Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3396 replies to this topic

#3241
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
grab taxi (aplicatie) + cartela local cu net (merge mai bine ca fibra din RO) si ai rezolvat cu transportul.

mergi cu cash la tine (preferabil USD, nu euro) si bancnote de minim 50! toate casele de schimb au curs mai bun pentru bancnote de minim 50, cele mai mici sunt la curs mai prost. NU schimbi pe aeroport! :)

Edited by kutie, 09 December 2019 - 15:19.


#3242
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Asa, sa si povestesc cite ceva.
Ca o parantreza vizavi de titlul topicului. N-am inteles, de ce este scris cu "Th", in timp ce se agata si un "a" la sfirsit. As zice mai degraba Thailand, sau daca devine romanizat atunci Tailanda...
Anyway, o tara mizerabila la propriu. In Bangkok am vazut si sobolani. Ieseau dintr-o gura de aierisire (?) de sub trotuar si dadeau fuga la gramada de gunoi adunata la marginea strazii. In ce priveste arhitectura, nici in Bangkok, nici in Phuket nu este nimic deosebit de vazut. Ma rog, este doar o parere proprie. Poate ca unora le plac cladirile inalte in sticla si beton, personal nu gust stilul. Temple am vazut doua si mi-a ajuns. Wat Pho si imediat linga Grand Palace. Unul ar fi fost suficient, deoarece in linii mari este vorba despre acelasi kitsch cu mozaic si sticla colorata.
Mincare am servit atit in restaurant, cit si la marginea strazii. Recomand calduros "marginea strazii", dar cu grija, deoarece omuletii astia maninca foarte iute. Sosurile sint responsabile, asa ca, daca nu sinteti amatori, renuntati la ele. Io nu am problema asta, sint practic de-al lor. Marginea strazii este autentica, in timp ce restaurantele sint cosmetizate special pentru turisti. In Bangkok am prins cu mult noroc o masa in China town, unde am mincat un homar extrem de delicios. Dupa ce ne-am asezat s-a format si coada la intrare.
Shopping Bangkok:
Mare atentie, se vind o gramada de falsuri peste tot. Am vizitat Chatuchak, dar in afara de mincare si bautura nu m-am atins de nimic. Cite ceva atentii am luat in Terminal 21. Mai exista tot asa si MBK, dar din nou plin cu falsuri. De aici am luat pe post de atentii doar doua bratari cu niste dragoni din aur, 23ct.
Preturile se pot negocia peste tot.
Transport:
in general ne-am plimbat cu taxiul, care este extrem de ieftin, dar si cu metrou si skytrain in cazurile in care traficul era prea intens. O singura data am probat tuc-tuc, dar mi-a ajuns. Asta este efectiv pericol de viata Posted Image
Din nou preturile se pot negocia, exceptind transportul in comun. In Phuket am fost tentat sa inchiriez o motocicleta. M-a retinut spiritul de autoconservare, deoarece circulatia este criminala si mai e si pe stinga.
Modalitati de plata:
cash, carti de credit. Cursul este intre 32 in aeroport si 33,26 pe un euro. Cu carte de credit, dar si cu EC am mai scos din automate. La fiecare retragere vine un comision de 220 de bath, plus comisionul bancii proprii.

In Bangkok am stat la Banyan Tree la etajul 47. In Phuket (Patong) am stat la Amari, pe platourile superioare. Ambele hoteluri 5 stele. In astfel de cazuri in fiecare zi gasesti tot felul de surprize. Curatenie in fiecare zi cu tot felul de aranjamente, cite o sticla de sampanie, ciocolata, invitatii la bar, sau la un party dat de directorul hotelului. La Amari trimiteau masina dupa noi, ori de cite ori aveam chef sa coborim sau sa urcam. Hotelul este format din bungalouri pe un deal.

In Phuket, asa cum ziceam, nu este nimic de vazut. Patong este o statiune mizerabila, cu multe baruri pline de proletariat venit la sex ieftin. In schimb golfurile sint spectaculoase. De fapt asta este atractia, jungla, plajele...natura in general si mincarea mai altfel. Nu va asteptati la alte minuni ca nu sint.

Mare grija, ca in anumite perioade apar meduze otravitoare. Am avut noroc, nu am prins, dar contactul poate fi mortal
https://www.fodors.c...n-your-vacation
Hai, mult noroc si sa aveti vacante frumoase

Attached Files



#3243
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postkutie, on 09 decembrie 2019 - 15:18, said:

grab taxi (aplicatie) + cartela local cu net (merge mai bine ca fibra din RO) si ai rezolvat cu transportul.

mergi cu cash la tine (preferabil USD, nu euro) si bancnote de minim 50! toate casele de schimb au curs mai bun pentru bancnote de minim 50, cele mai mici sunt la curs mai prost. NU schimbi pe aeroport! Posted Image

Grab e de 2-3 ori mai scump ca si taxi/ taxi moto luat de pe strada. Si de multe ori iti vin exact aceiasi(cel putin la taxi moto).

Iar in Chatuchak e aiurea sa zici ca sunt falsuri. Sunt branduri locale. E ca si cum ai zice ca Dacia e un fake. Absurd. Daca mergi si ai su vreun localnic sa te invete cum si ce sa cumperi, in Chatuchak Market poti gasi lucruri de calitate si la preturi foarte bune. SI lucruri mai autentice sa zicem. Terminal 21 si Siam Paragon sunt malluri normale. Ori ca iei atentii de acolo ori ca le iei dintr-un mall din Germania e cam acelasi lucru.


MBK da, e plin de fake-uri, asta e adevarat.

#3244
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006

View Postqew, on 12 decembrie 2019 - 17:14, said:

Grab e de 2-3 ori mai scump ca si taxi/ taxi moto luat de pe strada. Si de multe ori iti vin exact aceiasi(cel putin la taxi moto).
Grab e de 5 pana la 20 de ori mai ieftin ca tuktuk luat de pe strada.
Sa iei taxi de pe strada la fluierat/dat din maini e o optiune in centrele urbane mari. Altfel te intelegi pe naiba cu soferii (si nu din lipsa de bunavointa).
La grab pui unde esti si destinatia, si e clara treaba, nu trebuie sa explici nimic. In plus, stii si pretul pe care-l ai de platit.

Ah, ca grabCar pe o zi e cam piperat... aia da. Dar grab-taxi e foarte decent.

#3245
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu vorbesc de Bangkok.

Pai me mine ma ruina grab taxi. Rangsit - Centru(30-40km) - era cam 600 de bahti. Cu taxi dadeam 300 de bahti. Cu 300 de bahti manc 3 zile, era o economie serioasa.
Moto taxi pana la van station: cu Grab dadeam 60 de bahti, fara grab 25 de bahti. Acu comoditatea, costa. 30-40 de bahti costa o supa sau pad thai sa mananc, de ma saturam. Si oricum daca mancai de 3-4 ori la acelasi loc, primeai pranzu gratis cadou. Eu am patit. Dar asta nu in centru, ci in locurile de la periferie.

Da e mai lejer ca pui adresa si aia e, asa cam trebuia sa ii ghidez eu pe taximetristi. SI cum engleza nu cunosc aia, nu conta limba in care vorbeam cu ei.  
In Bangkok viata poate fi foarte ieftina si ok, daca are cine te invata cum merg treburile pe acolo.

Edited by qew, 12 December 2019 - 19:29.


#3246
RedArmy

RedArmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2018

View Postqew, on 12 decembrie 2019 - 19:27, said:

Eu vorbesc de Bangkok.

Cu 300 de bahti manc 3 zile, era o economie serioasa.

In Bangkok viata poate fi foarte ieftina si ok, daca are cine te invata cum merg treburile pe acolo.

Si bietii muncitori birmanezi de pe santierele din Bangkok mananca de mai mult de 300 THB pe 3 zile...Ce ai mancat? Oua si hotdgos de la 7 Eleven?
Nici chiar asa.

#3247
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
30-40 de THB avem asa: supa de orice fel/ pad thai, noodles(cu sea food 45 de THB)/ orez cu pui sau orez prajit cu pui.  Mai gasisem un all you can eat cu 30 de THB, dar era doar pana pe la ora 13 si era plin de localnici. Grilluri cu orez iar la 40 THB.

Hot dogs la 7/11 sunt okish. La 20-30-40 de THB depinde de care. Norocul meu ca aveam unu chiar unde stateam non stop.

Cam astea sunt preturile acolo unde NU trebuie sa platesti preturi de turist!

Si da TOPs este mai ieftin la periferie decat in mallurile mai centrale. La Tops la periferie era cam 50 de THB.

Hai poate nu 3 zile, dar 2 zile te descurci lejer cu 300 de THB, spre 3. Ca nu toti is ca mine.

Attached Files


Edited by qew, 14 December 2019 - 21:00.


#3248
RedArmy

RedArmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2018

View Postqew, on 14 decembrie 2019 - 20:58, said:

30-40 de THB avem asa: supa de orice fel/ pad thai, noodles(cu sea food 45 de THB)/ orez cu pui sau orez prajit cu pui.  Mai gasisem un all you can eat cu 30 de THB, dar era doar pana pe la ora 13 si era plin de localnici. Grilluri cu orez iar la 40 THB.

Hot dogs la 7/11 sunt okish. La 20-30-40 de THB depinde de care. Norocul meu ca aveam unu chiar unde stateam non stop.

Cam astea sunt preturile acolo unde NU trebuie sa platesti preturi de turist!

Si da TOPs este mai ieftin la periferie decat in mallurile mai centrale. La Tops la periferie era cam 50 de THB.

Hai poate nu 3 zile, dar 2 zile te descurci lejer cu 300 de THB, spre 3. Ca nu toti is ca mine.

Cu transportul, cum faci/faceai?
Mergeai pe jos de prin Nonthaburi pana in Siam sau luai autobuzul ala, fara geamuri, de vreo 7 THB biletul?

#3249
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
In functie de nevoi:
-masina
-taxi
-minivan pana la Chatuchak care costa cam 30 de bahti(aveam si bus, dar era mult mai lent si costa tot atat.
-daca mai merg in viitor o sa am si metrou in zona aia.

Am folosit in Bangkok aproape toate modalitatile de transport disponibile in functie de nevoi.

Bus cu 7 THB fara geamuri prinzi doar pe distante scurte. Am luat de la Grand Palace pana la o statie de MRT. Un TukTuk d-ala cerea 60 de THB.

#3250
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 17.04.2006

View Postqew, on 15 decembrie 2019 - 11:43, said:

Bus cu 7 THB fara geamuri prinzi doar pe distante scurte. Am luat de la Grand Palace pana la o statie de MRT.

Ha, mai exista acele bus-uri Posted Image ?
Acum aproape 10 ani am luat un bus asemanator, tot in centrul turistic, nu avea geamuri si avea podeaua dintr-un fel de dusumea, se vedea asfaltul printre placi...inca mai sunt ?

#3251
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Da, inca mai sunt.

Attached Files



#3252
RedArmy

RedArmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2018

View Postqew, on 15 decembrie 2019 - 16:31, said:

Da, inca mai sunt.

Vrei sa-ti zic, cu ce epitet te apelau, foarte probabil, ceilalti calatori din autobuz?

Farang kee nok

Edited by RedArmy, 16 December 2019 - 05:41.


#3253
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postqew, on 12 decembrie 2019 - 19:27, said:

Eu vorbesc de Bangkok.

Pai me mine ma ruina grab taxi. Rangsit - Centru(30-40km) - era cam 600 de bahti. Cu taxi dadeam 300 de bahti. Cu 300 de bahti manc 3 zile, era o economie serioasa.
Moto taxi pana la van station: cu Grab dadeam 60 de bahti, fara grab 25 de bahti. Acu comoditatea, costa. 30-40 de bahti costa o supa sau pad thai sa mananc, de ma saturam. Si oricum daca mancai de 3-4 ori la acelasi loc, primeai pranzu gratis cadou. Eu am patit. Dar asta nu in centru, ci in locurile de la periferie.

Da e mai lejer ca pui adresa si aia e, asa cam trebuia sa ii ghidez eu pe taximetristi. SI cum engleza nu cunosc aia, nu conta limba in care vorbeam cu ei.  
In Bangkok viata poate fi foarte ieftina si ok, daca are cine te invata cum merg treburile pe acolo.

600 de baht sint 20 de Euro. Am dat pe homar 1500 de baht. Fara sa clipesc. Plimba-te prin Europa cu 20 de Euro pe 30...40km

View Postqew, on 12 decembrie 2019 - 17:14, said:

Iar in Chatuchak e aiurea sa zici ca sunt falsuri. Sunt branduri locale. E ca si cum ai zice ca Dacia e un fake. Absurd. Daca mergi si ai su vreun localnic sa te invete cum si ce sa cumperi, in Chatuchak Market poti gasi lucruri de calitate si la preturi foarte bune. SI lucruri mai autentice sa zicem. Terminal 21 si Siam Paragon sunt malluri normale. Ori ca iei atentii de acolo ori ca le iei dintr-un mall din Germania e cam acelasi lucru.


MBK da, e plin de fake-uri, asta e adevarat.

Am indoieli ca Adidas se vinde in mod oficial in Chatuchak. Deci da, e plin de falsuri. Probabil si printre cine stie ce branduri locale, dar plin de falsuri. L-am vizitat la bifat, nu ca sa cumpar ceva anume

#3254
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
le zice bine qew. ba chiar la mancare e rost de muuuuuuuuult mai ieftin.

@vata-pe-batz, imi pare rau ca n-ai avut o experienta misto end-to-end in Th...
Sa stii ca templele nu-s toate la fel.
Bine, astea moderne din orase da, zici ca-s facute la matrita. Insa daca esti dispus sa renunti la confortul civilizatiei, gasesti niste bijuterii superbe.

IMHO, eu nu voi mai merge niciodata in Bangkok, Phuket sau Pataya (in general "in sud").
Fascinatia mea ramane nordul...
Ce-am vazut pe-acolo a facut sa-mi cada falca, si asta venind din familie de muntenisti, si batand toti muntii din RO. Ce-au aia ca natura ne bate la curul gol.
Ca sa nu mai zic de preturi, efectiv ma umfla rasul. Impresia mea e ca la ei nordul e cum e Moldova la noi...

#3255
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postkutie, on 23 decembrie 2019 - 00:40, said:

le zice bine qew. ba chiar la mancare e rost de muuuuuuuuult mai ieftin.

@vata-pe-batz, imi pare rau ca n-ai avut o experienta misto end-to-end in Th...
Sa stii ca templele nu-s toate la fel.
Bine, astea moderne din orase da, zici ca-s facute la matrita. Insa daca esti dispus sa renunti la confortul civilizatiei, gasesti niste bijuterii superbe.

IMHO, eu nu voi mai merge niciodata in Bangkok, Phuket sau Pataya (in general "in sud").
Fascinatia mea ramane nordul...
Ce-am vazut pe-acolo a facut sa-mi cada falca, si asta venind din familie de muntenisti, si batand toti muntii din RO. Ce-au aia ca natura ne bate la curul gol.
Ca sa nu mai zic de preturi, efectiv ma umfla rasul. Impresia mea e ca la ei nordul e cum e Moldova la noi...

Nu zic ca nu am avut o experienta misto, ci ca pe mine nu m-a dat pe spate. Este pur si simplu prea multa mizerie si mai nimic ca arhitectura. Dpmdv nu se compara cu Australia, Noua Zeelanda, USA, iar cu Europa nici atit. Natura, da, este intr-adevar spectaculoasa, dar nu reprezinta un motiv ca sa ma reintorc.
Din punctul meu de vedere costurile nu reprezinta un criteriu, dar, atentie, doar din punctul meu de vedere. Tripul ne-a costat aproape 5000 de Euro, dar ni l-am permis. Cine are posibilitati mai restrinse trebuie intr-adevar sa sorteze si sa negocieze la singe.
In ce priveste templele, din nou nu am cazut de pe scaun. Poate e si chestie de saturatie. Am vazut atitea catedrale, biserici si alte lacasuri de cult, incit efectiv am devenit greu de impresionat. Din nou ma refer exclusiv la mine

Edited by vata_pa_batz, 23 December 2019 - 12:51.


#3256
outlander10

outlander10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.02.2018

View Postvata_pa_batz, on 09 decembrie 2019 - 16:06, said:

In Phuket am fost tentat sa inchiriez o motocicleta. M-a retinut spiritul de autoconservare, deoarece circulatia este criminala si mai e si pe stinga.
Salutare!
Pe mine na intereseaza sa inchiriez un scuter, mi-am facut permis de conducere international in Bulgaria pt. ca in Ro e de 6 ori mai scump. A folosit cineva Permisele Internationale din Bulgaria? Firma de inchiriere scutere si motociclete iti ofera si casca de protectie? Trebuie sa imi fac si alte griji gen furtul scuterului inchiriat? (banuiesc ca au GPS)

#3257
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postoutlander10, on 23 decembrie 2019 - 16:48, said:

Salutare!
Pe mine na intereseaza sa inchiriez un scuter, mi-am facut permis de conducere international in Bulgaria pt. ca in Ro e de 6 ori mai scump. A folosit cineva Permisele Internationale din Bulgaria? Firma de inchiriere scutere si motociclete iti ofera si casca de protectie? Trebuie sa imi fac si alte griji gen furtul scuterului inchiriat? (banuiesc ca au GPS)

O sa-ti spun doar ce am observat si citeva informatii din ce-am citit pe forumurile germane. Noi am fost un grup de 5 persoane, din care doua si-au inchiriat un scuter la distractie. A costat parca 300 de Bath pentru 24h. M-a mincat toata noaptea ideea, dar la proba de seara am fost cam nesigur pe el si era sa fac si un mic accident. Era un motor de 125cm...parca. Anyway. treburile stau cam asa:

1) Daca te prinde politia fara carnet, primesti o amenda de citeva sute putine de bath
2) Daca esti implicat intr-un accident, s-ar putea sa fii declarat de vina din start, deoarece esti strain si fara carnet chiar ai belit-o. Dreptul functioneaza altfel decit in lumea civilizata, sau din cite am inteles e la mina judecatorului.
Deoarece mi-am adus aminte ca nu am dreptul decit la motoare pina la 50ccm, plus circulatia criminala si pe stinga, am renuntat la idee si m-am calmat. Ceilalti doi au fost extrem de stresati si dupa o zi de plimbari aiuristice, plina de ambuteiaje, au renuntat. In timpul asta am inchiriat o salupa cu salupier cu tot si am dat un inconjur la insula pina in partea de est. A stat ala dupa noi toata ziua pe la fiecare plaja.
3) Daca esti implicat in accident si nu ai carnet valabil, este posibil ca nici asigurarea de sanatate sa nu-ti preia costurile aferente. Noi avem 3 asigurari. Una regulara, una extra pentru strainatate si ADAC+. In afara de asta sintem dotati cu doua asigurari juridice pentru tot mapamondul. Cu toate astea maturitatea a triumfat.
4) Cei doi au primit si casti si parca unul dintre ei a fost intrebat de pasaport si carnet. Daca se strica jucaria, te priveste. Daca o lovesti, sau o zgîrii, iar te priveste. Au lasat un depozit de 100 de euro pentru garantie

Tailanda este printre tarile cu cea mai mare mortalitate printre scuteristi. O sa vezi ca masinile nu au absolut nicio grija de ei. O oarecare protectie o ai, daca poti trage prin ambuteiaje mai repede decit ceilalti, sa-i ai pe toti in spate. Cu un 50ccm esti halit din start.
Hai, vacanta frumoasa si sa ajungi intreg inapoi. Daca nu te maninca, mai bine renunta Posted Image

Edited by vata_pa_batz, 23 December 2019 - 17:37.


#3258
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
@vata_pa_batz: scuze daca am lasat sa se inteleaga altceva, nu mi-a lasat impresia ca nu ti-a placut vacanta, chiar defel. Interventia mea a fost stricta pe cele doua puncte care pe mine m-au impresionat pozitiv: templele si natura.
La partea cu temple, am specificat ca sunt de acord in ce le priveste pe cele din orase - chiar sunt toate la fel. Insa am petrecut ceva timp in doua templemai ascunse prin padure, unde chiar am simti vibe'ul. Total diferite ca arhitectura de ce vezi prin oras, iar ca experienta pe mine m-au impresionat. Am stat de povesti cu calugarii, am pierdut vremea, nici n-am simtit cum a trecut ziua.
Si am vazut si alte capodopere arhitecturale prin Th, insa pana la coada aprecierile sunt subiective. Eu continui sa recomand nordul (provincia Chiang Mai) pentru experienta thailandeza, cu un mare NU pentru Phuket/Pataya/Bangkok.

@outlander10: cel putin in sud, in zonele cu multi straini, am vazut ca politia efectiv vaneaza scuteristii farangi. Imposibil sa nu gaseasca ceva in neregula (ceea ce duce la cateva sute de baht in minus) mai ales in Pataya, unde mi s-au parut pur si simpllu nod-in-papuristi politistii.
Dar lasand asta la o parte, eu unul n-am avut si n-o sa am vreodata suficient sange in instalatie sa ma dau cu scuterul prin centrele urbane in Th. M-a vindecat de asta prima ora pe care am petrecut-o intr-o intersectie din Bangkok.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate