Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Despre Gresie, Faianță, Marmură, Granit, Klinker, Piatră etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1137 replies to this topic

#55
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postg_gabone, on Oct 20 2007, 21:37, said:

este mult 500-700/mp. cam 200-400 este mai rezonabil

Nu-ti cere nimeni 200 000 lei/ mp pe o gresie portelanata de 1 cm grosime pe care o taie in 20 minute si pe care tu ai dat 1 500 000 lei /mp. Doar nu crezi ca mesterii sunt prosti. Pretul e functie de gresie. Daca-ti pui "biscuiti" pe pereti atunci si 200 000 e mult dar daca-ti pui portelanata sa fi bucuros daca gasesti mesteri care sa ti-o lucreze la 700 000.

#56
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Salut! Saptamana viitoare o sa devin si eu,in sfarsit, proprietar de apartament.  :thumbup:
Este o pestera, parca a fost razboi asa ca o sa am de bagat alta gramada de bani. Cum finantele sunt cam epuizate (am facut trei credite simultane ca sa-l pot lua) am zis sa-mi incerc puterile acolo unde o sa pot sa-l amenajez treptat cu fortele mele.
Am citit tot ce zice in acest thread...m-am lamurit oarecum...daca ar fi pus cineva o schita(chiar si de mana) cam cum se pozitioneaza lemnul ala pentru ghidajul primului rand de gresie/faianta ar fi fost tare bine. Oare se gasesc pe undeva ceva manuale despre cum se pune faianta? :rolleyes:
Am de gand sa-mi iau si niste scule ...dispozitivul ala de taiat placile de gresie este si ptr gresie si ptr faianta? Ma refer la ala static la care se trage un cutit culisant peste suprafata placilor...am vazut si eu pe la TV.  Flexul ajuta si el la taiere daca are tipul de disc potrivit? Stie careva niste specificatii tehnice ptr cateva unelte necesare la montatul gresiei?

#57
mindulita

mindulita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.03.2004
am o problema stresanta: cimentul/chitul dintre rosturile placilor de faianta de la baie a fost aplicat corect, dar dupa citiva ani a virat la o culoare galbui murdara, de la alb.
am curatat, dezinfectat, nu exista mucegai, dar vreau sa improspatez culoarea alba a rosturilor.
ce fac ? cumpar alt ciment si aplic in strat subtire ? sau exista si alta metoda ?
multumesc

#58
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Uite ce spun altii:


Intretinerea chitului dintre rosturi

Dupa trei pana la cinci zile de la instalarea placilor ceramice, rosturile chituite se trateaza cu silicon transparent, rezistent la umezeala. Aveti grija sa astupati bine rostul pe toata suprafata. In acest fel, ele se mentin curate.

Daca rosturile sunt murdare, aplicati o solutie de clor in amestec cu apa, pe care o lasati sa actioneze nu mai mult de 5 minute, dupa care clatiti abundent si stergeti cu o carpa umeda.




Daca stii engleza si vrei mai multe retete si sfaturi cauta si cu “dirty grout”

#59
mindulita

mindulita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.03.2004
engleza am habar, si este interesanta si reclama la Listerine cu Morgan Freeman... la tinerete. e mai cool la batrinete  :D

dar am un chit rezistent al dracu'. am incercat sa-l raschetez putin, macar la suprafata, sa am loc de-o alta pelicula de chit, da' nu se lasa scos.  :angry:
incerc azi cu solutie de clor. sau le mizgalesc cu altceva.

#60
mirel28

mirel28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 23.05.2007
Salut!am cumparat niste gresie portelanata de 32,8x44,2 si as vrea sa o aplic pe perete,deci pe verticala.Stie cineva daca pot aparea probleme avand iv vedere ca e destul de grea? :mellow:

#61
mirel28

mirel28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 23.05.2007
Salut!,am cumparat niste gresie portelanata de 32,8x44,2 pe care as vrea sa o aplic pe un perete,deci pe verticala.Credeti ca ar putea aparea ceva probleme avand in vedere ca e destul de grea?. :huh:

#62
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
atras, pentru a respecta regulamentul trebuie sa postezi in topicul: promo / bursa / oferte de servicii. Regulamentul bursei il gasesti aici:

http://forum.softped...a...;f=132&id=2


Altfel, risti un “cartonas” de culoare calda. Undeva intre galben si rosu.

#63
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmirel28, on Dec 18 2007, 12:16, said:

Salut!,am cumparat niste gresie portelanata de 32,8x44,2 pe care as vrea sa o aplic pe un perete,deci pe verticala.Credeti ca ar putea aparea ceva probleme avand in vedere ca e destul de grea?. :huh:

Da trebuie sa ai grija cu ce adeziv o montezi.

#64
nicksteell

nicksteell

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2008

View PostClovis, on Oct 6 2007, 19:17, said:

Marci: MAPISA (Spania)- ieftina si buna dar modele cam vechi (gen Cesarom)
          IRIS (ITALIA) - potrivita ca pret modele super
          Keraben (SPANIA) - foarte frumoasa, calitate extrordinara , dura , un pic cam scumpa dar merita vazuta
          Mirage (ITALIA) - super cool, dar foarte dura deci greu de prelucrat, dar modele extrordinare.

Daca nu vrei sa iti crape pe pereti dupa citeva luni sau chiar saptamani alege o ceramica buna. Trebuie sa ti cont si de faptul ca daca ceramica este proasta ( ca cea romaneasca) e posibil sa te coste mai mult decit una buna dar mai scumpa pt simplul fapt ca se poate sfarama la taiere.

Daca esti interesata de gresie si faianta modele noi,calitatea I ,culori si dimensiuni diversificate, importate direct din Spania,accesibile ca pret, ma poti contacta pe mail la sunt batut in [email protected] sau la nr de tel 898989 sunt fierbinte si nu citesc regulamentul.
Data viitoare i-ati alt calculator ca de pe asta n-o sa mai poti posta ceva vreme.

Edited by Astra_rullz, 02 February 2008 - 23:36.


#65
crys64

crys64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.12.2007
As dori si eu un sfat din partea cunoscatorilor:
-am ajuns la cumpararea gresiei si faiantei, dar nu stiu ce sa aleg (sub nici o forma Sanex...).
In functie de banii disponibili (aprox. 300 mii/mp) am gasit pe piata:
1. faianta made in Egipt 30x44 si gresie Egipt 30x30, ~7mm gros.la 290-320 mii/mp. A folosit cineva acest tip, este buna calitativ ?
2. dar despre gresie made in China puteti sa-mi dati vre-un sfat? Am gasit o gresie portelanata rectificata, 50x50x8= 450mii/mp si, in functie de parerea dv., as alege sa o cumpar pentru hol (~12mp).
    Astept si alte sugestii.
Sunt de acord ca gresia si faianta din Spania este f.buna, dar nu ma incadrez cu bugetul......
Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by crys64, 04 February 2008 - 20:26.


#66
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Gresia sau faianta made in China e "biscuite " adica se rupe cu mana. Nu cred ca vrei asa ceva. Ceramica din Egipt cred ca e si ea proasta. Mai bine mesgi pe ceramica romaneasca (sanexul e mai buna decat cesaromul) daca nu iti permiti spania cu toate ca exista gresie si faianta Spania si la 30 ron/mp care calitativ e foarte buna doar ca are modele mai vechi deci demodate.

Edited by Clovis, 04 February 2008 - 21:09.


#67
crys64

crys64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.12.2007
Multumesc pentru raspuns.
Incerc sa mai caut, poate reusesc sa gasesc "Spania" si pt bugetul meu, dar si ceva placut.
Astept in continuare sugestii si pareri .

Edited by crys64, 05 February 2008 - 13:02.


#68
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcrys64, on Feb 5 2008, 13:01, said:

Multumesc pentru raspuns.
Incerc sa mai caut, poate reusesc sa gasesc "Spania" si pt bugetul meu, dar si ceva placut.
Astept in continuare sugestii si pareri .

Daca esti din Bucuresti gasesti Spania destul de ieftin la Home Design Mall Vis-s-vis de Stadionul Ghencea sau pe Valea Cascadelor.

#69
vladutzuuu

vladutzuuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.04.2007
well aceiasi pb am avuto si eu pana acu 3 zile..in sensul k ce gresie si faianta sa imi pun in noua casa....raspunsul l-am gasit l aun magazin super mijto , de la mine din oras, unde adu cgresie si faianta din italia..preturile hmm 80-2 mil per metru patrat insa calitatea e exceptionala...parerea mea e k 1 data iti pui gresia si faianta asa k mai bine nu te zgarci la cateva sute de mii si puneo din prima de calitate k altfel risti sa o scoti pe aia pusa din egipt sau china si sa pui alta la fel de proasta iar cumulandu-le iti puteai pune ceva dragutz italian sau spaniol...

Dragul de el a luat 5 zile de pauza pentru a aprofunda limba romana, sper ca dupa ce se va intoarce, vom termina cu abjectii de genul IRC, MIRC, MESS si alte tipuri de limbaj de acest gen. Nu ma leg de calitata exprimarii sau de eligibilitatea frazei. Sincer un pusti de a 5-a scrie mai corect. Daca nu aveti timp de scris...ramaneti pe IRC.

Edited by Astra_rullz, 06 February 2008 - 19:32.


#70
crys64

crys64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.12.2007

View Postvladutzuuu, on Feb 6 2008, 12:27, said:

...parerea mea e k 1 data iti pui gresia si faianta asa k mai bine nu te zgarci la cateva sute de mii ...


La un necesar total de  aprox. 150 mp (gresie+faianta) nu mai e vorba de "zgarcenie" ci de buget......
Oricum, mai caut, pana la sfarsitul lunii poate gasesc ceva care se incadreaza in bugetul disponibil.
Sunt din Craiova - daca stiti vre-un depozit/magazin mai convenabil, astept sfaturi.
Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by crys64, 06 February 2008 - 14:52.


#71
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007

View Postcrys64, on Feb 6 2008, 14:50, said:

La un necesar total de  aprox. 150 mp (gresie+faianta) nu mai e vorba de "zgarcenie" ci de buget......
Oricum, mai caut, pana la sfarsitul lunii poate gasesc ceva care se incadreaza in bugetul disponibil.
Sunt din Craiova - daca stiti vre-un depozit/magazin mai convenabil, astept sfaturi.
Multumesc pentru raspunsuri.

Intr-adevar e vorba de multi metri patrati, dar poate reusesti cumva sa iti cumperi ceva de calitate, dar asta nu inseamna ca trebuie sa dai 500.000 sau 1 milion/mp. Eu zic, din proprie experienta, ca este destula faianta si gresie, chiar si de Spania (daca nu vrei Sanex) care are un pret acceptabil: 350.000-450.000. Eu am vazut foarte multe modele in multe locuri (in Cluj, unde locuiesc) si la pret de 300-400 (cam asta e pretul pe care m-am dus eu), din pacate nu gaseam modelul vrut de mine la banii astia (verde cu dungi). In final am gasit la Delta Design faianta verde (420.000) si alba (520.000), plus gresie verde (450.000) dar apoi am gasit acelasi model la Baumaxx  si era 400.000, iar gresia 420.000. Iar la bucatarie am luat faianta de la Ambient (450.000/mp) tot de Spania. Poate nu pare mare diferenta dar la mai multi mp se cunoaste (la fel cum si un pic in plus nu se vede la cantitate mica dar la cantitate mai mare-asa cum iti trebuie tie-se cunoaste).
Eu te-as sfatui ca tocmai pt ca ai atatia mp sa nu te risti cu cine stie ce faianta si gresie de pe te miri unde. Daca risti sa se strice cu ce o inlocuiesti ca sa mearga cu ce ai pus initial? sau o schimbi iar toata?
Magazine prin care am fost eu: Ambient, Baumaxx, Delta Design, Simsons, Jolly, Domus, plus altele mai micute de cartier.
Initial si eu am zis ca nu ma intereseaza de unde e faianta si gresia, numai sa gasesc ce vreau, dar apoi, intreband in stanga si dreapta am inteles ca totusi cea de Spania e mai buna. Si coincidenta a facut sa fie de Spania toata pe care am luat-o. Dar nici altele nu sunt de lepadat, chiar si Sanex. De multe ori pretul spune daca e de calitate sau nu, si nu inseamna ca trebuie sa iti pui de 1 milion/mp. Un pret mediu eu zic ca este ok.

#72
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
desi nu recomand made in china, totusi trebe auncata o privire si in aceasta directie. f rar ce'i drept, am vazut si ceramica chinezasca de o calitate acceptabila, nu foarte buna, dar decenta. si nu vb de biscuiti.
daca nu ar fi vb de buget, foarte rar mi s'a intamplat sa vaz ceramica proasta italiana, deci in acea directie s'ar indrepta si alegerea mea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate