Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3394 replies to this topic

#19
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007
:coolspeak: Mda, interesant. Se pare ca, Krabi ar fi de preferat Phuketului. Mai ramane de vazut Phi Phi cum este!

Edited by clj, 02 May 2007 - 15:38.


#20
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclj, on May 2 2007, 16:31, said:

:coolspeak: Mda, interesant. Se pare ca, Krabi ar fi de preferat Phuketului. Mai ramane de vazut Phi Phi cum este!

Daca vrei sa stai intr-o zona linistita in Phuket... stai in Karon / Kuta si te mai duci prin Patong. Exista ceva magazine si prin Kuta / Karon. Poti sa mergi in Patong, dar transportul noaptea e cam sporadic, iar taxiul poate fi scump. In Krabi, nu am fost, nu comentez. Phi Phi e scump si nu prea sunt multe lucruri acolo - restaurante, magazine, etcd

#21
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc de raspuns!

Deci Kata/Karon ar fi de preferat pentru noi in Phuket! Cu Phi Phi inca ne mai gandim daca sa luam cazare acolo sau nu.

#22
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclj, on May 7 2007, 10:32, said:

Multumesc de raspuns!

Deci Kata/Karon ar fi de preferat pentru noi in Phuket! Cu Phi Phi inca ne mai gandim daca sa luam cazare acolo sau nu.

In schimb este obligatoriu sa vizitezi Phi Phi. Este un loc superb :)

#23
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

View PostImperator, on May 7 2007, 14:27, said:

In schimb este obligatoriu sa vizitezi Phi Phi. Este un loc superb :)
Da, clar o sa mergem si in Phi Phi, dar acum nu stim daca in vizita, sau sa stam si pe acolo 2-3 zile cu tot cu cazare.
Ziceai ca in Phi Phi nu sunt multe magazine, dar pe noi ne interesau aceste insule mai mult pentru peisaje si relaxare, deci cred ca 2-3 zile acolo ar fi binevenite. Acum sa vedem si la cat sar preturile pentru noiembrie.
Si mai este si problema ca o sa tot stam 2-3 nopti in fiecare loc, dupa care iar sa ne strangem bagajele si sa plecam spre alta destinatie. Mi-e sa nu fie prea obositor.... dupa ce ca o sa fim o luna pe drumuri, parca tot nu e de ajuns timpul!  :P

#24
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclj, on May 7 2007, 15:59, said:

Da, clar o sa mergem si in Phi Phi, dar acum nu stim daca in vizita, sau sa stam si pe acolo 2-3 zile cu tot cu cazare.
Ziceai ca in Phi Phi nu sunt multe magazine, dar pe noi ne interesau aceste insule mai mult pentru peisaje si relaxare, deci cred ca 2-3 zile acolo ar fi binevenite. Acum sa vedem si la cat sar preturile pentru noiembrie.
Si mai este si problema ca o sa tot stam 2-3 nopti in fiecare loc, dupa care iar sa ne strangem bagajele si sa plecam spre alta destinatie. Mi-e sa nu fie prea obositor.... dupa ce ca o sa fim o luna pe drumuri, parca tot nu e de ajuns timpul!  :P

Cand ziceam ca nu sunt magazine, nu prea sunt multe locuri de distractie, cumparaturi, etc, nu neaparat magazine si sunt scumputze (se ajunge doar cu barca). Exista 2 Phi Phi - Phi Phi Lek si Phi Phi Don. Pe una, se poate locui, e draguta, cea care e paradisiaca te poti duce in timpul zilei, dar e interzis sa inoptezi - e insula pe care s-a filmat "The Beach" cu Leonardo al Caprei.
Personal, mi-am pus steagul in Patong intr-o zona nu foarte zgomotoasa (e drept, nu pe plaja, nu exista hoteluri pe plaja in Patong) si de acolo am facut tururi - la Phuket Phantasea, la insula James Bond, insula de corali, Phi Phi, etc. E drept, a fost si Anul Nou si era fain unde e distractie...
Despre mutatul la fiecare 3 zile, da, poti obosi depinde de fiecare :) In general, intr-o vacanta de 24 - 25 zile, stau in cam 7 - 8 locuri...

#25
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

View PostImperator, on May 7 2007, 17:09, said:

Despre mutatul la fiecare 3 zile, da, poti obosi depinde de fiecare :) In general, intr-o vacanta de 24 - 25 zile, stau in cam 7 - 8 locuri...
Probabil ca in mod normal nu am obosi chiar asa de repede, dar am vrea in concediul asta sa ne si odihnim si planul nostru include cam multe si tare mi-e ca o sa ne intoarcem mai obositi decat am plecat. Noptile de cazare le avem cam asa:  Singapore (2), Kuala Lumpur (2), Chiang Mai (5), Bangkok (4), Krabi (3), Phi Phi (probabil) si  Phuket (7), Bangkok (1), Istanbul (2) si ...Bucuresti. Cred ca sunt destule destinatii pentru un concediu, nu? Mai ales ca este primul concediu care il facem dupa cum ne-a dus pe noi capul, dupa planuri proprii! Daca mai punem la socoteala ca zburam si cu 10 avioane  :o , sper sa mai ajungem intregi acasa! :P

#26
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclj, on May 7 2007, 17:18, said:

Probabil ca in mod normal nu am obosi chiar asa de repede, dar am vrea in concediul asta sa ne si odihnim si planul nostru include cam multe si tare mi-e ca o sa ne intoarcem mai obositi decat am plecat. Noptile de cazare le avem cam asa:  Singapore (2), Kuala Lumpur (2), Chiang Mai (5), Bangkok (4), Krabi (3), Phi Phi (probabil) si  Phuket (7), Bangkok (1), Istanbul (2) si ...Bucuresti. Cred ca sunt destule destinatii pentru un concediu, nu? Mai ales ca este primul concediu care il facem dupa cum ne-a dus pe noi capul, dupa planuri proprii! Daca mai punem la socoteala ca zburam si cu 10 avioane  :o , sper sa mai ajungem intregi acasa! :P

Super tare, o sa fie ok. Cred ca ati pus cam mult la Chiang Mai (in caz ca vreti sa stati doar in CM. Daca vreti sa faceti trekking la hill tribes, e super ok). Sper ca zburati cu Air Asia pe acolo ca e extrem de ieftin si e ok pentru un low cost (am zburat KL - Bangkok cu 60 dolari acum 3 ani). Au mai aparut tot soiul de low costuri, dar Air Asia rules. Mai e Tiger-ul (in caz ca nu l-a inchis Singapore Airlines) si Bangkok Airlines care pe vremuri era high cost si acum vreo jumatate de an am citit ca vrea sa se converteasca la low cost.

In tot turul asta, daca pot sa-mi permit o remarca nu va duceti sa vedeti cel mai frumos monument din toata Asia de Sud Est (as spune toata Asia, dar mai sunt Taj Mahal-ul, Amber Palace-ul, Potala si Petra) - Angkor Wat in Cambogia. As mai taia din Chiang Mai sau poate as taia Krabi cu totul si m-as duce minim 3 zile la Angkor Wat.

#27
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007
E cam greu sa taiem ceva, pentru ca am platit toate avioanele si am dat avans la cazare. Ce a ramas neplatit sunt cele 7 nopti de la final pe care nu stim inca cum sa le impartim (si mai avem timp pana apar preturile pe noiembrie la cazare)Pentru Chiang Mai am pus 5 zile tocmai pentru a putea face trekking. Toate zborurile interne le-am luat la Air Asia. Cel mai mult ne-a costat KL-Chiang Mai la 50 euro cu tot cu taxe, restul zborurilor din Thailanda au fost in jur de 25-27 euro (am prins si 2 zboruri cu pret zero, am platit doar taxele de aeroport). Am fi vrut si Cambodgia, dar am zis ca e cam mult pentru un concediu si am zis sa lasam pe data viitoare si sa-i dedicam mai mult timp.

#28
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclj, on May 8 2007, 10:07, said:

E cam greu sa taiem ceva, pentru ca am platit toate avioanele si am dat avans la cazare. Ce a ramas neplatit sunt cele 7 nopti de la final pe care nu stim inca cum sa le impartim (si mai avem timp pana apar preturile pe noiembrie la cazare)Pentru Chiang Mai am pus 5 zile tocmai pentru a putea face trekking. Toate zborurile interne le-am luat la Air Asia. Cel mai mult ne-a costat KL-Chiang Mai la 50 euro cu tot cu taxe, restul zborurilor din Thailanda au fost in jur de 25-27 euro (am prins si 2 zboruri cu pret zero, am platit doar taxele de aeroport). Am fi vrut si Cambodgia, dar am zis ca e cam mult pentru un concediu si am zis sa lasam pe data viitoare si sa-i dedicam mai mult timp.

Atunci e OK... hill tribes trekking e misto si merita sa stai mai mult. Cambogia este interesanta, dar destul de dificil de calatorit in interior - nu au sosele asfaltate, avioanele interne sunt vai de steaua lor. Nu am fost decat la Angkor Wat, dar am inteles ca si Siem Reap ar fi interesant... poate cuplat cu un Vietnam si Laos.

#29
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007
Da, ramane pentru viitor. N-am fost inca in zona aceea, dar presimt ca o sa mai merg acolo.
Si un Borneo m-ar tenta.  :D
Sa vedem cum iese acest concediu facut de capul nostru, fara agentii (ca pana acum am fost plecati numai in sejururi organizate de agentii) si...cine stie pe unde vom mai ajunge!

#30
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclj, on May 8 2007, 10:17, said:

Da, ramane pentru viitor. N-am fost inca in zona aceea, dar presimt ca o sa mai merg acolo.
Si un Borneo m-ar tenta.  :D
Sa vedem cum iese acest concediu facut de capul nostru, fara agentii (ca pana acum am fost plecati numai in sejururi organizate de agentii) si...cine stie pe unde vom mai ajunge!

Bafta... nu e asa de greu... o singura data m-am dus cu agentii la Budapesta in 1998 si m-am lecuit :) Borneo e insa dificil, si exista atatea locuri superbe in Indonezia - Java, Bali, Flores sau Sulawesi... Si Sumatra are partile ei, dar e mai greu de calatorit datorita infrastructurii

#31
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

View PostImperator, on May 8 2007, 10:49, said:

Bafta... nu e asa de greu... o singura data m-am dus cu agentii la Budapesta in 1998 si m-am lecuit :) Borneo e insa dificil, si exista atatea locuri superbe in Indonezia - Java, Bali, Flores sau Sulawesi... Si Sumatra are partile ei, dar e mai greu de calatorit datorita infrastructurii

Multumim. Indonezia am auzit si eu ca e superba, dar am inteles ca oamenii n-ar fi prea prietenosi si ca ar fi in stare sa-ti dea pentru orice cu bata-n cap!

#32
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclj, on May 8 2007, 11:19, said:

Multumim. Indonezia am auzit si eu ca e superba, dar am inteles ca oamenii n-ar fi prea prietenosi si ca ar fi in stare sa-ti dea pentru orice cu bata-n cap!

In Banda Aceh, in extremitatea vestica a Indoneziei. In rest, nici o problema, dimpotriva sunt foarte simpatici.

#33
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

View PostImperator, on May 8 2007, 10:10, said:

Cambogia este interesanta, dar destul de dificil de calatorit in interior - nu au sosele asfaltate, avioanele interne sunt vai de steaua lor. Nu am fost decat la Angkor Wat, dar am inteles ca si Siem Reap ar fi interesant...
Pai daca ai vizitat complexul Angkor, inseamna ca, automat, ai trecut prin/dormit in Siem Reap ca altfel nu se poate.

Drumurile in Cambodia sint OK in ultima vreme, s-au asfaltat tot mai multe portiuni, nu e o problema sa folosesti autobuzul. Cel putin in anotimpul uscat, in anotimpul ploios insa poate fi dificil pe portiunile neasfaltate, apar imense gropi de noroi/apa.

Bineinteles, complexul de temple Angkor este renumita atractie a tarii si, din pacate, multi (majoritatea?) vizitatori nu calatoresc si in alte parti ale tarii ci doar acolo. Pacat, este o tara interesanta, incercati sa vedeti si alte destinatii din Cambodia daca aveti timp.

Edited by davao, 08 May 2007 - 17:57.


#34
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdavao, on May 8 2007, 18:55, said:

Pai daca ai vizitat complexul Angkor, inseamna ca, automat, ai trecut prin/dormit in Siem Reap ca altfel nu se poate.

Drumurile in Cambodia sint OK in ultima vreme, s-au asfaltat tot mai multe portiuni, nu e o problema sa folosesti autobuzul. Cel putin in anotimpul uscat, in anotimpul ploios insa poate fi dificil pe portiunile neasfaltate, apar imense gropi de noroi/apa.

Bineinteles, complexul de temple Angkor este renumita atractie a tarii si, din pacate, multi (majoritatea?) vizitatori nu calatoresc si in alte parti ale tarii ci doar acolo. Pacat, este o tara interesanta, incercati sa vedeti si alte destinatii din Cambodia daca aveti timp.

Am zburat de la Bangkok la Siem Reap si m-am intors cu autobuzul. Da, sunt de acord ca sunt mult mai multe lucruri de vazut in Cambogia care o tara superba, dar daca nu ai timp, Angkor Wat e obligatoriu... Ei si cu asfaltarea asta... oricum de la Siem Reap la Phnom Penh mai bine mergi cu vaporul !

#35
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007
Am uitat sa intreb: pentru Singapore, Malayesia (Kuala Lumpur) si Thailanda (Chiang Mai, Bangkok si insule) avem nevoie de vreun vaccin special sau pastile contra malariei etc?
Imi spunea cineva ca pentru Chiang Maiar fi nevoie de ceva vaccinuri, dar nu cred ca era prea bine documentat.
Cei care ati fost (Imperator, tu esti baza! ;) ) ati facut ceva vaccinuri pt zonele astea?

#36
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclj, on May 10 2007, 16:37, said:

Am uitat sa intreb: pentru Singapore, Malayesia (Kuala Lumpur) si Thailanda (Chiang Mai, Bangkok si insule) avem nevoie de vreun vaccin special sau pastile contra malariei etc?
Imi spunea cineva ca pentru Chiang Maiar fi nevoie de ceva vaccinuri, dar nu cred ca era prea bine documentat.
Cei care ati fost (Imperator, tu esti baza! ;) ) ati facut ceva vaccinuri pt zonele astea?

Exista probleme cu malaria in zonele rurale din zona Chiang Mai. Riscurile sunt mai ridicate in sezonul ploios si mai reduse in cel secetos, dar totusi exista. Cand am facut treking in zona rurala de langa Chiang Mai am luat pastile anti-malarie numite Malarone... vezi www.malarone.com. Nu exista vaccin anti-malarie. Nu cred ca e nevoie, dar oricum aveam facut vaccin de febra galbena.

Din pacate, nu se vand in Romania, am cumparat in Occident, dar trebuie reteta (orice reteta romaneasca e ok). E nevoie de 1 - 2 pastile inainte de a intra in zona de risc, zilnic cat stai acolo si 7 zile dupa ce o parasesti. Pastilele sunt cam scumpe (3 - 4 euro per pastila), dar au o eficacitate de circa 90%. Totusi, este bine sa te feresti (spray-uri anti-tantari si pantaloni lungi + tricouri cu maneca lunga). Nu sunt riscuri de malarie in Singapore, KL, Bangkok si Phuket.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate