exact malaria, ai idee? Ca daca stau sa ma gandesc mai bine, nu mai fac nici un trekking si stau cuminte in banca mea decat sa ma risc! Ca am inteles ca malaria daca ai luat-o nici ca mai scapi de ea!

Edited by clj, 10 May 2007 - 16:32.


#40
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 clj, on May 10 2007, 17:28, said:

hai ca m-ai mai linistit putin!
"nu se intampla nimic cu precautii minime."
O sa ne luam sprayuri cu noi, o sa purtam haine luni in zonele rurale, apa numai imbuteliata bem de fel, de prostituate si folosirea de seringi de orice fel nici nu poate fi vorba, in zona de sud nu ajungem pentru ca venim cu avion din KL. Sunt precautii minime sau mai trebuie? Adica trebuie sa ajungem la vaccin contra tifoidei si la pastile contra malariei care nu se gasesc in Romania? Cum se transmite exact malaria, ai idee? Ca daca stau sa ma gandesc mai bine, nu mai fac nici un trekking si stau cuminte in banca mea decat sa ma risc! Ca am inteles ca malaria daca ai luat-o nici ca mai scapi de ea!

E OK. Luati spray-uri in timpul verii pentru ca atunci cand plecati voi nu o sa mai gasiti in supermarket-uri. Evident, se pot gasi si in Asia de Sud Est, dar sunt extrem de tari, poti sa ai usturaturi si mancarimi. Din cate retin (trebuie sa verific) cred ca am facut vaccin contra tifoidei, dar cand m-am dus in Africa, nu in Asia de Sud - Est. Nu as renunta la trekking in zona Chiang Mai, e chiar super fain, e o experienta de care oricand o sa-mi aduc aminte cu placere... cumpara niste Malarone (contraindicatii pentru femei insarcinate, care alapteaza si bolnavi cronici de boli renale, in rest e ok). Malaria se transmite prin tantari - de aceea sunt necesare sprayurile si hainele care sa-ti acopere cat mai eficient corpul.

#41
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007
Multam inca o data! O sa avem mare grija, mai ales eu la care "trag" toate insectele posibile!

#42
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 clj, on May 10 2007, 17:46, said:

Multam inca o data! O sa avem mare grija, mai ales eu la care "trag" toate insectele posibile!

Cu placere si daca mai ai intrebari, oricand :) oricand sunt pe net...

#43
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Viza de Thailanda doar de la ambasada se poate obtine?Nu mai se poate lua la punctele de frontiera?

#44
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 herlino, on May 15 2007, 11:43, said:

Viza de Thailanda doar de la ambasada se poate obtine?Nu mai se poate lua la punctele de frontiera?

De cand a fost lovitura de stat militara de anul trecut, se pare ca da. Nu as risca sa ma duc fara viza, mai bine ia-o din Bucuresti.

#45
george.tag

george.tag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2007

 clj, on May 2 2007, 07:41, said:

In sfarsit, un raspuns!  :thumbup: Multumesc!
Din cate am inteles eu Phi Phi si-ar fi revenit, dar cazarea este destul de scumpa fata de Phuket si nu stim daca se merita sa luam cazare acolo sau sa mergem mai bine zilnic cu barca din Krabi.
Crezi ca merita sa ne cazam in Phuket in zona Patong si sa facem naveta zilnic spre Kata si Karon, sau sa ne cazam direct in Kata/Karon. Noi vrem o zona mai linistita pentru plaja, sa nu fie aglmeratie, dar totusi, pentru plimbare am vrea sa avem si magazine, restaurante si altele asemenea prin apropiere. Cat de scump este sa ajungem pana la Kata/Karon din Patong?

Avem 10 nopti la dispozitie si am rezervat deja 3 pentru Krabi la Ao Nang Villa ( http://www.phuket-ph...onang-villa.htm ). Si acum nu stim cum sa le impartim pe celelalte 7 ramase. Ideea este ca in Phuket clar trebuie sa ajungem, pentru ca de acolo ne-am luat biletele de intoarcere spre Bangkok.


cam tarziu.. intervin si eu.. Ao Nang nu merita banii.. nimic interesant acolo. Nici macar faimoasa Raley beach. e inca in paragina dupa tzunami.. Phi Phi e ok dar nu ai ce face mai mult de 3 zile. am fost in martie 07.  de phuket nu stiu ce sa zic. nu am mai fost de 10 ani..  Phi phi e cam la aceeasi distanta de phuket ca si Krabi, eu as merge direct in phuket. Ao nang e naspa.. !

#46
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 george.tag, on Jun 19 2007, 23:38, said:

cam tarziu.. intervin si eu.. Ao Nang nu merita banii.. nimic interesant acolo. Nici macar faimoasa Raley beach. e inca in paragina dupa tzunami.. Phi Phi e ok dar nu ai ce face mai mult de 3 zile. am fost in martie 07.  de phuket nu stiu ce sa zic. nu am mai fost de 10 ani..  Phi phi e cam la aceeasi distanta de phuket ca si Krabi, eu as merge direct in phuket. Ao nang e naspa.. !

Cum ai fost in Phi Phi fara sa te fi dus in Phuket ? Ai venit direct din Krabi si apoi te-ai intors din Krabi ?

#47
george.tag

george.tag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2007

 Imperator, on Jun 20 2007, 15:43, said:

Cum ai fost in Phi Phi fara sa te fi dus in Phuket ? Ai venit direct din Krabi si apoi te-ai intors din Krabi ?


da am inceput din Krabi. 2 zile in Ao Nang ( nimic special- am vrut sa vedem Raley, care e in paragina) pe urma 3 zile in Phi Phi. Aveam in plan si Phuket dar in final am ales Koh Lanta( la sud de Phi Phi ) A fost frumos, am vrut liniste, insula acum se dezvolta si inca nu sunt prea multi turisti. Am stat 6 zile, preturi mici. Pentru cei care merg prima data in Thailanda, recomand totusi Samui sau Phuket...  ne-am deplasat cu vaporul intre Krabi, Phi Phi si Lanta. Am zburat cu Air Asia din Bangkok la Krabi. Ieftin !

#48
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 george.tag, on Jun 20 2007, 21:15, said:

da am inceput din Krabi. 2 zile in Ao Nang ( nimic special- am vrut sa vedem Raley, care e in paragina) pe urma 3 zile in Phi Phi. Aveam in plan si Phuket dar in final am ales Koh Lanta( la sud de Phi Phi ) A fost frumos, am vrut liniste, insula acum se dezvolta si inca nu sunt prea multi turisti. Am stat 6 zile, preturi mici. Pentru cei care merg prima data in Thailanda, recomand totusi Samui sau Phuket...  ne-am deplasat cu vaporul intre Krabi, Phi Phi si Lanta. Am zburat cu Air Asia din Bangkok la Krabi. Ieftin !

Air Asia jos palaria... de abea astept sa inceapa Air Asia X sau cum vor sa-i zica acum Air Asia Long Haul (X mi se pare mai cool) pentru low costuri intre Europa si Asia... :) Baremi un Frankfurt - Kuala Lumpur la 300 euro ...:)

#49
george.tag

george.tag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2007

 Imperator, on Jun 21 2007, 15:39, said:

Air Asia jos palaria... de abea astept sa inceapa Air Asia X sau cum vor sa-i zica acum Air Asia Long Haul (X mi se pare mai cool) pentru low costuri intre Europa si Asia... :) Baremi un Frankfurt - Kuala Lumpur la 300 euro ...:)

ai idee de cand incep sa zboare ? ca mai am multe de vazut in Asia. .

#50
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 george.tag, on Jun 21 2007, 21:47, said:

ai idee de cand incep sa zboare ? ca mai am multe de vazut in Asia. .

Initial au zis din vara, acum au mutat-o in toamna. Ca idee probabil vor conecta UK si Germania de China si Malaysia. Cel mai probabil, nu vor zbura de pe aeroporturile principale (de ex, nu la Beijing, ci la Tianjin, nu la Hong Kong, ci la Macao sau Shenzen, la KL probabil vor zbura). Pana atunci exista un low cost, Oasis Airlines, zboara Londra - HK uneori si la 500 euro (si daca cumperi bilet din timp).

#51
george.tag

george.tag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2007

 Imperator, on Jun 21 2007, 19:50, said:

Initial au zis din vara, acum au mutat-o in toamna. Ca idee probabil vor conecta UK si Germania de China si Malaysia. Cel mai probabil, nu vor zbura de pe aeroporturile principale (de ex, nu la Beijing, ci la Tianjin, nu la Hong Kong, ci la Macao sau Shenzen, la KL probabil vor zbura). Pana atunci exista un low cost, Oasis Airlines, zboara Londra - HK uneori si la 500 euro (si daca cumperi bilet din timp).

tks ptr informatie.  cred ca am sa-mi revizuiesc niste planuri

#52
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 george.tag, on Jun 21 2007, 22:04, said:

tks ptr informatie.  cred ca am sa-mi revizuiesc niste planuri

Dar nu te baza 100% pe Air Asia X. Mai intai au anuntat ca incep in vara, acum s-a amanat... sper sa incepe spre sfarsitul toamnei si eu, dar se poate sa fie la iarna.. inshallah !

#53
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

 Imperator, on Jun 21 2007, 21:50, said:

Initial au zis din vara, acum au mutat-o in toamna. Ca idee probabil vor conecta UK si Germania de China si Malaysia. Cel mai probabil, nu vor zbura de pe aeroporturile principale (de ex, nu la Beijing, ci la Tianjin, nu la Hong Kong, ci la Macao sau Shenzen, la KL probabil vor zbura). Pana atunci exista un low cost, Oasis Airlines, zboara Londra - HK uneori si la 500 euro (si daca cumperi bilet din timp).

Daca tot vorbesti de 500 euro, nu trebuie sa iei un low cost la banii astia. Noi am cumparat Istanbul-Singapore dus si Bangkok-Istanbul intors de la Qatar Airways (care numai low cost nu este!  ;) ) la 509 euro/pers cu tot cu taxe. Intr-adevar le-am luat din martie si noi plecam in octombrie, dar ni s-a parut super pret!

#54
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 clj, on Jun 22 2007, 11:12, said:

Daca tot vorbesti de 500 euro, nu trebuie sa iei un low cost la banii astia. Noi am cumparat Istanbul-Singapore dus si Bangkok-Istanbul intors de la Qatar Airways (care numai low cost nu este!  ;) ) la 509 euro/pers cu tot cu taxe. Intr-adevar le-am luat din martie si noi plecam in octombrie, dar ni s-a parut super pret!

Este super-pret, dar stii cum sunt cu ofertele... in noiembrie, Bucuresti - Beijing, Shanghai sau HK a fost 300 euro + taxe... depinde de bafta si de oferte...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate