Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3395 replies to this topic

#3259
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postkutie, on 23 decembrie 2019 - 20:45, said:

@vata_pa_batz: scuze daca am lasat sa se inteleaga altceva, nu mi-a lasat impresia ca nu ti-a placut vacanta, chiar defel. Interventia mea a fost stricta pe cele doua puncte care pe mine m-au impresionat pozitiv: templele si natura..

N-ai de ce sa-ti ceri scuze. Consider ca punctele de vedere sint subiective si tin de gusturi in mod legitim la fel de diferite. Cu natura sint de acord, templele nu ma impresioneaza. O fi si lipsa de inclinatie pentru misticism. In ce priveste arhitectura, dpmdv toate astea nu se apropie de dantelaria unei catedrale europene. Cu toata bunavointa de care sint capabil

#3260
outlander10

outlander10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.02.2018

View Postvata_pa_batz, on 23 decembrie 2019 - 17:35, said:

Tailanda este printre tarile cu cea mai mare mortalitate printre scuteristi.

View Postkutie, on 23 decembrie 2019 - 20:45, said:

@outlander10: cel putin in sud, in zonele cu multi straini, am vazut ca politia efectiv vaneaza scuteristii farangi.
Multumesc pt informatii si scuze ca nu pot sa dau like la toata lumea, am dreptul doar la 1 like/zi.

Eu am permis romanesc, dar permisul international de conducere nu e de la ACR unde are pret exorbitant, l-am facut in Bulgaria, practia e doar o traducere a permisului, sper sa fie ok. Voi unde ati facut? Intrebare - Daca e periculos cu scuterul, gasim de inchiriat o masina mica (gen Hyundai i10) la un pret rezonabil?

#3261
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Motorul m-a atras, deoarece parea ca poti sa te strecori prin circulatia infernala. La masina nu m-am gindit nicio secunda. Am preferat taxiurile si la anumite ore de virf metrou si trenul ala de suprafata. Daca vrei stress si nervi, iti iei si masina in ciuda faptului ca celelalte variante sint extrem de ieftine

#3262
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006

View Postoutlander10, on 05 ianuarie 2020 - 15:21, said:

Multumesc pt informatii si scuze ca nu pot sa dau like la toata lumea, am dreptul doar la 1 like/zi.

Eu am permis romanesc, dar permisul international de conducere nu e de la ACR unde are pret exorbitant, l-am facut in Bulgaria, practia e doar o traducere a permisului, sper sa fie ok. Voi unde ati facut? Intrebare - Daca e periculos cu scuterul, gasim de inchiriat o masina mica (gen Hyundai i10) la un pret rezonabil?
Nu e vorba (doar) de permis. Trebuie sa ai si asigurari peste asigurari, tot felul de alte autorizatii si acte obscure despre care legea nu e foarte clara si lasa loc la interpretari. Asa ca politistii profita de asta, pe sistemul "da' de ce n-ai sapca?". Pentru ca tu esti strain, nu stii sigur cum sta treaba, nu vrei probleme, samd. Asa ca preferi sa le strecori mia de baht si sa fie toata lumea fericita :)

Taxi.
Asta e ce recomanda cam toata lumea, inclusiv eu. :)

#3263
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006

View Postoutlander10, on 05 ianuarie 2020 - 15:21, said:

Daca e periculos cu scuterul, gasim de inchiriat o masina mica (gen Hyundai i10) la un pret rezonabil?

Asculta ce spune lumea pe aici, nu inchiria masina/scuter/moto in Thai.

Oamenii sunt complet bezmetici.


Am vazut doua accidente cu ochii mei, unul usor, acum 10 ani, cand era alt trafic, altul cu carne pe sosea, am stat 45 min sa depasim zona accidentului, politie, balamuc…acum 7 ani…am vazut cum au zburat de pe moto (erau 2 adulti si un copil), la impactul frontal cu un bus/camion.
Decizia iti apartine.

#3264
outlander10

outlander10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.02.2018
@vata_pa_batz, @kutie, @metalactual
Va multumesc pentru sfaturi, o sa tin cont. Scuze ca nu pot sa dau like la toate postarile, am dreptul la unul singur pe zi si intru rar aici.
Un an bun tuturor si vacante frumoase!

#3265
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Thai se deschide de luna asta pentru călătorii vaccinați.

#3266
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostLex404, on 04 aprilie 2021 - 14:15, said:

Thai se deschide de luna asta pentru călătorii vaccinați.

Parca doar Phuket?

#3267
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Pukhet in prima faza, dar dacă stai 7 zile in Pukhet poți sa mergi oriunde apoi.

#3268
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Ceva vesti in legatura cu Thailanda, s-a mai deschis pana la urma, se mai poate merge, a mai fost cineva in perioada relativ recenta?

#3269
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostAl3xandrus, on 13 octombrie 2021 - 19:49, said:

Ceva vesti in legatura cu Thailanda, s-a mai deschis pana la urma, se mai poate merge, a mai fost cineva in perioada relativ recenta?

S-a deschis, dar doar pentru tarile pe care le  vor ei, o lista din care Romania nu face parte, Bulgaria insa da, spre exemplu. Sau Arabia Saudita de ex/ deci criterii cam arbitrare.
Oricum au cerinte absurde, ptr tarile alea permise, vor asa: VACCIN+TEST PCR 1 inainte de imbarcare avion+TEST PCR 2 la sosire la ei.
Nici chiar in aceste conditii nu dau voie decat la cateva tari. Ce ar putea cere mai mult oare?!

Edited by axisborn, 22 October 2021 - 21:29.


#3270
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Pai rata de incidenta la 14 zile acum este 10 la mie pentru Romania si 5 pentru Bulgaria. Eu cred ca vor include si Romania cand se va imbunatati situatia si la noi.

#3271
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Ei uite ca s-au razgandit, sunt buni si turistii din Romania mai nou :))))

#3272
Constanta888

Constanta888

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2021
Tailanda s-a redeschis pentru doritorii de vacante atipice, recomand Krabii - merita din toate punctele de vedere.

#3273
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostConstanta888, on 19 noiembrie 2021 - 17:24, said:

Tailanda s-a redeschis pentru doritorii de vacante atipice, recomand Krabii - merita din toate punctele de vedere.

In ce sens atipice?

#3274
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Acum ar fi de vizitat Thailanda,  pentru că nu va mai fi nebunie (puhoi) în perioada de vârf a sezonului  (decembrie - martie) turistic.
Pandemia a dat jos cu prețurile,  sunt cam la 50-60% față de anii trecuți.    Și cel mai fain este că nu mai stai la cozi,  nu mai pierzi timpul așteptând.

#3275
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Posttomaso, on 19 noiembrie 2021 - 20:17, said:

Acum ar fi de vizitat Thailanda,  pentru că nu va mai fi nebunie (puhoi) în perioada de vârf a sezonului  (decembrie - martie) turistic.
Pandemia a dat jos cu prețurile,  sunt cam la 50-60% față de anii trecuți. Și cel mai fain este că nu mai stai la cozi,  nu mai pierzi timpul așteptând.
Ai fost cumva in Thailanda de cand s-a deschis? M-ar interesa care e atmosfera pe acolo, in destinatii ca Thai, Bali as avea o retinere sa merg dupa deschidere - sa nu fie deprimant: dupa aproape 2 ani cred ca multe locuri s-au inchis, oamenii au falimentat si au plecat din zona.

#3276
BuldogulTrist

BuldogulTrist

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.11.2021
Imi permit sa intervin putin.

Domnii de la TAT Thailand, precum si diversii bloggeri/vloggeri aflati pe statul lor de plata, si avizi de vreun discount, uita sa mentioneze cel mai important detaliu.

Ce se intampla, daca esti testat pozitiv la sosire in Thailanda sau daca esti contact direct?

Va spun eu.

Asadar, turistii vaccinati din Romania sunt eligibili pentru test&go one night quarantine.Trebuie sa faci rezervare doar la anumite hoteluri, asa numitele SHA plus sau AQ.In functie de ce hotel alegi, poate sa coste de la 4000 THB in sus, pret in care este inclus camera(3 mese pe zi optional), un test PCR, un test rapid ATK, transfer de la aeroport la hotel/spital.

Pana sa ajungi in Thailanda trebuie sa ai un test inainte de plecare, asigurare medicala, care sa acopere minim 50 k USD.Trebuie sa aplici pentru Thailand Pass, care de fapt nu prea functioneaza, fisierele pdf nu sunt acceptate, trebuie sa faci conversia in jpg.

Ok.Ajungi bucuros in Thailanda.

Daca esti testat pozitiv, esti trimis direct la spital/spital de campanie, pentru vreo 14 zile.
Daca ai bulanul sa fii contact direct, desi negativ + dublu vaccinat, esti trimis in carantina, pentru minim 7 zile.

Au fost cazuri.Familie de britanici.Tatal, testat pozitiv, la spital pentru 14 zile.Sotia + 2 copii, toti negativi, in carantina, pentru vreo 7 zile.Asteapta o nota de plata in jur de 350.000 THB, adica in jur de 10.000 euro.
Alt caz.Doi britanici, au calatorit impreuna, impartit masina catre hotel.Unul din ei testat pozitiv, trimis la spital, celalalt fraier in carantina.

Asigurarea medicala este esentiala, insa trebuie sa fie beton.
Probabil firma de asigurare acopera in caz de infectie, indiferent de prezenta simptomelor, insa eu vreau sa stiu, ce asigurator acopera cheltuielile cu carantina, atunci cand tu, de fapt, nu esti bolnav.In cazul turistei din Germania, care ajunsese in Phuket, a avut ghinionul sa fie in avion, in drum spre Phuket, langa o familie al carei membru a fost testat pozitiv la sosire.A fost obligata sa stea in carantina 14 zile, desi era negativa, dublu vaccinata.Nimeni de la DSP-ul local nu a ajutat-o, a trebuit sa caute singur un hotel.Evident, a fost nevoita sa plateasca, norocul ei fiind ca a zburat cu Emirates, care ofera pasagerilor AIG Covid insurance, care, se pare, acopera cheltuielile cu carantina.Trebuie verificat insa.

Parerea mea, indiferent ce spun disperatii de la TAT sau asa-zisii influenceri, este ca nu merita sa mergi in Thailanda.
Viata de noapte e inexistenta, iar obligativitatea asigurarii medicale este o frauda tipic thailandeza.

Cu respecte,
Buldogul Trist.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate