Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Alcoolemie peste 0,80 g/L

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#1
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Buna ziua,

As avea si eu o intrebare si sper ca acesta este cel mai potrivit loc in care pot sa o adresez. Acuma aproximativ 2 saptamani, in noaptea de Inviere am fost oprit de Politia Rutiera. Consumasem alcool (bere) si mi-a iesit alcoolemia 0,91 g/L, adica peste limita legala a contraventiei, faptul devenit penal.
Intrebarea mea este daca a mai trecut cineva prin asa ceva si daca pot sa scap cumva de proces. Daca angajez un avocat care sa mearga sa vb cu judecatorul sau proccurorul (nu prea stiu eu exact cum sta treaba) si sa ii zica ca sunt la prima abatare, ca nu am provocat nici o paguba materiala sau omeneasca etc., este posibil sa fiu iertat si sa raman doar cu amenda contraventionala si carnetul suspendat 90 zile?
Daca totusi mi se face dosar penal, pe cat timp imi va fi suspendat/anulat carnetul de sofer ?

Va multumesc.

#2
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Posibil sa ti`l anuleze, asta dupa ce faci 1-3 ani de puscarie preventiva :).

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
deci sa stii de la bun inceput ca eu nu sunt avocat dar :

procedura cu permisul este urmatoare : control - > retinere -> constatare FAPT PENAL = > automat anulare...
verifica in codul rutier si o sa  vezi ca prima masura a oricarui fapt penal constatat este anularea permisului de conducere

urmatoare problema este ca probabil, fiind prima abatere, circumstanta atenunata a sarbatorii, fara pagube materiale sau omenesti, vei primi ca pedeapsa amenda penala, daca ai un avocat bun si in cel mai rau caz inchisoare nu preventiva ci CU SUSPENDARE pe minimum de 2 ani prevazut in lege ( de la 2 la 5 ani)

dupa care, in cadrul aceleasi sentinte, judecatorul hotaraste cand si daca mai ai voie sa efectuezi din nou scoala de soferi si dreptul de a sustine examen pentru un nou permis de conducere (de obicei MINIM 1 an)

asa-ti trebuie !

de proces nu poti 'scapa'
avocatul nu e ma-ta care vorbeste cu diriginta pentru absente sa se duca sa vorbeasca cu procurorul sau judecatorul
si nu, nu poti fi iertat nici tu nici alti inconstienti care n-au nici cea mai mica urma de bun simt social sau de responsabilitate si dupa ce se urca la volan cu alcoolemia de 0,91 au pretentia sa fie iertati !

si daca aici ai venit sa cauti compasiune sa nu o astepti cel putin de la mine, care nu pot suporta astfel de specimene umane pe care regulile forumului ma impiedica sa le numesc pe apelativul lor adecvat !

Edited by spare-me, 20 April 2007 - 12:26.


#4
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 spare-me, on Apr 20 2007, 12:23, said:

CU SUSPENDARE pe minimum de 2 ani prevazut in lege ( de la 2 la 5 ani)
Multi nu stiu ca s`au schimbat multe odata cu 1 ianuarie :D. E urat sa afli pe pielea ta.

#5
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Vrei sa pari, dar din pacate nu esti prea destept. In primul rand e inchisoare de la 1 (nu 2) la 5 ani.
In al doilea rand, nu am nevoie de compasiune din partea ta. Sunt doar curios ce consecinte are fapta mea si stai tu linistit
ca-ti demonstrez la orice ora ca eu sub influenta bauturilor alcoolice conduc mai bine ca tine treaz.
Oi fi fost eu un cretin ca m-am urcat asa la volan si sunt constient de asta si o recunosc, dar asa te inveti minte.
Si totusi, "ma-ta" ce mai face?

Mersi oricum de raspuns. Salut.

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
unii merita sa afle pe pielea lor ce e mai rau; in special cei care nu diferentiaza carmagedon de pe calculator cu cel din realitate
am prieten care isi lasa masina la mama dreak cand se intampla sa dea pe gat ceva (ultima data in vitan si s-a dus in ghencea acasa..); se intoarce cu taxiul, metroul, tramvai, etc...a doua zi vine dupa masina

#7
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Am pe cineva care a fost prins cu 1.80 in aerul expirat si 2.10 in sange parca :D. Si acum se judeca, adica este cercetat de procurori, dar cred ca numai este mult pana ajunge si la shau ala care da cu ciocanu in masa... cred ca are o mare placere cand da verdictul.

Edited by Cutzu, 20 April 2007 - 12:54.


#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

ca-ti demonstrez la orice ora ca eu sub influenta bauturilor alcoolice conduc mai bine ca tine treaz.
nu te mai stradui ! deja m-ai lamurit din primul post de nivelul tau de inteligenta...
pentru informatia ta personala eu nu ma compar decat cu oameni de nivel similar, in circumstante similare, altfel orice competitie este din start sortita esecului...dar nu prea te-a dus capul la asta nu ?

viteji din astia apar zilnic la ora 5...care au impresia ca beti conduc mai bine decat unul treaz...
acum bucura-te de viata plina de bucurii care te asteapta !

#9
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Ok.

#10
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Daca mi-au fost recoltate doua probe de sange, una a iesit peste 0,80 si una sub 0,80,  care se ia in considerare ? Sau se face medie aritmetica ?

Mersi mult.

#11
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 manchimen, on Apr 20 2007, 13:50, said:

Daca mi-au fost recoltate doua probe de sange, una a iesit peste 0,80 si una sub 0,80,  care se ia in considerare ? Sau se face medie aritmetica ?

Mersi mult.
Vorbeste cu un avocat, poate le da peste mana si gaseste ca nu au fost respectate procedurile legale, asa se anuleaza toate probele si se face o recercetare banuiesc :D.

#12
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 manchimen, on Apr 20 2007, 14:50, said:

Daca mi-au fost recoltate doua probe de sange, una a iesit peste 0,80 si una sub 0,80,  care se ia in considerare ? Sau se face medie aritmetica ?

Mersi mult.
la ce interval de timp?

cit despre partea aia cu "iti demonstrez la orice ora ca eu conduc mai bine sub influenta bauturilor alcoolice"...esti o persoana demna de tot dispretul. fiindca te doare fix in fund de viata ta, ceea ce e dreptul tau si nu plinge nimeni pentru asta, si fiindca te doare fix in fund de vietile unor oameni, pe care ai putea sa-i omori, si care n-au nici o vina pentru inconstienta ta.

#13
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
La interval de o ora. Una a fost 0,90, alta 0,75. Am vb acuma cu un amic care stie de astea si mi-a zis ca proba cea mai mare ca valoare conteaza, aia o iau politistii si o folosesc impotriva mea si proba mai mica ca si valoarea ramane la IML. Eu unul nu inteleg de ce se intampla asa, poate ma puteti lamuri vreunul.
@rox, nu eram mort de beat, dupa cate vezi si alcoolemia era destul de mica (facand abstractie la legislatia rutiera) si bausem doar bere. Dar nah, aveti dreptate.

Mersi.

#14
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Dar de ce te-a oprit politia? Stiu ca mai nou (sau nu) trebuie sa aiba un motiv bine intemeiat pentru a te opri si controla.

#15
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Nu au avut nici un motiv, dar ii opreau pe toti soferii dinaintea mea si am oprit si eu. Ca eu stiu ca daca e filtru sau daca au ceva autorizatie sau nu stiu cum e la ei, au voie.

#16
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
De sărbători de obicei se fac filtre din astea. că mai ia lumea câte-un păhărel. La noi se fac și sâmbetele, că umblă tembelii de la discoteci, nunți etc. Ce-i drept poate s-a schimbat de la 1 ianuarie, că acum îi văd cam rar pe gabori.

Nu te-ai putut și tu opri la 2 beri? :D

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,910
  • Înscris: 03.12.2005
sincer, sper sa ne saluti din celula. si spun asta pentru ca desi romania are cea mai mare limita a penalului pt alcool( in restul europei e 0.5) se mai gasesc destepti ca tine care conduc mai bine afumati.

iti urez macar inchisoare cu suspendare, nu macar pt fapta cat pt aroganta cu care ne sfidezi. de ce nu esti bun sa postezi un nume si un nr de dosar sa-ti facem galerie la proces?

#18
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006
Esti dragut sa ne spui ce alcoolemie ai cand postezi?
Vreau sa-ti spun ceva, dar nu stiu cum sa asez literele in pagina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate