Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre Gresie, Faianță, Marmură, Granit, Klinker, Piatră etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1137 replies to this topic

#19
ciuboda

ciuboda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.05.2004
Intai montezi gresia si pe urma se pune wc-ul!!! Sa nu faci invers ca e nasol. Eu am facut-o si nu a iesit prea ok....

#20
VAXXRO

VAXXRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2004
Oricum pana in august cand o voi monta mai am timp sa ma  mai documentez.
     Opiniile voastre sunt de mare folos. Invatam din greselile noastre sau "ale altora".
    Dar cu peretii daca nu sunt chiar drepti cum o rezolvi?
   Intai indrepti peretii cu materialele noi aparute sau se poate si din adeziv?

#21
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 20.01.2004
Arde vopseaua de pe pereti: Cu un arzator cu gaz sau electric (gen feon) o incalzesti pina face bule si apoi o razi cu spaclu. Merge foarte bine desi putin cam incet. Depinde de arzatorul pe care il ai.

#22
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
@adm: rares ti-a raspuns pe bune, asa se da vopseaua jos: prin ardere si racaire cu spaclul.

Daca zici ca vopseaua se da jos greu (adica a aderat bine la perete) poti s-o pastrezi si sa pui faianta peste, dar pt priza mai buna trebuie s-o zgarii cu un cui cam asa:
################################################################################
################################################################################
##############################

#23
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
voi vorbiti pe bune cu arsul ?! poate nu stiti ce gaze se fac acolo, ori iti trebuie masca de gaze ori SUPER ventilatie. nu poti respira dupa 10 minute de 'prajit' vopseaua. cel putin asa s-a intamplat la mine.

#24
nirolf

nirolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.10.2002
Am auzit ca asa se procedeaza ... eu am facut altfel, cu ciocanul. Adica se ciocane usor cu "ascutitul". Dezavantajul e zgomotul. Vopseaua cade cu ceva din glet, dar oricum pui faianta, asa ca ...

#25
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 20.01.2004
Si varainta lui nirlof mi se pare viabila. Dar ideaa e ca miscarea cu arsul vopselei nu e asa poluanta. Vopseaua nu ia foc ci doar se inmoaie pentru a putea fi razuita cu spaclul, nu torni benzina pe ea si-i dai foc. Dupa cum am spus treaba dureaza mult si cere rabare dar iese super.

#26
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 20.01.2004
Cind spuneam arzator electric nu ma refeream la feon-ul cu care te usti pe cap. Sint scule smechere de 1500-2000W care dezvolta o temperatura suficienta ...

#27
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004
in principiu adezivul normal face priza (aderenta) buna doar pe beton, astfel incat este recomandat sa cureti peretele de vopsea, huma, glet etc pana la placa. ipsosul gletului nu prea se impaca cu adezivul (care e un fel de ciment) astfel incat in timp peretele se poate 'umfla' (mai ales in cazul unei infiltratii provocate de o inundatie de la vecinul de sus).
exista insa adezivi speciali (ceresit are o gama intreaga de astfel de materiale, pentru diferite situatii) care permit de exemplu montarea de gresie chiar peste gresia veche.
multe 'trick-uri' se pot afla de la emisiuni tv de gen (sambata dimineata sunt garla pe la antena, pro si prima).

#28
VAXXRO

VAXXRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2004
Dar parerea mea este sa se curete peretele de vopsea pana ajungi la un ciment pe care te poti baza ca e suficient de tare incat sa reziste cu faianta in spate ceva timp de acu in colo.
     Pana la urma faci la tine acasa si nu in alta parte, asa ca, fa treba "gospodareste"iar orice efort depus acu te scuteste de alte neplaceri pe mai tarziu.
       Si eu sunt in aceeasi situatie si.......spor la treaba.

#29
exuser

exuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.03.2004
Cine nu vrea sase chinuie cu arsul vopselei de ulei de pe pereti (sau oriunde ar fi ea) exista o solutie  = DECANOL. E un fel de decapant. O solutie chimica. Eu am cumparat una italiana. A mers foarte bine. Cine a cumparat solutie romaneasca a avut probleme. Era cam diluata. Atentie ce cumparati : diferenta de pret nu e mare.  :coolspeak:

Exuser

#30
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

exuser, on Dec 9 2004, 11:00, said:

Cine nu vrea sase chinuie cu arsul vopselei de ulei de pe pereti (sau oriunde ar fi ea) exista o solutie  = DECANOL. E un fel de decapant. O solutie chimica. Eu am cumparat una italiana. A mers foarte bine. Cine a cumparat solutie romaneasca a avut probleme. Era cam diluata. Atentie ce cumparati : diferenta de pret nu e mare.  :coolspeak:

Exuser

<{POST_SNAPBACK}>


si eu am avut nenorocire de-aia de vopsea pe perete in bucatarie.
mesterii au decapat-o ca sa zic asa cu o toporisca d-aia de inox care se foloseste la batut snitele.

pun si 4 poze sa vedeti cum arata:
1- initial (e facuta din partea opusa fata de celelalte 3 poze)
2 - dupa ce au decapat si apoi stropit cu bidineaua cu o solite de ciment
3 - dupa ce au tencuit (peretele era inclinat destul de tare)
4 - la final (mai trebuie chitul)

faianta - spaniola, Azulindus Y Marti 30x45cm, grosime aproape 9mmm, calitatea1

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   34.22K   900 downloads
  • Attached File  2.jpg   31.78K   783 downloads
  • Attached File  3.jpg   27.13K   848 downloads
  • Attached File  4.jpg   20.92K   1321 downloads

Edited by xcuseme, 16 December 2004 - 12:00.


#31
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Am o mare nelamurire pe care sper sa o rezolv impreuna cu voi, impartasindu-mi din experientele voastre.
Nu stim pana unde sa punem faianta in baie, pana sus la nivelul tavanului sau numai pana la un nivel de 170-180? Cineva mi-a spus ca se pune pana la nivelul tocului usii, care este undeva pe la 200 cm?
Si aici vin intrebarile mele referitoare la cum se comporta peretele din cauza aburilor si condensului din baie, mai ales ca baia nu are decat o simpla aerisire, nu si fereastra; In cazul in care se pune faianta numai pana la un nivel de 170 sa zicem, partea pana la tavan va trebui zugravita cu lavabila si am inteles ca se poate forma urme de igrasie din cauza ca nu ,,respira peretele,,   dar in cazul in care imbrac toata baia in faianta, atunci cum se vor comporta peretii? La voi cum se comporta si cum o fi mai bine? Multi spun ca  nu se mai poarta in bucatarie si in baie faianta pana sus? Voi ce parere aveti?

#32
tryn

tryn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.07.2006

View Postmiki3, on Aug 28 2006, 01:19, said:

Am o mare nelamurire pe care sper sa o rezolv impreuna cu voi, impartasindu-mi din experientele voastre.
Nu stim pana unde sa punem faianta in baie, pana sus la nivelul tavanului sau numai pana la un nivel de 170-180? Cineva mi-a spus ca se pune pana la nivelul tocului usii, care este undeva pe la 200 cm?
Si aici vin intrebarile mele referitoare la cum se comporta peretele din cauza aburilor si condensului din baie, mai ales ca baia nu are decat o simpla aerisire, nu si fereastra; In cazul in care se pune faianta numai pana la un nivel de 170 sa zicem, partea pana la tavan va trebui zugravita cu lavabila si am inteles ca se poate forma urme de igrasie din cauza ca nu ,,respira peretele,,   dar in cazul in care imbrac toata baia in faianta, atunci cum se vor comporta peretii? La voi cum se comporta si cum o fi mai bine? Multi spun ca  nu se mai poarta in bucatarie si in baie faianta pana sus? Voi ce parere aveti?


salut
problema cu respirarea peretelui este falsa intr-o oarecare masura...aici nu conteaza...nu are mare relevanta.
argumentul: exista solutii tehnice de montare a faiantei pe faianta - asta se face cu un adeziv flezibil...asta ar face ca peretele sa respire mai deloc...adevarul este ca poate respira pe partea cealalta. igrasia se formeaza datorita uniditatii intretinute intr-un anumit strat..care se produce de obicei datorita mentierii unei diferente de temperatura intre spatiile despartite de respectivul perete.

pana la ce nivel se pune faianta? - in primul rand conteaza modelul acesteia (designul) si forma baii.
de asemenea, inaltimea persoanelor care folosesc incaperea (daca iti faci dus, in picioare, in cada, sa nu uzi peretele)...in general, cel mai bine arata sa fie pusa pana la aproximativ 2metri... (este mai important sa nu tai/fragmentezi placile decat sa obtii o oarecare inaltime)

la bucatarie, eu sfatuiesc montarea doar in preajma suprafelelor de lucru: lavoar, blat, aragaz.
reguli compozitionale estetice sfatuiesc terminarea finisajului in alt loc decat pe coltul incaperii...deci, daca ai un perete cu lavoarul, blatul si aragaz, sa pui faianta doar pana la 1,55 - unde vin corpurile suspendate...si aproximativ 200 - unde este montata hota...

lucrurile acestea ti le poate spune un arhitect...exista unii specializati in aceste chestii... B), eu fiind unul dintre ei...

#33
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Ai grija ce tip de faianta si cum o pui. La mine spre exemplu, la tipul clasic (placi micute si albe) a inceput sa se umfle peretele de la aburi si sa crape placile. Acum 2 ani m-am trezit cu un perete pe jos cand eram in baie si a trebuit sa o iau de la capat.

#34
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Tryn, atat bucataria cat si baia au forma dreptunghiulara si sunt inguste, bucataria are numai 165 cm iar baia in jur de 150 latime. M-am gandit sa caut ceva foarte deschis la culoare, cu mult alb sau bej, crem pt faianta din bucatarie,gresia ceva mai inchisa poate cu ceva maro, iar in baie la fel culori deschise cu alb si ceva insertii de bleu sau vernil. Tu ce parere ai avand in vedere ca esti si arhitect?

Napster, imi pare rau pt incidentul tau, de care faianta era cea gen mozaic? Eu am zis sa caut o faianta de 20-25 cm, iar gresia 25-30 cm, nici mare nici mica, avand in vedere spatiul destul de mic.

#35
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

View Postmiki3, on Aug 28 2006, 15:23, said:

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Tryn, atat bucataria cat si baia au forma dreptunghiulara si sunt inguste, bucataria are numai 165 cm iar baia in jur de 150 latime. M-am gandit sa caut ceva foarte deschis la culoare, cu mult alb sau bej, crem pt faianta din bucatarie,gresia ceva mai inchisa poate cu ceva maro, iar in baie la fel culori deschise cu alb si ceva insertii de bleu sau vernil. Tu ce parere ai avand in vedere ca esti si arhitect?

Napster, imi pare rau pt incidentul tau, de care faianta era cea gen mozaic? Eu am zis sa caut o faianta de 20-25 cm, iar gresia 25-30 cm, nici mare nici mica, avand in vedere spatiul destul de mic.
Nu e tip mozaic, e de 15cm/15cm

#36
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006

View Posttryn, on Aug 28 2006, 05:47, said:

salut
problema cu respirarea peretelui este falsa intr-o oarecare masura...aici nu conteaza...nu are mare relevanta.
argumentul: exista solutii tehnice de montare a faiantei pe faianta - asta se face cu un adeziv flezibil...asta ar face ca peretele sa respire mai deloc...adevarul este ca poate respira pe partea cealalta. igrasia se formeaza datorita uniditatii intretinute intr-un anumit strat..care se produce de obicei datorita mentierii unei diferente de temperatura intre spatiile despartite de respectivul perete.

pana la ce nivel se pune faianta? - in primul rand conteaza modelul acesteia (designul) si forma baii.
de asemenea, inaltimea persoanelor care folosesc incaperea (daca iti faci dus, in picioare, in cada, sa nu uzi peretele)...in general, cel mai bine arata sa fie pusa pana la aproximativ 2metri... (este mai important sa nu tai/fragmentezi placile decat sa obtii o oarecare inaltime)

la bucatarie, eu sfatuiesc montarea doar in preajma suprafelelor de lucru: lavoar, blat, aragaz.
reguli compozitionale estetice sfatuiesc terminarea finisajului in alt loc decat pe coltul incaperii...deci, daca ai un perete cu lavoarul, blatul si aragaz, sa pui faianta doar pana la 1,55 - unde vin corpurile suspendate...si aproximativ 200 - unde este montata hota...

lucrurile acestea ti le poate spune un arhitect...exista unii specializati in aceste chestii... B), eu fiind unul dintre ei...

Si inca ceva :la bucatarie spuneti ca se pune faianta pana la aprox 155cm pai le pun de la nivelul de 85cm(nivelul dulapului de jos) pana la 155,unde vine asezat dulapul de sus(deci aprox70 de cm), la asta va refereati, nu?


View Postmiki3, on Aug 28 2006, 14:53, said:

Si inca ceva :la bucatarie spuneti ca se pune faianta pana la aprox 155cm pai le pun de la nivelul de 85cm(nivelul dulapului de jos) pana la 155,unde vine asezat dulapul de sus(deci aprox70 de cm), la asta va refereati, nu?

Ca si adeziv, ce este mai bun? E bun Mureximul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate