Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Despre Gresie, Faianță, Marmură, Granit, Klinker, Piatră etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1137 replies to this topic

#1
VAXXRO

VAXXRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2004
De curand mi-am cumparat aprox 96m de gresie si faianta. Pana aci toate bune si frumoase. D :cya: ar cand ma gandesc cat ma va costa si montatul ei ma cam strange-n spate, nu de alta dar nu prea stau asa bine cu banii si nu stiu daca chiar merita sa dai aprox.100000 sa-ti placheze 4 bucati de gresie.
     Si apoi am auzit si niste pareri precum ca " iti va parea rau  cand vei vedea cat de usor se monteaza".
       Acu sunt intr-o mare dilema asa ca astept sugestii.
          
                                                      Multumesc!!! :ciocan:

#2
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Nu e chiar asa de simplu. Trebuie sa stii compozitia de mortar, si trebuie un minim de indemanare, pentru ca altfel iti iese gresia ondulata. Reteta de mortar e cea mai mica problema. Parca din ce am vazut pe santier pe la mesterii mei puneau 4 masuri de nisip, 1 masura de ciment, 0,5 masura de var (plus apa aferenta).

Pe urma trebuie sa ai o sapa de beton pe care sa asezi gresia (presupunand ca stai la bloc si ai pardorseala neteda pe sub linoleum e OK)

Pe sapa aia de beton asezi placile cu distantiere (niste cruciulite de plastic). Mai complicat e la taiat placile. Acolo iti trebuie un aparat vidia. Daca placile sunt subtiri le bagi in cada la inmuiat, dupa care tragi cu un cui pe partea neglazurata un sant...si racai pana la jumatea grosimii placi...dupa aia se rupe pe un scaun. Raman margini usor zimtate, dar daca le iei la pila se netezesc.

Succes. Daca mai ai intrebari posteaza aici. Ca sa nu va faceti impresii ca cine stie ce faiantar as fi, va spun ca sunt inginer constructor si am vreo 4 ani de constructii civile in spate (santier). Ce am invatat despre faianta e doar ce am apucat sa trag cu okiul inainte sa ma car de pe santier...in general cand se ajunge la pus faianta nu mai e nevoie de ingineri pe santier.


Apropo...de unde iau si eu niste gresie mai ieftin?

#3
dr0psu

dr0psu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 21.01.2004
dar despre adezivii noi - gen Kleber sau asa ceva - cine poate da relatii? am inteles ca nu ar mai fi nevoie de compozitia ciment-nisip-var si ca doar sa nu existe denivelari mai mari de 5mm pe o suprafata de 2mp - in rest pui adziv, pui placa, o asezi la loc (cu distantiere) - si gata...

#4
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Cauta-ma si daca vrei iti aduc eu materiale Dyo:D...si distantiere tot ce vrei;)

#5
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Jaxx nu putem discuta despre o eventuala colaborare ?? Distribuim materiale Dyo. Ce zici?

#6
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Cea mai mare problema este sa iasa suprafata plana la urma. Am vazut care era montata la distante bune dar era numai damburi. Si o alta prb. e sa fie complet plina pe dedesupt, altfel crapa la prima calcatura pe ea.

#7
VAXXRO

VAXXRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2004
Am achizitionat deja adezivul(  CERESIT)si dupa cum zice acolo nu ar fi o problema in prepararea mortarului (adezivului) Se pune apa la nu mai stiu cate kg adeziv se amesteca bine apoi se trece la treaba.
    Am mai auzit o parere precum ca la peretii care nu prea sunt drepti se poate placa cu placi rigips apoi .......faianta la greu. Suprafata iese perfect plana. Acum oare merita sa mai incarci si cu rigips?( sa uniformizezi suprafata) Ma  refer aici  la costuri!

#8
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Pai o placa de gips carton 12.5 de 3 mp ajunge la 300 sute si ceva de mii lei la magazin si asta ABS. Poti pune placa de 2.60 mp si pe urma mai te costa si adezivu de placa sau profilu(da nu recomand profilu..ingrosi peretele rau), dibluri , banda de imbinare...sunt multe la mijloc...mana de lucru..bla bla bla...faci cum crezi

#9
exuser

exuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.03.2004
Buna !

     Am fost si eu in aceeasi situatie. Am renovat locuinta si am cumparat gresie si faianta. Dar, datorita cresterii cheltuielilor (neprevazute) cu reparatiile, nu am mai avut bani pentru manopera la gresie si faianta.

    Aproape toata lumea lumea mi-a zis sa nu incerc sa pun faianta si gresia ca e treba de meserias, etc. Dar daca unul cu patru clase poate, tu de ce sa nu poti ? Totul tine de calm, rabdare si un pic de indeminare. Asa ca am inceput sa imi pun singur faianta si gresia.

   Chestia cu sapa pentru gresie e adevarata dar, ... se poate rezolva din adeziv. Pretul la sacul de adeziv nu este foarte mare. Eu am folosit CERADEZ la toate. Este foarte bun. Ca sa nu mai spun ca am ajuns sa dau cu glet pe pereti.

    Un sfat : Ca sa poti sa pui faianta la orizontala, trebuie sa lipesti de perete, cu ipsos o bucata de lemn (ca un stilp de sectiune patrat sau dreptunghi cu latura de sprijin pentru faianta de 5-9 cm), care sa fie perfect neteda si sa fie pusa la orizontala la boloboc. Aceasta bucata de lemn se fixeaza la 0.7 - 0.9 de podea, din inaltimea unei placi de faianta, din cel mai de jos punct al incaperii.

#10
mihaicris

mihaicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.03.2003
Well... nu e greu dar nu e nici simplu. Oricum, e interesant.
Trebuie sa te gandesti daca ai cu ce sa o tai, faianta subtire merge taiata cu un cutit cu pastile vidia in capat, dar gresia mai groasa nu prea, ai nevoie de un flex sau ceva. Poti sa o iei experimental, daca vezi ca nu reusesti cu vidia, da-i cu flexul.
Distanta dintre placi (rostul) este in functie de dimensiunea placilor, de obicei pana in 5 mm la placile cele mai mari si ptr. interior. De aici si marimea distantierelor de plastic.
Gresia si faianta se uda ca sa nu apara diferente de uscare intre mortar si gresie, daca gresia e uscata absoarbe mai repede apa din mortar si intarirea mortarului e fortata.
Ptr. gresia de pe podea trebuie sa nu lasi colturi fara mortar ptr. ca se pot rupe daca vine o tanti cu toc.
In baie podeaua trebuie sa aiba o usoara inclinatie spre sifon. (1-2% e sificient)
Pe perete se incepe de jos in sus. :) (cunosc persoane care au inceput de sus) in jos).
Trebuie sa pui mai intai peretele opus usii, a.i. peretii laterali sa vina peste el, sa nu se vada urat la imbinarea intre pereti.
Eu unul nu m-as mai chinui sa prepar mortarul singur, iei gata facut, adaugi numai apa si gata.

etc. etc. etc.

#11
mihaicris

mihaicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.03.2003
Vezi http://doityourself....mic/index.shtml

#12
VAXXRO

VAXXRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2004
Exuser,  fii te rog mai explicit in legatura cu montarea faiantei la orizontala.
    La ce sa am grija, si unde sa fiu atent?//
    Si cum se monteaza wc?

#13
VAXXRO

VAXXRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2004
Oricum si si adresa este f. interesanta insa mai am mici scapari cu engleza, asa ca am inteles in mare parte.  Oricum merci!!!

#14
bebe STRUMF

bebe STRUMF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.01.2004
Dar de gletuit ce reguli trebuie sa respecti?
Ma bate gindul sa ma apuc singur.(Chiar asa greu sa fie?)
Cred ca cel mai impoortant e sa prepari corect gletul.
Oricum cei care au facut asta, ii rog sa impartasheasca din experientza lor.

#15
exuser

exuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.03.2004
draga VAXXRO,

daca pastrezi cu strictete orizontala si verticalesi faianta/gresia este calitatea I atunci nu trebuie sa-ti faci nici o problema.
La faianta montezi un rind pe orizontala (asezi aceste placi pe bucata de lemn.

Citez  : "Un sfat : Ca sa poti sa pui faianta la orizontala, trebuie sa lipesti de perete, cu ipsos o bucata de lemn (ca un stilp de sectiune patrat sau dreptunghi cu latura de sprijin pentru faianta de 5-9 cm), care sa fie perfect neteda si sa fie pusa la orizontala la boloboc. Aceasta bucata de lemn se fixeaza la 0.7 - 0.9 de podea, din inaltimea unei placi de faianta, din cel mai de jos punct al incaperii."

WC-ul se monteaza peste gresie.

#16
nirolf

nirolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.10.2002

Quote

Originally posted by exuser
Citez  : "Un sfat : Ca sa poti sa pui faianta la orizontala, trebuie sa lipesti de perete, cu ipsos o bucata de lemn (ca un stilp de sectiune patrat sau dreptunghi cu latura de sprijin pentru faianta de 5-9 cm), care sa fie perfect neteda si sa fie pusa la orizontala la boloboc. Aceasta bucata de lemn se fixeaza la 0.7 - 0.9 de podea, din inaltimea unei placi de faianta, din cel mai de jos punct al incaperii."


M-am uitat si eu cum au facut la mine si am vazut ca au masurat inainte sa vada cam cum ar trebui sa vina placile. Adica:
- pe orizontala sa nu fie la margini placi prea inguste;
- pe verticala sa inceapa sus cu o placa intreaga, de aici probabil vine si procentul variabil de 0.7-0.9 la care se pune lemnul ala. Evident se pastreaza si observatia de mai sus.

Exista pe undeva vreun forum special pentru chestii de genul asta? adica bricolaje, casa si gradina, etc?

#17
ciuboda

ciuboda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.05.2004
Salut,

am reusit performanta inimaginabila de a-mi monta singur gresia. Dupa o aventura cu cativa mesteri (pseudo-mesteri) am zis ca imi asum raspunderea.... Surprinzator a iesit foarte bine!!!
-Trebuie sa ai grija de unde incepi si cum masori. Altfel te trezesti cu vreo 2 cm lipsa la perete.
- Placile intregi sa fie la loc vizibil. Taieturile acolo unde sta eventual mobila sau sunt acoperite. Legat de taieturi pt. gresie taiele cu un echipament ceva ca altfel mori de nervi.
- Cu un poloboc si cu rabdare vor iesi perfect netede. Problema cu spatiul inclinat este ca blocurile la noi sunt foarte prost facute (cel putin unele). Sa ai grija la colturi si sa pleci din coltul cel mai inalt.

cam atat pentru moment.

#18
VAXXRO

VAXXRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2004
O intrebare de 10 puncte.
    Intai montez gresia si apoi WC sau Wc si apoi tai gresia in jurul lui???

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate