Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3394 replies to this topic

#3223
RedArmy

RedArmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2018

 mirel3003, on 16 septembrie 2019 - 09:08, said:

Salutare,

As vrea sa fac si eu in luna octombrie-noiembrie o vizita de vreo 7 zile prin Thailanda (Phuket sau alta destinatie).
Vom fi 2 persoane, eu si sotia.
Chiar daca in alte destinatii am fost pe cont propriu aici nu prea as vrea sa risc.
Vreau sa imi recomandati o agentie de turism cu preturi bune pentru un concediu in Thailanda.

Ma intereseaza in special sa stau pe plaja si sa vizitez locuri(insule, etc). Nu sunt interesat de viata de noapte si cluburile lor.
Vreau o locatie cu plaje bune.

Astept recomandari.


Sunt 179 de pagini...Succes.

#3224
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Salutare,am 2 intrebari,daca ai transfer de la hotel din aeroport din bangkok,este adevarat ca te asteapta la avion sa iti ia bagajul si te baga in fata la voa?am citit undeva despre asta...
Si recomandați un transfer phuket aeroport krabi mai ieftin?gen 50 De euro 2 persoane?avem nevoie pentru 1 ianuarie.

Suntem pentru prima dată în Thailanda si mergem si de revelion,am auzit ca este extrem de aglomerat.

#3225
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Salutare,
Vremea in Bangkok in Mai este ok?
Am vrea la anul 10-20 Mai sa mergem
Am rezervat pe booking la Novotel Sukhumvit4, 9 nopti, 850 euro.
Saa bag la bilete avion acuma sau mai sunt sanse sa scada.
Vietnam Airlines, 1200,doua persoane dus-intors in acest moment.
Transportul public cum se prezinta?
Dupa vizita in Tokyo in care totul era ceas, nu ma astept la Bangkok sa fie la fel dar am inteles ca nu e rau.
Buget.. Preturile am vazut ca sunt decente.
1500 maxim 10 zile presupun ca e ok, cu hotelul achitat.
Multumesc.

#3226
RedArmy

RedArmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2018

 Groh, on 24 octombrie 2019 - 16:49, said:

Salutare,
Vremea in Bangkok in Mai este ok?
Am vrea la anul 10-20 Mai sa mergem
Am rezervat pe booking la Novotel Sukhumvit4, 9 nopti, 850 euro.
Saa bag la bilete avion acuma sau mai sunt sanse sa scada.
Vietnam Airlines, 1200,doua persoane dus-intors in acest moment.
Transportul public cum se prezinta?
Dupa vizita in Tokyo in care totul era ceas, nu ma astept la Bangkok sa fie la fel dar am inteles ca nu e rau.
Buget.. Preturile am vazut ca sunt decente.
1500 maxim 10 zile presupun ca e ok, cu hotelul achitat.
Multumesc.

Mai  - noiembrie sunt cam cele mai nasoale luni.Temperaturi ridicate, constant peste 35 grade, iar umiditatea de peste 90%.

Fiind extrasezon, preturile reflecta acest fapt.Personal, eu zic, ca te cam grabesti sa faci rezervare la un hotel de aproape 100 euro pe noapte in luna mai.Daca acorzi ceva timp pentru cautari, gasesti hoteluri foarte bune la 50 - 70 euro pe noapte, tot pe Sukhumvit, zona centrala.Sukhumvit este un bulevard, care aproape nu se termina.Important sa fiti in apropierea unei statii BTS, preferabil statiile Siam - Ploen Chit - Chit Lom - Nana - Asoke - Phrom Pong - Thong Lor, cam asta ar fi ''inner city''.

La fel cu biletele de avion.Eu zic, sa nu te impacientezi.O sa fie multe oferte pentru perioada aceea, stai cu ochii, in principal pe Qatar Airways, Emirates si Turkish.Sa nu te mire oferte de 400 - 450 euro de persoana, bilet retur, pentru luna mai, chiar cu 1-2 saptamani inainte de plecare.

Transportul public nu este asa de extins precum in Tokyo.Au metro si tren suspendat, ajungi cam peste tot in zonele relevante pentru tine, ca si turist, mai putin in zona istorica, unde sunt concentrate principalele temple si Marele Palat.Oricum, taxi este foarte ieftin in Bangkok.

Ori statie de metrou, MRT, Sukhumvit(unde se face jonctiunea cu statia BTS Asoke), eventual Silom(aproape de celebra zona rosie Patpong, dar au si piata de noapte), Phetchaburi, jonctiune cu statia BTS Phaya Thai, de unde se poate lua tren catre aeroport, asta daca nu vrei sa mergi cu taxi.

#3227
RedArmy

RedArmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2018
Eu, de exemplu, am stat la Viva Garden Residence.Nu e central, insa ai statia BTS la 2 min si in maxim 13-15 minute ai ajuns cu BTS in buricul targului.
Apartament cu 1 dormitor, 1 - 10 mai, fara mic dejun(nici nu ai nevoie, pentru ca streed food e peste tot), vine cam 650 euro pentru 2 persoane.
Poate nu e chiar alegerea perfecta pentru cine nu a mai fost in Bangkok, insa raportul pret-calitate este foarte bun.

Link : http://www.viva-garden.com/

Rectific, in jur de 600 euro,

#3228
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Multumesc pentru raspunsuri.
In legatura cu avionul, ma uitam la cel direct.
Exista insa, in acest moment si varianta cu escala doua ore in Paris, cu Air France, 855 euro doua persoane dus-intors.
Mentionez ca plecarea va fi din Frankfurt.
Cu umiditatea nu am probleme, cu caldura la fel, nu.
Ca perioada, nu am decat varianta 10-20 Mai sau sfarsitul lui Septembrie.
Prefer Mai.

#3229
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Vei avea probleme cu cladura. Eu am fost si in iulie si sunt si acum in Bangkok. Este cald nene, nu se compara cu Romania. Doar daca ai trait in alte zone mai calde. Asa am zis si eu inainte, ca nu o sa am probleme, ca is obisnuit. Nu e tot aia.

Bilete de avion spre bangkok cu escala ar trebui sa gasesti si la 500 de euro de persoana dus intors(din budapesta, viena, munchen). Eu oricand as alege o escala la mijlocul drumului decat un zbor direct de 11 ore intr-un singur avion(am facut si asta si a fost groaznic).

Taxi este ieftin, cum au zis si colegii. Pe mine nu au incercat sa ma faca la bani. Cursa de 35 de km, 40 de lei, foarte bun pretu. Metroul si BTS(sky train) se tot extind de la o zi la alta, Fata de acnd am fost eu in iulie, acum au mai deschis vreo 8 statii.

Transportul de suprafata... autobuzul e ieftin si dupa ce te prinzi cum merge e usor de inteles. DIn pacate sta intrafic... mult. Mersul pe jos, nu prea se practica aici si este o pierdere de timp si energie. Daca esti la 5-10 minute de o statie de BTS mai bine iei un scuter(is peste tot, oficiali, cu veste portocalii). Si nu is scumpi. Acum cu cat esti mai in zona de turisti cu atat cresc preturile. In zona de neturisti, orice e la jumate de pret(de la scutere, la mancare).  Ce mananc in Rangsit de exemplu(40 de km de zona SIam)  este de 2 ori mai ieftin decat in zona turistica. Acu clar recomand zona turistica de cazat.

E bine ca ai pus 10 zile, chiar ai ce face si vedea in Bangkok(si imprejurimi - Mae Klong Train Market, Ayutthaya samd)   pentru 10 zile.

#3230
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Am rezolvat pana la urma.
Las Thailanda pe alta data.
Zbor Frankfurt-Singapore, dupa 6 zile Singapore-Cambodgia si dupa inca 5 zile Cambodgia-Frankfurt.
Intrebare:
Aceste zboruri lungi sunt cu Singapore Airlines si intre Singapore si Cambodgia cu Silkair care este tot compania lor.
Ideea este ca daca luam Frankfurt-Singapore si retur costa 1510 euro parca.
Asa, am bagat multizbor si am dat 1530 euro cu zborurile Singapore-Cambodgia si retur, evident si Frankfurt-Singapore si retur, deci 4 zboruri in loc de doua.
Preturi pentru doua persoane, evident.
Care este explicatia?

Edited by Groh, 31 October 2019 - 12:33.


#3231
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Ceva este neclar in exprimarea ta...sau e prea tarziu pentru mine.

**Zbor Frankfurt-Singapore, dupa 6 zile Singapore-Cambodgia si dupa inca 5 zile Cambodgia-Frankfurt.** - par 3 zboruri
vs
**Asa, am bagat multizbor si am dat 1530 euro cu zborurile Singapore-Cambodgia si retur, evident si Frankfurt-Singapore si retur, deci 4 zboruri in loc de doua.** - par 4 zboruri

Ai 3 sau 4 zboruri ?

Daca ai FRA-SIN-Cambodgia-FRA - adica 3 zboruri, este posibil sa fie mai ieftin decat FRA-SIN retur (probabil o ruta incarcata, fata de cea cu returul din Cambodgia).
Daca ai 4 zboruri, FRA-SIN-Cambodgia-SIN-FRA, nu prea inteleg.

In fine, nu mai conteza, vacanta placuta !

#3232
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Pai asa am.. Frankfurt-Singapore unde stau 6 zile.
Apoi Singapore-Cambodgia unde stau 5 zile.
Si la sfarsit  Cambodgia-Frankfurt cu escala de  in Singapore.
Deci 4 zboruri care sunt mai ieftine dexat daca as fi luat doar Frankfurt-Singapore-Frankfurt.
Fiind prima data cand rezerv un multizbor, mi sa parut ciudat ca am iesit mai ieftin.

#3233
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Este ceva normal, preturile la avioane sunt foarte dinamice, nu e ca la tren de exemplu unde platesti pe distanta. Sincer as fi recomandat Cambodia prima data si la final Singapore ;)

#3234
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Pai nu puteam, ca am rezervat prima noapte din Singapore la Marina Bay si daca schimbam nu mai aveam pretul ala.
Prietena a insistat sa stam macar o zi la piscina aia si daca nu esti cazat acolo, nu ai acces la piscina.
Deh, femeile-)).
Restul de 5 nopti le stam la un hotel normal-))).

#3235
kosmin_d

kosmin_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 25.03.2007
Salut 👋
Ce se mai știe de VOA? Au prelungit gratuitatea care era valabilă până în 31.10?

#3236
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

 kosmin_d, on 04 noiembrie 2019 - 08:37, said:

Salut 👋
Ce se mai știe de VOA? Au prelungit gratuitatea care era valabilă până în 31.10?

Pana in aprilie!

#3237
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare!
Mergem si noi pentru prima data in Thailanda la inceputul lunii decembrie.
Am o intrebare putin ciudata: care este cea mai buna solutie pentru gestionarea banilor?
Sa zicem ca avem un total de 2500 de Euro buget, din care 1000 cazarea si restul de cheltuiala.
Cand plecam spre Thailanda, cum ar fi ideal sa avem banii? Cat cash si cat pe card? Cat despre card, e mai bine sa ii tin pe cardul de Euro sau pe cel de Ron?
E scump sa retrag bani de la bancomat?

Poate suna putin ciudat, dar chiar nu stiu cum sa ma organizez astfel incat sa nu arunc foarte mult pe comisioane de retragere sau pe conversii de curs foarte proaste, dar in acelasi timp nu vreau nici sa duc grija unei sume cash prea mari.

Multumesc!

#3238
RedArmy

RedArmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2018

 FlorinMihai, on 05 noiembrie 2019 - 15:48, said:

Salutare!
Mergem si noi pentru prima data in Thailanda la inceputul lunii decembrie.
Am o intrebare putin ciudata: care este cea mai buna solutie pentru gestionarea banilor?
Sa zicem ca avem un total de 2500 de Euro buget, din care 1000 cazarea si restul de cheltuiala.
Cand plecam spre Thailanda, cum ar fi ideal sa avem banii? Cat cash si cat pe card? Cat despre card, e mai bine sa ii tin pe cardul de Euro sau pe cel de Ron?
E scump sa retrag bani de la bancomat?

Poate suna putin ciudat, dar chiar nu stiu cum sa ma organizez astfel incat sa nu arunc foarte mult pe comisioane de retragere sau pe conversii de curs foarte proaste, dar in acelasi timp nu vreau nici sa duc grija unei sume cash prea mari.

Multumesc!

Pentru a economisi cat mai mult, eu consider, ca valuta, fie USD sau EURO, preferabil bancnote mari, este cea mai buna solutie.
In afara de asta, plata cu cardul.
Cand am fost ultima data in Thailanda, pentru fiecare retragere la bancomat, banca thailandeza percepea un comision de vreo 220 THB, retragere maxima, cred 30000 THB.In afara de comisionul platit la banca din tara de origine.
Probabil veti ajunge si in Bangkok.VASU Exchange ofera printre cele mai bune rate, laolalta cu SuperRich(sediul central).In Aeroport schimbat maxim 30 - 50 euro.

 Groh, on 02 noiembrie 2019 - 13:51, said:

Pai nu puteam, ca am rezervat prima noapte din Singapore la Marina Bay si daca schimbam nu mai aveam pretul ala.
Prietena a insistat sa stam macar o zi la piscina aia si daca nu esti cazat acolo, nu ai acces la piscina.
Deh, femeile-)).
Restul de 5 nopti le stam la un hotel normal-))).

Ma bag si eu in seama.Daca nu as fi un sarantoc, probabil as fi ales Fullerton.Marina Bay mi se pare o capcana pentru turisti, insa ce nu face omul pentru o poza pe Instagram.

Edited by RedArmy, 07 November 2019 - 01:49.


#3239
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 RedArmy, on 07 noiembrie 2019 - 01:51, said:



Pentru a economisi cat mai mult, eu consider, ca valuta, fie USD sau EURO, preferabil bancnote mari, este cea mai buna solutie.
In afara de asta, plata cu cardul.
Cand am fost ultima data in Thailanda, pentru fiecare retragere la bancomat, banca thailandeza percepea un comision de vreo 220 THB, retragere maxima, cred 30000 THB.In afara de comisionul platit la banca din tara de origine.
Probabil veti ajunge si in Bangkok.VASU Exchange ofera printre cele mai bune rate, laolalta cu SuperRich(sediul central).In Aeroport schimbat maxim 30 - 50 euro.



Ma bag si eu in seama.Daca nu as fi un sarantoc, probabil as fi ales Fullerton.Marina Bay mi se pare o capcana pentru turisti, insa ce nu face omul pentru o poza pe Instagram.

Complet adevarat -)).
Am convins-o ca nu merita si vom sta toate cele 5 nopti la un hotel normal.
Pana mea, ma duc sa dau banii pe obiective turistice, nu pe un hotel in care ajung doar seara sa dorm.


#3240
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Chiar in momentul asta sintem in Tailanda. La Phuket vremea e ok, 29 30 de grade, dar acceptabil deoarece sint nori. Sta sa ploua. Hotel Amari zona superioara. Cind ma intorc pun si poze. La Bangkok am stat la Banyan Tree...sper ca am scris corect.
Recomand taxiul, este rapid si fiarte ieftin. Cu metroul este bine pentru distante mari daca vrei sa economisesti timp. Euro merge la 32,68 dar se poate extrage cu cardul. Merg cartile de credit, dar si EC

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate